Світ крокує до 5G, а Україна – до інтернет-цензури. Головне в IT за тиждень

2 березня 2018, 21:30

Експерти і топ-менеджери галузі інформаційно-комунікаційних технологій розповіли НВ про найбільш значущі, на їхню думку, події тижня, що минає.

радник першого віце-прем'єр-міністра з питань цифрової інфраструктури

Найважливіші IT-події цього тижня:

1. Аукціон частот 4G 1800: визначено учасників усіх 6 лотів, три основних GSM оператори України – Vodafone Україна, Київстар та Лайфсел – визначилися із заявками в лотах і оплатили тендерні гарантії на загальну суму 556,5 мільйонів гривень. Аукціон, або торги "з голосу" призначено на 6 березня 2018.

Відео дня

2. У вівторок Нацкомісія регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) погодила проект закону, розробленого Національною поліцією України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень Конвенції про кіберзлочинність". Документ викликав хвилю обурення в учасників ринку, їх асоціацій, громадських організацій та експертів. І перш за все, пропонований проект закону не пройшов процедуру обговорення з громадськістю, експертами та учасниками ринку, на яких покладаються "кіберполіцейські" обов'язки. Тим паче, що для реалізації цих обов'язків операторам і провайдерам доведеться впроваджувати обладнання DPI (Deep Packet Inspection), що коштує мільйони доларів.

У самому документі є багато положень, які не тільки обурюють, а й взагалі слабо відповідають здоровому глузду:

1) Можливість без суду мати доступ до інформації та копіювання даних – зміни в Кримінально-процесуальному кодексі, ст. 159. Це відкриває шлях до зловживань і до доступу до персональних та інших конфіденційних даних.

У той час, як у ЄС з набуттям чинності GDPR посилюється відповідальність усіх сторін за зберігання і використання персональних даних, у нас все навпаки: як то кажуть, "без суду, і слідства..." доступ до всього.

2) Зобов'язати всіх – операторів, провайдерів, хостинг, власників сайтів і т. д. блокувати доступ до інформації, включно з закордонними сайтами від 90 днів і до трьох років! Як писалося вище, по-перше, для такого блокування необхідно аналізувати трафік і потрібно впровадження на мережі дорогого продукту DPI. А по-друге, критерій "Запобігання злочину" настільки неконкретний і широкий, що під це можна підписати все! Шикарний спосіб політичної боротьби з інакодумством.

3) Ще один нонсенс пропонують у змінах до ЗУ "Про телекомунікації".

Ст 18-4: Створення списку кінцевих користувачів телеком послуг і чітка ідентифікація користувачів.

Це поліцейська держава.

4) Також великі ризики цього проекту ЗУ – в пункті 4 перехідних положень, де КМУ в тримісячний термін повинен вжити заходів, щоб цей ЗУ працював: наявність апаратно-програмних комплексів для копіювання, реєстри тощо.

І кваліфікація кадрів Нацполіціі є і залишається найбільшим ризиком. Коли під час обшуку в IT-компаніях співробітники поліції ІР-адреси шукають в жіночій сумочці – це багато про що говорить...

3. У Китаї змінили Конституцію, прибравши обмеження в два терміни правління і теперішній генсек стає довічним президентом. Тут же інтернет-ресурси "увімкнули" цензуру і не тільки блокують певний контент, але і результати пошуку, і користувачів чатів, виходячи зі змісту їхнього листування. У Китаї почалася "цифрова диктатура".

4. У Барселоні пройшов Mobile World Congress (26.02–01.03.18). Основною темою було 5G: девайси, мережеве обладнання, послуги, анонси комерційних стартів мереж у 2018 і 2019 році по всьому світу, 5G Олімпіада в Токіо 2020. Можна з упевненістю сказати, що світ стоїть на зорі нової ери мобільних комунікацій – ери гіга-швидкостей та ери IoT (інтернет речей). Якщо раніше ми жили під гаслом Nokia Connected People, то зараз 5G Connected machines.

