Просто фантастика! Що показала Google на конференції для розробників

9 травня 2018, 07:49

8 травня почалася конференція Google для розробників – Google I/O 2018. Компанія останні кілька років регулярно грає м'язами в сфері штучного інтелекту і машинного навчання. Тепер прийшов час для гучних анонсів. НВ розповідає, чим був цікавий Google I/O 2018 і як він відіб'ється на ринку.

Два роки тому Google оголосила про те, що змінює курс з Mobile First (перш за все – мобільний) на AI First (тобто перш за все штучний інтелект). Нарешті, навесні 2018 компанія зробила багато цікавих анонсів у сфері користувальницьких продуктів, через які червоною ниткою пройшла нова концепція.

Відео дня

Про те, що поточна конференція буде зосереджена на темі ШІ та машинного навчання, було зрозуміло ще до анонсу. Але Google не обмежилася чутками, щоб акцентувати увагу на своїх напрацюваннях і вразити уяву. Протягом майже години з моменту офіційного початку заходу зі сцени компанія розважала то музикою, створеною за допомогою машинного навчання, то мультиком про битий піксель (чи у нього була інша ідея?), то проектом для знайомства ШІ (до речі, ось він, заходьте зі смартфона з будь-якої ОС в браузері, щоб спробувати).

У якийсь момент здавалося, що CEO компанії, Сундар Пічаї, не з'явиться перед 7 000 гостями заходу, і правити бал буде штучний інтелект. Але він вийшов. Щоб заявити головну тему і розповісти про дві «важливі інновації», які виявилися не пов'язані з ШІ. Компанія гордо і на повному серйозі (насправді ні) відзвітувала, що поправила баги в емоджі. Тепер сир в бургері лежить з правильного боку від котлети, а піна на келиху пива підкоряється законам фізики.

Коли мова зайшла про оновлення в продуктах, все частіше виникало відчуття, що вони як раз ні законам фізики, ні законам математики та біології не підкоряються.

ШІ змінить багато галузей, заявив Пічаї. Зокрема, використання deep learning (глибокого навчання) в діагностиці просто переверне охорону здоров'я. Величезні обчислювальні потужності і технологія машинного навчання вже дозволяють знаходити нові ознаки захворювань на різних стадіях. ШІ аналізує більше параметрів, ніж лікарі, тому може знаходити більше прогнозів змін у здоров'ї пацієнта.

Компанія співпрацює з медиками в цій сфері, і буде продовжувати це робити найближчим часом.

Новий голос і нові мови Асистента

Прогрес в розпізнаванні мови і перетворенні тексту на голос допоміг інтелектуальним асистентам від різних виробників зробити крок далеко вперед. Як і колеги по цеху, Google виконала величезну роботу для того, щоб змусити свого Асистента спілкуватися голосом, схожим на людський. Їй це вдалося. У демонстраційних роликах на презентації Асистент записував власника пристрою в перукарню так вміло, що в ньому взагалі не можна було впізнати робота. Спробуйте уявити собі, що в найближчі кілька років це стане нормою, щоб ваш смартфон за вас домовлявся про якихось заходи, при цьому на тому кінці йому теж найімовірніше робот відповідатиме.

Асистент отримає шість нових голосів, зокрема він заговорить голосом Джона Ледженда. До кінця року освоїть кілька десятків мов і з'явиться у 80 країнах.

У новій версії Асистента більше не потрібно буде починати кожну фразу з «Hey, Google», можна просто продовжувати розмову, так природніше, це розуміють в компанії.

До речі про природне мовлення. Ті речі, які здаються очевидними для нас, для ШІ складні. Але Google змогли зробити складні конструкції живої мови зрозумілими машині. Тепер в діалозі можливі речення зі складними запитаннями, складними відповідями з боку Асистента, різні прохання в одній розмові (забронювати столик на вечір, спілкуючись з не дуже тямущим співрозмовником, знайти довідкову інформацію щодо більш складного запиту і т.д.), ліричні відступи. Це називається Continued Conversation. Технологию, яка дозволяє Асистенту бути настільки просунутим в спілкуванні, назвали Google Duplex.

