Навіщо Apple відмовляється від процесорів Intel в ноутбуках. І що це означає для користувачів

4 квітня 2018, 07:02

Західні ЗМІ повідомляють, що Apple має намір з 2020 року почати випуск ноутбуків на власних процесорах. Як цей розрив позначиться на Intel і ринку в цілому?

У нинішньому році Apple стала кісткою в горлі для багатьох своїх постачальників. Продажі компанії не ростуть, нові класи пристроїв не демонструють вибухового зростання, в поточних спостерігається криза ідей.

Відео дня

Його користувачі не дуже розуміють, навіщо їм оновлювати свій старенький Macbook, iPhone або iPad, що відмінно працює. Інвестори чекають чергового зростання виручки.

У спробі переламати ситуацію на ринку ноутбуків компанія вирішує відмовитися від процесорів Intel.

НВ розбирається, в чому причина такого радикального рішення і чим справа може закінчитися для обох компаній,.

Не в перший раз

У 2005 році Apple відмовилася від процесорів PowerPC на користь Intel. Нове рішення дало приріст продуктивності і можливість запускати Windows на пристроях компанії.

У поточному році стало відомо, що компанія до 2020-го відмовиться від Intel на користь власних розробок на ARM-архітектурі.

Джерела Bloomberg стверджують, що перехід до власних чипсетів дозволить Apple змусити всі пристрої – iPad, iPhone, Macbook – працювати більш злагоджено. Ініціатива має кодове ім'я Kalamata і знаходиться на ранніх етапах розвитку.

Apple завжди славилася глибокою інтеграцією заліза і програмного забезпечення, а також прагненням максимально контролювати всі етапи виробництва електроніки: від ланцюжка постачання до виробництва компонентів. Чипсети від Intel залишаються одним з найважливіших компонентів, які компанія створює не самостійно. Тож логіка з точки зору стратегії компанії в цьому присутня.

Насправді чутки про плани Apple щодо виробництва власних процесорів для ноутбуків ходять вже давно. Вони з'явилися навіть раніше, ніж Apple взялася за розроблення мобільних процесорів. У січні 2015 року після перших успіхів з мобільними процесорами, зокрема, A7 і A8, чутки почали циркулювати на повну силу.

Джерела всередині компанії пророкували перехід на власні процесори і ARM-архітектуру в ноутбуках. Це дозволило б компанії не залежати від графіка виходу нових процесорів Intel і оновлювати Macbook тоді, коли купертінівці цього захочуть.

У новинах того ж часу йшлося про те, що в перспективі 1-2 років Apple зможе досягти продуктивності своїх процесорів на рівні Intel Atom і Core i3.

Але, як ми вже знаємо, цього не сталося.

Однак приблизно з того ж часу Intel так і не вдалося випустити серйозне оновлення для своїх процесорів. У 2015 році компанія оголосила, що більше не може діяти за законом Мура, оскільки можливості кремнію наблизилися до максимуму.

Але щоб продовжити розповідь, нам в нашій історії потрібно повернутися ще трохи раніше.

Нудна Intel, або розмір має значення

Починаючи з 2014 року і 5-го покоління процесорів з архітектурою Broadwell компанія Intel використовує 14-нм техпроцес. Якби закон Мура продовжував діяти, то прогрес ми б побачили вже через два роки. На сьогодні пройшло вже чотири. З чуток, в цьому році компанія повинна все-таки представити 10-нм Cannon Lake і Ice Lake. У мобільних процесорах компанії-конкуренти вже встигли освоїти новий техпроцес, але Intel поки що не вдалося цього зробити.

Якщо на нанометрах ви занудьгували, то нагадаємо, що чим менший цей показник, тим ефективніше електроніка витрачає ресурси акумулятора, та й продуктивність вища.

По суті, за чотири роки Intel так і не вдалося принести помітні зміни в продуктивність і енергоефективність ноутбуків. Їх продажі і без того стагнували, але тепер вендорам стало ще складніше пояснювати покупцям, навіщо їм потрібна нова модель. Apple – не виняток.

Це стало однією з причин, через які до середини 2010-х Intel і Microsoft, і вендори заразом, розвели активність в популяризації ультрабуків – компактних і продуктивних ноутбуків.

