Встане чи ні? Чому впав біткоін та чи є майбутнє у криптовалют

17 грудня 2018, 20:03

Всього рік тому фанатам біткоіна не вистачало шампанського, щоб відзначити ривок найпопулярнішоъ криптовалюти до історичного максимуму в майже в $20 тис. Сьогодні ж біткоін впав більш ніж на 80%, і експерти очікують гіршого.

Криптовалюта стала справжнім феноменом за останні роки, завдяки якому, сотні, а то й тисячі, підприємливих людей збагатилися на мільйони доларів. Одним з найбільш відомих "мільйонерів з трущоб" є 19-річний криптотрейдер Ерік Фінман.

Відео дня

Ерік почав скуповувати біткоіни 7 років тому, у віці 12, і незабаром з однієї тисячі доларів заробив $4,4 млн, коли ця криптовалюта стала популярною і її курс виріс в тисячі разів.

Але, тепер, бізнесмен, який ще в підлітковому віці передбачив популярність біткоіна, прогнозує, що ця цифрова монета вже мертва. Про це Ерік розповів днями виданню Market Watch.

"Біткоін мертвий, він занадто фрагментований. Багато людей досі продовжують боротися, але я не думаю, що це триватиме довго. Він може пережити ще кілька бичачих ринків, але в довгостроковій перспективі він мертвий", – прокоментував Фінман для Market Watch.

Звичайно, заяву Фінмана варто пов'язувати з різким зниженням курсу криптовалюти, через яке світове криптотовариство вже цілий місяць стоїть на вухах. Адже ще рік тому, коли біткоін перетворив своїх адептів на багатіїв і досяг історичного максимуму майже в $20 тис. За одну монету, Ерік був більш ніж упевнений в успіху криптовалюти.

У січні 2018-го, пояснюючи журналу Forbes чому він вирішив інвестувати в біткоіни, Ерік Фінман заявив: "Я і члени моєї родини були дуже заполітизованими. Ми побачили в цьому неймовірний спосіб перевершити фінансову систему, включно з Волл-стріт. Ми виявили неймовірне політичне значення в тому, що ця технологія все ще не зруйнувалася".

19-річний мільйонер тоді спрогнозував, що біткоін буде продовжувати зростання тривалий період часу з частковими злетами і падіннями курсу.

Що трапилося з біткоіном зараз?

Передбачувані й непередбачувані стрибки курсу не є чимось особливим для криптовалюти, оскільки волатильність є однією з головних їх характеристик. Але, останній місяць реально став одним з найбільш кризових в історії біткоіна й інших цифрових монет.

Після виходу на стабільний проміжок в межах $6-$8 тис. майже на 10 місяців, в середині листопада 2018 року вартість біткоіна впала практично в два рази (з $6,5 до $3,5). День за днем, як біткоіни, так і інші популярні криптовалюти (Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash і т.д.) б'ють антирекорди і додають все більше сивого волосся головам криптоінвесторів.

Чому вартість так сильно впала?

Однозначної, та й взагалі будь-якого точної відповіді на це запитання немає. Навряд чи варто нарікати на заяви Воррена Баффета і різних фінансових магнатів з Волл-стріт про те, що криптовалюта – це величезна фінансова піраміда, яка сконцентрована в одних руках.

Хоча, і тут може бути доля істини: після того, як криптовалюти отримали великі інвестиції, на ринок вийшли гравці з дуже великими грошима і сформували цілі імперії навколо своїх криптобірж. Непоодинокими були випадки, коли злам, падіння або припинення діяльності тієї чи іншої біржі значно відбивалися на курсі, а тисячі вкладників залишилися ні з чим.

Не виняток, що й зараз відбувається те ж саме. Експерти, які припускають, що більша частина будь-якої криптовалюти сконцентрована в руках одного або декількох великих гравців, зараз прогнозують той самий бичачий ринок, про який говорив Ерік Фінман.

За такою схемою, біржі-гіганти незабаром можуть знову підняти ринок "на роги" і заробити на значному стрибку курсу і криптотрейдерах-панікерах.

Чи вигідно видобувати біткоіни?

Ще однією причиною падіння вартості біткоіна й інших криптовалют може бути надзвичайна популярність цифрових грошей і залучення величезної кількості тих, хто їх видобуває –- так званих майнерів.

Як пише професор фінансів Університету Санта-Клари Атулья Сарін, оскільки вартість видобутку біткоіна – це незафіксована сума, залучення великої кількості майнерів може призвести до знецінення криптовалюти.

"Коли вартість біткоіна збільшується – нові майнери заходять на ринок, підвищується складність видобутку біткоіна, оскільки нагорода буде розділена між більшою групою людей», – пояснює професор Сарін. "Відповідно, коли курс біткоіна падає і майнер йдуть, – вартість видобутку біткоіни також знижується".

Фінансист заявляє, що через велику кількість майнерів, зараз біткоіни зайшов у "мертву спіраль". За його словами, якщо ціна біткоіна продовжить падати, а вартість його видобутку залишиться на тому ж рівні – курс криптовалюти швидко зведеться до нуля. Простіше кажучи, якщо платити за видобуток монети більше, ніж її вартість на ринку, – знецінення гарантовано.

А як же блокчейн?

Незважаючи на те, що зараз біткоін переживає одні з найгірших своїх часів за останні півтора року, не факт, що багатогранний ринок криптовалюти не витримає навіть такі стрибки.

Ну а для криптохейтерів, які вже зібралися на похорон біткоіна, нагадаємо, що навіть після смерті всіх криптовалют, вони залишать свою найголовнішу основу, Ц технологію блокчейн, яка дозволяє децентралізовано розподіляти і зберігати інформацію і вже сьогодні застосовується в багатьох сферах діяльності.

Як писав у недавній колонці для НВ підприємець та інвестор Владислав Мартинов, технологія блокчейн може змінити наше майбутнє і дасть владу талановитим людям, які займаються творчою роботою.

Радник Ethereum Foundation, співзасновник Yota Devices і засновник BlockGeeks впевнений, що така система ідеально підходить для боротьби з корупцією, оскільки вона мінімізує вплив людського фактора в питаннях, як розподіляються гроші і кому вони перераховуються.

"Інтернет зробив прорив – коли з'явилися публічні тендери, можливість швидкого обміну інформацією. Але блокчейн дозволяє це все ще більше посилити. Наприклад, за допомогою блокчейн можна створити національну цифрову валюту – наприклад, гривню. І будь-яке асигнування державних грошей на той чи інший проект можна побудувати так, що все буде прозорим – в режимі реального часу можна буде стежити, куди пішли гроші: за призначенням чи ні; дійшли/не дійшли; виплатили зарплату/гроші пішли "наліво"; побудували міст чи ні і т.д.", – пояснює Владислав Мартинов.

Експерт нагадує, що багато країн сьогодні експериментують з блокчейном і створюють різні реєстри даних, які дозволяють автоматизувати всі бюрократичні процеси (на кшталт отримання водійського посвідчення або паспорта) і виключити можливість дачі хабара.

І це не кажучи вже про смарт-контракти та інші можливості розширення блокчейн, за допомогою яких зараз значно спрощуються бізнес-відносини, а управління і контроль над найважливішими даними передається в руки захищеного алгоритму.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X