Хто вкусив яблуко? Чому Apple воює з усіма IT-гігантами

6 червня 2018, 20:03

Apple планує обмежити Facebook на своїх пристроях. У відповідь, Facebook звинувачує їх у базіканні, і між компаніями вже назріває масштабний конфлікт.

Після скандалів з витоком даних навколо Facebook, глава Apple Тім Кук вирішив узяти курс на захист особистої інформації своїх користувачів.

Під час Всесвітньої конференції розробників Apple у Каліфорнії, Тім Кук представив оновлення macOS 10.14 Mojave, яке містить нову інтелектуальну систему анти-відстеження ITP2.

Відео дня

Серед іншого, завдяки цій технології, оригінальний браузер Apple Safari блокує можливість Facebook відслідковувати та збирати інформацію про те, які пости лайкають, шерять і коментують їхні користувачі.

Це можна розцінювати як пряму атаку на Facebook, оскільки соціальна мережа Марка Цукерберга отримує основний дохід від реклами, яка ефективно продається користувачам тільки завдяки збору їхніх персональних даних.

Хоча, варто врахувати, що за цим гамбітом Тіма Кука, стоїть щось більше, ніж просто обмеження можливостей Цукерберга заробляти на ресурсах Apple.

Safari займає лише 13% ринку браузерів для персональних комп'ютерів і 17% для мобільних пристроїв. А, домінуючий на всіх пристроях Google Chrome поки що не збирається вводити такі обмеження, та й навіщо, адже їхня політика також побудована на продажу таргетованої реклами.

Крім цього, було б просто нерозумно обмежувати Facebook через браузери, оскільки соцмережа має свій додаток, який користувачі можуть завантажити в будь-який момент.

Найімовірніше, Apple бачить уцьому щось більше, ніж разові нападки на зашеймлений персональними даними Facebook.

Тім Кук твердив про захист особистої інформації користувачів ще задовго до скандалів з витоками. Представляючи Apple Pay у 2014-му, керівник Apple заявив, що компанія не бажає відстежувати, як і на що витрачають гроші їхні користувачі.

Саме ця позиція компанії йде врозріз з принципами бізнесу Facebook. Адже Марк Цукерберг, по суті, дав людям платформу безкоштовних соціальних медіа в обмін на право розпоряджатися їхніми особистими даними. Apple же, навпаки, лобіюють ідею оплати якісного контенту користувачами на вході, без подальших воєн за рекламу та інформацію.

Кук і Цукерберг неодноразово сперечалися щодо цього. Одного разу кеівник Apple навіть заявив, що ніколи не був би в подібній ситуації з Facebook і Сambridge analytica.

Часті згадки Тіма Кука, про те, що «приватність є фундаментальним правом людини», змусили Цукерберга відреагувати не менш жорстко.

В одному з інтерв'ю засновник Facebook сказав, що вважає аргументи Тіма Кука такими, що не відповідають дійсності: «Створюючи послугу, яка допоможе об'єднати весь світ, варто врахувати, що багато людей просто не зможуть заплатити за це».

33-річний мільярдер вважає, що бізнес-модель, заснована на продажу реклами, – єдиний раціональний спосіб створити якісний сервіс для всіх: «Стокгольмський синдром опанував поки не всіма, і нехай деякі компанії переконують вас, що чим більше ви їм заплатите – тим більше вони про вас піклуються. Але для мене це звучить смішно».

Хто виявиться правим, і до чого призведе наростаючий конфлікт, поки невідомо. Але методи роботи головного менеджера Apple зараз явно продуктивніші, адже після скандалу з витоками даних користувачів, Facebook впав в ринковій ціні на $40 млрд., та істотно віддалився від Apple за сумою ринкової капіталізації.

У зв'язку з цим, НВ згадує наймасштабніші скандали Apple проти інших компаній-гігантів.

Apple проти Microsoft

Фото: iSource.com

Одне з найвідоміших протистоянь двох геніїв сучасності – Стівен Джобс проти Білла Гейтса.

Насправді, цей конфлікт стосується ще двох інших компаній – Xerox і Hewlett-Packard.

На початку 80-х, Microsoft Гейтса був технічним гравцем Джобса і допомагав йому розробляти операційну систему Macintosh.

Але, коли Білл Гейтс побачив революційні ідеї графічного інтерфейсу, комп'ютерної миші та робочого столу, – він вирішив створити власну операційну систему Windows 1.0, яка багато в чому повторювала Macintosh.

Після низки судових позовів, Джобсу не вдалося довести, що Microsoft і Hewlett-Packard вкрали його ідею, оскільки суд вирішив, що втілення метафори робочого столу, та й графічного інтерфейсу загалом, не можуть бути запатентовані.

Крім цього, схожа технологія графічного інтерфейсу використовувалася компанією Xerox ще до появи Macintosh.

Стів Джобс пережив період невдач, і став повноправним конкурентом Гейтса лише в середині 2000-х, коли продукція Apple технологічно і практично перевершила Microsoft.

Apple проти Google

Фото: Business Insider

Історія відносин засновника Apple та найбільшої інтернет-компанії Google досить заплутана.

На початку 2000-х засновники Google пропонували Джобсу стати керівником їхньої компанії, а в 2006-му Джобс і зовсім запросив тодішнього CЕO Google Еріка Шмідта розробляти перший iPhone.

Компанії співпрацювали і Apple спершу навіть використовував Google Search, Google Maps і Google Mail.

Дружні стосунки закінчилися, коли Google, побачивши неймовірний успіх iPhone, презентували операційну систему Android з подібними технологіями.

Повторивши долю Microsoft, Google стали смертними ворогами Джобса, і аудиторії дістався справжній блоксбастер з постійних публічних суперечок, патентної боротьби і нападок компаній одна на іншу.

Що говорити, творця iPhone немає серед живих уже майже сім років, а розкол на яблучників і андроїдів залишиться, здається, назавжди.

Apple проти Samsung

Фото: PaySpace Magazine

Цей скандал почався ще за життя Стіва Джобса і триває досі.

Представники Apple вважають, що технологи південнокорейського виробника не можуть бути настільки схожими на їхні продукти, і є просто поцупленими.

Каліфорнійський бренд неодноразово подавав до суду на Samsung і навіть домагався заборон на продаж деяких їх продуктів у певних країнах.

Спочатку, в Apple стверджували, що Samsung копіює їхній дизайн і технології, і вимагали виплатити аж $2,5 млрд.

Але, все що вдалося домогтися підопічним, вже Тіма Кука – $539 млн., Які суд Сан-Хосе зобов'язав виплатити Samsung кількатижнів тому.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X