Заговори — і тебе побачать. Як стати оратором, не виходячи з дому

4 липня 2016, 14:10
Багатьом відома історія легендарного давньогрецького оратора Демосфена. Негарний, недорікуватий, тихий афінянин заледве знайшов би підтримку серед городян. Демосфен, котрий мріяв про кар'єру оратора, і в якого смикалося плече, наразився б на презирство співвітчизників, які цінували у промовах не тільки зміст, але й естетику: чіткість, виразність і якість міміки

Але він не здавався: набирав у рот черепки й камінці та тренувався на березі моря під шум хвиль. Врешті увійшов в історію як видатний оратор свого часу.

Двадцять чотири століття потому троє з чотирьох українців не відмовилися б повторити його подвиг. Згідно з опитуваннями кадрових порталів, більше 70% офісних працівників країни хотіли б оволодіти ораторським мистецтвом. У століття онлайн-листування і всюдисущих чатів уміння гарно і переконливо говорити не стало менш цінним. Десятки книг присвячуються мистецтву презентацій та публічних виступів, тоді як багато співгромадян марно намагаються позбавитися слів-паразитів і слабкості голосу. Зайнятися саморозвитком у цій царині багатьом заважає страх.

Відео дня

Фахівець з ораторського мистецтва і бізнес-коуч Олена Жаворонкова запевняє, що «страх виступів» - це абсолютно нормально і його можна обернути собі на користь. Вона веде онлайн-курс «Ораторій для "чайників"» на платформі EDUGET, в якому індивідуально тренує людей долати страх і виховувати в собі Демосфена.

«Страх виступів – це від невпевненості в собі, перш за все. На курсі ми вчимося підвищувати самооцінку, любити і поважати себе, зокрема і за маленькі перемоги над собою під час виконання вправ та завдань з курсу», - пояснює Жаворонкова. Тренер запевняє, що передає своїм учням методи подолання страху, в результаті вони починають любити виступати перед публікою. «А любов, як відомо, не має перешкод», - посміхається коуч.

Кадр з фільму "Вовк з Уолл-стріт"

Відповідь на питання «як навчитися ораторській майстерності» проста і складна одночасно. Вітчизняні та зарубіжні тренери з красномовства як один проводять аналогію: щоб навчити бігати, треба бігати, щоб навчитися говорити — треба говорити. Посібники з риторики наголошують на таких ключових елементах цього уміння: жвавість і ясність промови, мелодійність голосу та акторські здібності, а також впевненість у собі. Все це, як показує їхній викладацький досвід, приходить з практикою.

Для багатьох важливий професійний супровід таких тренувань, на який часто бракує часу або сміливості. Для таких випадків онлайн стає ідеальним рішенням. Відмінність курсу Жаворонкової від більшості популярних нині онлайн-курсів — в індивідуальному підході.

«Мій курс - це не запис уроків, які потрібно дивитися і повторювати, мій курс - це живе спілкування тренера та учасника, а будь-який діалог передбачає тренування красномовства. Тож, займаючись з викладачем онлайн, цілком реально підвищити на кілька ступенів рівень ораторської майстерності. А ось скільки буде цих ступенів, залежить тільки від бажання, наполегливості та працьовитості учня», - пояснює викладачка.

За її словами, перевага дистанційного курсу ораторства саме в економії часу: немає витрат на транспорт і підготовку, відповідний час обговорюється з викладачем. Щоправда, уроки Жаворонкової проходять часто гамірно: учень голосно говорить, кричить, співає і навіть танцює. Почасти це рятує від сором'язливості, адже заняття можуть чути члени сім'ї та сусіди. Тренер додає, що під час курсу розкриває сильні сторони особистості кожного учня, що допомагає не тільки в оволодінні риторикою, але і в подальшому саморозвитку.

Мінус онлайн-курсів у тому, що відсутнє тренування виступу перед публікою, по-справжньому великою кількістю людей. Але тут згадується досвід Демосфена, який читав свої промови на березі моря, де гуркіт прибою заміняв йому шум натовпу. Використовувати для практики спічів можна будь-яку ситуацію: бесіди зі знайомими, колегами, начальством, говорити, як виходить, а не намагатися зобразити з себе великого ритора.

«Було б бажання, а спосіб завжди знайдеться», - посміхаючись, підсумовує Жаворонкова.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X