Підсумки 4G-тендеру: коли та де почнуть працювати українські мережі "четвертого покоління"

31 січня 2018, 16:50

Київстар, Vodafone Україна та lifecell спільно витратили 2,5 млрд грн за право розгорнути 4G/LTE-інфраструктуру. Запусків перших базових станцій у найбільших містах країни можна очікувати вже навесні цього року.

Три найбільших мобільних оператори сьогодні взяли участь у першому за всю історію України розпродажі радіочастот для "четвертого покоління" стільникового зв’язку. Усі залишилися задоволеними - Київстар, Vodafone Україна та lifecell бадьоро відрапортували про "переможну перемогу".

Відео дня

Що далі

Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) протягом п’яти робочих днів після проведення аукціону офіційно оголосить переможців на своєму сайті. Впродовж наступних 30 календарних днів телеком-оператори перерахують гроші за ліцензії. Вони зобов’язані розпочати надання послуг 4G-зв’язку в одному з регіонів не пізніше шести місяців після отримання ліцензій. Часу на те, щоби розгорнути мережі в усіх обласних центрах, у них достатньо, аж 54 місяці.

Перегони прес-служб

Київстар першим – ну звісно ж, лідер ринку як-не-як – заявив, що саме він придбав найкращі смуги. Компанія купила найбільше лотів – три (2530-2535/2650-2655 МГц, 2525-2530/2645-2650 МГц і 2520-2525/2640-2645 МГц) – серед своїх колег-конкурентів. За це компанії доведеться заплатити 916,3 млн грн.

"Київстар, як лідер ринку, потребує найбільшої кількості частот, щоб забезпечувати якісний сервіс і найбільшу швидкість передачі даних для понад 26 млн клієнтів", - пояснив президент компанії Петро Чернишов, чому придбав аж три лоти. За його словами, це дасть можливість надавати послуги на максимально можливій швидкості.

Він розповів, що ще в 2017 році компанія почала встановлювати на діючих базових станціях (БС) додаткове обладнання для 4G. Понад 500 БС Київстар у найбільших містах країни, на морських курортах, у пунктах перетину державного кордону вже зараз готові для запуску 4G у діапазоні 2600 МГц. У 2018 році оператор планує встановити ще 600 базових станцій.

Vodafone Україна виявився найощадливішим, вибравши лише два лоти (2510-2520/2630-2640 МГц) вартістю 631 млн грн. "Нашим стратегічним завданням було отримати крайній, найбільш "чистий" діапазон, який не конфліктує з іншими користувачами, у тому числі – військовими", - розповіла про стратегію тендерної боротьби Ольга Устинова, гендиректор компанії. Вона заявила, що отриманої суцільної смуги в 10 МГц буде цілком достатньо для забезпечення ємності та безперешкодного будівництва мереж у всіх обласних центрах. У тому числі й у Житомирі та Запоріжжі, де є обмеження в інших лотах, підкреслила Устинова.

lifecell придбав 15 МГц у двох лотах – у тому числі перший, найбільший і найдорожчий з усіх. Тому компанії доведеться заплатити у державну скарбницю 909,25 млн грн.

В результаті lifecell отримав найбільшу кількість спектра у перерахунку на одного абонента, підкреслили в прес-службі цього оператора. Це означає "найкращу швидкість, найкращу продуктивність і найкращий користувацький досвід для абонентів".

Коли з’явиться 4G в Україні

Головний виконавчий директор lifecell Ісмет Язиджи заявив, що очолюваний ним оператор запустить 4G "ще до початку весни". Якщо, зазначив він, вдасться швидко пройти всі необхідні процедури.

Петро Чернишов (Київстар) і Ольга Устинова (Vodafone) були більш стриманими в своїх оцінках. Вони пообіцяли увімкнути перші БС "четвертого покоління" наприкінці березня – на початку квітня цього року.

Хто зможе першим підключитися до 4G

Оператори дуже неохоче розповідають про свої плани, посилаючись на обмеження – адже акції їхніх материнських компаній котуються на міжнародних біржах. Однак Київстар найбільше розповів про майбутню географію "четвертого покоління". Перші запуски відбудуться на території найбільших міст, морських курортів, у пунктах перетину державного кордону.

Словосполучення "на території" тут невипадкове. Оператори неодноразово заявляли, що у "високому" діапазоні 2600 МГц не варто очікувати суцільного покриття. Це пояснюється особливістю радіозв’язку: чим вища частота, тим менша територія покриття однієї БС, але й тим більша її пропускна здатність. Тобто, більше абонентів зможуть на хорошій швидкості – кілька десятків мегабіт на секунду – підключитися до інтернету. Ольга Устинова з Vodafone порівняла роботу однієї БС у діапазоні 2600 МГц із Wi-Fi – приблизно ж така територія покриття.

Коли буде справжнє 4G

Наступного місяця, у лютому, почнеться другий 4G-аукціон, якого справді з нетерпінням чекають усі три оператори – у діапазоні 1800 МГц. Базові станції на цих частотах зараз працюють тільки у 2G, для передачі "голосу". Після отримання від НКРЗІ дозволу розвивати у цьому спектрі "четверте покоління" і проведення підготовчих робіт, компанії зможуть різко розширити 4G-покриття (адже частоти – "нижчі", ніж 2600 МГц). За словами Устинової, Vodafone зможе розгорнути повноцінне 4G-покриття в липні 2018 року. Інші два оператори точно не відстануть, отже з середини літа цього року українцям можна чекати появи в країні широкого розповсюдження мереж "четвертого покоління".

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X