Телеком-підсумки 2017: 3G-перегони Київстару, Vodafone і lifecell, Україна чекає на 4G і MNP

27 грудня 2017, 20:07

Поки велика мобільна трійка наввипередки будувала та підключала 3G по всій Україні, уряд заборонив інтернет-сайти з РФ і "потирав руки" в очікуванні мільярдів від 4G-аукціонів

Український телекомунікаційний ринок у 2017 році не зазнав драматичних змін – лідери залишилися ті самі, що й раніше. Трійка найбільших за доходами компаній уже багато років незмінна - Київстар, Vodafone Україна та lifecell. А от вітчизняні користувачі мобільного зв’язку "розсмакували" 3G-інтернет навіть у багатьох селах нашої країни. Звісно ж, за виключенням окупованих земель Донбасу та Криму – рік, який добігає кінця, в цьому питанні, на жаль, теж не приніс бажаних зрушень. Але не будемо про політику, краще згадаймо найважливіші події українського телеком-ринку за 2017-ий.

Відео дня

1Подалі від Москви. Мобільний оператор #2 змінив назву

МТС Україна, "донька" оператора Мобільні ТелеСистеми (МТС, РФ), у квітні 2017 року офіційно поміняла "ім’я" – на ВФ Україна. Хоча ще з кінця 2016 року ця компанія почала надавати свої послуги під брендом Vodafone Україна.

Розбудову своєї мобільної мережі "третього покоління" цей оператор розпочав уже з британською назвою, підписавши відповідну угоду про франшизу. Ані в Києві, ані тим більше в Москві ніхто вголос не зізнавався – це радше політичний крок, аніж ринковий. Хоча, може й співпало. Адже всім в Україні відомо, що Київ і Москва зараз перебувають у стані неоголошеної війни. І в нашій країні на роботу мобільного оператора з північно-східним "корінням" почали дивитися косо. Особливо останні чотири роки.

2Прощавай, "сусід". Україна почала блокувати "ворожі" сайти з РФ

Не минуло й трьох років, як влада України – терпець у нас надзвичайно довгий – врешті-решт вирішила заборонити інтернет-доступ до одіозних ВКонтакте, Одноклассников, Yandex і ще низки інтернет-ресурсів, підконтрольних Кремлю. Президент підписав відповідний указ у травні 2017 року.

Київстар, Vodafone Україна та lifecell ледь не хором відзвітували про виконання цього розпорядження. Зрештою, як і інші гравці вітчизняного телеком-ринку. І нічого страшного не сталося – мабуть, це далося навіть легше, ніж відмова від російського газу. А Марк Цукерберг, мабуть, дуже тішився, бо число українських користувачів Facebook різко зросло.

3Проміжний фініш 3G у Житомирі

Якщо більшість мешканців обласних центрів України розпочали користуватися високошвидкісним мобільним інтернетом ще в 2015-2016 роках, то з Житомиром було все не так просто. Військові користувачі радіочастот змогли звільнити ефір для комерційного використання лише в липні цього року. Таким чином, саме це місто завершило своєрідний етап у розповсюдженні 3G. З його підключенням усі найбільші населені пункти нашої країни долучилися до решти цивілізованого світу (про 4G – читайте наприкінці).

4На стільниковий ринок України вийшов Lycamobile, "найбільший віртуальний оператор світу"

У розпал літа, коли інформаційне поле "відпочивало", вітчизняними мас-медіа "прошуміла" новина про появу на вітчизняному мобільному ринку нового гравця. Британська компанія Lycamobile домовилася з ТриМоб, мобільною дочкою Укртелекому, про надання послуг під своїм брендом. Таким чином Україна ввійшла в число понад 20 країн, де присутній цей MVNO (Mobile Virtual Network Operator).

Відмінність Lycamobile у тому, що він не має власної інфраструктури, а орендує її у мобільних операторів. І продає послуги під власним брендом. Погоди на українському ринку поява Lycamobile не зробила. Бо компанія передовсім націлена на обслуговування діаспор у різних країнах, пропонуючи вигідні міжнародні дзвінки.

5MNP: непереносимість номеру або обіцяного …дцять років чекають

Уряд, а саме Український державний центр радіочастот (УДЦР) і цього року не зміг запровадити послугу збереження номеру при переході до іншого оператора (Mobile Number Portability, MNP). Хоча клявся-божився, що буде така можливість у наших співвітчизників.

Чому не вдалося? Тендер на постачальника MNP вчергове "застряг" у судах. Тобто, чекайте на MNP, любі українці, не раніше, ніж після… судової реформи. Можливо, хоча б у 2018 році українці отримають право на MNP.

