Поганий приклад. Глобальне прослуховування б’є по кишенях телеком-компаній

19 березня 2018, 13:02

Бажання урядів контролювати все та всіх вилазить бізнесменам боком. Це підтверджує свіжа новина із занадто близького зарубіжжя – мобільний оператор РФ відмовився від виплати дивідендів, бо йому треба встановити спецобладнання.

Один із найбільших мобільних операторів Російської Федерації (РФ) – Мегафон – відмовився виплатити дивіденди своїм акціонерам. Про це повідомив РБК.

Керівництво компанії пояснила своє рішення необхідністю збільшити капітальні витрати, в тому числі для виконання сумнозвісного антитерористичного "закону Ярової". В РФ з 1 липня 2018 року вступлять в дію законодавчі зміни, згідно з якими гравці телеком-ринку змушені будуть на своїх серверах зберігати всі розмови та переписку користувачів. Строк зберігання – від кількох місяців до кількох років. Керівництво Мегафону заявило, що на виконання "закону Ярової" потрібно буде витратити приблизно 8 млрд руб. (близько $140 млн).

Відео дня

Хоча Україна з 2014 року перебуває у стані неоголошеної війни з РФ за загарбання Криму та – частково – Донбасу, в діях нашого уряду проглядається "рука Москви". Наша виконавча влада за цих чотири роки встигла "відзначитися" дуже сумнівними законодавчими ініціативами.

Як тут не згадати президентський указ про заборону "ворожих" сайтів – Яндекс, ВКонтакте, Одноклассники та інших подібних. Петро Порошенко підписав його у травні 2017 року – коли вже три роки тривала справжня гібридна війна з РФ, не те що – інформаційна.

Безсумнівно, з ворожою пропагандою боротися потрібно, але серед представників телеком-бізнесу подібні дії президента викликали суперечливі оцінки. По-перше, чому із запізненням аж на цілих три роки? По-друге, заблокувати "наглухо" хоч щось в інтернеті – просто неможливо. По-третє, на таку безглузду справу доведеться витратити сотні мільйонів доларів – і отриманий результат виявиться дуже сумнівним. У Китаї з його "великим файєрволом" той, хто хоче, успішно обходить встановлені урядом обмеження.

Але українська влада продовжила гнути свою лінію. На початку березня експертне середовище обурилось з приводу законопроекту, який прописував спосіб блокування сайтів із РФ. У документі, зокрема, був дозвіл Нацполіції забороняти інтернет-ресурси без рішення суду. А ще на мережі магістральних телеком-операторів – тих, які мають міждержавні з’єднання – встановити дуже дороге спецобладнання. Яке би дозволило глибоко відстежувати та фільтрувати трафік – DPI (Deep Packet Inspection). Спецслужби, які передовсім зацікавлені в подібному інструменті, здійснили кілька спроб зобов’язати самі компанії заплатити за закупівлю та встановлення подібних "чорних скриньок". Але підприємцям і громадським організаціям поки що вдається відбиватися від такого нахабства.

Спостерігачі застерегли уряд від подібних кроків, які уподібнюють Україну до антидемократичних режимів Китаю, Північної Кореї, РФ. Наша країна – доволі слабка демократія і громадянське суспільство не має стільки впливу на чиновників, як в Європейському Союзі чи США. Ми більше подібні до Туреччини чи Єгипту, де владній верхівці вдалося встановити DPI. І використовувати цей інструмент для стеження, репресій і інших речей, які не мають нічого спільного з демократією.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X