Кібератаки, monobank і стрімке зростання. Головні події в українській IT-індустрії в 2017 році

29 грудня 2017, 20:39
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

НВ попросило експертів української IT-індустрії розповісти про найважливіші події 2017 року.

Дмитро Суслов

директор "Бітрікс24"

Я спробував скласти список ключових IT-подій року, що минає, і ось що вийшло:

1. Указ Президента №133 / 2017 від 15.05.2017, завдяки якому було введено в дію рішення РНБО "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)". Відразу після цього в Україні було заблоковано російські соціальні мережі "Вконтакте", "Однокласники" та пошукова система "Яндекс". Результатом цього стало істотне переформатування ринку контекстної реклами та активності в соціальних мережах. Ну і тепер майже кожен українець дізнався, що таке VPN.

Відео дня

2. У жовтні НКРЗІ прийняла рішення про проведення конкурсу на розподіл частот зв'язку стандарту 4G, який пройде наступного року. Гравці "великої трійки" українських операторів вже оголосили про бажання брати участь у ньому. На мій погляд, впровадження мобільного 4G-інтернету дозволить користувачам споживати медіаконтент (перш за все високоякісне відео) на швидкості, що наближається до швидкості локальних бездротових мереж.

3. Восени став доступним застосунок monobank – перший мобільний застосунок інтернет-банкінгу без традиційних відділень. Поширення додатку і робота "віртуального" банку високо оцінюється експертами та споживачами, тому найближчим часом можна очікувати загострення конкуренції на ринку банківських послуг.

4. Несподівано для багатьох 1 листопада в Україні став доступним сервіс Android Pay, який дозволяє здійснювати безконтактну оплату без банківської картки одним тільки смартфоном, оснащеним модулем NFC. Окремі банки вже створили власні додатки для здійснення безконтактних платежів, але такі програми дозволяють прив'язати карту лише конкретного банку та навіть лише однієї платіжної системи. Головна відмінність Android Pay від NFC-застосунків українських банків – в ньому можна використовувати карти різних фінустанов. На сьогодні цей застосунок підтримують ПриватБанк, Ощадбанк, Укрсиббанк і ПУМБ.

5. Нарешті, найдраматичніша подія цього року – атака вірусу Petya.A, який вразив десятки тисяч компаній, включно з державними організаціями, найбільшими бізнесами та інфраструктурними об'єктами. Від атаки вірусу Petya.A у світі постраждало понад 60 країн, але найбільшої шкоди було завдано саме в Україні. Фахівці оцінюють збиток від його дії у $8 млрд у всьому світі.

Максим Яковер

CEO та керівний партнер UNIT.City

У світі:

1. Штучний інтелект і машинне навчання. Програма AlphaGo обіграла Ке Цзе, найкращого в світі гравця в Го. ШІ навчився генерувати fake news (наприклад, нейронні мережі вже імітують Барака Обаму та інших знаменитостей) і брехати заради хороших продажів (Facebook-бот).

2. Робототехніка. Компанія Boston Dynamic показала нові розробки: тепер людиноподібний робот Atlas вміє робити сальто. Ну і, звичайно ж, Софія – перший гуманоїд, який отримав громадянство.

3. Віртуальна і доповнена реальність. Magic Leap представив свої окуляри доповненої реальності Lightwear. Пристрій знаходився в розробці цілих п’ять років. За цей час стартап зібрав майже $2 млрд інвестицій. Також свої окуляри Oculus Rift продемонстрував Facebook. Згідно з прогнозами IDC – світовий ринок AR/VR в 2018 році зросте до $18 млрд.

4. Розвиток електрокарів. Все більше країн на законодавчому рівні відмовляються від продажів автомобілів на дизелі або бензині. Так, Норвегія вже до 2025 року розраховує повністю перейти на е-мобілі. Схожі плани в Індії, Китаю і низки інших країн. Верховна Рада цього року скасувала акциз і ПДВ на ввезені в Україну електромобілі.

5. Стартапи отримують все більш значущу підтримку на рівні держави. Так, нові закони, що спрощують діяльність малих бізнесів, вводять Індія, Аргентина, ОАЕ, Єгипет, Латвія і навіть Білорусь.

6. Біткоіни і ринок ICO. Біткоін на піку коштував $20 тис. Цього року стався бум ICO: 234 ініціативи в сумі залучили $3,7 млрд інвестицій. "Середній чек" становив $15,7 млн.

