Маразм міцнішав і танки наші швидкі. Як конфлікт між США і Китаєм губить IT-індустрію - фото

Маразм міцнішав і танки наші швидкі. Як конфлікт між США і Китаєм губить IT-індустрію

11 січня 2020, 20:00

Після повного блокування Huawei, у США знову заборонили використовувати китайські сервіси

Коротко:

 чому влада США забороняє використовувати китайські сервіси

 як торгово-економічне протистояння може позначитися на користувачах

 що не так з американськими та китайськими службами безпеки

Відео дня

У США закликали користувачів не використовувати популярну китайську соцмережу TikTok, а Google обмежив доступ китайських камер Xiaomi до пристрою для розумного будинку Nest Hub. Що слід чекати звичайним користувачам від торгової війни найбільших економік у світі?

Якщо у вас є інтернет або ви хоча б раз на рік виходите надвір  ви напевно чули про те, що США веде торгівельну війну з Китаєм, і через це китайський техногігант Huawei може, що називається, накритися мідним тазом.

Так, через підозри у шпигунстві, за останні два роки американський уряд спершу заборонив використовувати продукцію компаній Huawei і ZTE у своїх держструктурах, а пізніше закликав Google та інші компанії відмовитися від співпраці з китайськими виробниками гаджетів і засобів комунікації.

Зараз доля Huawei не визначена, так само як і доля глобального ринку мобільних пристроїв і телекомунікацій, адже в разі відповідних санкцій з боку Китаю, ціни на гаджети можуть злетіти вгору, не кажучи вже про залежність багатьох країн від китайського обладнання для мобільних мереж.

Незважаючи на це, влада США продовжує гнути свою лінію, і нещедавно закликала користувачів відмовитися від популярної китайської соцмережі. Google, натомість, не помічаючи пенька у своєму оці, через незначний витік даних обмежив використання китайських камер Xiaomi.

НВ проаналізувало, як протистояння США і Китаю позначиться на користувачах і чому через ці країни ринок технологій може вступити у кризовий період.

9to5mac.com

Фото: 9to5mac.com

Що забороняють у США?


Днями Міністерство оборони США попередило користувачів про те, що китайська соціальна мережа TikTok може становити загрозу для національної безпеки, і заборонило всім військовим використовувати цей сервіс.

Молодіжна соцмережа, відома в Китаї як Douyin, всього за кілька років зібрала понад 1,5 млрд користувачів по всьому світу, стала непоганою альтернативою Instagram, і дала можливість людям ділитися короткими роликами з можливістю швидко їх редагувати, підставляти музику на тло і т. ін.

TikTok став настільки популярним, що його використовували багато американських військовослужбовців у багатьох країнах, записуючи жартівливі відеоролики, зокрема про можливу нову світову війну. Але, влада США заявила, що TikTok «виконує незашифровану передачу зображень, відео та лайків, що дозволяє зловмисникам отримувати конфіденційну конфіденційну інформацію, аналізуючи мережевий трафік».

Інший антикитайський дзвіночок надійшов від компанії Google, яка обмежила доступ камер китайського виробника Xiaomi до вашого пристрою для розумного будинку Nest Hub і сервісу Google Assistant. Річ у тому, що кілька користувачів Reddit повідомили про витік у нових камерах Xiaomi Mijia 1080p Smart IP: на екран Nest Hub чомусь виводилося зображення з інших будинків, і можна було побачити, чим займаються люди, які також користуються цими камерами.

На Reddit говорили про те, що баг дав їм можливість спостерігати за сплячими людьми, а також за тим, що відбувається на ґанку біля зовсім незнайомих їм користувачів. У Google одразу ж обмежили роботу камер Xiaomi зі своїми пристроями, хоча в китайській компанії заявили, що виправили помилку, яка була пов'язана з оновленням кешу і поганим підключенням, і яка торкнулася 1044 користувачів.

techbooky.com

Фото: techbooky.com

Чому це безглузда ідея?


Так, будь-які виробники мають приділяти особливу увагу безпеці своїх гаджетів, особливо якщо це стосується розумних будинків і уразливості персональних даних користувачів. Але, проблема в тому, що в Google попередньо дозволили використовувати спільно зі своїм Nest Hub десятки камер сторонніх виробників, і такий витік був далеко не першим.