Тетяна Попова

голова ради Асоціації Телекомунікаційна палата України

Цей тиждень був багатий на події. По-перше, знову після дев'яти місяців "сплив" законопроект (ЗП), підготовлений кіберполіцією щодо імплементації європейської Конвенції про кіберзлочинність.

Не вдаючись у конкретику – озвучу тільки три загальних зауваження: по-перше, законопроект не має жодного стосунку до Конвенції, бо він не про збереження (терміновому в т. ч.) даних трафіку і арешт, а про блокування, про яке в Конвенції немає ані слова. По-друге, в пояснювальній записці написано, що це нерегуляторний акт і не потребує громадського обговорення. При цьому він безпосередньо стосується діяльності суб'єктів телеком-ринку. Ну і по-третє, він не враховує зауважень, які ще влітку було підготовлено нашими профільними асоціаціями, і пропозицій європейських експертів.

У середу на засіданні Комітету Верховної Ради з питань інформатизації та зв'язку розглядався так званий ЗП "про спам" Борислава Берези. Після конструктивної дискусії депутати погодилися з нашими зауваженнями і надішлють його на доопрацювання. Ключове – ЗП має бути доопрацьований в логіці положень постанови Кабміну Про правила надання та отримання телекомунікаційних послуг.

Увечері в середу на засіданні Телекомклубу під головуванням його президента Олександра Данченка відбувся цікавий батл "Битва технологій у війні за майбутнє". В ході дискусії учасники батлу запропонували своє бачення подолання цифрового розриву в Україні і модель вирішення проблеми тотальної цифровізації країни. Дискусія проходила між представниками супутникового (Датагруп), мобільного (Київстар) та фіксованого (Укртелеком) зв'язку.

Олександр Федієнко

глава Інтернет Асоціації України

Цього тижня остаточно було розвінчано міф про Україну як про демократичну державу. Регулятор підтримав внесення від імені Держспецзв'язку та Нацполіціі нормативні документи з кібербезпеки.

Один документ від Держспецзв'язку. На мій погляд – це відмінно спланована операція спецслужб інших держав, як нашими ж руками максимально зробити відтік наших користувачів з мережі українського сегменту інтернету в неконтрольований простір. І яким боком він стосується питання про виконання санкцій, для мене так і залишилося загадкою.

Другий документ чомусь обізвали імплементацією європейської Конвенції. До нього вписали практично скрізь блокування сайтів, хоча в конвенції цього в принципі немає.

Це означає, що експерти говорять одне, а чиновники монотонно і впевнено роблять свою справу прикриваючись гучними фразами про кібербезпеку, про зовнішнього агресора і т. д. Нам з таким підходом і агресор зовнішній не потрібен, ми самі себе тут законсервуємо і повторимо шлях Китаю.

Кирило Мазур

керівник розвитку екосистеми UNIT.City

Новина про те, що Amazon купив за $1 млрд стартап з українськими розробниками Ring мало кого могла обійти стороною цього тижня.

У неї є дві приємні сторони і одна ложечка дьогтю. По-перше, приємно, коли хтось у твоїй країні стає причетним до створення продуктів світового рівня, які оцінюються настільки високо. По-друге, офіс компанії в Україні всього за рік виріс майже до сотні людей. Не може не радувати, що в Україні є ті, хто настільки швидко росте.

Але давайте тверезо оцінювати ситуацію – в Україну не зайде і йоти від цього мільярда, адже у компанії був лише невеликий офіс розробки в Києві. Тому, після постів радості і натхнення, всім нам пора сідати і створювати більше корисних бізнесів і менше продавати свою погодинну працю світовим гігантам.