Не обійшли стороною і сімейне використання Асистента. Він отримав функцію Pretty Please. Вчитиме дітей ввічливості й при ввічливому зверненні відповідатиме більш ввічливо, ніж міг би (у всякому разі, так виглядала функція в промо-ролику).

Компанія показала, що її поточні напрацювання допоможуть краще розбирати мову співрозмовника в разі, якщо говорить кілька людей, і виокремлювати її з потоку (привіт секретним службам, ага). Також вони допоможуть людям з обмеженими можливостями, які в силу різних захворювань не можуть спілкуватися голосом, взаємодіяти з навколишнім середовищем.

У Асистент інтегрується все більше сторонніх сервісів, тепер з'явиться можливість управляти пристроями розумного будинку, робити замовлення в магазині (на момент поновлення буде з десяток партнерів в США, але список буде зростати).

За відчуттями, інтерфейс Асистента стане основним способом взаємодії, забудьте про додатки і сторонні сервіси. Схоже, що Google буде намагатися інтегрувати все, що тільки можливо, щоб користувач не йшов наліво в Facebook або інші додатки. Чим далі, тим більше з них буде віддавати свою інформацію Асистенту.

Оновлений Асистент з'явиться на Android влітку, iOS – пізніше в цьому році.

Пристрої під брендами Lenovo, JBL та ін. з новим Асистентом з'являться в липні цього року. В Google про всяк випадок продемонстрували, яка хороша нова розумна колонка з дисплеєм на кухні для пошуку рецептів і приготування страв.

ШІ і Gmail

ШІ використовувався для редизайну ( «дизайну» в широкому сенсі слова, не картинки безпосередньо) Gmail. Тепер поштовий клієнт буде підказувати закінчення фраз за автора листа і дописувати за нього текст. Функція називається Smart Compose і поки що перебуває в експериментальному режимі.

Про розроблення схожих можливостей, тільки заточених під потреби бізнесу, деякий час назад чула від одного з виробників CRM-системи, тож можна говорити про те, що це тренд, він буде набирати обертів.

ШІ і Google Фото

Тепер ШІ зможе розпізнати на фотографіях ваших друзів і запропонує відправити знімки ім. Також зможе інтелектуально поліпшити яскравість, зробити фон менш помітним, щоб виділити основний об'єкт, перетворити відзнятий документ в PDF-файл, розфарбувати ЧБ-фото.

ШІ в Google Maps

Штучний інтелект з'являється і в картах Google. Він зможе обдзвонити дрібний бізнес, уточнити деталі і апдейтнути інформацію самостійно. Або додати інформацію про розташування об'єктів та дані про їхню роботу теж самостійно, що, як вважають в компанії, буде особливо корисно в регіонах з низьким рівнем активності користувачів в інтернеті, де дані в Карти вносяться не так часто.

Google Maps стануть більш просунутими в питаннях рекомендацій і користувацьких переваг. Порадять, що нового трендового навколо відкрилося, улюблені місця місцевих, щось, що буде відповідати вашим смаком, трендові ресторани цього тижня і т.д. З'явиться функція Your Match, де можна буде складати власні рейтинги і отримувати рекомендації. А також можливість вибирати локацію для спільного проведення часу з кількома користувачами.

На цьому місці, мабуть, занервували сервіси на кшталт Foursquare, TripAdvisor. Google, як і Facebook, вже назбирав величезний масив даних, має в своєму розпорядженні велику базу користувачів. Тепер компанія заходить на їх територію з просунутими рекомендаціями.

І остання, але не менш важливе, функція в Google Maps, яка з'явиться найближчим часом – це навігація прямо в камері. Щось подібне, тільки скоромне, є в Камері Bixby у флагмана Samsung. Досить навести на околиці – і вона покаже напрямок руху. Може навіть віртуального провідника організувати. На презентації це був чарівний анімований лис, але незрозуміло, чи буде він єдиним варіантом.

Google називає нову систему VPS (за аналогією з GPS) – Vision Position System (тобто візуальна система позиціонування).

Оновлення Google Maps дуже вражають.

