Криптожурналістика. Навіщо Forbes переводить свою редакцію на блокчейн

12 жовтня 2018, 14:03

Видання Forbes оголосило про зберігання матеріалів своїх журналістів на блокчейн-платформі. Редакція планує поліпшити якість інформації та знайти нові способи взаємодії з аудиторією.

Кілька років тому одна з найвідоміших американський газет The Washington Post представила Heliograf - електронного бота, який міг самостійно складати примітивні журналістські матеріали. Звісно, робот не міг мислити і аналізувати, тому йому до снаги була лише генерація потрібних слів у невеликі замітки.

Відео дня

Навряд чи штучний інтелект зможе писати повноцінні тексти статті найближчим часом, але такі технології вже змінюють журналістику, а точніше те, що від неї залишилося.

Наприклад, днями популярний діловий журнал CША Forbes заявив, що почне архівувати свої матеріали на блокчейн-платформі. Forbes збирається стати першим великим медіа, яке запровадить таку технологію.

Видання домовилося про співпрацю з мережею блокчейн-журналістики Civil, яка, власне, і надасть децентралізовану платформу для зберігання матеріалів.

"Forbes і Civil щиро вірять у місію журналістики і разом ми можемо надати аудиторії безпрецедентний рівень відкритості нашого контенту. Ми також зможемо просунути досягнення наших авторів і з часом визначити нові шляхи заробітку", - говорить віце-президент відділу продуктів і технологій Forbes Салах Залатімо.

Коли і як це буде працювати?

З початку наступного року Forbes почне публікувати метадані деяких своїх матеріалів на платформі Civil. У блокчейн-архів потрапить інформація про автора, його статті, час публікації тощо.

Оскільки дані будуть архівувати постійно і ніхто зі сторонніх осіб не зможе змінити їх - це має поліпшити якість матеріалів і довіру аудиторії як до всієї редакції, так і до певних авторів.

По суті, журнал планує експеримент з прямою (peer-to-peer) взаємодією зі своїми читачами/глядачами. Така система повинна відкрити безпосередній доступ до захищеного архіву даних про журналістські матеріали і дати можливість користувачам самостійно перевіряти видання на помилки і дезінформацію.

Крім цього, менеджери Forbes кажуть, що у перспективі блокчейн-платформа допоможе монетизувати якісні ЗМІ. Крім традиційних засобів заробітку для медіа (реклама і пейволл), токени Civil (своєрідні "цінні папери", що гарантують частку у цифровому активі) дадуть змогу охочим без посередників підтримати фінансово авторитетну для них редакцію.

У чому мінуси?

Для втілення "блокчейн-редакції" потрібно, щоб журнал переніс якомога більше своїх матеріалів на цю платформу, адже кілька показових публікацій не зіграють великої ролі.

Сам Forbes пише, що вони почнуть архівувати таким чином всі свої дані "якщо експеримент пройде добре".

До того ж, технологія блокчейн має проблеми зі зберіганням великих обсягів інформації, що може бути критичним для метаданих такого масштабу. Чи вирішили це завдання розробники Civil - поки невідомо.

The Next Web також нагадало, що Forbes не перші, хто експериментують з блокчейн, як вони це подають. Видання Associated Press (AP), Steemit і WikiLeaks вже працювали або планують працювати з децентралізованими платформами.

AP, наприклад, також співпрацює з блокчейн Сivil для перевірки того, чи не крадуть їхні матеріали в інтернеті, а скандальна платформа WikiLeaks Джуліана Ассанжа взагалі має власний біткоін-гаманець, куди користувачі можуть скидати свої донати у криптовалюті.

Експерти, які проаналізували White paper Civil (документ, що описує блокчейн-технологію) відзначають, що у проекту багато недоробок на нинішньому етапі і автори ініціативи не до кінця усвідомлюють користь для журналістики від цього.

Що таке блокчейн?

У двох словах, блокчейн - це децентралізований цифровий ланцюжок блоків інформації, які зберігаються не на одному сервері, а на різних комп'ютерах.

Залежно від структури, різні блокчейн-мережі можуть мати різну швидкість обробки і передачі інформації, різні обсяги цифрового сховища тощо.

Головними перевагами блокчейн вважається анонімність користувачів мережі і захищеність усієї структури в цілому. Саме тому першу технологію блокчейн застосували приблизно 10 років тому у найвідомішій криптовалюті - біткоін.

Зараз, крім сотень інших криптовалют, блокчейн використовують для зберігання даних у державних і приватних компаніях по всьому світі, а також смарт-контрактах - цифрових документах, які автоматично контролюють виконання зобов'язань різними сторонами договору.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X