YouTube викотив оновлення для своїх Live-трансляцій та навчився створювати субтитри автоматично в прямому ефірі

На перший погляд, оновлення здається не таким вже й серйозним, але на ділі на нас чекає новий бум зростання відео-контенту. YouTube вже вміє перекладати готові субтитри на ходу за допомогою свого перекладача зі штучним інтелектом (ШІ). Плюс Google щосили тестує якіснішу та приємнішу систему озвучення тексту голосом. Все це наштовхує на думку, що вже в недалекому майбутньому авторам відео більше не потрібно буде створювати субтитри і замовляти аудіо дубляж – вся робота дістанеться ШІ-алгоритмам.

Ярослав Ніцак

генеральний директор Ericsson в Україні

Найгучнішою подією цього тижня передбачувано став Всесвітній мобільний конгрес у Барселоні. Основну тему MWC цього року влучно резюмував президент Ericsson Борье Екхольм, офіційно заявивши: "Технології 5G готові до використання". На відміну від минулих років, цього тижня в Барселоні говорили про конкретні застосування технології найближчим часом. Наприклад, американський оператор T-Mobile оголосив, що планує почати надавати перші комерційні 5G послуги вже до кінця 2018 року. Не відстають і виробники комплектувальних – на виставці вже були представлені реальні користувальницькі пристрої з підтримкою 5G.

Інша трендова тема вже кілька років поспіль – Internet of things. На більшості стендів були продемонстровані IoT-кейси, причому цього року фокус не був на додатках для кінцевих користувачів, а на бізнес-сценаріях індустріального використання: підключені фабрики, розумні ферми, системи управління міським транспортом і звичайно, – величезна кількість підключених автомобілів.

Багато уваги учасники MWC також приділили технологіям штучного та машинного інтелекту. Мобільні оператори та вендори впевнені, що AI застосовуватимуть усюди: для прогнозування мобільного трафіку, для динамічної оптимізації мережі, а також для кращого обслуговування абонентів, наприклад, за допомогою чат-ботів.

Денис Захаренко

директор з розвитку масового сегменту Укртелекому

Підсумки виставки Mobile World Congress 2018. 1) 5G вже тут. Не в теорії, а на практиці. У різних спектрах і на різних пристроях. Від десятків виробників систем і компонентів. Крім мережевого обладнання 5G, вже з'явилися смартфони та компактні модеми. Реальна продемонстрована швидкість 1-2 Гбіт;

2) фіксовані та мобільні мережі зливаються в одне ціле. Базові станції монтують прямо в MSAN-кабінети фіксованих операторів і навпаки – в мобільні базові станції вставляють плати для роздачі GPON;

3) Internet of Things – його було представлено й раніше, але цьогоріч відчувається вибух популярності цієї теми – сотні постачальників різних рішень і компонентів. І LoRaWAN, і операторський NB-IoT, платформи, OS, датчики;

4) на зміну екранам і телевізорам приходять лазерні проектори – новинки показали Sony і Xiaomi. Це дозволить зробити будь-яку стіну будинку, офісу чи магазину "розумною" та інтерактивною;

5) дуже багато біометрії – камери й датчики, наручні браслети, сервіси з ідентифікації особистості і вимірювання ЕКГ – все що завгодно. Пропозиції біометрії на виставці подвоюються щороку за останні кілька років;

6) мобільні телефони виробляють сотні фірм. Не припиняю дивуватися розгортанню тут гіперконкуренції серед десятків маловідомих і зовсім не відомих брендів. І якість їхньої продукції щороку наближається до лідерів категорії;

7) сотні пристроїв з інтеграцією Google Assistant – це тепер реально стало ринковим стандартом а не "фічею". Хлопці з Пало Альто, на мою думку, вже перемогли в гонці голосових асистентів, вирвавшись далеко вперед;

8) графен і нанопокриття – багато великих компаній і стартапів у цій області – все стає ударостійким і водовідштовхувальним, навіть електроніка;

9) підключені автомобілі. Не всі виробники презентували selfdriving автомобілі, деякі обмежилися демонстрацією тільки "розумних", тобто підключених до мережі авто.