6Мінус мільйон. lifecell почистив абонбазу

На ринку мобільного зв’язку давно склався тріумвірат із безперечним лідером – Київстар, багаторічним #2 – Vodafone Україна та вічно збитковим lifecell.

Якраз у #3 цього року змінився керівник – з невизнаного Північного Кіпру до нас переїхав Ісмет Язиджи. Очевидно, він отримав карт-бланш від головного та єдиного акціонера, Turkcell. У тому числі й на "чистку" абонбази.

За підсумками першого півріччя 2017 року цей оператор відзвітувався про відключення 1,3 млн користувачів порівняно з 1 липня 2016-го. Компанія пояснила це тим, що 13% її абонентів перестали використовувати SIM-картки lifecell як другу-третю для заощадження витрат. Адже в Україні ще з минулого десятиліття склалося так, що понад 90% всіх дзвінків – внутрішньомережеві, умовно-безкоштовні.

7В очікуванні 4G. У 2017-му не встигли, а в 2018 році в Україні точно буде "четверте покоління"

Хоча Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) не встигла провести 4G-тендер до кінця 2017 – як це пообіцяв президент – однак у січні 2018-го торги відбудуться. Телеком-регулятор уже призначив розпродаж радіочастот якраз після завершення новорічно-різдв’яних свят, на 23 січня. І це добре. Погано те, що діапазон нецікавий для операторів – 2600 МГц.

Київстар, Vodafone і lifecell плекають надію, що невдовзі після першого пройде й другий 4G-тендер. На якому вони отримають дозвіл на використання для запуску "четвертого покоління" найбажаніші для них смуги – у 1800 МГц. У радіозв’язку є чітка залежність: що вища частота, то менший радіус покриття. Тому 1800-ті для великої стільникової трійки набагато вигідніші як з точки зору затрат, так і з огляду на швидкість, з якою вони зможуть розбудувати свої мережі.

Отже, до чого нам з вами, простим мобільним користувачам, готуватися наступного року? Якщо 3G, якого Україна чекала ледь не 15 років, дозволило користуватися приблизно в 100 разів швидшим мобільним інтернетом порівняно з 2G, то з 4G різниця буде не такою суттєвою – в рази швидше.

Найбільші телеком-гравці України надали НВ свої оцінки найважливіших подій 2017 року:

Президент Київстару Петро Чернишов

Оголошення тендеру на 4G – найбільш значна подія року. Нові технології допоможуть подолати цифровий розрив між Україною та рештою світу. Сподіваємося, що його вдасться подолати і всередині країни – між містами та сільською місцевістю, де телеком-інфраструктура менш розвинена. Для цього необхідна технологічна нейтральність – можливість запускати будь-які технології на будь-яких частотах. Вона дозволить поліпшити покриття 3G і 4G на всій території України, в тому числі, на трасах, в малозаселеній місцевості, в горах і т.д. З технологічною нейтральністю мобільний інтернет може стати прекрасною заміною фіксованому там, де складно або дорого прокладати кабель.

Скасування архаїчного наказу Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) про норми випромінювання базових станцій і санітарних паспортів. Завдяки цьому оператори могли підвищити якість покриття в Україні. На жаль, "Інститут громадського здоров'я" намагається оскаржити дії МОЗ. Хоча, підкреслю, перегляд вітчизняних граничних норм випромінювання та скасування санпаспортів повністю відповідає нормам Євросоюзу та планам уряду щодо дерегуляції господарської діяльності. Маю велику надію, що в даному випадку здоровий глузд переможе й оператори зможуть швидко та якісно розгортати 3G і 4G.

Ухвалення закону України про доступ до інфраструктури, який регулює відносини між телеком-операторами і власниками нерухомості.

Впровадження зобов'язання для операторів/провайдерів вказувати в договорах з клієнтами мінімальну гарантовану швидкість доступу в інтернет. Це дозволяє краще захищати права абонентів на якісний сервіс, робить умови обслуговування чеснішими та прозорішими. По суті, це перший крок до створення цивілізованого ринку фіксованого інтернету.

НКРЗІ зменшила ставки на інтерконект. Це негативно відбилося як на телеком-ринку, так і на надходженнях до бюджету України. Через це рішення зменшилися валютні надходження від іноземних телеком-операторів.

Указ президента України, яким введено в дію рішення Ради нацбезпеки і оборони про санкції щодо інформаційних ресурсів країни-агресора. В історії телекому – це перший приклад застосування законодавчих механізмів для закриття доступу до веб-ресурсів.

