Як Україна зробила крок назустріч криптомайнерам і схвилювала IT-індустрію. Головне в IT-індустрії за тиждень

16 березня 2018, 21:00

Про найважливіші події тижня, що минає, в галузі інформаційно-комунікаційних технологій НВ розповіли галузеві експерти та топ-менеджери.

радник першого віце-прем'єр-міністра України з питань цифрової економіки

В Україні успішно пройшов аукціон частот 4G 1800 МГц. Київстар купив 70 МГц смуги, Vodafone Україна – 50 МГц, lifecell – 30 МГц. За 1800 частоти оператори заплатили 5,434 млрд гривень. З огляду на перший етап 4G аукціону в діапазоні 2,6 ГГц загальна сума двох торгів становила 7,89 млрд гривень.

Відео дня

У деяких операторів сервіс 4G запрацює в основних містах України вже найближчими тижнями! Це справді досягнення і поштовх для розвитку інших бізнесів у країні.

При цьому депутат Ляшко намагається безпідставно зірвати результати тендеру, заявляючи, що ціни на частоти були занижені, і звинувачуючи Нацкомісію регулювання зв'язку та інформатизації та учасників у змові. Про що в Генпрокуратуру він направив відповідну заяву. І такі популістські, непрофесійні дії тільки знижують інвестиційну привабливість для будь-яких проектів в Україні. А тим більше ще нижче опускають культуру правового поля для ведення бізнесу в очах міжнародних партнерів і вітчизняного бізнесу.

Ofcom – Телеком регулятор Великобританії – визначив дату проведення частотного аукціону: 20 березня 2018 року відбудеться тендер на частоти 4G (40 МГц в діапазоні 2,3 ГГц) і 5G (150 МГц в діапазоні 3,5 ГГц). Також уряд створив 5G Testbeds із загальним фінансуванням в £ 25 млн для розвитку мереж і сервісів в 5G: від туризму з AR до автопілотованих автомобілів.

В Америці президент Трамп теж приєднався др конкурентних перегонів зa лідерство в 5G, і в першу чергу за контроль стандартів для п'ятого покоління мереж і девайсів. Нещодавній Executive Order, що блокує спробу компанії Broadcom купити американського виробника чіпсетів Qualcomm за $ 117 млрд – це як раз про лідерство США в 5G і захист національних інтересів.

Qualcomm дійсно є лідером в розробці нових мобільних технологій і зараз вкладає великі ресурси в 5G-розробки. Технологія 5G змінить правила гри не тільки в телекомі, а й у всій цифровій економіці, стаючи фундаментом для інших галузей економіки.

Тому питання лідерства в глобальних стандартах для 5G стало різко питанням національних інтересів США. І, відповідно, придбання Qualcomm сінгапурською компанією було заблоковане ще навіть до анонсування самої угоди.

Юрій Антонюк

голова EPAM Ukraine

З приводу законопроекту про скасування третьої групи єдиного податку хотілося б зазначити, що спрощена система оподаткування відіграла важливу роль і продовжує її відігравати в розвитку IT-індустрії України, як невід'ємної частини креативної економіки. Спрощений механізм організації робочого процесу для незалежних консультантів креативної економіки залишається найбільш відповідним зміненому ринку праці висококваліфікованих мобільних кадрів. На жаль, наше трудове законодавство і система оподаткування все ще живе за нормами застарілих підходів радянських часів. IT на 90% працює на експорт, і будь-які факти зловживань, якими зараз депутати намагаються виправдати податкові зміни, для нашої галузі не характерні.

Загальновідомий факт, що більшість держав, в тому чи іншому вигляді, підтримують розвиток пріоритетних для економіки галузей. Так, наприклад, в Румунії існує нульова ставка в оподаткуванні праці. У Білорусі для програмістів діє ставка ПДФО 9%. У Голландії для висококваліфікованих фахівців-мігрантів податкове навантаження знижене з 50% до 25% на вісім років. Це ті істотні умови, які є драйверами розвитку економік. Саме так виглядає реальна підтримка, а не постійний популізм з боку деяких законодавців і державних органів.