Прилетять – трохи пізніше в цьому році.

ШІ і Google Lens

Підтримка Google Lens з'явиться на більшій кількості пристроїв, додасться інформація про об'єкти. За відчуттями, багато що як в Камері Bixby, тільки краще, тому що у Google більше інформації.

ШІ і Google News

Одним з найбільш спірних для медіа став анонс поновлення Google News.

На перший погляд, під час перегляду презентації склалося враження, що в Google краще розуміють і більше цінують роботу медіа. Але це тільки на перший.

Компанія заявила, що видача новин у неї однакова для всіх користувачів, але алгоритми машинного навчання будуть пристосовуватися під інтереси конкретної людини. Користувач зможе підписатися на цікаві для нього джерела, подивитися рекомендації. Крім персональної стрічки отримає добірку того, що популярно в світі. Але по суті, навіть відштовхуючись від неперсоналізованої стрічки, алгоритми так чи інакше приведуть користувача до формування стрічки з урахуванням його переваг. Односторонніх, найчастіше.

В оновленому додатку Google News буде оновлена ​​ж Material Theme. З'явиться таймлайн важливих подій, де можна буде подивитися і перейти за посиланнями на нові матеріали. Користувач отримає превью контенту (для відео – якась частина ролика, для тексту – цитати). Виглядає стильно і зручно, але такий формат ще більше буде прив'язувати і видавців, і читачів до AMP (в окремому матеріалі ми вже розповідали, чому це погано).

Прямо в сервісі користувач зможе підписатися на медіа або оплатити статтю. Все це буде відбуватися через Google-аккаунт. Тобто по суті, медіа, що використовують платну підписку, позбудуться ще одного джерела інформації про своїх користувачів. AMP відібрав значний шматок, і нововведення зробить ситуацію ще гірше. Видання отримає свій гонорар, але Google дістануться вершки – персональні дані.

Google News оновиться в 127 країнах починаючи з наступного тижня.

ШІ та цифрове благополуччя (Digital Wellbeing)

Зізнаюся, що Google мені завжди дуже імпонувала в своїх піар-проектах, які одночасно дуже соціальні. Одна з яскравих ідей – академія онлайн-бізнесу для жінок. Компанія провела серію безкоштовних семінарів про те, як створити свій бізнес в інтернеті з нуля і розкрутити його.

Для Google як монополіста у багатьох сферах в інтернеті кожен новий бізнесмен – це прямий прибуток. Організовує він доставку квітів, створить відеоблог або інтернет-магазин, він все одно прийде в компанію по рекламу. Тому створюючи такі проекти, компанія нічим не ризикує. Це чистий win-win, як в піарі, так і в бізнесі.

За відчуттями, Digital Wellbeing – ще один подібний проект. В Android P (до якого ми ще дійдемо) з'явиться вбудована опція для моніторингу часу, проведеного в пристрої (Dashboard), і таймер на використання додатків (App Timer).

Блискуча ідея – пропонувати перерву в перегляді Youtube (відеосервіс особливо популярний у молодшого покоління, у якого взагалі немає гальм у частині поглинання контенту), показувати, скільки часу забрала та чи інша програма (до речі, ідея не нова – в смартфонах Sony є такий софт) і керувати ним в налаштуваннях. Компанія створює дуже актуальну для свого часу функцію, отримує піар-окуляри і, по суті, всього лише ділиться з користувачем тими даними, які у неї і так є (хто скільки часу на що витрачає) плюс додає невелику нову можливість. Мовляв, ні, вам не доведеться відмовлятися від улюбленого наркотика, досить трохи зменшити дозу.

При цьому іншою рукою, завдяки інтелектуальному Асистенту, створює ще більше уподобань між смартфоном і користувачем і ще більше стирає межу між онлайн і оффлайн.

ШІ і Android P

У Google говорять, що ШІ стане серцем нової версії Android. Смартфон на Android P знайде intelligence, simplity, digital wellbeing (інтелектуальність, простоту, цифрове благополуччя). Так, машинне навчання допоможе пристрою підлаштуватися під сценарії споживання користувача і таким чином управляти роботою додатків, підсвічуванням екрану тощо, щоб в результаті економити заряд акумулятора.

