В Apple щось знають. Вперше в історії найпотужнішим визнаний суперкомп’ютер на базі процесорів ARM
Японський суперкомп’ютер Fugaku, розташований в місті Кобе, зайняв перше місце в рейтингу швидкості суперкомп’ютерів Top500.
Цей пристрій використовує 48-ядерну систему на кристалі A64FX від Fujitsu. Тобто, це — перший раз, коли комп’ютер на базі процесорів ARM очолив рейтинг комп’ютерів Top500.
Рейтинг був оновлений через добу після того, як Apple оголосила про переведення Mac на власні ARM-процесори. Перші комп’ютери на своїх процесорах Apple планує випустити вже в поточному році. У компанії говорять про те, що використання своїх процесорів дозволить забезпечити більш високу продуктивність при більшої енергоефективності.
Суперкомп’ютер Fugaku показав в тесті High Performance Linpack (HPL) результат 415,5 петафлопси, в 2,8 рази випередивши американську систему IBM Summit, що займає друге місце. Система Fugaku також зайняла перші місця в інших рейтингах, які тестують комп’ютери з різними навантаженнями, включаючи Graph 500, HPL-AI і HPCG. Жоден попередній суперкомп’ютер ніколи не очолював всі чотири рейтинги одночасно.
В останні роки рейтинги суперкомп’ютерів зазвичай очолювали системи американського і китайського виробництва, це перша японська система, яка посіла перше місце в Top500 за дев’ять років з часу попередника Fugaku, комп’ютера Riken.
Всього в списку 226 китайських суперкомп’ютерів, 114 з Америки і 30 з Японії. Системи в США забезпечують найбільшу сукупну продуктивність з 644 петафлопс.
Fugaku почне роботу в наступному фінансовому році. До сих пір він використовувався на експериментальній основі для дослідження COVID-19, включаючи діагностику, моделювання поширення вірусу SARS-CoV-2 і ефективність нового японського додатку відстеження контактів.
Додамо, друге місце в рейтингу — у системи IBM Summit. Цей суперкомп’ютер демонструє продуктивність 148,8 петафлопси. На третьому місці теж знаходиться американський суперкомп’ютер — IBM Serra, по архітектурі близький до IBM Summit. Його результат дорівнює 94,6 петафлопси.
Китайська система Sunway TaihuLight на 260-ядерних процесорах Sunway SW26010 демонструє результат 93 петафлопси. П’яту позицію списку з результатом 61,4 петафлопса займає китайський суперкомп’ютер Tianhe-2A на процесорах Intel Xeon і співпроцесор Matrix-2000. Далі йде італійська система HPC5 на базі Intel Xeon Gold і Nvidia Tesla V100, побудована компанією Dell.
Додамо, восени 2019 Техаському університеті в Остіні запустили Frontera, найшвидший суперкомп’ютер серед всіх університетських машин і п’яту на той момент найпотужнішу систему в світі. Зараз Frontera займає 8 місце в рейтингу.
Система була побудована на інвестиції Національного наукового фонду (NSF), сума яких склала $ 60 млн. Створенням суперкомп’ютера займалася компанія Dell EMC за участю Intel, Mellanox, DataDirect Networks, NVIDIA, IBM, CoolIT і Green Revolution Cooling.
«Наукові проблеми вимагають обчислень в найбільших і найскладніших масштабах. Саме для цього і потрібна Frontera. Обчислювальні можливості Frontera будуть підтримувати найскладніші в обчислювальному відношенні наукові додатки, над якими сьогодні працюють американські вчені», — сказав Джим Куросе, помічник директора з комп’ютерних та інформаційних наук і інжинірингу в NSF.
Frontera підтримує наукові додатки з червня 2019 і вже дозволила більш ніж трьом дюжинам груп проводити дослідження по цілому ряду тем — від фізики чорних дір до моделювання клімату та розробки ліків, використовуючи моделювання, аналіз даних і штучний інтелект.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.