Можливо, запропоновані законодавчі ініціативи призведуть до короткострокового ефекту, але в довгостроковій перспективі це загрожує втратами для економіки. І якщо скасувати третю групу і нічого не запропонувати натомість, то, звичайно ж, будуть негативні наслідки у вигляді відтоку фахівців креативного кластера і відходу в сірі схеми організації праці. Будь-які зміни повинні бути передбачуваними, зрозумілими і поступовими. Також їхнє прийняття потрібно супроводжувати всебічними консультаціями з бізнесом.

Тарас Кицмей

співзасновник і член ради директорів SoftServe

Ініціатива щодо скасування третьої групи єдиного податку, що з'явилася днями у Верховній Раді, є тривожним сигналом для галузі. Адже будь-яка різка зміна фінансових умов роботи не просто істотно гальмує зростання індустрії, але може повністю його зупинити.

На мою думку, будь-які подібні рішення повинні бути націлені на покращення умов ведення бізнесу, а не навпаки. А зміни регуляторної політики, законодавчі ініціативи і т.д. повинні бути результатом діалогу між владою, бізнесом і профільними організаціями.

Розуміючи економічні перспективи, які тягне за собою стрімкий розвиток цифрових технологій, провідні держави світу працюють над стимулами для розвитку IT і екосистеми стартапів, залученням на свої ринки праці провідних талантів з усього світу. Шкода, що в нашій державі, не дивлячись на ті вражаючі результати і, головне, перспективи – репутаційні, економічні, соціальні – які демонструє IT-сектор, виникають питання про руйнування умов, за яких цей успіх став можливим.

Становлення і розвиток українського IТ-сектора в багатьох сенсах є історією успіху. Один з "наймолодших" секторів економіки – серед лідерів українського експорту. Генерує значну валютну виручку, створює тисячі високооплачуваних робочих місць щорічно. Є лідером для багатьох інших сегментів бізнесу в питаннях стандартів і умов праці. Зрештою, завдяки IT молодь побачила нову рольову модель, в якій можна стати успішним, побачити світ і робити речі, які реально змінюють наше життя на краще, і при цьому не виїжджати з країни.

Микола Роєнко

засновник і президент Miratech

Ініціативи, подібні до законопроекту №8089, є важливими і потрібними. Нам дійсно необхідно боротися з тіньовою економікою і безмитним ввезенням оптових партій товарів. Однак не можна допустити, щоб під егідою боротьби з нелегальним бізнесом ми разом із брудною водою вихлюпнули з ванни й дитину.

Чому IT-індустрія так гостро реагує на запропоновані нововведення? Наведу лише основні причини:

1. Будь-яка галузь, яка працює на експорт, зокрема і IT, не має можливості робити це нелегально. Хіба зарубіжні партнери можуть дозволити собі співпрацю з тіньовою структурою? Ніколи. Саме тому наші замовники вимагають від нас щорічних аудиторських звітів, що підтверджують повну законність і легальність нашого бізнесу. Тому виводити IT-галузь із тіні немає необхідності, вона завжди веде свій бізнес 100% легально.

2. За останні 10 років в галузі склалися деякі традиційні моделі ведення бізнесу. В цьому випадку ми говоримо про моделі СПД. Як усе в природі, ця модель має свої переваги і недоліки, проте вона склалася, стала звичною і успішно працює. Серед переваг, які сьогодні привертають IT-шників, можна виокремити можливість працювати на декількох проектах одночасно (зокрема і на free-lance, і на за кордон), гнучкість з точки зору зміни проекту, можливість ведення додаткових напрямків бізнесу, наприклад, "здача в оренду власної нерухомості" та ін. Скасовуючи одну модель роботи, необхідно запропонувати якісну альтернативу. Одна справа, коли ми боремося з тими, хто ухиляється від податків, тут необхідно проявляти жорсткість. Однак IT-галузь платить свої податки справно, відповідно і ставлення до себе вона заслуговує дбайливішого, ніж просто "зламати і заборонити".

