Мильна бульбашка. Дослідники довели, що біткоіном маніпулювали фінансові аферисти

23 січня 2018, 08:02

Теорії про штучні маніпуляції вартістю біткоіна переслідують криптовалюту з моменту її появи. І ось одна з таких теорій нарешті отримала підтвердження.

Останнім часом цінові коливання біткоіна – чи не найбільш обговорювана тема в IT-індустрії. Але вперше біткоін реально "стрибнув" аж ніяк не кілька місяців назад. Різкий стрибок, який буквально виштовхнув криптовалюту зі світу гіків у поле зору фінансистів і широкої громадськості, стався в 2013 році.

Відео дня

І ось сьогодні експерти стверджують, що причиною різкого подорожчання біткоіна тоді стала справжня фінансова афера.

В кінці 2013-року курс біткоіна раптово виріс більш ніж на 650%.

Причиною цього стало придбання більше 600 000 одиниць криптовалюти невідомими покупцями. Наскільки чистою була ця грошова операція – перевірили американські та ізраїльські вчені.

Стаття Маніпуляції цінами в екосистемі біткоіна, опублікована представниками Університету Тель-Авіва і Університету Тулса в кінці 2017-го року, знову підняла питання про безпеку криптовалюти.

Суть проблеми

У період з листопада до грудня 2013-го року курс біткоіна виріс зі $150 до $1000..

А вже на початку 2014-го року в мережу просочилася інформація щодо більш ніж 18 мільйонів транзакцій, проведених на одній з найвпливовіших криптовалютних бірж Mt.Gox.

Інформація була у відкритому доступі й включала дані про кількість придбаної криптовалюти, час транзакції, країну покупця і навіть валюту, в якій він її купував.

Аналізуючи ці дані, деякі користувачі і клієнти біржі Mt.Gox помітили декілька підозрілих криптоторговців.

Перший з них – Маркус. У графі країни користувача, де зазвичай вказаний код місця розташування (нульове значення або «!!» для підозрілих випадків), у цього користувача було зазначено «??».

Крім цього, цифри твердили, що Маркус ніколи не платив за послугу транзакції, і ціна, яку він платив за певну кількість криптовалюти, постійно змінювалася. Таким чином, програмісти встановили, що цей користувач обманним шляхом безкоштовно отримував криптовалюту. За 33 дні (в серпні-вересні 2013 року) Маркус скупив 335 898 біткоіна (загальною вартістю в $76 млн), не заплативши при цьому ні цента.

Через сім годин після останньої активності Маркуса (27 вересня 2013 року) на біржі почав свою підозрілу діяльність новий активний користувач – Віллі.

На відміну від Маркуса, Віллі не використовував один ідентифікатор входу, у нього було 49 окремих акаунтів, кожен з яких скуповував біткоіни на одну круглу суму – 2 500 000 $, і ніколи не продавав їх.

Підозру викликало те, що кожен аккаунт проводив аналогічну операцію на однакову суму, і після цього ставав неактивним. Останнім доказом стало те, що Віллі проводив операції, навіть коли система біржі не працювала: 7 cічня 2014-го, коли біржа не працювала півтори години, Віллі купував від 10 до 19 біткоінів кожні 6-20 хвилин. Всього Віллі зміг роздобути 268 132 біткоіни вартістю в $122 млн.

Таким чином, ці два «торговці» змогли безкоштовно отримати понад 600 000 біткоінів. Про зникнення приблизно цієї ж кількості криптовалюти (точніше – 650 000 біткоінів) заявила біржа Mt.Gox, коли вона збанкрутувала на початку 2014-го року.

Хто винен

Згідно з однією з теорій, представлених дослідниками, Віллі і Маркус були ботами самої біржі. У червні 2011-го, коли хакери вкрали велику кількість біткоінів з біржі Mt.Gox, її власник Марк Карпелес міг ужити такі неординарні заходи для того, щоб покрити ці втрати за кілька років.

Пропонуючи купити велику кількість біткоінів, Віллі міг врятувати біржу від банкрутства, конвертуючи біткоіни своїх же користувачів у фіатну валюту, тобто незабезпечені гроші.

Таким чином, місія Віллі полягала не в тому, щоб заробити гроші, а в тому, щоб запобігти розвалу своєї ж фірми. Ця теорія могла спрацювати тільки за умови, що користувачі, які продавали біткоіни, були досить впевнені в безпечноcті зберігання своїх гроші на балансі біржі.

Підтвердженням цієї теорії є затримки у виплатах клієнтам в останні місяці роботи біржі. Коли користувачі хотіли забрати виручену з продажу біткоіна валюту, біржа Mt.Gox відхиляла цей запит під приводом, що їх банк встановив ліміт на кількість грошей, яку можуть вилучати клієнти за певний період.

Насправді, ніякого ліміту не було, а була лише одна з останніх відчайдушних спроб керівництва біржі уникнути банкрутства, замінивши дефіцит біткоіна на дефіцит фіатної валюти.

Майбутнє в тумані

Незалежно від того, з якими мотивами і ким були здійснені ці махінації, автори статті пояснюють – мета їх розслідування – показати, що шахрайські операції дуже сильно вплинули на курс біткоіна.

На закінчення автори написали: «Ми показали, що такі маніпуляції можуть мати реальні значні наслідки. Підозріла економічна активність одного користувача викликала різкий стрибок курсу біткоіна в кінці 2013-го року, від $150 до більш ніж $1000. Падіння курсу було ще більш драматичним і швидким, і для біткоіна знадобилося більше трьох років, щоб відновити курс, викликаний шахрайськими операціями».

На думку оглядача TechCrunch Джона Біггса, з цього можна зробити серйозний і далекосяжний висновок. Якщо шанувальники біткоіна хочуть, щоб криптовалюту сприймали всерйоз, то вони повинні бути здатні захистити її від таких легких маніпуляцій.

"Хоча децентралізація повинна позбавити від регуляції, очевидно, що все одно криптовалюті належить пройти довгий шлях, перш ніж її можна буде остаточно сприймати всерйоз", - підкреслює Біггс.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X