"Ви тепер вирішуєте великі питання". Гуру Кремнієвої Долини Р "Рей" Ванг про перспективи IT-індустрії в Україні

12 грудня 2017, 07:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
В інтерв’ю НВ відомий аналітик і автор бестселерів Р "Рей" Ванг розказав про те, що змінилося в українській індустрії високих технологій з часу його останнього приїзду 10 років тому

Низка представників міжнародних консалтингових і аналітичних компаній відвідала Україну минулого тижня на запрошення однієї за найбільших вітчизняних IT-компаній, Luxoft. Редакції НВ вдалося поспілкуватися із генеральним директором науково-дослідницької компанії Constellation Research Р "Реєм" Вангом (R "Ray" Wang). Видавництво Harvard Business Review видало його книгу Disrupting Digital Business, в якій автор передбачив, чому 52% компаній зі списку Fortune 500 були придбані, об’єднані або збанкрутіли. Ванг досліджує те, як "підривні" технології змінюють бізнес-моделі і прогнозує, як саме штучний інтелект зможе доповнити можливості людства. Своїми думками він поділився із редакцією НВ.

Відео дня

- Чому Ви приїхали в Україну?

- Моя мета приїзду до України – вивчити IT-середовище, рівень освіти та інновацій у вашій країні.

- Ви вперше в Україні?

- Вдруге. Перший раз був 10 років тому.

- Які зміни за цей проміжок часу Ви помітили?

- Економіка України та суспільство зараз виглядають розвиненішими. Складається враження, що люди мають більше можливостей подорожувати, знайомитися із закордонним досвідом і втілювати його в своїй країні.

- А які зміни відбулися в IT-індустрії?

- Раніше галузь працювала на аутсорсинг, а зараз вирішує набагато складніші завдання. Ваші розробники застосовують творчі підходи та інновації для того, щоби вирішити проблеми замовників. Раніше більше уваги приділялося тестуванню, а тепер - складнішим рішення, особливо з точки зору дизайну.

- На Вашу думку, які зміни відбуваються зараз в IT у світі?

- Постійно зміняються технології. Ми фокусуємося на підривних технологіях. Якщо раніше це були Big Data, "хмари" та інші, то зараз це більше блокчейн і штучний інтелект (ШІ). В основному ж, ми дивимося не на технології, а на те, як працюють нові бізнес-моделі.

- І як в цьому контексті виглядають наші компанії? Що Україна може дати світу?

- Наведу приклад. Візьмемо звичайний тостер - виробник не має жодної уяви, хто зараз є його клієнтом. Ви колись заповнювали гарантійний лист?

- Так.

- Власне, виробник знає про якусь проблему лише тоді, коли йому хтось телефонує, або коли вже щось зламалося. Якщо ж ваш тостер підключений до інтернету, якщо ви точно знатимете, скільки ще "проживе" цей пристрій, то скільки людей тоді заповнить гарантійний лист? Кожен!. Тому що ви захочете його застрахувати.

Виробник знатиме, хто його покупець, зможе відстежувати, коли щось вийде з ладу і скільки ще часу прослужить тостер. І тоді з клієнтом можна буде домовитися: він сплачуватиме, скажімо, 50 гривень щомісячної абонплати впродовж трьох років. Користувач протягом цього часу буде застрахований від будь-якої поломки. А після трьох років отримає новий тостер.

Таким чином у відносинах "виробник – користувач" взагалі не потрібні якісь посередники, магазини.

Прямі відносини налагоджуються за допомогою згаданої мною гарантійної форми. Виробник моніторить пристрій, знає, як ви ним користуєтеся. Тому він зможе ще запропонувати вам блендер, холодильник, ще щось. Бо він знає, скільки разів ви готуєте тости і що ще можна до них у комплекті запропонувати. І кожного разу, коли у виробника з’явиться якийсь новий продукт, він зможе продати його напряму, запропонувавши цілу інфраструктуру.

Всі пристрої будуть підключені до інтернету та "спілкуватимуться" між собою. Штучний інтелект аналізуватиме, якщо щось зламається. Буде "думати" та попереджати про те, як цьому можна запобігти.

На мою думку, Україна має великі перспективи для того, щоби побудувати цілу індустрію. І почати випускати не тільки софтверні продукти, а ще й обладнання, яке буде взаємодіяти за допомогою ШІ, Big Data тощо.

- Тобто підключити можна геть всі речі, які оточують людину?

- Так. Кондиціонери, системи моніторингу у лікарнях, автомобілі. Вже є дуже велика кількість прикладів, коли щось, що раніше було продуктом, зараз стало сервісом.

У мене є машина і дуже багато компаній намагається продати мені різні сервіси – як полагодити, як удосконалити тощо. Але чому я маю платити за всі ці послуги? Я хочу платити тільки за те, що я справді використовую.

- І коли всі оці описані Вами речі з’являться в Україні?

- Не знаю. Коли великі індустріальні підприємства будуть належним чином приватизовані…

- Для безлічі пристроїв, які будуть підключені у майбутньому, потрібно буде багато програмного забезпечення (ПЗ)?

- Для IT-компаній відкриваються величезні можливості, бо якраз розробники зможуть об’єднати всі пристрої до мережі та один до одного. А також написати програми, які отримуватимуть дані та аналізуватимуть їх. Тому для українських розробників також є великі перспективи – працювати в цьому напрямку.

- Що буде через п’ять-десять років? Як цей ринок буде розвиватися далі?

- Усе, від смарт-будинків і до інфраструктури для них, усе буде побудоване на автоматизації. Все буде підключене до мережі.

- А в людей та домашніх тварин будуть вживлятися чіпи?

- Якщо вам захочеться. Я дуже високо ціную свою приватність. Мені би не хотілося вживляти собі чіп.

Я вважаю, що це дуже великий виклик для різноманітних керуючих органів. Людина має мати право не бути підключеною, мати право на приватність. А також мати право на відключення від мережі, але не виключення з реального життя.

Дуже важливо зберігати ставлення до непідключеної особи як до людини, яка автоматично не підпадає під підозру. Вона не є злочинцем, а просто хоче зберегти свою приватність. Отже, в майбутньому ще гостріше постане питання: скільки ще ми зможемо нехтувати своєю приватністю заради комфорту?

- Тобто з розвитком технологій постають нові етичні питання і виклики?

- Так. Проблема є в тому, що регулятори не розуміють, як коректно написати нові закони для того, щоби цей виклик достойно зустріти.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X