В Україні:

1. Запрацював безвізовий режим.

2. "IT-ринок поступово одужує". За даними EBA, за дев'ять місяців поточного року український експорт IT-послуг зріс на 17,5% і становив майже $2 млрд. У загальному експорті послуг на IT припадає 25%.

3. Кількість IT-фахівців зросла на 27% до 127 тис.

4. Вірус Petya. Найбільш безпрецедентна кібер-атака в історії країни. З ладу було виведено до 10% приватних, урядових і корпоративних комп'ютерів.

5. Прем'єр-міністр анонсував створення Фонду підтримки інновацій в 2018 році розміром 50 млн грн.

6. В Україні відкрився перший інноваційний парк UNIT.City.

7. UBER анонсував відкриття регіональної штаб-квартири в Києві. Співробітники компанії з країн Центральної та Східної Європи переїдуть до української столиці.

8. Український онлайн-сервіс перевірки правопису Grammarly залучив рекордні $110 млн інвестицій.

Володимир Бек

голова правління IT Комітету ЕВА, член ради директорів Sigma Software

За підсумками 2017 року варто відзначити, що уряд визнає внесок IT-індустрії в економіку країни. Але нам все ще потрібно працювати над тим, щоби забезпечити галузі стабільні умови зростання. Ступінь цифрової трансформації світового бізнесу швидко зростає, лавиноподібно збільшується обсяг оброблюваних даних, цифрова реальність бесшовно інтегрується з фізичною. Перебуваючи в центрі подій і успішно працюючи з провідними світовими брендами, український експортно-орієнтований IT-сектор сьогодні є однією з найбільш конкурентоспроможних галузей, посідаючи третє місце в структурі експорту країни. Він є потужним каталізатором передачі нових знань в Україні і розвиває її людський капітал – це понад 100 тисяч IТ-фахівців. Ці знання забезпечують "позитивний зворотний зв'язок", дозволяючи створювати нові програмно-апаратні сервіси, платформи і продукти.

У вересні 2017 президент України у своєму виступі в парламенті назвав IT-сферу однією з ключових для економіки України, зазначивши, що 13 українських IТ-компаній увійшли до ТОП-100 кращих сервісних компаній світу (в їхньому числі і Sigma Software), а також той факт, що експорт IT-послуг склав 3% українського ВВП. У той же час зазначу великий ступінь залежності стабільності IT-сектора від раптових змін законодавчого поля. Передбачуваність і стабільність правил гри гранично важливі абсолютно для всіх складових цього бізнесу – людського капіталу, замовників, інвесторів. Сьогодні, під час інтенсивних реформ, як ніколи важливий структурний діалог бізнесу і влади, щоб проведені в країні законодавчі зміни дозволяли IT-індустрії успішно рости, в свою чергу забезпечуючи розвиток України і побудову нової економіки знань.

Що стосується світових трендів, то 2017 рік безумовно запам'ятається ще більшим проникненням технологій в життя людей і різні індустрії. Наприклад, якщо безпілотними автомобілями вже складно здивувати, то заяви про чіп у людському мозку звучать незвично і футуристично. Ми поступово пізнаємо плоди революції 4.0, про яку довгий час всі говорять. Але якщо індустріальна революція була миттєвою і очевидною, то цифрова – розвивається більш поступово, і використання одних технологій стає каталізатором для інших.

Олександр Кардаков

голова наглядової ради Октава Капітал

Для мене, як експерта в сфері кібербезпеки, головними, хоч і не найприємнішими подіями за цей рік стали професійні та витончені кібератаки, спрямовані на ураження економіки нашої країни. Якщо в 2016 році ми пережили цільові атаки на різні держоргани і об'єкти критичної інфраструктури, то в 2017-му хакери через системи розповсюдження програмного забезпечення (ПЗ) атакували все підряд. За моїми оцінками, тільки від атаки вірусу-блокувальника Petya Україна втратила мінімум 0,4% ВВП. Розрахунок простий: мінімум третина економіки не працювала щонайменше три дні. Загальні втрати – 10 млрд грн. Крім Petya було мінімум три атаки з аналогічним механізмом і цільові фішингові розсилки, націлені на українську економіку в цілому.

Чому я називаю ці неприємні події найважливішими за 2017 рік? Досвід повної зупинки бізнесу на кілька днів, а то й тижнів дозволив більшості компаній зробити висновки і вжити заходів щодо посилення свого кіберзахисту. Тепер в держсекторі кіберзахищеність поступово зростає, традиційно добре захищені банки, мобільні оператори, а також частина промислових підприємств.

