Мобільна свобода. Коли в Україні можна буде змінити оператора, зберігши номер – усе, що треба знати

20 листопада 2017, 20:02
Коли в нашій країні запрацює послуга збереження номера без прив’язки до мережі лише одного оператора, поки що невідомо. Однак уряд не залишає спроб запровадити таку можливість

Україна в розвитку мобільних технологій уже встановила один антирекорд, запізнившись із запровадженням третього покоління стільникового зв’язку (3G) щонайменше років на десять. На обрії маячить ще одна must-have-послуга, яка працює на всіх розвинених ринках, MNP. Яку наша країна не може запустити вже років вісім.

Відео дня

Що це за три букви?

MNP (Mobile Number Portability) – послуга, яка дозволяє абонентам перейти до іншого мобільного оператора зі збереженням номера. Тобто, якщо – або коли нарешті вже – вона запрацює, то з кодом 050-ххх-хххх, можна буде обслуговуватися в мережах Київстар чи lifecell. І навпаки.

Навіщо це потрібно

Міжнародна телеком-спільнота ще в минулому десятилітті вирішила, що мобільний номер – це власність абонента, а не оператора. Відповідно, потрібно зробити так, щоби користувачі змогли змінювати мережі – звісно ж, усередині однієї країни – залишаючи собі свій старий набір цифр.

Ще однією причиною, чому в MNP виникла потреба, стало насичення ринку та спад конкурентної боротьби. MNP мала би загострити ринкову боротьбу, адже в різних країнах існує різний відсоток мобільних користувачів, які незадоволені рівнем обслуговування у своїй мережі. І з задоволенням змінили би оператора, однак не хочуть міняти номер.

Хто "за" і чому хтось "проти"

Вважається, що в MNP передовсім зацікавлені дрібні гравці ринку. Які за допомогою цієї послуги розраховують "відкусити" частину абонентської бази у лідерів ринку. Принаймні в нашій країні склався саме такий стан справ. У попередні роки керівники двох найбільших стільникових компаній – Київстар і Vodafone Україна – висловлювалися саме в такому руслі.

Петро Чернишов, президент Київстар, переконаний, що в українців має бути право обирати, тобто, MNP – потрібне. Водночас він підкреслив, що проникнення мобільного зв’язку в Україні значно перевищує 100%. Тобто, у всіх бажаючих давно вже є і друга, і навіть третя SIM-картка. Якщо хтось хоче перейти до іншого оператора, то в нього є для цього всі можливості, підкреслив Чернишов.

В компанії Vodafone Україна перспективи MNP оцінили без особливого захвату. Міжнародний досвід неоднозначний, тому що є країни, де послуга мала успіх, і велика частина абонентів змінила оператора. Однак траплялося і навпаки, коли MNP скористалося менше 5% мобільних користувачів. Десь на такому рівні – 5-6% – Vodafone Україна оцінила майбутню популярність цього сервісу в нашій країні. Адже у половини українців вже є дві SIM-картки різних операторів, і послуга перенесення номера для них не настільки актуальна, вважає оператор №2.

Окрім того, щоби послуга запрацювала, тільки Vodafone Україна повинен доопрацювати близько 36 своїх систем. "Це величезна робота і масштабні капіталовкладення", – зазначили в компанії. З точки зору фінансів проект MNP потребує значних інвестицій, які сьогодні в першу чергу варто спрямовувати у розбудову 3G та 4G мереж, вважають в компанії.

Тільки lifecell завжди виступав за запуск послуги з перенесення номерів у найкоротші терміни. Адже, згідно з міжнародним досвідом, MNP "може стати ефективним інструментом для забезпечення свободи вибору серед абонентів". Оператор №3 за розміром абонбази вважає, що новий сервіс принесе інновації на ринок і стимулюватиме його подальшого зростання.

lifecell сподівається, що MNP позитивно вплине на конкурентне середовище. Нова послуга буде спонукати операторів до активної боротьби за абонентів завдяки формуванню привабливих тарифів і підвищенню якості обслуговування.

Зрештою, переманити до себе чужих клієнтів за допомогою MNP розраховують і дві найбільші стільникові компанії. В Україні близько 20% абонентів звикли мігрувати – який оператор сьогодні вигідніший, туди і підключаються, підрахували у Vodafone. І цей оператор, і Київстар розраховують не тільки утримати своїх абонентів, а й навіть залучити нових.

Чому досі нема MNP

В нашій країні давно вже визначене підприємство, яке має запровадити цю послугу, Український державний центр радіочастот (УДЦР). Яке неодноразово оголошувало тендери, проводило їх і навіть визначало переможців. Але потім усе застрягало в судах, бо ті, хто програли, оскаржували підсумки торгів. І все це затягнулося на роки.

Після чергової невдачі у вересні цього року УДЦР має намір оголосити черговий аукціон, з урахуванням усього сумного досвіду попередніх разів.

Як можна буде скористатися MNP

Щоби перенести свій мобільний номер до нового оператора, треба буде звернутися до нього із відповідною заявою. Вказавши номер, який треба перенести та назву старого (базового) оператора, у якого зараз знаходиться цей номер. Також потрібно буде вказати бажаний час перенесення номера і обраний новий тарифний план, розповіла НВ Вікторія Трощенко, директор IT-напрямку УДЦР. Після завершення процедури новий оператор повідомлятиме усім, хто телефонуватиме вам, що вони телефонують на перенесений номер, який обслуговується іншим оператором.

Заяву на перенесення номеру потрібно буде подати у письмовому вигляді до пункту обслуговування нового оператора. Або заповнити інтерактивну форму на його офіційному веб-сайті. Для зворотнього зв’язку треба буде повідомити номер свого іншого телефону або е-mail.

Для того, щоби номер запрацював у новій мережі, потрібно буде зачекати від однієї до трьох діб. Час, упродовж якого номер залишатиметься без зв’язку – поки здійснюватиметься MNP – не може перевищувати трьох годин.

Якщо бажаючий скористатися MNP не отримає SIM-картку нового оператора і/або у визначений строк не підпише з компанією договір, то процедура вважатиметься незавершеною. У такому випадку послугу мобільного зв’язку йому надаватиме старий оператор.

Скільки коштуватиме MNP?

Уряд вирішив, що в Україні послуга з перенесення номера надаватиметься за плату. Її розмір встановлюватиме оператор-отримувач. Якому абонент сплачуватиме кошти під час отримання нової SIM-картки.

Як у світі

За даними сайту TelQ, у світі налічується понад 70 країн, де працює послуга збереження мобільного номера при зміні оператора. Причому у Великій Британії, Нідерландах, Іспанії та Швейцарії вона доступна ще з 1999-2000 років. Навіть Казахстан, Сальвадор і Сенегал випередили Україну, запровадивши MNP у 2015 році. Будемо сподіватися, що хоча би наступного року уряд зможе провести тендер – та такий, що не підкопаєшся – і послуга в Україні запрацює з 2018 року.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X