В ОС з'явиться підтримка жестів в дусі iPhone X. Медіа вже звинуватили Google в копіюванні Apple. Щоб відновити справедливість, нагадаю, що за великим рахунком і тут Apple нічого не винайшла, а просто популяризувала те, що вже існувало колись на ринку.

Ідея управління за допомогою жестів, без клавіш, з'явилася ще в Nokia N9 і оболонці Meego. Але нагадаємо, що оболонку разом з ОС компанія так і не довела до ладу і перейшла на мобільну ОС Microsoft, яка в підсумку так і не змогла наздогнати ринок. Потреба в такій концепції на зорі Android і iOS була відсутня – екрани були маленькими, кнопки поміщалися. Тепер, з приходом «повноекранних» рішень вона знову з'явилася. Жести дозволять прибрати зайву клавішу ( "Назад") з інтерфейсу і залишити тільки те, що потрібно для управління смартфоном.

У наступній версії Android з'явиться вдосконалений режим «не турбувати». Він навчиться включатися автоматично, коли смартфон лежить екраном вниз. Користувач зможе додавати винятки в його роботу – абонентів, чиї дзвінки не будуть в беззвучному режимі. Повідомлення в цьому режимі не тільки залишаться беззвучними, а й зникнуть з очей користувача.

З'явиться Wind Down – режим, в якому смартфон включить режим «не турбувати» і ЧБ-режим екрану. У компанії вважають, що це замотивує людей відкладати пристрій вечорами і лягати спати.

Змінений дизайн отримає панель сповіщень, в ній з'являться додаткові опції для роботи з додатками, автовідповідь, контекст листування, система буде аналізувати непопулярні у користувача оповіщення і відключати їх. Зміниться зовнішній вигляд меню додатків, воно зможе змінюватися в залежності від профілю використання (відпочинок вдома, робота тощо). Оновиться меню багатозадачності, і тут ОС постарається здогадатися, що саме хоче відкрити користувач.

Нова ОС насамперед з'явиться в «пікселях» і на пристроях Android One. Причому бета-версія – вже зовсім скоро. І тут звертає на себе увагу, що пристрої Samsung не будуть в числі перших, зате це будуть в тому числі китайські бренди. Загалом, зрозуміло чому – Samsung не виявляє інтересу до програми Android One. Але в цілому це нонсенс для ринку в останні роки, коли китайські бренди отримають щось раніше лідера.

Також компанія представила для розробників ML Kit – доступ через API до всіх існуючих технологій.

Що далі?

Складається враження, що Google нарешті вдалося приручити штучний інтелект. Поки що він не особливо розвинений і можливості обмежені, але як мінімум в рамках презентації виглядають дуже цікаво і корисно.

Практика, як водиться, може показати інше. Але незалежно від того, яким буде фактичний результат, на прийдешній презентації інші ключові для індустрії компанії повинні будуть показати схожі можливості. Зокрема, ринокнайімовірніше буде чекати відповідного ходу від Apple. Компанія продовжує залишатися законодавцем мод у сфері технологій, більш того, вона краще конкурента пристосовує проривні ідеї до життя.

Також після презентації залишився осад, що надалі відносини Google і Samsung можуть погіршитися. Деякий час фірмова оболонка корейського гіганта була джерелом натхнення для Google – через покоління ті ж функції з'являлися в стоковому Android. Тепер обидва гіганти зіткнулися на вузькій доріжці розвитку штучного інтелекту, який стане ключовим аспектом для мобільних пристроїв на найближчі роки.

Вперше китайські виробники будуть настільки близькі до останніх версій Android, і це ще більше скоротить їх відрив від лідерів ринку. З одного боку, ми бачимо відкриту боротьбу країн на рівні урядів, з іншого – партнерство з Google дасть багатьом другорядним гравцям, а то і відвертим аутсайдерам аргумент в очах піонерів технологій. Чи допоможе це їм зміцнити або відвоювати позиції – гарне запитання.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X