СБУ і суд "помітили" криптовалюти. Все, що потрібно знати про справу ForkLog

29 січня 2018, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Столичний Шевченківський районний суд заарештував біткоін-гаманці, які Служба безпеки (СБУ) вилучила у засновника найбільшого журналу про криптовалюти і блокчейн ForkLog Анатолія Каплана.

Суд задовольнив прохання СБУ про арешт біткоін-гаманців криптопідприємця Анатолія Каплана. Раніше, 15 грудня 2017 року, силовики провели обшук в квартирі Каплана і редакції ForkLog. У своєму клопотанні, направленому до суду, відомство вказало, що Каплан проживає на території України, але тут у нього немає "легальних джерел доходу". Однак під час обшуку співробітники СБУ вилучили у нього ключі доступу до 27,5 біткоінів на суму понад $486 тис. При цьому відразу ж після обшуку, незважаючи на вилучення ключів доступу до біткоін-адрес, криптовалюта була переведена на інший рахунок. Це свідчить про спробу Каплана знищити або приховати сліди своєї діяльності, відзначили в СБУ.

Відео дня

Історія починалася так. Служба безпеки України (СБУ) вранці 15 грудня провела обшуки в офісі журналу про криптовалюти та блокчейн ForkLog, а також в одеській квартирі засновника цього видання, Анатолія Каплана (Климова). Силовики діяли на підставі інформації, отриманої від групи осіб – громадян США, які створили злочинну схему для того, щоби заволодіти даними з чужих платіжних карт. Підозрювані у цьому злочині заявили СБУ, що на сайті Форклог здійснювався обмін Bitcoin на українську гривню. Про це повідомила редакція ForkLog.

На офіційному сайті СБУ ніяких повідомлень про обшуки, пов’язані з ForkLog, у понеділок, 18 грудня 2017 року, не було. Речниця СБУ Олена Гітлянська повідомила Еспресо.ТБ, що в центральному офісі СБУ поки що нема інформації від одеських колег і відомство саме "намагається з’ясувати ситуацію".

Пізніше з’явилася новина про те, що "співробітники СБУ викрили в Одесі громадянина РФ, який організував механізм легалізації грошей із використанням криптовалют для подальшого перерахування їх до РФ і тимчасово окупованих територій Донбасу та анексованого Криму". А ще ця особа "створила систему нелегальної конвертації грошей з використанням криптовалют". Серед інших звинувачень: "підприємець заволодів грошима громадян США, які "відмив", переводячи їх у біткоіни". Окрім того, неназваний СБУ "зловмисник підтримує прямі особисті зв’язки з керівництвом деяких міністерств і відомств РФ, у тому числі силових". Хоча в повідомленні СБУ не згадується ні прізвище підозрюваного, ні назва його компанії, джерело, знайоме із ходом слідства, розповіло НВ, що мова йде саме про Каплана та ForkLog.

Довести, що ти не верблюд

Керівники цього медіа відкинули звинувачення, заявивши, що на їхньому сайті навіть немає відповідного функціоналу. Тим не менш, це не завадило працівникам СБУ вилучити техніку та документи. Прямо під час обшуку один зі слідчих намагався перевести біткоїни, що належали Каплану, на свій "гаманець". Присутній при обшуку адвокат ForkLog викликав наряд поліції та повідомив про спробу пограбування. Наступного дня усі "монети ETH" (Ethereum), які належали Каплану, було переведено на новостворений гаманець. Який, припустив засновник ForkLog, вочевидь належить комусь із представників СБУ.

Керуючий партнер юридичної компанії Juscutum Артем Афян, який представляє інтереси ForkLog, розповів НВ про підготовку документів, які засвідчать порушення СБУ під час обшуку. "Є підстави для порушення кримінальної справи проти слідчих. Є ознаки привласнення чужого майна, оскільки в держави нема крипторахунків, і немає жодного положення про вилучення криптовалют. Це те саме, коли би вилучили віскі і випили його "за здоров’я" держави", – зазначив він.

Вітаємо, ви в "клубі"!

За його словами, криптовалюти стали настільки помітним фактором для держави, що на них звернули увагу силові органи. "Це все вже починає бути схоже на ті облави, від яких потерпає український бізнес. Якщо минулого року трендом була "ювелірка" і ще щось, що гарно виглядало "під ялинкою", то зараз криптовалюта набула статусу ось таких ласих активів", – підкреслив Афян.

"Сама процедура обшуку й намагання вилучити особисте майно у вигляді криптоактивів, у тій версії, яка прозвучала з боку Каплана і ForkLog, виглядає кричущим порушенням не тільки законодавства, а й прямої вказівки президента і прем'єр-міністра про припинення "маски-шоу" щодо бізнес-спільноти", – заявив НВ керуючий партнер LegalBlockBit Сергій Калінін. Якщо в цивілізованих країнах уряди приділяють величезну увагу новій фінансовій системі, побудованій на блокчейн, то в Україні йдуть перевіреним шляхом "вплутаємося в бійку, а там розберемося", додав він.

"Це мародерство з боку СБУ", – заявив у коментарі НВ Руслан Чорнолуцький, правовий експерт в галузі криптовалютного регулювання та криптоекономіки. Він підкреслив, що в Україні відсутнє нормативно-правове регулювання купівлі та продажу криптовалют. Отже, кожен громадянин України має право купувати, зберігати та продавати ці активи. Тому дії СБУ щодо ForkLog він назвав виявом особистого інтересу до індустрії, яка стрімко розвивається.

"ForkLog просто став дуже великим, і СБУ вирішили, що хлопці, швидше за все, володіють інформацією про всі брудні оборудки світового ДаркВебу, не інакше", – висловив припущення Дмитро Гадомський, адвокат і CEO Axon Partners.

Що ж робити?

Опитані НВ експерти ледь не в один голос закликали український уряд якнайскоріше визначитися зі статусом криптовалют. "Бо без цього лише множиться свавілля", – переконаний Артем Афян з Juscutum. І порадив усім учасникам ринку мати на увазі, що вони також увійшли до кола українських підприємців, з усіма супутніми ризиками. "Тобто вони стали потенційною здобиччю для правоохоронних служб", – підкреслив він.

Неможливо ізолювати глобальний процес становлення та розвитку криптовалют в окремо взятій країні, вважає Сергій Калінін (LegalBlockBit). Хіба що Україна збирається йти шляхом "закручування гайок". Однак, підкреслив він, заборони ніколи ще не приносили нічого путнього. "Не можеш перемогти – очоль, ось моя порада людям, наділеним владою", – заявив Калінін.

"На місці бізнесу я мав би на увазі, що у слідчих СБУ тепер теж водяться криптогаманці і подбав би про фізичну безпеку криптоактивів", – застеріг вітчизняних криптопідприємців Дмитро Гадомський з Axon Partners.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X