Раніше повідомляли про витік даних 2,4 млн користувачів з сервера американського виробника камер для розумного будинку Wyze, а кіберексперти відзначали, що у пристроях найвідомішого виробника камер для домашнього відеоспостереження Amazon Ring відсутні базові інструменти захисту.

Якщо заборону камер Xiaomi можна списати на бажання Google захистити своїх користувачів, то «наїзди» на TikTok з боку влади США виглядають вельми абсурдними.

По-перше, попередження міноборони США про загрозу китайського відеосервісу не спрацювало ні для військових, ні тим паче для простих американців: військовослужбовці продовжують постити в TikTok, адже деякі з них мають вже тисячі підписників і регулярно ведуть свої блоги.

TikTok
Фото: TikTok

По-друге, рішення заборонити використовувати TikTok в американській армії виглядає злегка безпідставним, навіть якщо не враховувати політичну складову протистояння США і Китаю: інші соцмережі та додатки, зокрема американські Facebook, Instagram, WhatsApp, не кажучи вже про всемогутній Google, не раз викривали в витоках персональних даних користувачів, до того ж набагато масштабніших, ніж пролом у захисті камер Xiaomi або непрямих припущень про небезпеку TikTok.

Раніше НВ писало про постійне нарощування монополії Google, і бажання цієї компанії замінити будь-які інші конкурентні сервіси в боротьбі за доступ до кінцевого користувача. На тлі цього заяви міноборони США про TikTok і «загрозу національній безпеці» схожі на безглузді спроби російського уряду відрізати користувачів всередині країни від Всесвітньої мережі і створити власний «чебурнет». До речі, в ФБР також заявляли, що американцям не варто встановлювати і російські програми.

На жаль, від вразливостей онлайн-платформ і можливих витоків персональної інформації нікуди не дітися, тим паче в США, де спецслужби можуть вимагати від інтернет-компаній навмисно створювати проломи в безпеці своїх сервісів, щоб можна було в будь-який момент отримати доступ до інформації про будь-кого.

«Незважаючи на те, що заява Міністерства оборони стосується конкретно TikTok, інформація, якою ми ділимося в соцмережах, все частіше стикається з цим ризиком її використання сторонніми способами. Користувачі Instagram і Facebook стикалися з множинними витоками своїх даних, і розробники неодноразово використовували ці дані у своїх цілях»,  пише оглядач технологій в Inc.com Джейсон Атен.

blvk.com

Фото: blvk.com

Які прогнози дають експерти?


Аналітики оцінюють американські санкції проти Huawei як потенційний програш не тільки для США, але і для всього світу, оскільки в КНР виготовляють величезну кількість продукції для глобального ринку. І це стосується не тільки Apple, у разі заборони якої в Китаї, прибуток компанії впаде як мінімум утричі, але й компаній на кшталт Hewlett-Packard, Dell, Intel, Qualcomm, Nvidia, Broadcom, Micron, Supermicro іта багатьох інших.

У разі відповідних дій з боку китайської влади постраждати може навіть американський виробник електрокарів Tesla, який багато в чому зав'язаний на своїх виробничих лініях у Шанхаї і ринку електричних авто, що стрімко розвивається в Китаї.

Крім цього, Huawei є постачальником обладнання приблизно для чверті дрібних провайдерів зв'язку в сільській місцевості США і заміна обладнання китайських компаній може коштувати мільярди доларів. Така ж ситуація і з українською мобільною мережею: у Київстар кількість апаратури для передачі мобільного сигналу від Huawei становить 62%, у Vodafone  48%, і у Lifecell  49%.

Згадуючи слова держсекретаря США Майка Помпео про те, що Вашингтон «не зможе співпрацювати або обмінюватися інформацією з країнами, які використовують системи китайської компанії Huawei Technologies», можна тільки припустити, у скільки разів зростуть тарифи на мобільний інтернет і стільниковий зв'язок у разі продовження торгової війни.

І це стосується тільки Huawei, хоча в Китаї є ще десятки інших, зокрема й американських компаній, продукція яких може зрости в ціні через серйозні взаємні санкції. Представники ООН попереджали, що протистояння США і Китаю  це програшна ситуація для всього світу.

