Демократія почекає. Як деякі країни починають тотальне стеження за громадянами, прикриваючись коронавірусом - фото
НВ Преміум

Демократія почекає. Як деякі країни починають тотальне стеження за громадянами, прикриваючись коронавірусом

27 березня 2020, 20:05

У боротьбі з коронавірусом деякі країни починають забувати про права і свободи своїх громадян, використовуючи весь свій технологічний потенціал, щоб відстежувати кожен їх крок

Інфляція, дефіцит, падіння доходів, безробіття, велика кількість смертей. Це далеко не всі наслідки, які вже принесла епідемія коронавірусу. Тепер багато держав встановлюють тотальне стеження за своїми громадянами. Робиться це з тим, щоб швидше відтворювати ланцюжок контактів хворих зі здоровими і контролювати тих, хто перебуває на карантині. Причому, якщо в Західній Європі намагаються робити це демократичними чином, то в деяких азіатських країнах безпосередньо порушуються права і свободи громадян. І держави самі це визнають.

Відео дня

На сьогоднішній день моніторинг місцезнаходження громадян за допомогою їх смартфонів, став найбільш поширеним інструментом з боку урядів.

Онлайн сервіс Top10VPN's відзначає , що останнім часом кількість країн, які вдалися до цифрового стеження, зросла на 90%.

При цьому, в поняття «Цифрове стеження» входять різні методи: від простого отримання анонімних агрегованих даних мобільних операторів для моніторингу переміщення людей, до конкретного відстеження окремих підозрюваних пацієнтів і їх контактів.

Інші країни, швидше за все, скоро підхоплять цю тенденцію і кількість держав, які вдаються до різних методів стеження, буде тільки зростати. Наприклад, Законопроект про економічне стимулювання Сенату США на суму $ 2 трильйони передбачає $ 500 млн на те, щоб CDC (Центр з контролю і профілактики захворювань США) запустив нову «Систему спостереження і збору даних» для моніторингу поширення вірусу. При цьому, поки зовсім незрозуміло, як ця система буде працювати.

Спеціаліст з прав людини Семюель Вудхемс попереджає, що при таких обставинах весь світ може посилити заходи по стеженню і нагляду за своїми громадянами.

«Без належного контролю, існує небезпека того, що ці нові, часто дуже агресивні заходи стануть нормою в усьому світі. Хоча деякі з них можуть здатися зовсім законними, багато які, однак, представляють ризик для права громадян на недоторканність приватного життя і свободу вираження думок », - коментує він ситуацію для Business Insider.

Питання полягає в тому, чи зможуть після того, як криза епідемії коронавіруса закінчиться, окремі держави відмовитися від доступу до так обширної приватної інформації про своїх громадян.

З посиленням стеження і подальшим поширенням коронавірусу, може посилитися і цензура. Наприклад, згідно з даними Reuters, російські ЗМІ були залучені в кампанію з дезінформації, намагаючись створити плутанину про коронавірус на Заході. Таким чином, поширення неправдивої інформації може служити виправданням практики цензури, спрямованої на те, щоб змусити критиків замовкнути і контролювати потік всієї інформації в країні.

НВ спробував розібратися, які методи вже зараз застосовують різні країни для того, щоб стежити за своїми громадянами, під егідою боротьби з коронавірусом.

ROBIN WORRALL / Unsplash

Фото: ROBIN WORRALL / Unsplash

Південна Корея

Південна Корея пішла далі багатьох інших країн і створює детальну загальнодоступну карту, яка дозволяє людям перевірити, чи перетиналися вони з пацієнтами, зараженими коронавірусом.

Карта заповнюється не тільки за допомогою даних, переданих операторами з мобільних телефонів. Але також і даними з кредитних карт і навіть особистих інтерв'ю, які проводяться з деякими зараженими, щодо того, де вони були.

Уряд Південної Кореї використовує цю карту також, щоб завчасно відправляти текстові повідомлення, що попереджають людей, про те, що вони можуть перетнутися з кимось, хто вже заразився коронавірусом. Причому вказівка положення може бути надзвичайно точною. Аж до того, що може вказуватися конкретний заклад, який відвідував заражений.

Або, наприклад, може прийти повідомлення з подібним змістом: «Жінка у віці 60 років тільки що отримала позитивний результат. Натисніть на посилання, щоб побачити місця, які вона відвідала до госпіталізації».