Шкода, звичайно, що на об'єктах критичної інфраструктури не робиться майже нічого. Виняток – ті, які знаходяться в приватній власності... Але все в наших руках! Принаймні, головна проблема – відсутність розуміння в головах керівництва ризиків і можливих втрат від кібератак – вже вирішена. Адже там, де проблема усвідомлюється, керівник знаходить ресурси для захисту своєї компанії. Саме завдяки цьому розумінню, за моїми оцінками, втрати за умови наступної атаки вірусом, аналогічнимдо Petya, будуть в п’ять-шість разів меншими. Це стане можливим через такі причини: побудовано кілька надійних систем кіберзахисту, наведений порядок в інформаційних системах, нарешті регулярно робляться бекапи, у багатьох організаціях ІТ-фахівці отримали повноваження в разі позаштатних ситуацій просто відключати систему. Чому в останньому випадку була проблема? Люди бачили, що щось відбувається, але не мали необхідних повноважень. Час реакції для мінімізації втрат в цьому разі найчастіше був ключовим фактором.

Костянтин Васюк

виконавчий директор IT комітету Європейської Бізнес Асоціації

Індустрія інформаційних технологій у 2017 році запам’ятається передусім міжнародним визнанням вітчизняного ІТ (The 2017 Global Outsourcing 100, Best Developers – Hacker Rank, A.T. Kearney Global Services Location Index), публічною підтримкою Президента та подальшим ростом показників роботи індустрії. Так, за підсумком трьох кварталів поточного року маємо приріст податкових надходжень у розмірі 37,4%, а експорту – 17,5%. Ці дані повністю підтверджують прогнози макроекономічної моделі та висновки дослідження PwC, виконані в 2016 році на замовлення ІТ Комітету ЕВА. Саме збереження стабільних податкових умов та можливості роботи з підприємцями на спрощеній системі оподаткування є ключовим фактором та передумовою подальшого зростання саме експортної ІТ-галузі. Проривом на українській ІТ-мапі стала поява і активізація ІТ-кластерів. Наразі їх 15 і усі вони активно долучаються та створюють власні ініціативи для популяризації ІТ на регіональному рівні.

Восени парламент прийняв революційний закон №7275, відомий під назвою "маски-шоу стоп", і це справді стало подією для вітчизняного ІТ. Принаймні, пораділи до грудня, бо вже всередині місяця СБУ провела обшуки у засновника web-ресурсу про криптовалюти Forklog.

Крім цього, важливо, що цього року нарешті "скресла крига" і заговорили не тільки про стартапи, але й про рішення і продукти ІТ-компаній, які безперечно існують, розвиваються і широко використовуються за кордоном. Ринок поступово відходить від кліше "аутсорсинг" щодо ІТ-компаній, і приходить розуміння, що це компанії, які надають високотехнологічні послуги та створюють рішення світового рівня.

У межах своєї роботи ІТ Комітет намагався актуалізувати важливе питання щодо внутрішнього попиту на технології та інформаційні продукти від бізнесу чи держави. Ми провели першу із серії зустріч для HR-директорів і фахівців з підбору кадрів, показавши, які сучасні технології вже використовуються під час пошуку і найму персоналу.

Також позитивною новиною стало оголошення тендеру на впровадження 4G-зв’язку. Побудова мережі четвертого покоління, хай навіть у великих містах – це ще один крок на шляху до збільшення мобільності і незалежності від фіксованого інтернету передусім для ІТ-фахівців. І, звичайно, це сигнал для інвесторів, що Україна рухається в напрямку новітніх технологій.

Анна Горячкіна

Chief Delivery Officer Ciklum

З кожним роком стає все очевиднішим, що надання традиційних ІТ-послуг недостатньо, щоби залишатися конкурентоспроможними. Клієнти готові вкладати гроші в інноваційні рішення, які допоможуть їхньому бізнесу стати прибутковішим, відповідати запитам вимогливих користувачів. Клієнти обирають партнерів, які пропонують комбіновані IT-рішення в пов'язаних сферах, що дозволяє компаніям-клієнтам оптимізувати роботу з вендорами.

