Змін потребують наші серця. Чого чекають українські айтішники від президента Зеленського

27 квітня 2019, 19:57

Традиційно після обрання нового президента України одна частина населення країни боїться прийдешніх змін, а інша - з нетерпінням їх чекає. НВ дізналося у експертів вітчизняної IT-галузі, чого вони чекають від новообраної влади.

Згідно з останніми даними Центральної виборчої комісії, в другому турі президентських виборів 2019 в Україні майже 75% тих, хто проголосував, підтримали кандидата Володимира Зеленського (більш ніж 13,5 млн голосів). Як писали журналісти НВ Іван Верстюк та Христина Бердинських, багато в чому успіх Зеленського в президентських перегонах завдячує сучасним інформаційним технологіям.

Відео дня

Зокрема, соцмережі Instagram, Facebook, Telegram вперше в історії України стали дієвим інструментом політичної боротьби і спілкування з аудиторією. Саме тому, одним з ключових гравців у команді нового президента став Михайло Федоров - "гуру цифрових технологій" і стратег діджитал-активності Володимира Зеленського.

Крім своєї передвиборної кампанії, команда Зеленського обіцяє приділяти багато уваги розвитку інформаційних систем і в державній сфері в майбутньому.

У пункті "Електронна країна" передвиборної програми ЗеКоманди зазначено, що "вся інформація про формування та використання бюджетів, проведення тендерів, закупівель і аукціонів буде в загальному доступі"; "Публічні процеси будуть автоматизовані", а послуги, які мають таку можливість, можна буде отримати електронно; проголосувати на "виборах і референдумах" також можна буде онлайн; і, нарешті, "Україна має всі можливості стати одним з найбільших хабів для стартапів і високотехнологічного виробництва".

Звичайно, бюлетені і обіцянки кандидатів у президенти не варто сприймати за чисту монету, але від цього не менш цікаво, як наймолодший президент в історії України буде впроваджувати сучасні технології в сферу державного управління.

У зв'язку з цим, НВ дізналося які очікування від нової влади мають експерти української IT-галузі.

Контроль ефективності влади

"Для нової влади буде зрозуміло таке слово як "рейтинг". Чому був хороший "Квартал"? Він давав своїм каналам високі рейтинги, які чітко вимірюються. Наше завдання - придумати такий же ефективний вимірювач влади. Об'єктивний і ефективний вимірювач, до якого вони не будуть лізти своїми руками, і це буде працювати самостійно", - пояснює керуючий партнер UNIT.City Максим Бахматов.

Максим Бахматов (Фото: НВ)
Максим Бахматов / Фото: НВ

За його словами, головне завдання нової влади, як і будь-якої іншої, - дати можливість створити цифровий продукт, який дозволить контролювати ефективність діяльності уряду.

"Як тільки будуть оцифровані цілі, завдання і KPI (показник досягнення успіху - ред.), і я зможу контролювати, стежити за ходом виконання, і, найголовніше, за ефективністю, - ось тоді я побачу, що ця влада ефективна. В іншому випадку, - це профанація і нісенітниця", - заявляє Бахматов.

CEO IT-компанії D2 Володимир Дем'яненко і керівник київського IT-кластеру Наталія Веремєєва описали більш предметні вимоги до нової влади. Веремєєва є одним з автором Експортної стратегії України з розвитку комунікаційних технології 2019-2023 для Міністерства економічного розвитку і торгівлі, а Дем'яненко - автор програми об'єднання бізнесу, громадськості, IT і державного сектора "Цифрова Україна". 

На думку експертів, нагальними проблемами в українському IT-секторі, вирішення яких не змогла знайти попередня влада, є інтелектуальна власність, оподаткування, електронний документообіг і застарілий трудовий кодекс.

Інтелектуальна власність і податки

"Нам потрібен діючий Основний Закон про інтелектуальну власність і реформа судів, які б визнавали порушення в цій сфері. Це дозволило б нашій країні перестати бути великим ринком піратського контенту, перестати використовувати нелегальне програмне забезпечення. Незважаючи на те, що зараз закони в сфері інтелектуальної власності є, порушень за злочин цих законів - немає ", - говорить керівник київського IT-кластера.

