Смертельна афера. Як засновник канадської криптобіржі забрав у могилу $190 млн вкладників

4 лютого 2019, 15:00

Канадська криптобіржа QuadrigaCX заборгувала своїм вкладникам близько $190 млн. Інвестори можуть не отримати гроші, оскільки криптогаманці розташовані на ноутбуці засновника біржі, який помер.

Не секрет, що криптовалюта є ризикованим фінансовим вкладенням через волатильність та, у більшості випадків, відсутність її законного регламенту. Не рідкість, коли великі криптовалютні біржі не могли забезпечити виведення коштів вкладникам або просто закривалися через банкрутство.

Відео дня

Але, зараз на крипторинку розгорілася одна з найбільш цікавих та оригінальних ситуацій: канадська криптобіржа QuadrigaCX заборгувала своїм вкладникам близько $190 млн у фіатній валюті та різних криптовалютах, які залишилися на зашифрованих цифрових гаманцях у ноутбуці померлого засновника фінансової організації Джеральда Котто.

За даними видання CoinDesk, на момент закриття QuadrigaCX там було зареєстровано близько 115 тис. користувачів, на рахунках яких зберігалося близько $53 млн у фіатній валюті, та близько $147 млн у криптовалютах.

Зокрема повідомляється про такі криптовалютні баланси: 26,5 тис. Bitcoin ($92.3 млн), 11 тис. Bitcoin cash ($1.3 млн), 11 тис. Bitcoin cash SV ($707 тис.), 35 тис. Bitcoin gold ($352 тис .), 200 тис. Litecoin ($6.5 млн) та 430 тис. Ethereum ($46 млн).

Тепер, однією з головних фігур у судових розглядах проти біржі є дружина покійного підприємця Дженніфер Робертсон, яка під присягою заявила, що на гарячих криптогаманцях (онлайн-платформах, які вимагають підключення до інтернету) перебуває мінімальна кількість з цих коштів.

За її словами, більшість криптовалют зберігаються у холодному гаманці (спеціальному програмному забезпеченні, яке зберігає повну інформацію про криптовалюту на комп'ютері) на ноутбуці померлого засновника біржі.

Джеральд Коттен (Фото: forklog.com)
Джеральд Коттен / Фото: forklog.com

Дженніфер Робертсон говорить, що її чоловік турбувався про захист коштів вкладників, переміщував більшість монет у холодне зберігання та "ніс особисту відповідальність за обробку засобів".

Фахівці поки не можуть отримати доступ до зашифрованого ноутбука Джеральда Котто, а, згідно показанням його дружини, ніхто інший не має паролів або ключів відновлення.

При цьому, проблема існує не тільки з доступом до криптовалют на заблокованому ноутбуці: більшість з доступних фіатних коштів (близько $34 млн) перебувають у розпорядженні канадської влади та грошових операторів, які підозрюють керівництво біржі у фінансових махінаціях.

Ймовірно, на ноутбуці померлого засновника QuadrigaCX взагалі немає ніяких грошей: згідно з результатами дослідження аналітичної компанії CryptoMedication, на гаманцях біржі ніколи не було більше 100 Bitcoin ($345 тис. за нинішнім курсом).

Експерти визначили, що жодна з адрес, які біржа використовувала для переказів коштів між клієнтами, не вела до якого-небудь резервного або холодного гаманця.

Крім цього, в CryptoMedication засумнівалися і в заявах вдови Джеральда Котто з приводу доступу до гаманця на його ноутбуці: "Ми виявили перекази з гаманців біржі на загальну суму 3,53 Bitcoin, зроблені 24-25 січня. Крім того, в лютому 2015 року Коттен в одному з інтерв'ю заявляв, що "біржа використовує холодне сховище з мультипідписом для захисту резервів у Bitcoin". Все це суперечить заявам про те, що QuadrigaCX не має доступу до власних активів", - пишуть аналітики.

Нагадаємо, ще в жовтні 2018-го вкладники біржі QuadrigaCX не могли вивести свої кошти через блокування рахунків. На початку грудня 2018-го повідомили про загибель Джеральда Котто від хвороби Крона в індійському Джайпурі, а пізніше дружина CEO QuadrigaCX надала суду свідоцтво про смерть.

28 січня 2019-го сайт канадської біржі перестав працювати, і його не відновили досі.

quadrigacx.com
Фото: quadrigacx.com

Читайте також: Битва титанів. Чому Apple йде війною проти Facebook і Google

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X