Директор Корейського центру по контролю і профілактиці захворювань Чон Ин Кен визнає, що дані заходи обмежують громадянські свободи, заявивши: «Це правда, що інтереси суспільства зараз важливіші, ніж права окремих осіб, так як вони можуть заразити інших людей».

Дана інформаційна карта вже порушує деякі громадянські свободи. Одна жінка в інтерв'ю для Washington Post заявила, що перестала відвідувати популярний серед лесбіянок бар через страх бути вигнаною звідти. «Якщо я через незнання заражусь вірусом ... повідомлення про це буде розіслано всій країні», - говорить вона.

Подібна система створює і інші проблеми. Наприклад, одна людина, стверджуючи, що заражена коронавірусом, погрожувала різним ресторанам, що відвідає їх, тим самим поставивши під загрозу їх діяльність, якщо вони не заплатять їй певну суму.

Іран

Іран попросив своїх громадян завантажувати вірусний додаток, який збирав дані про місцезнаходження користувачів в режимі реального часу.

Мільйонам іранських громадян було розіслано повідомлення з проханням встановити додаток під назвою AC19.

Стверджувалося, що програма здатна діагностувати коронавірус. Для цього в самому додатку треба було відповісти на серію питань «Так» або «Ні». Доступ до відповідей уряд теж отримував.

У підсумку, близько 3,5 мільйонів чоловік поділилися своїм точним місцем розташування та інтимними подробицями життя з урядом. Зараз додаток видалено з Google Play.

Ізраїль

Ізраїль прийняв нові закони, які дозволяють шпигувати за своїми громадянами. З 17 березня Ізраїльському Агентству Безпеки більше не потрібно отримувати судове вирішення для відстеження телефонів окремих осіб.

Такий захід має допомогти визначити, чи вступали громадяни, інфіковані коронавірусом, в контакт з іншими, і чи вони дотримуються карантинних заходів.

«Ми є однією з небагатьох країн, що володіють такими можливостями, і ми будемо їх використовувати», - заявив Нетаньяху. «Ми повинні зробити все, як уряд, щоб не заразитися і не заразити інших».

Нетаньяху підкреслив, що нові заходи «Не будуть простими». При цьому наголошується, що новий закон також передбачає видалення всіх зібраних даних, протягом 30 днів.

Сінгапур

Урядове технологічне агентство Сінгапуру і місцеве Міністерство охорони здоров'я розробили додаток для відстеження контактів під назвою TraceTogether, яке запустили 20 березня.

Згідно Straits Times, додаток використовується для ідентифікації людей, які перебували в безпосередній близькості, ближче, ніж 2 метри і протягом більше 30 хвилин, з пацієнтами, що заразилися коронавірусів. Допомагають це визначити бездротові технології Bluetooth.

«Ніякі дані про геолокації або інші особисті дані не збираються», - йдеться в пояснювальній відео.

Використання програми не є обов'язковим в країні. Однак, тим, хто вирішить його використовувати, необхідно буде дати дозвіл на визначення місця розташування в додатку, яке є в Apple App Store або Google Play.

Якщо один з користувачів буде заражений, Міністерство охорони здоров'я зможе швидко з'ясувати, з якими іншими користувачами він був в тісному контакті, що дозволить спростити виявлення потенційних випадків і допоможе приборкати поширення коронавируса.

На своєму веб-сайті розробники TraceTogether сказали, що додаток призначений для доповнення існуючих методів відстеження контактів і дозволяє більш ефективно виявляти людей, які були в безпосередній близькості від зараженої людини.

Тайвань

У Тайвані можуть дізнатися, коли людина, що знаходиться на карантині, покинула будинок. Там відстежують дані мобільного телефону. І, якщо людина, поміщена на карантин, залишає будинок, влада отримує про це повідомлення.

«Мета полягає в тому, щоб не дати людям ходити і поширювати інфекцію», - сказав глава Тайванського департаменту кібербезпеки Цзян Хун-вей. Місцева влада і поліція повинні бути готові реагувати на таку ситуацію протягом 15 хвилин.

Однак, система моежт дати збій, коли телефон вимикається. Американський студент, що живе на Тайвані, в коментарі для BBC, повідомив , що його відвідали два поліцейських о 8:15 ранку, тому що о 7.30 ранку його батарея на телефоні розрядилася і він виключився. Студент перебував на карантині, бо прибув в Тайвань з Європи.