Кабмін дозволив повертати клієнтам кошти з мобільних рахунків, щоби вони могли здійснювати платежі. Завдяки цьому рішенню у телеком-операторів України з'явилася можливість співпрацювати з фінансовим сектором. А у абонентів – використовувати свої мобільні рахунки як "електронні гаманці" для подальшої оплати за товари або послуги. Правда, поки це перспектива, але я сподіваюся, що вже найближчого майбутнього.

Генеральний директор Vodafone Україна Ольга Устинова

Головна подія року, що минає – це прихід 3G не тільки в обласні центри, а й в населені пункти з 3-5 тис. мешканців.

У цьому році ми домовилися з усіма операторами про рефармінг (обмін частот з метою отримання суцільних смуг, необхідних для 4G – ред.) в діапазоні 1800 МГц і отримали можливість запустити в цьому спектрі LTE. Всі оператори свої апетити зменшили, всі погодилися, що країні потрібно LTE. Ми домовилися про те, що частоти, які зараз використовуються для 2G, треба здати державі й заново їх купити під LTE.

Мені здається, це була одна з найбільш значущих подій на українському телеком-ринку, яка дозволяє нам дивитися з радістю в майбутнє. Я впевнена, що в 2018 році ми здійснимо не "перший дзвінок", а першу дата-сесію в 4G / LTE.

Поки гострої потреби в Voice over LTE – передачі голосу в 4G-мережах – немає. Але ми не виключаємо, що наші абоненти розговоряться. Адже ми – Vodafone Україна – збираємося стати #1 і за доходами, і за абонентами, і за іншими показниками. Так, наші конкуренти дуже сильні, але ми вклали дуже багато для того, щоби змінити сприйняття нашої компанії користувачами.

На кінець 2017 року Vodafone Україна охопив 3G-мережею 80% населення країни. Станом на 1 січня цей показник становив 50%. У наступному році ми будемо інвестувати навіть в 2G. Тому що у нас ще є території в Центральній і Західній Україні, де взагалі немає мережі. Природно, обладнання буде підтримувати і 3G, і 4G. Сподіваємося, що абоненти, які живуть на цих територіях, відчують різницю і в передачі голосу, і у швидкості інтернету.

Директор з корпоративних регуляторних і юридичних відносин lifecell Андрій Криль

"Перемоги":

НКРЗІ виконала розпорядження президента і Кабміну і планує провести тендери на LTE в першому кварталі 2018 (оголошено тендери на 2600 МГц і на 1800 МГц). Оптимально було б відразу інвестувати в частоту 1800 МГц замість того, щоби купувати у виробників обладнання на 2600 МГц, але ми дотримуємося встановленого порядку.

На початку року було зроблено ще один крок у напрямку забезпечення свободи спілкування абонентів – зниження вартості доступу на національні мобільні мережі (MTR) до 15 коп./хв. Ми сподіваємося, що подальше наближення cтавки інтерконекту до її собівартості буде враховувати однаковий рівень прибутковості для всіх операторів мобільного зв'язку (іншими словами, відбудеться впровадження асиметричного MTR).

Прийнято закон "Про електронні довірчі послуги", який почне діяти через рік. Цей закон є базою для старту цифрової економіки та надання електронних послуг. В тому числі і в сфері телекомунікацій для роботи з використанням таких інструментів як електронна ідентифікація, електронний підпис, а також технологій BankID і MobileID.

НКРЗІ прийняла рішення ввести в Україні електронну ідентифікацію абонентів, які обслуговуються операторами телекомунікацій без попередньо укладеного письмового договору. Навіть зараз реєстрація надає знеособленому абоненту чимало переваг: при пред'явленні паспорта можна отримувати звіт по наданих послугах за певний період, швидко проходити ідентифікацію при зміні SIM-картки, а також повертати невикористані кошти. До того ж знання особистості абонента допомагає оператору пропонувати список послуг, цікавий саме цій особі в силу певних чинників. Це, безумовно, підвищить задоволеність клієнта рівнем обслуговування.

А завдяки вищезазначеному рішенню НКРЗІ існуючу процедуру реєстрації буде максимально спрощено та наближено до потреб абонента. Так, після набуття чинності новою процедурою абоненти зможуть реєструватись в комфортних умовах, без особистого візиту до оператора телекомунікацій та із застосуванням найсучасніших здобутків цифрового суспільства – широковживаних у всьому світі способів електронної ідентифікації (електронний підпис, BankID та MobileID).

"Зради":

Через тривалі судові суперечки і невизначеність щодо постачальника центральної бази даних, терміни впровадження MNP в Україні як і раніше – не визначені. У більшості країн світу MNP позитивним чином впливає на конкурентне середовище, мотивуючи операторів до активної боротьби за абонента за рахунок покращення якості обслуговування. Відсутність послуги MNP в Україні вже довгі роки обмежує свободу вибору оператора абонентом і не сприяє створенню умов для здорової конкуренції в галузі.

