Скандальний закон про "три посилки з-за кордону". Чому його треба відмінити

14 грудня 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Верховна Рада підклала свиню під ялинку, ухваливши законопроект про "три посилки в одні руки на місяць", які можна буде замовити за кордоном. Поштово-логістичні оператори пояснили, чому цього не можна робити

Український парламент вирішив, що треба обмежити до трьох кількість посилок, які наші співвітчизники без сплати податків можуть отримувати з-за кордону щомісяця. Народні обранці проголосували за відповідний законопроект №6776-д 7 грудня 2017 року. Наміри у них були благі – боротьба з контрабандою, збільшення надходжень до державної скарбниці.

Відео дня

Сьогодні найбільші поштово-логістичні компанії спільним листом попросили президента не підписувати цей документ. Інакше це призведе до важко передбачуваних наслідків. Наприклад, до різкого зменшення обсягів міжнародних пересилань, зростання витрат і часу на адміністрування посилок і, як наслідок, утворення мільйонних черг на митниці.

Проголосувати "за" безлад

"Хаос після 7 грудня на ринку словами не передати", – описала директор юридичного департаменту Meest Group Ілона Коваль наслідки після ухвалення згаданого законопроекту. У поштово-логістичних операторів виникло безліч питань, на які поки що ніхто не дав відповіді.

Виконуючий обов’язки генерального директора Укрпошти Ігор Смілянський заявив, що нововведення – якщо вони таки набудуть чинності – неможливо виконати технічно. Якщо наш співвітчизник замовить з-за кордону по дві посилки в Укрпошти та Нової пошти, то яку з них вважати четвертою? Тобто, з якої починається нарахування ПДВ, поставив риторичне запитання Смілянський. І, найголовніше, жоден законодавець і жоден урядовець досі не озвучив очікуваного економічного ефекту в разі, якщо законопроект №6776-д набуде чинності. Було б добре порівняти, скільки додаткових доходів у бюджет очікують автори згаданих нормативних нововведень. І скільки витрат потрібно буде на додаткове адміністрування посилок. За прогнозами керівника Укрпошти, витрати перевищать прибуток.

Ціна питання

Зараз діє норма, яка дозволяє без сплати податків і зборів отримувати з-за кордону посилки, вартістю 150 євро. У новому законопроекті чітко не вказано: можна буде замовити три посилки ціною до 150 євро кожна, чи ця сума – на всі три посилки?

Роботу української митниці важко назвати ідеальною. Якщо ж у почне діяти новий закон, то доведеться значно збільшити штат митників. До того ж, усіх їх доведеться забезпечити комп’ютерами для перевірки, скільки ж посилок замовив той чи інший співвітчизник.

До чого це може призвести, розповів Валентин Калашник, президент Української асоціації директ маркетингу (УАДМ). За його оцінками, обсяг посилок в Україну у 2016 році становив 40 млн штук, а за підсумками цього року досягне 45-50 млн. Отже, завдяки депутатській легковажності мільйони посилок можуть застрягнути на кордоні. Бо митниця просто не встигне або ж не матиме фізичної можливості опрацювати такі обсяги.

Директор із правових питань Нової пошти Інна Хомич зазначила, що новий законопроект запроваджує дискримінацію для отримувачів міжнародних відправлень в Україні. Наприклад, як бути з особами без громадянства або іноземцями, які перебувають в нашій країні на цілком законних підставах. Автори нормативних нововведень випустили з уваги – як ця категорія користувачів зможе користуватися послугами поштово-логістичних компаній.

Плутанина в іменах

За її словами, пропозиція відстежувати кількість міжнародних посилок за індивідуальним податковим номером (ІПН) – не витримує критики. Адже згадані дві категорії взагалі не мають ІПН. Може виникатиме плутанина і з нашими співвітчизниками. По-перше, і операторам, і контролюючим органам потрібно буде мати постійний онлайн-доступ до бази ІПН. По-друге, одного й того ж відправника компанія-продавець може вказати по-різному. Наприклад, або лише ім’я-прізвище, або ж із вказівкою по-батькові. Зрештою, іноземні компанії, особливо з Китаю, пишуть слов’янські імена-прізвища з помилками.

Валентин Калашник з УАДМ зазначив, що приблизно 30% посилок в Україну взагалі не реєструються в електронних системах. "А китайці ніколи не будуть вимагати ІПН", – підкреслив він.

Хочеш посилку – страждай

Законопроект №6776-д може призвести до зменшення покриття – оператори зможуть надати свої послуги не там, де вигідно клієнтам і де вони звикли, а там, де буде технічна можливість. Адже, зазначила Інна Хомич з Нової пошти, компаніям доведеться дообладнати свої відділення, щоби виконати нововведення з відстеження кількості посилок. За її прогнозом, у випадку набуття чинності згаданих норм, поштово-логістичні компанії зможуть видавати міжнародні пересилання, наприклад, лише в обласних центрах.

Валентин Калашник зазначив, що приблизно 3,5 млн українців уже отримали досвід покупок в інтернеті. І значна частина з них точно знайде 150 способів, як обійти недолуге законодавство, підкреслила Ілона Коваль з Meest Group.

Право на протест

На питання про те, наскільки дієвим є спосіб звернутися до президента з листом, оператори поштово-логістичного ринку запевнили, що вірять в успіх свого задуму. А народний депутат Борислав Береза – який, за його словами, не голосував за законопроект №6776-д – зазначив, що листи голові держави – доволі дієвий механізм донести свою думку. Особливо, підкреслив він, якщо вони підкріплені вуличними акціями протесту.

Читайте також. Залізна завіса: імпортери хочуть нажитися на товарах, які українці купують на eBay та Alibaba

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X