Володимир Бондаренко

технічний директор Mauris

Цього тижня в Барселоні пройшов Mobile World Congress – це найбільша в світі виставка мобільних технологій. Вона супроводжується проведенням конгресу різних представників IT-сектора, мобільних операторів і власників профільних компаній з усього світу, а також виробників мобільних телефонів. В цьогорічній Mobile World Congress взяли участь 2,3 тис. компаній.

Одним з основних напрямків виставки стала реалізація нового протоколу 5G для мобільних мереж зв'язку. Особливість протоколу в тому, що він націлений не так на динамічну розбудову спроможності каналу, тобто не на прискорення роботи інтернету. Зазвичай у людей йде асоціація: 2G – це повільно, 3G – швидко, 4G – дуже швидко. За фактом, 5G матиме ту саму швидкість, що й 4G. Його ключовою особливістю буде побудова самої мережі: можна буде виділяти захищені канали зв'язку, які матимуть виділену швидкість для надання критично важливих послуг (в разі потопів, повеней, аварій тощо).

Багато компаній активно працюють над розробкою 5G, адже це одна з ключових технологій, яка лежить в основі безпілотних автомобілів. Суть у тому, що потрібно зробити оптимальний маршрут без затримки зв'язку для автомобіля, щоб він зміг їздити автономно. Це дуже трендова тема, і поки що не існує єдиного стандарту.

Ми пишаємося тим, що змогли внести свою лепту в розвиток технології, і наші технічні фахівці допомагали в підготовці одного з прототипів, представлених у Барселоні.

Сергій Калінін

керівний партнер LegalBlockBit

Федеральне міністерство фінансів Німеччини по суті визнало біткоіни та інші криптовалюти аналогом фіатних грошей, вказавши що він може бути засобом платежу за товари та послуги. У 2017 році таке рішення вже прийняла Японія. Також біткоін звільняється від податків на майно, якщо він використовується як засіб платежу.

Федеральна влада Німеччини опублікувала своє рішення не забороняти покупки за біткоіни й інші криптовалюти, пославшись на рішення Європейського суду 2015 року, яке створило прецедент для всіх членів Європейського союзу.

Суд виправдав своє податкове рішення, заявивши, що розглядає криптовалюту як законний платіжний засіб: "Так звані віртуальні валюти вважаються альтернативними юридичними законними засобами платежу, якщо ці так звані віртуальні валюти були прийняті в якості альтернативних і договірних способів оплати сторонами, які беруть участь у транзакції, і не мають іншої мети, крім використання в якості способу оплати".

Відповідно до цього положення оператори криптообміна та біржі можуть також отримувати податкові пільги, "якщо вони здійснюють купівлю та продаж криптовалюти в якості посередника від свого імені".

У цьому Німеччина відрізняється від США, де податкова служба (IRS) розглядає біткоіни як "цифрове майно". Це означає, що кожна, навіть дрібна покупка з використанням біткоінів технічно вважається продажем майна і, таким чином, оподатковується на приріст капіталу.

Ірина Андрющенко

співзасновниця і СОО IT-компанії для маркетингу D2

Важливою новиною вважаю успіх українського ШІ-стартапу Captain Growth – вони розробили продукт для маркетингової аналітики на базі штучного інтелекту, що є дуже затребуваним зараз на ринку.

Ця внутрішня нейромережа здатна замінити відразу двох фахівців – аналітика та медіа-пленера. Тобто ті вузькопрофільні кадри, яких можуть собі дозволити далеко не всі компанії. Автори продукту на два місяці дали доступ до бета-версії і зараз можуть похвалитися гідними результатами. Завдяки українському стартапу американське рекламне агентство скоротило витрати на Facebook-просування одного зі своїх клієнтів на $6 тис. (В середньому витрати на цю соцмережу для клієнтів цього агентства складають $ 10-20 тис.), а продажі збільшилися на 15%.