З'явилося безліч форм-факторів, компанії прагнули показати, що клавіатура відстібається, шарніри гнучкі тощо. Всі ці нововведення подавалися маркетологами як привід витратити гроші на новий пристрій. Тільки сценарії використання ноутбуків не змінилися й досі.

Загальна мобілізація

По суті, всі, хто всерйоз займався цим сегментом (а це Microsoft, Apple, Google, Intel та інші) прийшли до усвідомлення того, що роль мобільних пристроїв буде рости, з'являться суміжні форм-фактори або пристрої на межі різних класів. Але практичної, при цьому унікальної і затребуваної реалізації цієї концепції ми поки що не побачили. Microsoft не в перший раз представила Windows для ARM-процесорів. Qualcomm, проблемний партнер Apple, зайнявся розробленням ARM-процесорів для пристроїв на Windows.

Цілком логічно, що Apple буде рухатися в той же бік і шукати нові можливості в рамках старої ніші. І це знову повертає нас до початку статті.

Використання власних процесорів дозволить Apple додавати нові унікальні функції в свої ноутбуки, і це другий аргумент на користь власних розробок.

Так, джерела агентства Bloomberg повідомляють, що компанія також працює над програмною платформою Marzipan, яка дозволить запускати додатки для iOS на MacBook. У теорії, ARM-архітектура дозволить ще більше зблизити мобільні пристрої і ноутбуки Apple.

За великим рахунком, світ технологій вже звик заглядати Apple в очі й чекати від компанії революції в кожному сегменті, де та присутня. Якщо плани Apple здійсняться, то є шанс, що в сегменті ноутбуків станеться щось цікаве й інші виробники також знову пожвавляться в спробі наздогнати і перегнати Apple.

Досить згадати, що слідом за Apple власні мобільні процесори кинулися робити Huawei (досить успішно) і Xiaomi (поки що не ясно, що з цього вийде). А Samsung почав робити це навіть раніше компанії з Купертіно.

Якщо ні, то катастрофи, по суті, не відбудеться. Для Apple ноутбуки – не ключове джерело доходу, і сегмент все одно, з огляду на поточну ситуацію приречений на падіння. Адже роль мобільних гаджетів, як ми вже говорили вище, буде тільки зростати.

Що це означає для маководів?

Користувачі Apple зі стажем пам'ятають незручності, які їм довелося пережити, коли Apple змінювала архітектуру з Power PC на Intel.

Нові «залізні» рішення зажадали адаптації софта. І вона не завжди відбувалася швидко. Особливо, це стосувалося додатків, написаних під Mac незалежними розробниками.

Очевидно, щось подібне станеться і в разі відмови від платформи Intel.

Apple постарається пересадити всіх на універсальні додатки з iOS, але чи будуть від цього щасливі численні користувачі Mac, які використовують специфічний софт (наприклад, для роботи з графікою, музикою тощо)?

Також можна припустити, що в міру масової появи ноутбуків на новому залізі, почнеться падіння ціна на старі моделі.

Досі MacBook різних видів був найкращим видом капіталовкладення серед всіх ноутбуків. Гаджети Apple дуже живучі й повільно втрачають в ціні. Багато фанатів звикли користуватися MacBook кілька років, а потім продавати за умовні півціни і купувати нові моделі.

Не виключено, що після оновлення платформи, ціни на старі моделі з процесорами Intel впадуть. Адже вони швидко стануть застарілими.

У світлі цього припущення деякі експерти вже почали застерігати користувачів від покупки нового MacBook в той час, що залишився до 2020 року. Адже це вже буде не найкраще капіталовкладення.

Intel, все пропало?

В Bloomberg говорять, що від одного проданого ноутбука Intel отримує від Apple близько 5% вартості. Як пише Business Insider, за оцінками різних експертів, якщо Apple піде, Intel втратить від $2,7 до $4 млрд.

Згідно зі звітом Intel, в 2017 її виручка склала 62,76 млрд. Тобто без штанів після того, як Apple піде, якщо це відбудеться, в компанії не залишаться. Тим більше що після скандалу з Qualcomm купертінівциі планують посилити співпрацю з Intel в сфері мобільних процесорів.

Intel занадто велика і сильна компанія, щоб її можна було обрушити, припинивши одне партнерство. Але в будь-якому випадку, у такої дії Apple будуть дуже і дуже далекосяжні наслідки для всього ринку.

Показати ще новини
Радіо НВ
X