Не варто прогинатися під мінливий світ. Все, що потрібно знати про скандал навколо Samsung Galaxy Fold

23 квітня 2019, 21:02

Це сталося. Запуск Samsung Galaxy Fold виявився провалений і тепер офіційно відкладений на невизначений час. Прощаємося з гнучкими смартфонами? Чи просто чекаємо, поки щось подібне випустить Apple?

Зрозуміло, це жарт. Автор цих рядків аж ніяк не є "яблодрочером". Часи, коли Apple випускала бездоганні продукти, давно пройшли. Сьогодні до дітищ Тіма Кука питань не менше, ніж до продуктів компаній-конкурентів.

Відео дня

Однак, не згадати Apple в контексті розмови про фіаско Samsung з Galaxy Fold просто не можна.

Зрозуміло, я говорю про Apple часів Стіва Джобса.

У ті роки компанію часто звинувачували в тому, що вона спізнюється з виведенням на ринок рішень, які вже є у конкурентів. Так, Джобс не поспішав. Apple була не першою компанією, у якої з'явилися пристрої з сенсорним екранами, не першою компанією, яка додала функцію copy-paste і т.д.

Але зате Apple завжди намагалася врахувати помилки конкурентів і виходити на ринок з рішенням, яке максимально "вилизане". "We are not going to be the first, but we are going to be the best", - говорив Джобс зі сцени під час однієї зі своїх презентацій.

З роками Apple дещо втратила мудрість і розсудливість, хоча певні елементи старої стратегії все ще присутні. Досить згадати, як Apple в останній момент відмовилася виводити на ринок універсальний гаджет бездротової зарядки AirPower. Інженерам не вдалося вирішити проблему перешкод для сторонніх електроприладів (таких як серцеві стимулятори), та й ряд інших проблем, як то кажуть, "не сприяв".

В Apple розуміють, що бути піонером в абсолютно невідомому напрямі - це завжди колосальний ризик. Ти не знаєш, на які підводні камені можеш наступити.

І ось - це відбувається з Samsung.

Корейська компанія повірила, що the next big thing в IT-індустрії неодмінно стануть гаджети з гнучкими екранами. Відчайдушно прагнучи бути першопрохідцем в цьому напрямі, Samsung в кінці минулого року пафосно представила новий Galaxy Fold.

І поспішила заявити про початок продажів навесні.

І навіть роздала гаджети на тести деяким провідним світовим виданням.

Підсумок виявився невтішним. Крім загального критичного настрою стосовно цього специфічного пристрою вартістю $2000, виникла і простіша проблема. Гнучкий смартфон просто почав ламатися за лічені дні після початку використання.

Скандал за своїми масштабами швидко наблизився до відомої історії зі вибуханням батареї Galaxy Note 7.

Що ж сталося c Galaxy Fold і що буде далі? Спробуємо розібратися.

Що таке Galaxy Fold?

Samsung Galaxy Fold (Фото: habr)
Samsung Galaxy Fold / Фото: habr

Galaxy Fold - перший розкладний смартфон-планшет Samsung з гнучким екраном. По суті, це 4,6-дюймовий смартфон, який перетворюється на 7,3-дюймовий планшет.

Він був анонсований ще восени 2018 року, а потім офіційно представлений 20 лютого нинішнього року під час презентації флагманського смартфона Galaxy S10. Детальніше про це можна почитати в нашому матеріалі про представлення Galaxy Fold.

Початок продажів було призначено на 26 квітня. Тепер же ця подія переноситься на невизначений термін.

Чому галас?

IT-індустрія постійно живе в очікуванні дива - нового прориву, "залізного" чи програмного, який змінив би ландшафт індустрії, переформатував би її.

Дехто називає це the next big thing.

Прикладами таких колосальних зрушень в недавньому минулому можна назвати появу Apple iPhone, розвиток індустрії планшетів, смарт-годинників, навалу соцмереж і т.д.

Прикладами проривів, що відбулися,  можна вважати 3D-телебачення і пристрої віртуальної і доповненої реальності. Вони так і не "вистрілили", не перестали бути суто нішевими технологіями.

