Одкровення Цукерберга в Конгресі, блокування Telegram в Росії. Головне за тиждень у IT

13 квітня 2018, 20:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Другий тиждень поспіль однією з головних подій в IT стає проблема збору та використання персональних даних. На її тлі відбуваються практично непомітно інші важливі процеси. Керівники та експерти IT-галузі розповіли НВ про видатних подіях тижня, що минає та потенційні наслідки для ринку.

 

радник першого віце-прем'єр-міністра з питань цифрової економіки

1. ЄС

22 країни Європейського Співтовариства підписали Декларацію про створення Європейського блокчейн-партнерства.

Відео дня

Партнерство буде платформою для співпраці членів ЄС для обміну досвідом, компетенціями в технічних і регуляторних областях. На базі цієї співпраці очікується впровадження блокчейн-додатків і проектів для всіх членів ЄС в рамках Єдиного Цифрового ринку як для державного, так і для комерційного застосування.

Дана ініціатива зміцнює лідируючу позицію Європи в розвитку та впровадженні блокчейн-технологій.

2. 5G

Яку швидкість очікувати від 5G?

AT&T каже, очікуйте гігабіт на секунду!

AT&T провели перші реальні тести 5G, в яких швидкість перевищувала 1 гігабіт на секунду, навіть в погану погоду і при відсутності прямої видимості з базовою станцією. Затримки були в межах 9-12 мілісекунди.

3. AI

09-13 квітня в офісі ООН у Женеві проходить зустріч представників 123 країн з питань ризиків AI та автономної летальної зброї (Letal Autonomous Weapon Systems = LAWS). Ініціатива відома під назвою «Stop Killer Robot», і це п'ята зустріч з моменту старту ініціативи у 2016 році.

Вчені, що займаються розробками AI у всіх університетах світу, а також експерти-розробники, що працюють в комерційних проектах, закликають заборонити використання LAWS без належного контролю людини.

Розробки і використання LAWS наближають людство до апокаліпсису.

Катерина Олійник

партнер адвокатського об'єднання Arzinger

Поточний тиждень ознаменувався важливими подіями, які демонструють більш пильну увагу держав до питань регулювання інтернету та найімовірніших, далекосяжних наслідкїв для регламентації питань приватності та захисту персональних даних на рівні держав.

Так, два дня Марк Цукерберг свідчив в Конгресі США з питання одного з наймасштабніших витоків соціальної мережі, в результаті якого дані мільйонів користувачів стали доступні Cambridge Analytica.

Пильна увага сенаторів була приділена призначеною для користувачїв угодою, де описана політика конфіденційності і регламентовані права соцмережі, яка за обсягом і якістю викладу тягнула на добрий звід кодексів, а також питань монетизації даних і їх обсягу, які отримує соціальна мережа. Питання приватності листування, алгоритмів оцінки поведінкових факторів, анонімності власників акаунтів раз по раз аналізувалися під різними аспектами сенаторами.

Цілком можливо, що в подальшому це може призвести до більш жорсткого регулювання діяльності соціальних мереж і змусить Конгрес США знову повернутися до проблеми фрагментарного регулювання захисту даних в країні.

Євросоюз вже зробив суттєві кроки до системної регламентації вимог до захисту персональних даних і жорстких санкцій за порушення, прийнявши GDPR (General Data protection Regulation), яка вступить в дію 25 травня цього року.

Ще одним дзвіночком, що знову підняв питання приватності і права на приватне життя і листування як фундаментального права громадян, стало рішення Таганського районного суду Москви, який вранці 13 квітня виніс рішення про блокування Telegram в Росії шляхом внесення в реєстр заборонених сайтів Роскомнадзора ряду інформаційних ідентифікаторів меседжер, включаючи доменні імена telegram.org, web.telegram.org, t.me і IP-адреси серверів Telegram.

Це реакція на попередню відмову Дурова надати ФСБ ключі для розшифровки листування користувачів і приклад того, яким чином застосовуються інструменти блокування на надання впливу на інтернет-ресурси.

Віктор Мороз

керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex

Історія з розголошенням Facebook персональних даних компанії, яка використовувала такі дані у виборчій компанії одного з кандидатів в президенти однієї з демократичних країн, вельми примітна в декількох аспектах.

По-перше, виявилося, що особисті дані мільйонів користувачів мережі інтернет абсолютно незахищені і можуть бути використані без їх відома ким завгодно і для чого завгодно.

По-друге, виявилося, що державний апарат вразливий для маніпуляцій і не може ефективно захищати ані інтереси держави в цілому, ані інтереси окремих громадян відповідної держави.

І, нарешті, по-третє, виявилося, що такі поняття як «верховенство права» і «законність» - лише ширма для реалізації інтересів окремих, наділених владою, осіб.

Якби подібні події відбувалися в реаліях України, то порушеними виявилися б як положення Конституції України, зокрема, про недоторканність особистого життя, так і положення Цивільного кодексу України та Закону України «Про захист персональних даних», що захищають використання особистих немайнових прав людини, зокрема, права на інформацію про особисте життя.

Цікаві обговорення з Марком Цукербергом в Сенаті США, в рамках яких сенатори запитують власника Facebook про його ставлення до розголошення даних про його особисте життя, а також його баченні зі зміни існуючої бізнес-моделі компанії. Марк Цукерберг, що цікаво, не хотів би, щоб дані про те, з ким він обідає, як він спілкується з друзями і що він вважає за краще стали відомі широкому загалу. Вважаю, що так само думає і більшість українців. Тому, цілком доцільно доповнити існуюче законодавство в сфері регулювання немайнових особистих прав низкою положень, спрямованих на захист персональних даних, зокрема, посилити відповідальність за їх розголошення.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X