Також багато компаній проходять через цифрову трансформацію – перехід бізнесу до сучасних автоматизованих ІТ-рішень, перехід у хмари, перегляд і впровадження нових бізнес-процесів. І в цьому переході компанії обирають партнерів, які допоможуть їм виконати digital transformation, запропонувати кастомізовані сервіси, імплементувати їх професійно, швидко і якісно.

У світі щосекунди відбувається генерація величезного обсягу даних. Інтерес і потреба компаній до прогнозної аналітики, аналітики в реальному часі зростає, бізнес прагне передбачати події, щоб вплинути і вчасно прийняти правильні data driven рішення. Компанії зберігають величезні дані про користувачів, ці дані за умови правильного аналізу приносять неймовірну цінність.

Інша важлива сторона зберігання даних – як забезпечити їхню безпеку, санкціоноване використання, дотримання норм Спільного Регулювання захисту даних (GDPR), як забезпечити цілісний підхід до захисту даних від атак хакерів, вірусів, несанкціонованого доступу до конфіденційних даних. Це ті тенденції і потреби IT-ринку, які послужили формуванню лінійки послуг, які Ciklum пропонує своїм клієнтам.

Сучасний бізнес – це технології. Це не тільки якісна і своєчасна розробка та підтримка існуючих додатків, але й рух в ногу з новітніми технологіями штучного інтелекту, роботів-консультантів, вміння працювати і керувати Великими Даними, блокчейн, що змінить бізнес традиційних організацій. Для розробки сервісів і додатків в цих сферах потрібні кваліфіковані фахівці, тому війна за таланти буде тривати. Потреба навчати та розвивати таланти буде як ніколи актуальною.

Ігор Бєда

керуючий директор GlobalLogic Україна

2017 рік показав, що сервісна IT-індустрія поступово повертається до докризових темпів зростання. Глобальний ринок розробки програмного забезпечення стрімко зростає. Без цифрової складової тепер неможливо уявити жоден сучасний бізнес у будь-якій галузі. Штучний інтелект, хмарні обчислення, машинне навчання, блокчейн відкривають абсолютно нові можливості для розробників. І все більше таких проектів потрапляють в офіси українських IT-компаній (і до GlobalLogic зокрема), адже наші інженери володіють винахідницькими навичками і прекрасно вирішують складні завдання.

Що не менш важливо, українська IT-індустрія з кожним роком посилює свій позитивний внесок в українську економіку. Входження трьох IT-компаній, включно з GlobalLogic, до списку ТОП-20 українських компаній за фінансовими показниками – яскраве тому підтвердження.

Ми володіємо всіма передумовами для того, щоб сервісна IT-індустрія демонструвала стабільне зростання на рівні 20% і більше щорічно. Але було б неправильно не ставити перед собою ще глобальніші цілі. Однією з таких цілей має стати розвиток людського капіталу. Сервісні IT-компанії повинні активно виконувати роль медіатора між глобальним світом технологій і українськими університетами, допомагаючи навчальним закладам модернізувати програми, а студентам – отримувати актуальні і затребувані в новій економіці знання. Ще одним вагомим напрямком для співробітництва між індустрією і державою є поліпшення міграційної політики, яка має на меті залучення в Україну більшу кількість талановитих фахівців з інших країн.

Едуард Рубін

директор компанії Telesens International

Прийняті цього року закони, що стосуються IT-індустрії, дали надію на "світле" майбутнє її подальшого розвитку. Найбільшою перемогою здорового глузду вважаю закон, який в народі прозвали "про заборону маски-шоу". Підприємці зітхнули з полегшенням, адже непросто було пояснити закордонному замовнику, чому в будь-який момент в український офіс могли увірватися невідомі і вилучити техніку з кодами або документацією. Це сильно било по репутації індустрії всієї країни на світовому ринку, і, сподіваюся, що маски-шоу в IT-компаніях повторюватися не будуть.

Українські системи державного управління поступово набувають цифрової форми. Ми наближаємося до європейських стандартів: до кінця року в Україні вперше запрацює система цифрових підписів на європейському криптоалгоритмі ECDSA, і щонайменше один оператор почне надавати послуги MobileID. Електронний уряд і цифровий документообіг – майбутнє, яке поступово переходить в сьогодення. Монотонна паперова робота відходить на другий план, її замінюють розробники продуктів і сервісів, які роблять наше життя простішим, швидшим і зрозумілішим.

