Цап-відбувайло. 5 звинувачень, які можуть поховати месенджер Telegram

25 червня 2018, 20:02

Безкоштовний доступ до мобільного інтернету, поширення піратського контенту і нелегальних послуг, а тепер і вірусів на Android, про які недавно повідомила компанія ESET - в чому звинувачують Telegram.

Мессенджер Telegram набирає популярності в світі завдяки трьом ключовим речам. Він позиціонується як безпечний (багато в чому на руку цьому зіграли скандали в Російській Федерації) і такий, який не читається спецслужбами. У Telegram зручно обмінюватися не тільки повідомленнями (мультимедійними в тому числі), але і файлами. Нарешті, саме на цій платформі стали дуже популярні публічні канали та боти.

Відео дня

Згідно з дослідженням, аудиторія месенджера найшвидше зростає в корумпованих країнах, а блокування Telegram в Ірані, де він став ключовим ресурсом для комунікації в інтернеті навіть для держструктур, призвела до проблем в їхній роботі.

Хоча аудиторія Telegram становить всього 200 млн осіб (станом на березень 2018) - а це не так багато в порівнянні з іншими популярними сервісами для спілкування - компанія не сходить зі сторінок ЗМІ протягом як мінімум останнього року. Деякі властивості месенджера грають проти нього, і йдеться не про претензії з боку влади на тему того, що контент в месенджері можна читати і контролювати.

Якщо відкинути в сторону звинувачення в пособництві тероризму, які посипалися на месенджер в Росії і радше зміцнили позиції сервісу, ніж підірвали, то претензій все одно залишиться хоч відбавляй.

НВ зібрало 5 найгучніших звинувачень останнього часу.

Піратський контент

У квітні цього року видання The Outline опублікувало власне розслідування, яке стосувалося піратського контенту в Telegram. У публікації йдеться про те, що кількість каналів з музикою, фільмами та іншим контентом, який поширюється нелегально через Telegram, перевалило за тисячу, а аудиторія популярних - за сотню тисяч.

Знайти неліцензійне відео в месенджері не складає труднощів, пише The Outline і наводить як приклад, що для завантаження свіжої прем'єри на Netflix, досить вбити в глобальний пошук назву цього сервісу.

При цьому власники каналів стверджують, що адміністрація сервісу не пред'являє до них претензій і не вимагає видалити контент, в той час як Facebook регулярно блокував групи з подібним контентом.

Telegram обмежує розмір файлів (до 1,5 ГБ), але не їх кількість. Тому канали з нелегальним контентом можуть містити терабайти даних. Власники авторських прав на контент висловлюють невдоволення ситуацією, але адміністрація ресурсу не чинить серйозних заходів, щоб щось поміняти.

Нелегальні товари і послуги

Відносна анонімність і популярність таких інструментів, як канали і боти, робить Telegram притулком для продавців нелегальних товарів і послуг.

Як розповідав на своєму виступі на iForum 2018 Олексій Купрієнко, CEO «Underdog» The UnLawyers, розповідав про те, що месенджер дозволяє без особливих зусиль знаходити (і вступати) закриті групи, які продають послуги з прослуховування номерів або бази даних реальних людей. Бази 2012-2014 років пропонуються практично безкоштовно.

Послуга прослушки телефону пропонується по $5 тис. На тиждень або $1 тис. За «зняття» SMS, в якому приходить пароль для двофакторної аутентифікації в Google. А це в свою чергу дозволяє отримати доступ до повного архіву даних про користувача в Google.

Тут не зайвим буде нагадати, що в Telegram не тільки легко замовити прослушку номера, але так само легко стати жертвою зловмисників. Це один з небагатьох месенджерів, який завантажує всю історію листування при авторизації на новому пристрої. Відповідно, якщо зловмисники знають номер телефону потенційної жертви і зміг перехопити SMS з кодом авторизації, вони можуть отримати доступ до всіх повідомлень, які є в акаунті користувача. Виняток становлять секретні чати.

The Outline також пише, що в месенджері продаються бази даних акаунтів на Netflix, Spotify, Hulu, HBO, CBS, EA Sports, Lynda, Sling, WWE Network, Mega і т.д. Але навіть незважаючи на те, що про ці канали відомо публічно, їх не закривають.

Нарешті, Telegram став майданчиком, який фактично замінив даркнет для користувачів, які не надто розуміються на технологіях або просто з більшою охотою будуть шукати ті ж послуги і товари в більш підручному сервісі. Посилання на даркнет-ресурси в Telegram досить легко знайти як в пошуковику, так і на стінах багатоповерхівок спальних районів.

Крадіжка мобільного інтернету

У квітні цього року дослідницька компанія Flashpoint повідомила, що користувачі Telegram в Бразилії, Колумбії та інших країнах Латинської Америки використовують захищені канали для обміну HTTP-інжекторами - що дозволяло аудиторії каналів отримувати безкоштовний доступ до мобільного інтернету, причому навіть з нульовим балансом. Всі канали - іспанською або португальською мовами, а у одного з таких португальських ресурсів 90 000 користувачів.

На думку дослідників, це може призвести до того, що телекомунікаційна інфраструктура буде активно використовуватися зловмисниками і в підсумку це принесе великі втрати компаніям. В основному канали орієнтовані на компанії з Латинської Америки, Бразилії зокрема, проте можуть бути використані в телекомунікаційних мережах по всьому світу.

Також експерти вважають, що таке масове поширення каналів і використання нелегальних способів доступу може бути причиною того, що зловмисники насправді хочуть заплутати власні сліди.

Поширення вірусів на Android-смартфонах

Нарешті, днями фахівці ESET (розробник антивірусного ПО) виявили бота, який поширюється через месенджер і захоплює управління пристроєм - краде інформацію, перехоплює трафік і змінює налаштування. За допомогою цього бота можна управляти смартфоном жертви. Троян можна придбати у кібертерористів за ціною від $25 до $100 в залежності від комплектації.

Правда є один важливий момент - він працює на підроблених додатках, завантажених з неофіційних магазинів. Тобто потенційні жертви кіберзлочинців в даному випадку - жителі країн, де Telegram офіційно заблокований. Вірус в основному поширюється в Ірані.

Порушення військових патентів

У травні цього року, в розпал блокування Telegram Роскомнаглядом, ЗМІ повідомили про те, що представник Міноборони звинувачує месенджер в порушенні військових патентів. Йдеться про метод автоматичної зміни IP-адрес, який месенджер використовував для обходу блокування в РФ. Джерело заявило, що технологія була розроблена і запатентова наприкінці 2000-х років Військовою академією зв'язку Міноборони. Проте колишній директор особливих напрямків в Telegram Антон Розенберг стверджує, що ідеї обходу блокування лежать на поверхні і безпосередньо в месенджері не були використані.

Утім, поки таке звинувачення лунає тільки з боку Росії, навряд чи світова громадськість буде щось робити проти сервісу з цього приводу.

Читайте також:

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X