Коли Україна офіційно визнає біткоїн і до чого це приведе?

31 січня 2018, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Автор: Юрій Коваль

Ситуація з криптовалютою в Україні нагадує ситуацію з проституцією. Всі знають, що вона є, але її легальний статус вельми сумнівний. Коли і як це може змінитися?

На сьогодні ринок криптовалют в Україні перебуває в так званій «сірій зоні», оскільки не існує жодного нормативно-правового акта, який би визначав правила його функціонування, права та обов’язки учасників операцій з криптовалютами, норми оподаткування тощо. Та більше, на цьому етапі об’єми крипторинку країни дуже складно визначити.

Відео дня

Так, фінансовий аналітик Михайло Демків на своїй Twitter-сторінці, посилаючись на звіт банківської і фінансової корпорації Citigroup, поділився інформацією про те, що ринок лише біткоїну в Україні сягає 2,5 млрд доларів на рік і перевищує 2% ВВП країни. Вищий цей показник лише в Нігерії (3%), Нової Зеландії (4%) і в Росії (5%).

Тотальний контроль?

На початку 2018 року Секретар РНБО України Олександр Турчинов на засіданні Національного координаційного центру кібербезпеки заявив, що розвиток ринку криптовалют не може залишатися поза увагою держави, оскільки їх неконтрольований обіг на території України не лише викликає низку проблем, але й містить потенційні ризики.

Відсутність контролю за цим процесом сприяє легалізації незаконно отриманих коштів, оплаті й поширенню заборонених товарів на кшталт зброї та наркотиків, фінансуванню тероризму тощо.

У результаті засідання Національного координаційного центру кібербезпеки було доручено профільним органам влади розробити нормативно-правову базу для регулювання цього питання, а саме: визначити орган контролю та порядок функціонування ринку криптовалют в Україні, порядок здійснення моніторингу за транзакціями та ідентифікації учасників операцій, а також порядок оподаткування отриманих з них доходів.

Також планується зобов’язати криптовалютні біржі зберігати інформацію про всі транзакції протягом терміну, встановленого законодавством для фінансових організацій, і розкривати інформацію про клієнтів за вмотивованим запитом правоохоронних органів. Крім того, Національний банк України здійснить аналіз доцільності запровадження власної криптовалюти.

Законопроекти про криптовалюти

Однак це не вперше наші можновладці піднімають питання контролю над ринком криптовалют, особливістю якого є анонімність і відсутність зовнішнього впливу та контролю.

Наразі у Верховній Раді України знаходяться три законопроекти, які стосуються криптовалютного ринку.

Перший з них, проект закону «Про обіг криптовалюти в Україні» від 06.10.2017 № 7183, визначає основні поняття і прирівнює криптовалюту до об’єкта права власності, а не до платіжного засобу, з відповідним оподаткуванням згідно з чинним законодавством. У свою чергу, проект закону «Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні» від 10.10.2017 № 7183-1 призначає отримання криптобіржами статусу фінансових установ з подальшим отриманням ліцензії на діяльність і зниження тарифів на електроенергію в нічний час для майнерів.

А проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні)» від 30.10.2017 № 7246 передбачає звільнення від оподаткування прибуток від здійснення операцій з купівлі та продажу криптовалют, а також їх видобування.

У листопаді минулого року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку проаналізувала зазначені законопроекти й дійшла висновку, що вони встановлюють занадто жорстке регулювання і потребують доопрацювання.

Так, термін «криптовалюта» пропонується замінити на «криптоодиницю», оскільки вона не є валютою як такою; доцільніше розглядати її як фінансовий інструмент або інвестиційний актив і рідше як товар; підходити до легалізації з урахуванням специфіки конкретних криптовалют, які мають відмінності в характері й кількості сторін операцій. Тож, можливо, найближчим часом ми побачимо зовсім інші проекти законів щодо регулювання ринку криптовалют в Україні.

А що ж думають з цього приводу експерти? Наприклад, Кирило Мазур, керівник розвитку екосистеми UNIT.City, переконаний, що легалізація крипторинку допоможе зробити його більш прозорим, підвищить довіру до криптовалютних бірж, а також дасть можливість офіційно сплачувати податки з такого виду діяльності. «Хочеться вірити, що дана ініціатива все ж врахує і думку гравців ринку й країна підвищить власний рейтинг інноваційності в світі, запровадивши однозначні, чесні та зрозумілі для всіх правила гри» – зазначає Кирило.

Свiтовий досвiд легалiзації біткоїну

Якщо ж дивитися на досвід інших країн, тут усе теж неоднозначно. Так, у 2013 році Казначейство США класифікувало біткоїн як віртуальну валюту, а вже в 2014 Служба внутрішніх доходів США, яка займається питаннями оподаткування, почала визначати біткоїн як майно.

Однак у вересні 2016 року суддя Окружного суду Південного округу Нью-Йорка Елісон Дж. Натан у рішенні в кримінальній справі щодо відмивання коштів за допомогою неліцензованої біткоїн-біржі постановив, що дану криптовалюту можна класифікувати як гроші. А грудень минулого року ознаменувався тим, що Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами США почала видавати дозволи на торгівлю біткоїном на біржах.

У країнах Євросоюзу правовий статус криптовалют не визначений, проте Європейський центральний банк ще в 2012 році класифікував біткоїн як віртуальну валюту. Однак у 2014 році Європейська банківська організація рекомендувала не здійснювати операції з криптовалютами до врегулювання їх статусу на законодавчому рівні. В жовтні ж 2015 року Європейський суд постановив, що обмін біткоїну на традиційну валюту не обкладається податком на додану вартість, оскільки він розповсюджується лише на товари та послуги, а транзакції в біткоїнах віднесені до валютних операцій, що зазначено в офіційному прес-релізі.

Якщо ж говорити про країни Азії, то в Китаї на законодавчому рівні дозволено фізичним особам володіти й здійснювати операції з криптовалютами, проте з початку 2018 року запроваджена політика на суттєве скорочення їх видобування за допомогою майнінгових ферм (близько 80% від загальної кількості ферм розташовані в Китаї), а також діє повна заборона на здійснення операцій банками й фінансовими установами. У зв’язку з цим китайські майнери вже планують переміщення свого обладнання в країни, які більш лояльно відносяться до цієї діяльності.

В Японії ж у березні 2016 року Агентство з фінансових послуг засвідчило Bitcoin законним платіжним засобом на рівні з іншими валютами, а вже в 2017 році уряд цієї країни офіційно визнав його валютою і позбавив від оподаткування.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X