«З огляду на лідирування цих двох найбільших економік у світі, глобальне зростання може знизитися до 5%, а зростання світової торгівлі  повернутися до двозначних чисел. Глобальний попит зросте, ризики дефляції знизяться, і світові політики можуть стати слабшими»,  пише економіст Девід Браун.

Професор приватного університету в Нью-Йорку LIU Post Панос Мурдукутас вважає, що уряд США і КНР «ніколи не досягнуть реальної угоди, яка змінить структуру і культуру китайського суспільства, і, отже, ніколи не припинять торгову війну».

На думку Мурдукутаса, річ тут не в конкретному американському президенті, а скоріше в «багатовіковій традиції Китаю», яка передбачає, що китайська інтелектуальна власність,  це суспільне благо.

«Відкриття фінансової системи Китаю банкам США підірве корисливі інтереси керівного класу Китаю. Він використовує банки для розподілу кредитів відповідно до політичних розпоряджень, а не ринкових сил. Це також може призвести до банківської кризи, подібної до тієї, яку Японія пережила в 1990-х роках після того, як відкрила свою банківську систему банку США»,  пише професор LIU Post.

asia.nikkei.com

Фото: asia.nikkei.com

З чого все почалося і що відбувається зараз?


Після кількох років гучних заяв Дональда Трампа в бік китайських компаній, перша рішуча дія від влади США відбулася в травні 2019-го,  тоді компанія Google, виконуючи рішення Міністерства торгівлі США, оголосила про відлучення гаджетів Huawei від операційної системи Android. Тоді ж про припинення ведення бізнесу з Huawei оголосили і найбільші виробники мікросхем і електронних складових, як-от Intel, Qualcomm і ARM.

Відтоді Huawei перебуває в підвішеному стані: у компанії періодично заявляють про успіхи своєї нової операційної системи HarmonyOS, яка базується на відкритому Android і має бути готовою вже цьогоріч. Хоча проблема не стільки в ОС, скільки в оригінальних сервісах Google, яким змушені шукати заміну китайські розробники.

Онлайн-магазин Google Play і весь пакет додаткових сервісів стали основою для роботи більшості смартфонів у всьому світі, не кажучи вже про програму Google Maps, альтернативу якій досі не можуть розробити навіть в Apple.

Нинішні нападки на TikTok з боку Міноборони США часом виглядають як спроби обмежити внутрішню мережу від свого головного економічного і політичного ворога. Так, у Китаї також подбали про те, щоб їхні громадяни були захищені від «шкідливої» американської інформації ще 20 років тому і створили альтернативний інтернет за допомогою проекту Золотий щит.

chinasocialmedia.net
Фото: chinasocialmedia.net

Щоправда, за цей час там розвинулися повноцінні аналоги Google, YouTube, Facebook, Instagram, Amazon, Netflix, Uber тощо, якими користуються сотні мільйонів китайських користувачів, а серед аналогів TikTok американцям можуть запропонувати лише новостворений застосунок Lasso від Facebook, який є набагато менш популярним, і, навряд чи, більш захищеним.

Очевидно, що від політичних і економічних ігор США і Китаю страждають як жителі цих країн, так і користувачі з усього світу, адже вільний розвиток мережі в XXI столітті передбачає, що якомога більше корисної інформації має бути доступною для всіх. Не кажучи вже про, можливо, головну перевагу глобалізації  технічний прогрес, зниження цін на нові винаходи, гаджети та всі інші принади капіталізму.

Американські техногіганти в особі того ж Google показали, що не хочуть сваритися з Китаєм, і нещодавно навіть просили владу США зняти заборону на використання Android для Huawei. А один з головних виробників контенту Disney, найбільший розробник відеоігор Blizzard і навіть американська асоціація баскетболу NBA готові пожертвувати своїми ідеалами і закривати очі на протести в Гонконзі, аби не втрачати китайський ринок.

Навіщо тоді потрібні показові санкції і точкові покарання для деяких «компаній-шпигунів»,  досі риторичне запитання.

Навряд чи, звісно, TikTok відіграє ключову роль у глобальному протистоянні двох найбільших політичних систем, хоча було б цікаво почитати про це в майбутніх підручниках з історії.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X