Третя світова. Чому Apple брутально прощається з Qualcomm і що це означає для IT-індустрії?

31 жовтня 2017, 20:02
Конфлікт між Apple, одним із найбільших в світі виробників смартфонів, і Qualcomm, лідером виробництва "заліза", набуває все більшого розмаху

Згідно з розслідуванням впливової газети The Wall Street Journal, Apple має намір найближчим часом повністю відмовитися від компонентів виробництва Qualcomm. Нові моделі iPhone і iPad будуть побудовані на "залізі" інших виробників.

Відео дня

Apple давно рухається в бік незалежності від сторонніх виробників, спочатку перейшовши на процесори власної розробки, а з нинішнього року також використовуючи власний відеочіп.

Конфлікт із Qualcomm може привести до ще більшої "автономії" Apple. Це може дуже істотно вдарити по Qualcomm, справи якої останнім часом йдуть не так вже добре. Адже приклад Apple наслідують і інші виробники.

Велика тяжба

За інформацією журналістів The Wall Street Journal, Apple всерйоз розглядає можливість відмови від компонентів Qualcomm. У першу чергу – модему. Як альтернатива розглядаються рішення Intel та MediaTek.

Те, що відбувається, є продовженням юридичної війни між двома компаніями, яка триває вже більше року.

У нових iPhone і iPad може не бути компонентів виробництва Qualcomm
У нових iPhone і iPad може не бути компонентів виробництва Qualcomm Фото:

У січні нинішнього року "розборки" між компаніями і зовсім почали набувати розмаху і масштабу, раніше характерних хіба що для баталій між Apple і Samsung.

Так, Apple подала позов до Qualcomm на $1 млрд у січні 2017 року, звинувачуючи виробника чипів у використанні грабіжницької ліцензійної моделі. Справа в тому, що Qualcomm володіє величезним патентним портфоліо і отримує величезні ліцензійні відрахування з виробників, які застосовують рішення, запатентовані Qualcomm, у своїх продуктах.

Слідом за Apple атаку на Qualcomm розпочали і інші виробники, зокрема, Huawei. Згідно з деякими повідомленнями в ЗМІ, Apple, Huawei і ряд інших виробників призупинили ліцензійні виплати.

У грудні 2016 року позов проти Qualcomm подала влада Південної Кореї, звинувачуючи компанію в порушенні антимонопольного законодавства країни. В основі позову – все та сама причина – надмірні і несправедливі вимоги за ліцензійними відрахуваннями.

Тайвань також звинувачує Qualcomm у монополізації ринку технологій стільникового зв'язку. Сума позову – $774 млн.

Восени нинішнього року Qualcomm завдала удару у відповідь по своєму головному противнику, подавши позов на Apple про порушення патентів у Китаї.

Фактично, Qualcomm вимагає, щоб продаж iPhone у Китаї було заборонено. Це може стати серйозним ударом по Apple, оскільки Китай – один із ключових ринків, а справи Apple на ньому і без того йдуть не дуже добре.

Qualcomm прагне розширити поле діяльності, виробляючи чіпи для інших видів гаджетів, наприклад, для розумних годин
Qualcomm прагне розширити поле діяльності, виробляючи чіпи для інших видів гаджетів, наприклад, для розумних годин Фото:

Звичайно, ніхто не вірить в те, що будь-який суд може заборонити продаж iPhone в Китаї. Жодних прецедентів такого роду не було, навіть у розпал судових воєн між Apple і Samsung.

Проте війна набирає обертів. Як з'ясували репортери, Qualcomm уже відмовилася співпрацювати з Apple у тестуванні своїх чипів для нових прототипів iPhone і iPad.

Мабуть, це і стало останньою краплею. Тепер Apple остаточно розглядає можливість відмови від компонентів Qualcomm у своїх продуктах.