Так ось, черговий big thing багато експертів наполегливо називають гнучкі екрани. Мовляв, резерв для збільшення екранів в існуючих форматах вже вичерпано. Знайденого Apple рішення з вирізами на екрані вистачить не надовго. Ну скільки ще можна гратися з цими "монобровою" і " дірками" в екрані? Рік? Два?

Через люту "гонку озброєнь" між виробниками прості обивателі звикли до того, що їх регулярно дивують радикальними нововведеннями.

Що буде після того, як вирізом на екрані обзаведеться навіть  заштатний noname-смартфон з глухогї китайської глибинки?

Ото ж. Ось тут на сцену і виходить концепція гнучкого екран. Пристрій "два-в-одному" - смартфон в складеному стані і планшет в розкладеному.

Коли Samsung вперше показала прототип Galaxy Fold, захопленню багатьох не було меж. Ось воно - майбутнє, раділи вони.

Люди більш прагматичного складу були налаштовані набагато скептичніше. Фантастична вартість пристрою, надмірна товщина в складеному вигляді, питання щодо ресурсу складаного екрана... Незрозумілих моментів було вдосталь.

Представлений на цьому тлі аналогічний девайс Huawei здавався багатьом набагато більш притомним рішенням, хоча б через відсутність не особливо симпатичного прогину посередині розкладеного екрану (апологети Samsung пояснюють його необхідністю запобігання пошкодженням при натягу).

Однак, саме Galaxy Fold повинен був з'явитися на ринку раніше. І, по ідеї, задати тон розвитку цього напряму гаджетів. По суті, стати "айфоном" нашого часу.

Однак, щось пішло не так.

Що трапилося?

Екран Samsung Galaxy Fold (Фото: Geeky Gadgets)
Екран Samsung Galaxy Fold / Фото: Geeky Gadgets

Журналісти, які першими отримали складаний смартфон Samsung Galaxy Fold для тестування, повідомили, що гаджет "ламається... після одного або двох днів використання".

Зокрема, проблеми з'явилися на смартфонах журналістів авторитетних видань The Verge і Bloomberg.

Біда прийшла в точності звідти, звідки її можна було очікувати.

Зламаний екран Samsung Galaxy Fold (Фото: The Verge)
Зламаний екран Samsung Galaxy Fold / Фото: The Verge

Оглядачі видання The Verge повідомили про те, що вже через три дні після початку експлуатації тестового Samsung Galaxy Fold на середині екрану смартфона з'явилася дивна опуклість. Найімовірніше, вона пов'язана з дефектним шарніром пристрою, припустили журналісти.

Однак, вже на наступний день тестовий екземпляр остаточно вдарився "в усі тяжкі". Опуклість в місці згину екрану "обросла" вертикальними лініями мертвих, тобто тих, які не працюють, пікселів.

Фактично, мова йшла вже не про естетику, а про банально неробочий екран.

Зламаний екран Samsung Galaxy Fold (Фото: Fossbites)
Зламаний екран Samsung Galaxy Fold / Фото: Fossbites

Через кілька днів журналісти Bloomberg розповіли про свої пригоди з Galaxy Fold. Та ж сама проблема в місці згину екрану спровокувала непрацездатність половини всього екрану. Ймовірно, мова йде про поломку шлейфа, хоча поки що це лише припущення.

Більше того, в Bloomberg відзначили, що постукування по екрану кінчиком пальця залишає на ньому постійний слід.

Про поломки свого зразка Galaxy Fold також заявили журналісти CNBC. І представили відповідне відео.

Представник Samsung заявив, що компанія отримала кілька звітів про пристрої Galaxy Fold, наданих ЗМІ для перевірки, і що вона "проведе ретельну перевірку цих пристроїв особисто, щоб визначити причину проблеми". Представник також сказав, що деякі з оглядачів пристроїв "повідомили, що видалили верхній шар дисплея, що призвело до пошкодження екрана".

У цей момент по суті розірвалася "інформаційна бомба".

Виявилося, що представники Samsung банально не попередили журналістів про шар матеріалу, що покриває екран Galaxy Fold подібно банальній захисній плівці, яку багато користувачів клеять на екрани своїх смартфонів, щоб уникнути появи подряпин.