Наталя Веремєєва (Фото: Facebook / Kyiv IT Cluster)
Наталя Веремєєва / Фото: Facebook / Kyiv IT Cluster

Володимир Дем'яненко нагадує про створення спеціального податкового режиму для окремих стартапів і для IT-сектора в цілому, які звільнять бізнеси в галузі від податків на 3-5 років. Це необхідно для того, щоб молоді команди не виїжджали в інші країни, де, крім більш прибуткових ринків, існують більш привабливі умови запуску бізнесу і його податкового регулювання.

"Нам необхідні пільгові кредити від державних банків як для IT-галузі, так і для державних і комерційних компаній на замовлення програмного забезпечення. Бізнес повинен отримати режим максимального сприяння і перестати боятися раптових перевірок", - пояснює CEO IT-компанії D2.

Володимир Дем'яненко (Фото: Facebook / Ukrainian Marketing Forum)
Володимир Дем'яненко / Фото: Facebook / Ukrainian Marketing Forum

Для побудови ефективної державної системи, експерти також пропонують фіскальній службі прирівняти електронні документи до паперових, і розвивати системи електронної взаємодії з державою, аж до згаданого командою Зеленського електронного голосування.

Трудове законодавство та освіта

Окрему увагу пропонують приділити застарілому трудовому законодавству. Володимир Дем'яненко і Наталя Веремєєва сходяться в думці про те, що Трудовий кодекс абсолютно не враховує сучасних реалій, на кшталт віддаленої роботи і фрілансу. Це - свого роду "авгієві стайні", які до сих пір не може вичистити жодна влада, і які стримують багато галузей, включно з інформаційними технологіями.

Ну і, звичайно ж, про допомогу кричать українська IT-освіта й інвестиції. За словами Дем'яненка, держава повинна інвестувати в перекваліфікацію дорослих людей з вмираючих професій в цифрові, вводити "прикладні" курси у ВНЗ, які дозволяють співпрацювати з IT-компаніями, створювати більше бюджетних місць на затребувані професії, а також залучати експертів до викладацької діяльності. 

Наталя Веремєєва, в свою чергу, нагадує, що в Україні існує проблема з фінансуванням стартапів і команд на ранній або "пасивній" стадії розвитку. Коли у стартапу є лише ідея, і не факт, що вона зможе приносити гроші - мало хто хоче в неї вкладатися через високі ризики. "Ця проблема стосується й інших країн. Інвестори хочуть фінансувати вже прибуткові проекти. Але там існує державна підтримка стартапів на ранніх стадіях, що й необхідно впровадити в Україні", - пояснює Веремєєва.

Співпраця влади і IT-сектора

Незважаючи на те, що новій владі потрібно буде дуже багато роботи в одній лише IT-сфері, включно з підвищенням інвестиційної привабливості України на міжнародному ринку, і цифровизацією державних сфер, і IT-освіта для дорослих і дітей, - професіонали з галузі готові співпрацювати з політиками. Якщо останні, звичайно, не будуть навмисне вставляти палиці в колеса.

"Все, заявлене новою владою звучить непогано. Ми, айтішники і розробники готові в цьому брати участь і допомагати. Наприклад, що стосується анонсованого електронного голосування - у нас є необхідні системи, і ми можемо надати їх для розвитку інновацій в Україні", - говорить керуючий партнер компанії-розробника програмних рішень Linkos Group Олеся Линник.

Олеся Линник (Фото: business.ua)
Олеся Линник / Фото: business.ua

За її словами, в сучасному українському законодавстві вже прописано і позначено досить багато для того, щоб реалізувати системи електронного обігу та дати можливості окремим проектам або ініціативам впроваджувати рішення з оцифровування бізнесу.

Крім цього, керівник Linkos Group дотримується правила "найкраща допомога - це не заважати працювати", згадуючи недавні обшуки силових органів в декількох офісах українських IT-компаній.

"З найбільших очікувань від свіжого президента - це все таки вгамувати гоніння і пресинг IT-сектора в Україні з боку органів контролю. Протягом останніх трьох років було якимось трендом то одну, то іншу IT-компанію перевіряти під абсолютно надуманими звинуваченнями, з боку СБУ або когось іншого", - резюмує Линник.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X