Трошки звільнили. Все, що потрібно знати про вихід Ілона Маска з ради директорів Tesla

1 жовтня 2018, 07:54

На вихідних стало відомо про те, що Ілон Маск залишить пост голови ради директорів компанії Tesla. По суті - через той знаменитий твіт про те, що він хоче зробити Tesla приватною компанією і готовий викупити її акції. НВ розібралося в тому, що трапилося і чим це загрожує Маску.

У суботу, 29 вересня, американська Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) повідомила, що глава Tesla Ілон Маск найближчим часом залишить пост голови ради директорів компанії-автовиробника.

Відео дня

Згідно із заявою SEC, Маск повинен залишити свій пост протягом 45 днів після публікації документа. І він не має права знову висуватися на нього протягом найближчих трьох років.

Також, SEC оштрафувала Tesla і Маска на $40 млн. Половину заплатить компанія, а половину - особисто Маск.

Чому це сталося?

Вся справа в серпневому демарші Маска.

На початку серпня, використовуючи свій традиційний інструмент для комунікацій зі світом - Twitter - Маск заявив, що хоче зробити Tesla приватною компанією. І готовий викупити її акції по $420 за штуку (дорожче ринкової ціни). Пізніше з'явилася інформація про те, що кошти на викуп акцій Маску надасть якийсь інвестиційний фонд із Саудівської Аравії.

У мережі тут же з'явилися жарти про те, що нафтові магнати хочуть викупити Tesla, щоб поховати її і далі тримати світ на бензиновій голці.

Однак в наступні тижні інформація про саудівців була спростована. І Маск теж "включив задню".

Про історію найімовірніше незабаром забули б усі, крім фанатів Маска, що щиро захоплюються його дивацтвами, але в США є вельми впливова і уважна організація, покликана захищати права інвесторів - Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC).

Вона, по суті, звинуватила Маска в шахрайстві, угледівши в його твіті спроби маніпуляції курсом акцій компанії.

Розслідування було блискавичним, принаймні, за українськими мірками, де різного роду бюрократичні процедури можуть тягнутися роками. 29 вересня SEC заявила про те, що з Маском і Tesla досягнуто мирової досудової угоди. Маск залишить свій пост. Також буде виплачений штраф.

До ради директорів Tesla увійдуть два незалежних топ-менеджери. Також буде створено комітет незалежних директорів при раді, а щодо самого Маска будуть застосовані «додаткові заходи контролю». Іншими словами, рада директорів компанії буде стежити за публічними заявами Маска. Ймовірно, тепер Маск буде менше твітити.

Що це означає для Маска і Tesla?

Тут може бути два різних погляди.

Шанувальники Маска впевнені, що наслідки будуть символічними. Сума штрафів незначна як для Tesla, так і особисто для Маска.

Той факт, що він залишить пост голови ради директорів, теж, на їх думку, не особливо важливий. Маск залишається виконавчим директором компанії. Ну а чутки про те, що він буде знижувати свою зайнятість у Tesla і так давно ходили. Мовляв, Маск не може розриватися між двома компаніями, а SpaceX вимагає все більше уваги.

Люди з менш трепетним ставленням до Маска проявляють більший скепсис.

Багато експертів відзначають, що Маск загрався і все частіше відривається від реальності. Досить згадати його невдалий жарт на адресу британського дайвера під час рятувальної операції в Таїланді. Йшлося про дітей, замкнених в печері, Маск запропонував уряду Таїланду свою допомогу, але його фантастичний підводний човен виявився незатребуваним. Реакція Маска на таке ставлення до себе перевершила всі очікування.

Дивацтва Маска можуть свідчити як про його нездатність справлятися з хронічним стресом, який викликаний колосальної завантаженням, так і з якимись психічними відхиленнями. І якщо друге все ж малоймовірно, то першого все одно достатньо, щоб серйозно побоюватися, що Маск не в змозі довго продовжувати ефективно керувати відразу двома великими технологічними компаніями, стверджують скептики.

Що буде далі?

Якщо Маск надалі не буде дозволяти собі такі твіти, то інцидент з SEC можна вважати вичерпаним.

На безпосередню діяльність Tesla подія мало вплине, оскільки Маск все одно залишиться біля керма. Якщо серед ключових інвесторів та інших членів ради директорів немає розбіжностей щодо майбутнього компанії, то на найближчі три роки пост голови просто формально займе хтось інший.

А Маск зможе повернутися до цієї посади після закінчення трьох років.

В такому випадку історію запам'ятають як курйоз на кшталт звільнення Стіва Джобса зі створеної ним же компанії Apple у 1980-х.

Однак, не виключений і інший сценарій, який поки представляється малоймовірним. Він зводиться до того, що інвестори можуть повністю витіснити Маска з компанії. Найближчим часом все буде залежати від того, чи буде налагоджено серійний випуск Model 3, як підуть справи з тягачем Tesla Semi і т.д., підсумовують скептики.

На закуску

Спочатку SEC вимагала, щоб Маск взагалі залишив Tesla, а також - щоб йому було заборонено займати керівні посади в публічних компаніях.

Маск пішов на угоду, щоб врятувати своє майбутнє в Tesla і SpaceX.

Деякі американські ЗМІ писали, що спочатку Маск відкидав будь-які угоди, оскільки вважав себе не винним і стверджував, що угода такого роду була б зрадою його життєвих принципів. Тому ніхто з оточення Маска до останнього моменту не був упевнений в тому, що він підпише угоду з SEC. Однак, в кінцевому рахунку, це все-таки сталося. Маск вважав за краще поступитися принципами, щоб у нього не відібрали справу всього його життя.

Читайте також: Король і блазень. Як Ілон Маск угробив свою репутацію одним жартом у Twitter

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X