Як в Китаї вирішили перемогти корупцію за допомогою штучного інтелекту

7 лютого 2019, 07:00

Китайський штучний інтелект почав боротися з корупцією у 2012-му. Система не прижилася, оскільки ШІ не пояснював, як знаходив корупціонерів, а політики побоялися впроваджувати її по всій країні.

Китай, безумовно, є однією з найбільш високотехнологічних держав у світі. Країна на всю розвиває штучний інтелект, космічні технології та вже застосовує просунуті системи у сфері державного управління.

Відео дня

Так, наприклад, в деяких регіонах працює національна система безпеки, що відстежує громадян за допомогою системи визначення особи. Правда, вона викликала багато побоювань з боку правозахисників через можливе впровадження цифрового соціального рейтингу.

Інші ж технології допомагають контролювати роботу правоохоронних органів та навіть захищають державні бази даних від стороннього втручання.

Але, що стосується технологій, які повинні допомогти в боротьбі з корупціонерами, - у Китаї вирішили з цим почекати.

Як повідомляє видання South China Morning Post (SCMP), система Zero Trust (нульова довіра), яка почала працювати у 2012-му на основі штучного інтелекту (ШІ), зараз переживає серйозні обмеження.

Розроблена Китайською академією наук для "внутрішнього контролю, оцінки або втручання в роботу і особисте життя державних службовців", зараз Zero Trust працює тільки в 30 регіонах та містах, - близько 1% від адміністративних територій Китаю. SCMP пише, що навіть ці регіони ізольовані та розташовані далеко від політичних центрів країни.

Причина тому - "недовіра" політиків до технології, а точніше те, що "вони не відчувають себе з нею комфортно". Zero Trust має доступ до 150 захищених баз даних, може створити аналітику поведінки держслужбовців, виявляти підозрілі передачі власності, незаконне будівництво, придбання землі або знесення будинків.

Rob Schmitz / NPR
Фото: Rob Schmitz / NPR

Система також передбачає підтасовування даних, і тому використовує інформацію з різних джерел. Наприклад, можливо залучення супутників, щоб відстежити, що гроші на будівництво сільської дороги дійсно були витрачені за призначенням, або аналіз інформації з банківських рахунків, на випадок, якщо помічено підозріло велике збагачення або покупка на велику суму.

За словами розробників, головною проблемою Zero Trust було те, що ШІ допомагав засікати можливу корупційну активність, але не завжди надавав пояснення, яким саме чином алгоритми це вирахували.

Через це, технологія залишається тільки допоміжним інструментом, а кінцеве рішення повинна приймати людина. Проте, навіть у тестовому режимі, за шість років Zero Trust викрила або попередила назаконні дії майже 9 тис. політиків.

Повідомляється, що більшість з них зберегли свою роботу, але з попередженням або мінімальним покаранням. Деякі отримали реальні тюремні терміни.

Саме це і стурбувало співробітників державного апарату. Згідно SCMP, до винних політиків мали застосувати дисциплінарні заходи, але, замість цього, покарання були занадто жорсткими і тиск з боку Партії значно збільшився.

Президенти КНДР і КНР Кім Чен Ин і Сі Цзіньпін (Фото: EPA)
Президенти КНДР і КНР Кім Чен Ин і Сі Цзіньпін / Фото: EPA

Чиновник Чжан Ії з провінції Хунань - однієї з небагатьох, де Zero Trust продовжила роботу - розповів SCMP, що основною метою програми було не покарання політиків, а "їх порятунок на ранній стадії корупції".

"Це нелегко, ми відчуваємо величезний тиск. Ми просто використовуємо результати системи в якості посилання. Нам потрібно перевірити та підтвердити їх дійсність", - говорить Чжан Ії.

Яка подальша доля ШІ-технології Zero Trust поки невідомо, але деякі політики вже виносять на обговорення її законність, оскільки доступ комп'ютерних або роботизованих систем до закритих баз даних ніяк не регламентований в Китаї.

Експерти прогнозують, що вона швидше за все не буде працювати на загальнонаціональному рівні.

Пару днів тому, видання Sixth Tone повідомило з посиланням на державне ЗМІ Legal Daily, що один із судів у Шанхаї використовував ШІ-систему 206, яка допомагає аналізувати та порівнювати заяви суддів, прокурорів, обвинувачених та інших учасників процесу, щоб зменшити ймовірність неправильного рішення.

Sixth Tone пише, що 206 проходила тестові запуски у деяких китайських містах торік, а у Шанхаї цю систему вперше застосували формально.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X