Для українських операторів НКРЗІ встановила ставку вхідного міжнародного трафіку на рівні 10 євроцентів за хвилину. В той же час цього літа в Євросоюзі (ЄС) було скасовано внутрішній роумінг. Це призвело до втрат прибутків європейських операторів та провокує їх на відшкодування таких витрат за рахунок контрагентів поза межами ЄС. Враховуючи те, що ставки на трафік з-за меж ЄС для резидентів ЄС не регулюються – вони не зменшують їх пропорційно до українських операторів, а в деяких випадках навіть збільшують. Українські ж оператори не можуть симетрично відповідати європейським партнерам через зарегулюваність ставки на рівні 10 євроцентів за хвилину.

Не прийнято найважливіший законопроект в сфері телекомунікацій, спрямований на виконання Угоди про Асоціацію – № 3549-1 "Про електронні комунікації".

Державними органами не затверджені Порядки доступу і методики розрахунку вартості за доступ на виконання Закону України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж".

Більш того, ми бачимо, що нівелюються навіть ті позитивні зміни, які були з певними зусиллями впроваджені в рамках дерегуляції:

"Повертаються" застарілі норми випромінювання і обов'язковість отримання санпаспортів – призупинення дії наказу МОЗ № 266 від 13.03.2017 р. викликає занепокоєність. Адже це свідчить про неготовність держави зменшувати тиск на сферу господарювання, стимулювати залучення інвесторів, а також відкидає телекомунікаційну галузь на кілька років назад.

Незважаючи на пряму норму прийнятого в 2015 році Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" щодо скасування з 01 січня 2018 року ліцензування діяльності в сфері телекомунікацій внаслідок формальної наявності положень про таке ліцензування в Законі України "Про телекомунікації" на законодавчому рівні досі не врегульована відповідна правова колізія. Внаслідок чого зберігається невизначеність щодо ліцензування видів діяльності у сфері телекомунікацій.

Директор з розвитку масового сегмента Укртелекому Денис Захаренко

Подорожчання та припинення безкоштовної трансляції ТВ-програм кабельними та IPTV-операторами – в зв'язку зі змінами цінової політики медіа груп.

Указом президента запроваджені санкції на деякі ресурси згідно з рішенням РНБО України. Майже всі оператори виконують указ президента і блокують ці сайти. Але є низка операторів, які ігнорують постанову і продовжують поширювати нелегальний контент. З огляду на велику кількість операторів і провайдерів в Україні – питання контролю з виконання указу президента залишається відкритим.

Поява першого в Україні мобільного оператора MVNO. У липні 2017 року компанія Lycamobile почала надавати послуги на мережі українського оператора ТриМоб. Вихід на український ринок ще одного мобільного оператора добре позначиться на конкуренції, а також є позитивним знаком для інших світових телеком-гравців.

Українські компанії зазнали масових вірусних атак – Петя, not Петя... Це призвело до блокування деяких важливих сервісів. Ця подія змусила індустрію серйозніше задуматися про цифрову безпеку.

Рішення київського господарського і апеляційного суду про розірвання договору купівлі-продажу акцій Укртелекому в березні 2011 року. ЄСУ (акціонер Укртелекому – НВ) не згоден з рішенням апеляційного суду і буде відстоювати свої права. Зокрема, планує подавати касаційну скаргу. Ці рішення суду є дуже негативним сигналом для інвесторів.

Зросла кількість крадіжок телеком-обладнання та кабелю в операторів. За прогнозами, в 2017 році крадіжки досягнуть позначки в 30 тис. випадків, а збитки складуть понад 400 млн грн. Масові крадіжки кабелю почалися в 2015 році з моменту скасування ліцензування пунктів прийому металобрухту. І продовжують зростати в зв'язку зі слабкою кримінальною відповідальністю. Для захисту телеком-мереж операторів необхідний системний підхід. Який передбачає зміни в законодавчій сфері та посилення відповідальності за крадіжку телеком-обладнання.

Отримання фінансових ліцензій мобільними операторами. Продовження експансії мобільних операторів на фінансовий сектор – це сигнал до майбутнього перерозподілу ринку малих платежів.

В кінці 2017 року Антимонопольний комітет України оштрафував двох мобільних операторів за недобросовісну конкуренцію у вигляді поширення інформації про умови тарифікації, що вводить в оману. Штрафи АМКУ можуть спричинити зміни політик мобільних операторів щодо тарифів для населення.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X