Поява подібних інструментів дозволяє швидко адаптувати просування бренду під вужчі бізнес-завдання і при цьому оптимізувати витрати. Це важливий момент для персоналізованого маркетингу, про який ми зараз так багато чуємо. До цього активно йде і сам Facebook, вони вже анонсували новий рекламний інструмент для бізнесу, який покликаний вирішувати такі самі завдання.

Станіслав Под’ячев

керівний партнер Blockchain Lab

На цьому тижні варто відзначити тривалу тенденцію регулювання криптовалютного ринку з боку урядів різних країн.

Так, американська криптобіржа і сервіс гаманців Coinbase повідомила, що повинна надати дані (ID платника податків, ім'я, дату народження, адресу та історію транзакцій з 2013 по 2015 рік) про 13 000 клієнтів IRS протягом 21 дня. Йдучи по слідах декількох великих світових банків, один з найбільших банків Північної Америки Toronto-Dominion Bank (TD) 23 лютого в заяві по електронній пошті оголосив клієнтам, що він забороняє купівлю криптовалюти за допомогою кредитних карт. Крок TD став частиною глобальної тенденції: великі банки забороняють клієнтам купувати криптовалюта за допомогою кредитних карт. Хвилю заборон було ініційовано американськими гігантами JP Morgan Chase, Bank of America та Citigroup 3 лютого, а потім найбільшим банком Великої Британії, Lloyds Banking Group 5 лютого, Virgin Money в Австралії, Південній Африці та Великій Британія 6 лютого. Минулого тижня Citibank India заборонила використовувати для криптовалют і дебетові карти.

Китайська компанія Bitmain заробила за минулий рік від $3 до $4 млрд на майнінгу криптовалюти і продажу обладнання для майнінгу. Прогнозується, що Bitmain ще більше збільшить своє домінантне становище в майнінговому бізнесі в цьому році. Це дійсно неймовірні цифри.

Варто відзначити також, що дедалі більше різних бізнесів інвестують і вже впроваджують Blockchain-рішення в свою роботу. Гірничодобувна компанія, яка веде розвідку і видобуток алмазів, що працює в Південній Африці і зареєстрована в Канаді, Lucara Diamond, призначила нового виконавчого директора, рухаючись у напрямку модернізації алмазної промисловості за допомогою технології Blockchain. Lucara перейде на Blockchain через місяць після того, як De Beers, один з найбільших у світі виробників алмазів, запустив експериментальну ініціативу Blockchain для відстеження ланцюжка поставок діамантів, щоб гарантувати, що кожен алмаз буде безконфліктним. Виробник автомобілів Porsche вивчає додатки Blockchain для своїх автомобілів у співпраці з берлінським стартапом XAIN. Можливі застосування для технології Blockchain варіюються від блокування і відчинення дверей автомобіля через додаток з можливістю авторизації тимчасового доступу до нових і поліпшених бізнес-моделей за допомогою зашифрованого логування даних. Porsche також заявила, що технологію Blockchain може бути застосовано для подальшого підвищення безпеки та можливостей безпілотних автомобілів.

Імплементація протоколу Segregated Witness дозволила криптобіржам значно знизити комісії на зняття коштів. Так, на Bitfinex комісійні знизилися на 25% – в даний момент сума впала до 0.0006 BTC. Також про зниження комісій заявили представники майданчиків Kraken і Binance. Варто відзначити, на останній вони знизилися на 50%. Кілька днів тому стало відомо, що з використанням протоколу Segregated Witness відбувається вже понад 30% всіх Bitcoin-транзакцій.

Також цікавим трендом є те, що дедалі більше держав, міст і компаній оголошують про плани випускати свою власну національну валюту. Всі чули про "криптоРубль" і Petro. З останніх новин на цю тему: американське місто Берклі збирається випускати власну валюту з метою підтримки фінансування програм доступного житла.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X