Розкуркулити Google. У Великобританії закликають техногігантів з США ділитися даними онлайн-карт

21 листопада 2018, 13:30

Британський Інститут відкритих даних закликає політиків змусити Google, Apple і Uber поділитися даними електронних карт. Дослідники говорять, що це необхідно для технологічного розвитку країни і може залучити в економіку до $14 млрд.

За останні кілька десятків років найбільші світові інтернет-компанії зібрали величезну кількість інформації про реальний світ. Завдяки цьому, мільйони людей щодня користуються онлайн-розкладами транспорту, відстежують трафік у мегаполісах і замовляють їжу просто до своїх дверей.

Відео дня

Показово, що вся ця інформація належить не спецслужбам, а приватним корпораціям і, як правило, американським. Цей факт не влаштовує прихильників концепції відкритої інформації з Великобританії.

Як передає The Verge, лондонський Інститут відкритих даних (ODI) закликає владу країни зобов'язати техногігантів з США надати доступ до їхніх серверів інформації.

Зокрема, дослідників цікавлять дані онлайн-карт інтернет-корпорації Google, виробника електроніки Apple і сервісу таксі Uber. У звіті Інституту зазначено, що ці компанії роблять однакову роботу і використовують сильні фінансові інструменти для конкуренції один з одним.

У ODI планують використовувати зібрану інформацію для розвитку технологій у різних сферах життя. Експерти впевнені, що дані з онлайн-карт Google, Apple і Uber можна застосувати в удосконаленні дронів, комерційних супутників, безпілотних авто і залучити в такий спосіб до $14 млрд в економіку країни.

Чому компанії мають це робити?

Представники Інституту говорять про монополії на ринку і повне захоплення сфери послуг великими інтернет-корпораціями.

"Великі компанії стають справжніми інформаційними монополіями і це не дає нам кращої вигоди від наших же даних", - розповіла глава ODI Джені Теннісон Financial Times.

Очевидно, що без політичних важелів впливу у приватного некомерційного інституту навряд чи вийде як-небудь вплинути на трьох техногігантів з США. Тому ODI опублікували свій звіт напередодні урядового огляду національної геопросторової стратегії, де влада Великобританії розглядатиме можливі зміни в законодавстві.

Повстання проти великого брата

Нагадаємо, що засновником Інституту відкритих даних і одним з ініціаторів заколоту проти Google, Apple і Uber є Тім Бернерс-Лі - 63-річний британець, батько інтернету і творець концепту Всесвітньої павутини.

Нещодавно, Бернерс-Лі і зовсім запропонував відмовитися від зберігання і передавання інформації на сервери великих інтернет-компаній. Натомість, Тім разом з Массачусетським технологічним інститутом розробляють відкрите програмне забезпечення Solid.


Нова платформа має надати користувачам можливість вирішувати, куди передаватиметься їхня інформація, хто зможе її бачити і які програми отримають доступ до неї.

На кшталт принципів роботи криптовалют, Solid пропонує передати управління даними в руки самих користувачів. Контролюючи доступ кожного, система буде ідентифікувати групи учасників мережі і дозволяти або забороняти їх підключення до певних ресурсів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Користувачі отримають своєрідний віртуальний паспорт - WebID - і зможуть самі вирішувати, яким додаткам давати доступ до своїх даних. Поки Solid є лише невеликою структурою, але, в перспективі, програмісти планують здійснити справжню революцію в комп'ютерних мережах - винайти новий інструмент для створення безпечних сайтів.

Всесвітня павутина перетворилася на двигун нерівності і поділу

"Я завжди думав, що мережа існує для всіх. Ось чому ми затято боремося за її захист. Зміни, які ми змогли впровадити, зробили світ більш сполученим", - пише Бернерс-Лі. "Але, всупереч усьому доброму, чого ми досягли, Всесвітня павутина перетворилася на двигун нерівності і розділення. А керують цим потужні сили, які керуються власним інтересом. Я вважаю, що ми перебуваємо на критичному переломному моменті, і найсильніші зміни на краще не тільки можливі, але й необхідні".

Показати ще новини
Радіо НВ
X