Робін Гуди. Верховний суд США може зобов'язати Apple повернути гроші користувачам

14 травня 2019, 13:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Майже 10 років Верховний суд США розглядає справу про завищену вартість застосунків у онлайн-магазині Apple App Store. Користувачі хочуть, щоб керівництво Apple прибрало комісію компанії з вартості застосунків.

Як писало НВ минулого тижня, українська IT-компанія Kidslox подала позов на Apple в Європейську комісію з конкуренції. Розробників гаджетів і програмного забезпечення з Каліфорнії звинувачують у монополії в їх онлайн-магазині App Store і безпідставність видалення застосунків, які дозволяють обмежувати час користування пристроями.

Відео дня

Логіка проста: керівництво Apple не бажає, щоб сторонні розробники популяризували на платформі App Store застосунки, які будуть обмежувати взаємодію тих же клієнтів Apple з їх пристроями, і, відповідно, позбавляти компанію додаткового доходу.

В Apple, навпаки, заявляють, що видаляють подібні застосунки з App Store тільки через їх можливу загрозу конфіденційності користувачів, керівництво компанії нібито підтримує сторонніх розробників і взагалі у них є оригінальний застоунок для контролю часу користування смартфоном – Apple Screen Time.

Але, своєчасне нагадування про монополію Apple в App Store прийшло зі США: Верховний американський суд заявив про початок розгляду антимонопольного позову проти Apple, і відхилив аргументи компанії про те, що користувачі App Store не є клієнтами цієї платформи, пише The Verge.

Суть судового процесу полягає в додатковій комісії в 30%, яку отримують представники Apple від продажу будь-якої програми в їх онлайн-магазині. Через це програми в App Store можуть бути на порядок дорожче, ніж, наприклад, у конкурентів з Google Play або Microsoft Store. Користувачі Apple також не можуть завантажити застосунки від сторонніх розробників в обхід App Store через політику компанії про інтелектуальну власність.

imore.com
Фото: imore.com

Користувачі просять Верховний суд змусити Apple прибрати їх додаткову комісію і повернути ці гроші тим, хто купував застосунки в App Store останні кілька років. Видання Ars Technica пише, що позов про скасування 30% комісії Apple на застосунки в App Store розглядається з 2011 року, і представники Верховного суду США розійшлися в думках щодо цього.

Процес міг завершитися на користь Apple, після того як юристи компанії хотіли довести суду, що, відповідно до закону, подібні позови можуть подавати тільки розробники застосунків, а не самі користувачі застосунків. Представники Apple згадали схожу справу 40-річної давності, коли Верховний суд дозволив подавати позови про завищену вартість продукції компанії Illinois Brick тільки її трьом постачальникам.

"Apple хотіли застосувати подібну логіку до їх App Store. З точки зору компанії, користувачі купують застосунки у розробників, які відповідно платять Apple 30% комісії за дистрибуцію", - пише Тімоті Лі з Ars Technica, - "Тож якщо Apple бере занадто високу плату за дистрибуцію застосунків, тільки розробники, а не користувачі, мають право подавати на них до суду".

AP Photo / Marcio Jose Sanchez
Фото: AP Photo / Marcio Jose Sanchez

Такої точки зору дотримуються і чотири консервативних представники Верховного суду США, на думку яких аргументи Apple мають сенс, адже саме розробники застосунків встановлюють початкову вартість застосунків.

За цією логікою, якщо вони вважають, що ціна застосунків завищена – відповідати повинні розробники, які могли передбачити 30% комісії Apple і сформувати іншу стартову ціну на застосунки. Тому, в Apple і хотіли попросити суд, щоб позови з цього приводу на компанію могли подавати тільки розробники застосунків.

Але, до думки чотирьох ліберальних суддів приєднався один з п'яти консерваторів Верховного суду – Бретт Кавано, якого висунув на посаду чинний президент США Дональд Трамп. Тепер, більшість в суді виступає за основне правило, згідно з яким користувачі можуть подавати в суд на їх прямих постачальників.

Бретт Кавано (Фото: СС)
Бретт Кавано / Фото: СС

"Безперечно, власники iPhone купують застосунки безпосередньо у Apple. Таким чином, власники iPhone є прямими покупцями, які можуть подати в суд на Apple за можливу монополізацію", - пише суддя Бретт Кавано.

У разі рішення Верховного суду на користь клієнтів, Apple буде змушена повернути свою комісію всім користувачам, які переплатили за застосунки, і, можливо, зробити операційну систему iOS відкритою для сторонніх розробників.

З огляду на те, скільки часу компанія Qualcomm вибиває гроші у Apple за порушення патентних технологій, і як представники Apple не відступають від своїх позицій навіть під тиском спецслужб, легко припустити, що і в цьому судовому процесі підопічним Тіма Кука вдасться вийти сухими з води.

"App Store не є монополією за якими-небудь показниками. Ми пишаємося тим, що створили найбезпечнішу, найзахищенішу і найнадійнішу платформу для клієнтів і відмінні бізнес-можливості для розробників у всьому світі", - відреагували в Apple на недавнє рішення Верховного суду.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X