Jane Palash / Unsplash

Фото: Jane Palash / Unsplash

Австрія

Австрія використовує анонімні дані для отримання інформації про пересування людей. Найбільший оператор телекомунікаційної мережі в Австрії Telekom Austria AG оголосив, що він ділиться анонімними даними про місцезнаходження користувачів з урядом.

Технологія була розроблена стартапом з Університету Граца. В Telekom Austria заявили, що до цього дана технологія використовувалися для вимірювання відвідуваності популярних туристичних об'єктів.

Семюель Вудхемс, коментуючи дану інформацію, каже, що хоча збір агрегованих даних є менш агресивним, ніж заходи, що використовуються в країнах Азії, все одно, питання того, як ці дані можуть бути використані в майбутньому, викликає занепокоєння.

Польща

Польща змушує своїх громадян посилати селфі, як доказ того, що вони дотримуються карантину.

20 березня польський уряд оголосив про випуск нової програми під назвою «Домашній карантин».

Щоб використовувати додаток, спочатку необхідно зареєструватися і відправити перше селфі. Потім користувачам періодично будуть надходити запити надіслати нове селфі. Потрібно буде їх висилати і прикріплювати географічні координати свого місця розташування. Якщо користувач не виконає вимоги протягом 20 хвилин, поліція отримає повідомлення про це.

«У людей, що перебувають на карантині, є вибір: або отримати несподівані візити від поліції, або завантажити цю програму», - заявив представник Міністерства цифрових технологій Польщі.

Порушення карантину в Польщі коштує $ 116.

Польський уряд автоматично створює облікові записи для підозрюваних пацієнтів на карантині, включаючи людей, які повертаються з-за кордону.

Бельгія

11 березня уряд Бельгії дав згоду на використання анонімних даних місцевих телекомунікаційних компаній про пересування своїх громадян.

Matthew Henry / Unsplash

Фото: Matthew Henry / Unsplash

Німеччина

Deutsche Telekom - один з найбільших телеком операторів, оголосив 18 березня, що буде ділитися мобільними даними про пересування користувачів з Інститутом Роберта Коха (Німецька версія CDC).

«За допомогою цих даних ми можемо змоделювати, як люди пересуваються по всій країні, на рівні міста і навіть окремого району», - заявив прес-секретар Deutsche Telekom в коментарі Die Welt.

Італія

Італія, яка особливо сильно постраждала від спалаху коронавіруса, також підписала угоду з операторами зв'язку про збір анонімних даних про місцезнаходження.

За даними The Guardian, за станом на 18 березня Італія звинуватила 40 000 своїх громадян в порушенні карантину.

Великобританія

Великобританія поки нічого не реалізувала на практиці, але веде переговори з великими телекомунікаційними провайдерами, включаючи O2 і EE, про надання анонімних даних. Google також зазначив, що бере участь в цих обговореннях.

Європа

Варто нагадати, що Європейська комісія також прийняла рішення відстежувати розповсюдження коронавіруса через дані з мобільних телефонів користувачів. Для цього укладено договір з найбільшими європейськими операторами.

Комісар Європейського союзу з внутрішнього ринку і послуг Тьєррі Бретон заявив, що Комісія буде використовувати тільки анонімні дані. Крім того, ці дані будуть видалені після того, як криза пандемії закінчиться. Це, судячи з усього, має переконати людей, що ці заходи безпечні і не порушують права та свободи інших людей.

Україна

Вчора, 26 березня, в інтерв'ю виданню «Економічна правда», міністр цифровий трансформації Михайло Федоров заявив , що міністерство також готує свій додаток для контролю за поширенням коронавіруса.

Суть полягає в тому, що українцям під час карантину потрібно буде робити селфі і відправляти його через додаток зі своїми координатами.

«Мова йде про обов'язковий контроль для хворих і добровільний для тих, хто самоізолювався. Упевнений, що це допоможе зупинити поширення вірусу », - заявив Федоров.

Також через додаток хворі зможуть замовляти продукти і ліки онлайн, повідомляти про стан здоров'я.

Наступним кроком, за словами міністра, має стати реалізація моніторингу можливого контакту з хворим. Ідея полягає в застосуванні широкої мережі qr-кодів в магазинах, таксі та інших громадських місцях. Але все це буде на добровільних засадах.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X