У повсюдної діджіталізаціі, на жаль, є і темна сторона: за цей рік Україна остаточно переконалася в тому, що кіберзагрози – сувора реальність для всіх без винятку. Вона стосується як інфраструктурних об'єктів, так і кінцевих користувачів, тому захист інформації, нарешті, став пріоритетним питанням національної безпеки.

Олександр Храбан

генеральний Директор SimCorp Ukraine

Більшість колег по галузі в другій половині року заявляли про очевидне зростання IT-індустрії в 2017 році, що за фактом і сталося – на рівні 17,5%. Зростання ІТ-індустрії спостерігається протягом останніх років, навіть незважаючи на період кризи економіки і військову ситуацію на сході країни. Очевидно, що ІТ-компанії в Україні змогли вирішити три непростих завдання: кризова комунікація з клієнтами, розвиток і утримання співробітників, що дозволило конкурувати з іншими країнами світу.

До теперішнього часу не заважала цьому розвитку і правова база, а в окремих випадках і допомагала. Ухвалення в жовтні 2017 року підвищення граничної бази для розрахунку ЄСВ в комбінації зі зміною принципу розрахунку, за фактом, призвело до збільшення податкового навантаження на весь бізнес із високими зарплатами штатних співробітників. А можливість подальшого підвищення ЄСВ, як наслідок позачергового підвищення мінімальної заробітної плати, значно ускладнює планування витрат на майбутнє. Зважаючи на специфіку бізнесу, низка IT-компаній теж працюють за моделлю штатного працевлаштування і, отже, такі часті зміни в сукупності з податковою невизначеністю в майбутньому сильно ускладнюють і обмежують розвиток українських офісів.

Юрій Антонюк

голова EPAM

В першу чергу найважливішим результатом на внутрішньому ринку є те, що IT-індустрія виросла більше, ніж в попередні роки – коли зростання становило менше 10%, потім 12% і більше. У 2017 році ми бачимо зростання на рівні приблизно 18%, показник впевнено наближається до 20%. Фактично, індустрія повертається до докризових, вищих темпів зростання.

Якщо в 2018 році ми досягнемо рівня зростання в 22-25%, то отримаємо видимий результат подвоєння індустрії протягом 2-4 років. Ми могли б отримати таке зростання індустрії за 10 років, але зараз бачимо позитивну динаміку за коротший проміжок часу. Якщо говорити про зовнішній ринок, то важливо відзначити, що українська IT-індустрія отримує визнання з боку міжнародного співтовариства. Наприклад, Global Sourcing Association (GSA UK) назвала Україну Outsourcing destination of the year. В топі глобальних компаній Global Outsourcing 100 багато компаній з України або компаній, у яких в нашій країні є великі офіси. Обидва ці фактори – внутрішнє зростання в 18-20% і зовнішнє міжнародне визнання – дозволяють нам говорити про те, що в індустрії є хороший потенціал для розвитку. В цілому, великі компанії, як і раніше, є своєрідними маркерами ринку – вони трохи впливають на ринок, і ринок під них підлаштовується.

Олександр Кубраков

виконавчий директор Асоціації "IT України"

Для ІТ-галузі цей рік був роком зростання і нових перемог – наші IT-компанії увійшли в топ-100 ауторсерів світу (згідно з рейтингом The 2017 Global Outsourcing 100, складеним міжнародною асоціацією IAOP), очолили міжнародні рейтинги, складені на основі відгуків клієнтів (Clutch), увійшли в списки найкращих розробників ПЗ в світі поруч із такими гігантами як Microsoft, HP, IBM та іншими.

Та що вже там, ціла країна відзначила успіхи наших співвітчизників у сфері IT – Global Sourcing Association назвала Україну найкращим постачальником послуг в сфері інформаційних технологій для Великобританії.

Всі ці фактори в сукупності дали позитивний ефект не тільки для самої галузі, а й для країни в цілому. Українським розробникам рішення своїх бізнес-завдань довіряють все більше великих міжнародних клієнтів. Про Україну все частіше говорять в світі не в контексті війни і перманентної кризи, а з точки зору сильного технологічного центру Європи. З прагматичної точки зору, все це виливається у фінансове зростання галузі – приблизно $600 млн. Цього року загальний дохід індустрії становив $3,6 млрд, що забезпечило суттєві надходження до державного бюджету у вигляді податків.

