Серцю накажеш. Як український стартап Cardiolyse бореться з депресією в світовому масштабі

18 квітня 2018, 14:11
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Український стартап у галузі медицини і машинного навчання допомагає працівникам по всьому світу уникати перевтоми, вигоряння і депресії на робочому місці. Поки що за кордоном.

ВООЗ називає депресію основною причиною поганого стану здоров'я та інвалідності в усьому світі. Станом на весну 2017 року з цією хворобою живуть приблизно 300 млн осіб, а зростання з 2005-го до 2015 року становило понад 18%.

Відео дня

За даними Євростату, в державах ЄС кількість людей, які страждають від хронічної депресії, зросла до 7,1% населення. До того ж здебільшого до неї схильні жінки. Про попередників депресії – перевтому та вигоряння написана не одна стаття.

Трудитися модно, а в колах креативного класу виверти для підвищення продуктивності стали новим наркотиком. Але небезпека цих захворювань криється в тому, що часто людина не відчуває їхнього наближення, поки не стає занадто пізно.

Перевтома передбачувана

Cardiolyse з'явився приблизно три роки тому. Спочатку його засновники – Анна Старинська та Ілля Чайковський – ставили за мету прогнозування проблем з серцево-судинною системою у людей віком 40-60 років.

«Ми розробили алгоритми і запатентували технологію, яка дає можливість відстежувати, наскільки далеко людина від патології. Це постійний моніторинг, мінімально складний з погляду користувача. До того ж наш продукт не прив'язаний до певного гаджету, це може бути що завгодно – від браслета до футболки», – каже Анна Старинська. Для моніторингу використовували ECG і PPG-сенсори, які «знімали» електричні сигнали серця, а алгоритми, розроблені компанією, аналізували їх у хмарі.

З сервісу, який допомагає виявляти вікові ризики, Cardiolyse виріс у великій продукт, цікавий для компаній, що займаються вторинною страховкою (reinsurance). Їхня мета – мінімізувати виплати за страховими випадками. І український стартап, по суті, вирішує цю проблему, даючи можливість мінімізувати навантаження на здоров'я співробітників і знизити кількість помилок на робочому місці.

Розробка українців використовується в клініках, транспортних компаніях і компаніях, у яких є співробітники, які можуть працювати поодиноко на інфраструктурних об'єктах. Вартість їх помилки дуже висока. Але головна аудиторія зараз – це медпрацівники.

Як це працює

У кожної людини є свій поріг, після якого настає втома, перевтома, вигоряння і депресія. Ноу-хау Cardiolyse – це визначення цих персональних порогів, яке відбувається на підставі даних з датчиків та інформації, яка надходить у реальному часі. У кожного показника є шкала з чотирьох градацій, за якими можна визначити, наскільки далеко людина від патології. Для аналізу використовуються показники серцево-судинної системи, базової температури тіла, сигналів від АНС і якості сну (зміни фаз, наявності хропіння, який також може бути причиною втоми, фази, в якій зазвичай відбувається пробудження).

ПЗ вміє давати рекомендації, як упоратися з тим чи іншим джерелом дискомфорту, щоб поліпшити стан. Наприклад, якщо хтось зі співробітників не витримує роботу по 12-годинним змінах, йому буде рекомендовано скоротити зміну. У когось організм може відновитися за час короткого, 20-хвилинного сну, і він отримає відповідні рекомендації.

Оскільки це сервіс, орієнтований на корпоративних користувачів, він також допомагає з вибудовуванням графіків роботи для людей, з урахуванням їхніх індивідуальних показників. Комусь потрібно більше відпочинку, комусь менше, хтось важко переносить регулярні зміни. Крім того, якщо говорити про медицину, то тут у кожного учасника є власна «вага» помилки, стан «найдорожчих» у плані помилки фахівців (у медицині це, наприклад, хірург і анестезіолог) враховується передусім.

Зараз географія Cardiolyse охоплює такі країни, як Мексика, Великобританія, Німеччина, Казахстан, плануються пілотні проекти на Близькому Сході, у Швейцарії і Франції. А ось на Україну поки не дивляться. Найцікавіші ринки – ЄС і Латинська Америка, тому що в цих регіонах розвинені компанії вторинного страхування і наявний глобальний бізнес, якому важливо відстежувати безпеку співробітників і страхувати свої ризики.

R&D-команда перебуває в Україні. Над проектом працює до 12 осіб, з яких половина – розробники і фахівці з аналізу даних, а друга половина – медичні співробітники.

Велике китайське дослідження

Розробки Cardiolyse допомагають у дослідженнях Оксфордського університету спільно з біобанком China Kadoorie Biobank.

Мета проекту – вивчити спосіб життя півмільйона китайців у 10 регіонах, де рівень захворювань серцево-судинної системи набагато вищий, аніж в інших місцях, і знайти способи їх знизити.

Під моніторинг потрапляє все: починаючи з поведінкових звичок, пов'язаних з харчуванням і вживанням чаю, закінчуючи кров'яним тиском, аналізом генетичного матеріалу. «Ми ж аналізуємо приблизно 400 біомаркерів, які «витягуємо» з кардіограми, і будуємо прогноз можливих серцевих небезпек», – пояснює Ганна Старинська.

Машинне навчання на сторожі серцевих захворювань

Ідея аналізу та передбачення можливих проблем з серцем на підставі даних з переносної електроніки і машинного навчання, не нова. Також низка компаній працює над тим, щоб зв'язати переносну електроніку з фахівцями, які допоможуть людям піклуватися про здоров'я.

Так, цього року FitBit придбав стартап Twine Health, який займається розробкою софта для запобігання проблем з серцем і зв'язку спостережуваного з фахівцями. Бізнес FitBit переживає не найкращі часи, і модель, коли разом з браслетом користувач за невеликі гроші отримує ще й консультації фахівців в медицині або спорті, може вивести компанію на новий рівень і заново привернути покупців.

Компанія Apple неодноразово хвалилася, що її годинник допоміг користувачам передбачити серйозні захворювання.

Стартапи, що створюють рішення для моніторингу емоційного і фізичного стану є і в Україні. Зокрема, це проекти на кшталт Sencetech, HeartIn і FORCEemotion, які розробляють гаджети, що зчитують інформацію про стан людини, і Cardiolyse – створюють софт для аналізу результатів з подібних пристроїв і прогнозування потенційних проблем зі здоров'ям.

Такі продукти стають частиною програм зі страхування здоров'я, оскільки дають можливість страховикам краще виявляти ризики, які зав'язані на способі життя клієнтів. У країнах, де розвинений цей ринок, страхові можуть безкоштовно видавати клієнтам «розумні» годинники або браслети для моніторингу їхнього здоров'я.

Однак у корпоративній сфері український стартап залишається одним з небагатьох.

У сфері скорочення потенційних витрат на страховки та охорону здоров'я працюють такі стартапи, як NextHealth Technologies, Prognos, Careskore і інші. Розробками в напрямі Fatigue Risk Management займаються також проекти Circadian і Worktech, але вони не моніторять стан людини в режимі реального часу.

Виходити за межі b2b-сегменту Cardiolyse не планують. Кажуть, що приносять користь людям через взаємодію з бізнесом. Виходити в Україні – теж, оскільки в нашій країні ринок страхування наразі не розвинений.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X