Нещодавно, виступаючи перед інвесторами, глава Apple Тім Кук чітко дав зрозуміти дві речі. По-перше, з боку Apple конфлікт виглядає дуже просто і його суть у тому, що Qualcomm намагається взяти з Apple "зайве", вираховуючи відсоток від загального продажу iPhone за свої ліцензії. По-друге, незважаючи на те, що Qualcomm робить "видатну" роботу в своїй області і має низку "фундаментальних" патентів, всі їхні компоненти – лише мала частина того, що є iPhone в цілому.

На думку Кука, ціна iPhone, а отже і прибуток, який отримує Apple, в першу чергу продиктовані якістю екрану, функцією Touch ID і безліччю інших інновацій, які народилися в надрах Apple. І патенти Qualcomm не мають до цього жодного стосунку. Отже, Apple не вважає справедливим платити Qualcomm такі величезні відрахування.

Чим це загрожує?

Що стосується Apple, то компанія перебуває за крок до досягнення заповітної цифри капіталізації $1 трлн. І поки складно собі уявити, щоб зміна постачальника чипа для модему, якимось чином могла відбитися на долі компанії.

Huawei став наступним великим виробником, який, за чутками, має намір відмовитися від співпраці з Huawei
Huawei став наступним великим виробником, який, за чутками, має намір відмовитися від співпраці з Huawei Фото:

Американські журналісти звернулися до Qualcomm по коментарі щодо чуток про те, що Apple може відмовитися від їхніх розробок в наступному iPhone. Але Qualcomm відмовилася від коментарів.

Для Qualcomm розрив відносин з Apple може мати величезні наслідки. Майбутнє без Apple виглядає аж ніяк не безхмарним. Це все-таки один із найбільших виробників смартфонів у світі.

До того ж, деякі інші виробники також щосили відмовляються від компонентів Qualcomm у своїх смартфонах. В першу чергу, це Samsung і Huawei, які посідають 1-е і 2-е місце в списку найбільших виробників смартфонів у світі. Обидві компанії вже фактично повністю перейшли на процесори власної розробки.

Також, за неофіційними даними, в обох компаніях існує план на 3-5 років, який має на меті повну відмову від компонентів Qualcomm.

В середньому і нижчому ціновому сегменті деякі виробники також все частіше віддають перевагу рішенням MediaTek, аніж Qualcomm. Наприклад, останнім часом це помітно за смартфонами Moto.

Безумовно, Qualcomm – величезна компанія з колосальним патентним портфоліо. І потопити її не просто.

Однак, той факт, що ключові гравці вийшли на стежку війни, означає, що на Qualcomm чекають великі неприємності.

Безумовно, топові рішення Qualcomm ще довго будуть затребувані ринком. Так, нинішній Snapdragon 835 – невід'ємний атрибут усіх китайських (і не тільки!) флагманів цього року.

Топові процесори Qualcomm використовують у Google з її новим Pixel 2, а також у Moto, Sony, LG і Xiaomi.

Вже очевидно, що прийдешній Snapdragon 845 чекає та сама доля. Але послідовна відмова провідних виробників спочатку від процесорів, а потім і від інших компонентів Qualcomm віщує серйозні непереливки для компанії.

Тільки за останні два роки ринкова частка Qualcomm на ринку скоротилася з 52 до 39%. За цей же період частка MediaTek зросла з 14 до 23%.

Тільки за останній рік на тлі юридичної війни, акції Qualcomm впали на 15%.

Qualcomm реагують на те, що відбувається, намагаючись диверсифікувати свій бізнес. Зокрема, компанія активно розробляє рішення для переносної електроніки, дронів, автомобілів, розумних будинків і інтернету речей. Також компанія в партнерстві з Microsoft працює над рішеннями для персональних комп'ютерів, які дозволили б конкурувати з Intel, що домінує на цьому ринку.

На думку низки експертів, у цих рішень можуть бути цікаві наслідки. Однак, поки не ясно, чи зможе Qualcomm залишитися на передових позиціях у цих змінених умовах.

Показати ще новини
Радіо НВ
X