Тарас Кицмей

співзасновник і член ради директорів SoftServe

Завдяки відносно стабільній внутрішній економічній ситуації в країні в 2017 році українська IT-індустрія зберегла динаміку зростання обсягу експорту послуг, і як результат – обсяг податкових надходжень до державного бюджету. Галузь також демонструє кількісний приріст, ми спостерігаємо попит на IT-професії в суспільстві не тільки серед студентів, а й фахівців з інших сфер.

Це добре для ринку, адже IT продовжує зростати швидше, ніж ринок праці, і ми все ще відчуваємо дефіцит працівників. Позитивною тенденцією можна вважати появу нових навчальних програм як на базі вищих навчальних закладів, так і різних курсів, завдяки чому більше людей можуть отримати знання, необхідні для старту в цій професії.

У 2017 році також було прийнято низку законодавчих рішень, що є кроком назустріч розвитку IT, зокрема в поліпшенні роботи українських розробників і фрілансерів із зарубіжними клієнтами і зменшенні зайвої бюрократичної складової.

Олександра Альхімович

керуючий директор Luxoft Ukraine

2017 рік для IT-індустрії України був досить успішним. Перш за все, галузь продовжує демонструвати зростання показників ефективності: більше 12% приросту за обсягом експорту, збільшення кількості робочих місць і суми сплачених податків.

На міжнародній арені Україна стає глобальним і визнаним гравцем. Наприклад, Британська асоціація Global Sourcing Association (GSA) назвала Україну кращою країною 2017 року з надання послуг аутсорсингу.

Але не час розслаблятися, тому що світ і глобальні тенденції посилюють конкуренцію за ресурси, таланти, технології, нові ідеї. Тому одне з наших ключових завдань – розкрити інженерний та інноваційний потенціал держави.

Яніка Мерило

радник міністра інфраструктури і транспорту, заступник мера Дніпра і радник мера Львова

Основними подіями в сфері IT я вважаю ті, які мали би створити основу для подальшого прориву, тому основні новини і досягнення:

прийняття законопроекту 4121, який дозволяє запровадити електронний квиток в містах;

прийняття законопроекту про MobilID і BankID;

створення більшістю учасників ринку концепції електронного суспільства, яка чекає на затрерждення;

запуск Прозорi.Продажi;

запровадження IT-розробки (шини) з Естонії, яка повинна з'єднати різні бази даних;

почав працювати електронний цифровий підпис на ІД-картці (аналог паспорту).

Дмитро Овчаренко

CEO Alcor, Віце-президент Асоціації "IT України" з правових питань

Найважливішим було розуміння державою необхідності збереження для IT-індустрії моделі роботи з СПД. Адже хіба можна залучити в Україну інвестиції нашими дорогами, медициною, екологією чи освітою?

У підсумку, індустрія "віддячила" державі 17-відсотковим зростанням і збільшенням податків до держбюджету на цілих 40%!

Цей факт важко переоцінити на тлі всіх наших проблем в цілому і зростання курсу долара США зокрема.

Микола Роєнко

президент і засновник Miratech, кандидат фізико-математичних наук

Найвизначніша подія року, що минає, полягає в тому, що, незважаючи на всі турбулентності, українська ІТ-галузь зросла на $600 млн. І при цьому не вимагала від держави ніяких інвестицій.

Важливо також підкреслити, що ці гроші прийшли і працюють в Україні, оскільки велика їх частина пішла на зарплати ІТ-фахівців, кількість яких вимірюється десятками тисяч.

Михайло Пузраков

СОО та Co-owner Intellias

Рік був досить насиченим, справдився очікуваний ріст всієї IT-галузі.

Важливим було запровадження безвізового режиму з Євросоюзом, який підтримає подальший розвиток аутсорсингу.

Варто відзначити стрімкий ріст ринку криптовалют і розвиток інвестицій в криптовалютні проекти (ICO).

Також можна згадати прийняття закону №7275 про заборону вилучення техніки при обшуках.

Станіслав Под’ячев

керівний партнер Blockchain Lab

Головне за рік в сфері Blockchain – безумовно бум Initial Coin (Token) Offering. Проекти Coin/Token Sale збирали сотні мільйонів інвестицій за години.

ICO (ITO) – нова форма венчурного фінансування, це вже економіка нового типу, заснована на технології blockchain і непідконтрольна державі. Серед таких проектів були й компанії з українським корінням.

Читайте також: Яким буде 2017 рік для IT-аутсорсингу в Україні – прогнози топ-менеджерів провідних компаній

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X