Захисний шар графена легко знімається з екрану Samsung Galaxy Fold (Фото: 9to5google)
Захисний шар графена легко знімається з екрану Samsung Galaxy Fold / Фото: 9to5google

Цей шар насправді зроблений з графена і є... функціональною частиною дисплея Galaxy Fold. Його видалення (або пошкодження) призводить до порушення функціоналу всього екрану.

І, як кажуть в Samsung, деякі оглядачі "необачно" видалили це шар (мабуть, вважаючи, що це просто захисна плівка).

Чому екран, який є результатом багаторічної розробки, виявився так слабо захищений? На це запитання в Samsung відповідати не поспішають.

Що буде тепер?

Апологети Samsung і просто фанати компанії (навіть ті, хто ще не тримав Fold в руках) впевнені, що скандал висмоктаний з пальця. Мовляв, якому ідіоту спаде на думку віддирати захисний шар екрану і все таке інше.

Деякі аналітики навіть запускають в маси теорію про змову. Мовляв, повідомлення про поломки екрану з'явилися тільки в англомовній пресі. Занадто схоже на підступи ворогів проти корейського виробника. І т.д. і т.п.

Якщо все це дійсно правда, то реакція Samsung на звинувачення журналістів виглядає надмірною.

У відповідь на скандал, що розгорається, представники Samsung заявили про те, що офіційний запуск Galaxy Fold відкладено. Компанія займеться доопрацюванням екрану з метою усунути  знайдені проблеми.

Найбільш успішним результатом справи для Samsung в цій ситуації стало б швидке повернення Galaxy Fold у стрій, але з іншим рішенням по захисному шару графена. Проведена б за цим хвиля позитивних оглядів дозволила б забути про неприємні інциденти на початку тестування. Конфлікт був би погашений приблизно так, як це сталося в результаті знаменитого "антенагейту" з Apple iPhone 4. Джобс вміло погасив конфлікт, і продажі "четвірки" лягли в основу нового витка успіху Apple на ринку.

Якщо ж Samsung не вдасться погасити конфлікт так швидко, або ж він і зовсім піде за сценарієм Galaxy Note 7 (повне виведення моделі з ринку), то ситуація повернеться інакше.

Вона виглядає вибухонебезпечною з ряду причин.

По-перше, під удар поставлена репутація моделі Galaxy Fold і почасти навіть концепція гнучкого екрану.

По-друге, ситуація несе певні репутаційні ризики для Samsung.

Компанія протягом багатьох років інвестувала мільярди доларів у створення гнучких OLED-екранів. І на тобі - перший комерційний продукт виявляється скандально провальним.

Але є й більш глобальний аспект проблеми.

Samsung відносно безболісно пережила скандал з вибухами Galaxy Note 7 в 2016 році. В основному завдяки тому, що була на той момент безальтернативним лідером ринку (принаймні, в світі Android), а також завдяки феноменально високим продажам Galaxy S7 (особливо версії Edge).

Також всього через півроку після скандалу з Note 7 на ринок вийшов Galaxy S8, який також виявився вельми успішним пристроєм. Все це підготувало ґрунт для виходу Galaxy Note 8, вельми вдалої моделі, яка дозволила остаточно загладити шорсткий ефект, який справила історія з Note 7.

У нинішній момент розклади на ринку виглядають зовсім інакше.

Samsung змушена ділити вершину ринку з Huawei. Китайська компанія рухається вперед з непохитністю важкого танка і в деяких аспектах вже затикає корейців за пояс.

Та й інші китайські конкуренти щосили підтягуються.

Ціна помилки для Samsung тепер набагато вища.

Справа навіть не в тому, що затримка за часом з виходом першого гнучкого смартфону може дати конкурентам фору.

А в тому, що Samsung може перестати асоціюватися у багатьох користувачів з безсумнівним лідерством на ринку.

І справа знову таки не в гнучких смартфонах, а в тому, що саме така асоціація найчастіше є основним фактором при виборі флагманського смартфону/планшета/ноутбука.

Ну і звичайно ж, для Samsung зростає ризик втратити лідерство в гонці смартфонів з гнучкими екранами, пропустивши вперед конкурентів.

І якщо гнучкі екрани - це все-таки the next big thing, то буде вдвічі прикро залишитися в пам'яті користувачів як компанія, перший млинець якої виявився глевким.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X