Телеком-битва за Україну. Київстар, Vodafone і лайфселл розхапали найкращі 4G-частоти

6 березня 2018, 17:47

Трійка українських мобільних операторів придбали ліцензії для запуску четвертого покоління на найпривабливіших радіочастотах. Через кілька місяців в тисячах населених пунктів країни можна буде підключатися до бездротового інтернету на швидкості десятки мегабіт на секунду.

Сьогодні, 6 березня 2018 року, в Україні відбувся другий розпродаж ліцензій для четвертого покоління стільникового зв’язку. Цього разу – в діапазоні 1800 МГц. В тендері взяли участь Київстар, Vodafone Україна та лайфселл.

Відео дня

Перші три з шести лотів були закріплені за трьома операторами – вони були визнані переможцями торгів. Це було обумовлено умовами тендеру – залишити за компаніями певні смуги радіочастот, залежно від розміру абонбази.

Київстар викупить п’ять лотів (25 МГц) за ціною 1,325 млрд грн. Vodafone і лайфселл, відповідно, чотири (20 МГц) і три (15 МГц) за 1,06 млрд грн. і 795 млн грн. Решта, лоти з четвертого по шостий (кожен по 5 МГц), телеком-регулятор виставив на вільні торги.

За 4-й лот розгорілася боротьба між двома найбільшими операторами. Торги почалися з 271 млн., і лайфселл відразу вибув з боротьби. Київстар з ВФ Україна (Vodafone) затято торгувалися. Після більше ніж десяти ставок з мінімальним кроком в 14 млн грн. переміг Київстар. Компанія заплатить за лот №4 612 млн грн.

На п’ятий лот претендували тільки Київстар і ВФ Україна. Його початкова ціна становила 265 млн грн. Vodafone відразу ж запропонував 300 млн. грн. Київстар приєднався до боротьби, але на ставці суперника 385 млн грн. президент компанії Петро Чернишов попросив про перерву, а потім підняв ціну до 490 млн грн. Після чого вже ВФ Україна попросив про 10-хвилинну перерву, а потім боротьба стала ще запеклішою. На ставці свого головного конкурента у 714 млн грн. тепер уже Київстар попросив зробити перерву для наради, після якої ще трохи поторгувався, але не зміг перебити ставку ВФ Україна – 742 млн грн.

Наприкінці торгів за п’ятий лот в Український державний центр радіочастот, де проходив аукціон, приїхав президент Петро Порошенко. І очікувано призупинив процес своїм виступом, де 4G-тендер порівняв із ратифікацією угоди про співпрацю України з Євросоюзом і запровадженням безвізу. А також висловив очікування, що тендер "подолає планку у 5 млрд грн.", які потраплять до державної скарбниці.

Порошенко заявив, що ще в 2018 році "в абсолютній більшості обласних центрів" запрацює 4G. А в найближчому майбутньому, висловив він очікування, НКРЗІ проведе подібний тендер у 900-му діапазоні. Це дозволить запустити 3G всюди, де вже зараз є мобільний зв’язок в Україні.

За останній, шостий лот боролися Київстар, ВФ Україна та лайфселл. Його початкова ціна – 271,6 млн грн., але Vodafone відразу ж запропонував 300 млн. грн. Виклик прийняв Київстар – і так дві компанії, без лайфселл, який не брав участь у торгах, дійшли до 690 млн грн., які запропонував за останні 5 МГц Петро Чернишов. Після чого Vodafone попросив про перерву. Завершилися торги перемогою Київстара зі ставкою 900 млн грн.

Загалом усі три оператори заплатять за шість лотів 5,43 млрд грн. Найбільше витратить Київстар – 2,837 млрд грн., ВФ Україна – 1,8 млрд грн. Лайфселл не купував додаткових лотів.

Змагання за додаткові радіочастоти пояснюється просто – що їх більше, то ширше покриття можна забезпечити за допомогою меншої кількості обладнання. "Саме в 1800-му діапазоні можна забезпечити покриття високошвидкісним інтернетом більшої частини України", – заявив сьогодні перед конкурсом президент Київстар Петро Чернишов.

За його словами, кількість базових станцій (БС) на частотах 2600 МГц буде вимірюватися сотнями. Радіус дії у них набагато менший, ніж у низькочастотних БС – такі особливості радіозв’язку. Тож справжній 4G почне з’являтися в Україні лише з липня 2018 року. Коли оператори після тендеру обміняються своїми частотами, щоби отримати суцільні смуги. На зорі розвитку телекомунікаційного ринку України радіочастоти видавалися безсистемно – ніхто 20 років тому не думав ні про яке 4G/LTE.

Лише за таких умов четверте покоління зможе видавати швидкість у десятки мегабіт на секунду, повністю покриваючи міста та передмістя. Тоді як у випадку з 2600-м спектром радіус покриття однієї базової станції можна буде порівняти з покриттям Wi-Fi-точки, зазначила раніше гендиректор Vodafone Україна Ольга Устинова.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X