3. Ми давно вже живемо в глобальному світі. Особливо яскраво це виявляється в IT. Людина може працювати на глобальну IT-компанію абсолютно з будь-якої точки світу. Від чого залежить вибір фізичного місця проживання? Від привабливості тієї чи іншої країни. У поняття привабливості входить політична стабільність, умови для життя (інфраструктура, криміногенна обстановка, медичні послуги тощо), рівень оподаткування. Якщо привабливих факторів небагато, фахівець переїде в комфортнішу для життя країну. До того ж, що наші сусіди наввипередки пропонують IT-шникам пільги, "тільки приїжджайте, живіть і працюйте".

4. У пояснювальній записці автори законопроекту посилаються на аналітичну роботу Інституту соціально-економічної трансформації, в якій проведено аналіз рівнів оподаткування в різних країнах. Однак, автори беруть з цієї роботи тільки ті дані, які підтверджують їхні висновки і замовчують про те, що їх спростовує. Так, наприклад, в дослідженні йдеться також про країни, де єдиний податок такий самий, як в Україні, або навіть нижчий – серед них Білорусь, Румунія, Грузія. Проте автори законопроекту порівнюють Україну тільки з розвиненими європейськими країнами, але, на жаль, це далеко від реальності сьогоднішніх днів.

Прийняття подібних нововведень призведе до того, що Україна перестане бути країною, привабливою для ведення ІТ-бізнесу, що спочатку викличе уповільнення розвитку IT-галузі, зниження обсягів експортного виторгу і скорочення кількості фахівців, а в подальшому – до її поступового згортання.

Олександр Кубраков

виконавчий директор Асоціації ІТ України

Скасування третьої групи єдиного податку для фізосіб-підприємців як мінімум відчутно загальмує розвиток ІТ-галузі, відкинувши її на роки назад, а країна втратить джерело валюти, що стабільно зростає. Все це призведе до втрати країною конкурентних переваг на сучасному світовому ринку, і, що дуже важливо, – до втрати значної частини талановитого й освіченого кадрового капіталу.

Креативні індустрії та ІТ-галузь зокрема сьогодні є вкрай важливим елементом економіки будь-якої сучасної та успішної держави. Не вимагаючи жодних додаткових ресурсів, ґрунтуючись на знаннях і талантах, цей сегмент надає інноваційні продукти і послуги з високою доданою вартістю, характеризується досить високим рівнем оплати праці. Без перебільшення, інформаційні технології та інші "індустрії знань" – основи економіки майбутнього. І поки в України є всі шанси стати частиною цієї економіки.

Розвиваючись сама собою, за дуже короткий відрізок часу ІТ-галузь змогла зайняти третю сходинку в списку найприбутковіших експортних індустрій країни, а отже – і основним стабільним джерелом іноземної валюти для української економіки. Тільки за останній рік зростання галузі становило 20%, а обсяг доходу – $ 3,7 млрд. Експерти обґрунтовано прогнозують двократне збільшення доходів у перспективі найближчих декількох років, а разом із фінансовим – поява ще десятків тисяч нових робочих місць в ІТ-сфері та супутніх галузях .

Кевін Чжоу

керівник підрозділу Huawei Consumer BG в Україні

Компанії Vodafone і Huawei оголосили про перший у світі дзвінок через технологію 5G. Починаючи з 2009 року компанія Huawei інвестувала близько $ 600 млн у власні дослідження і розробки в технології 5G. Тобто безпечна екосистема для безпілотних автомобілів, розумного будинку (коли різні побутові прилади можуть "спілкуватися" між собою і своїм господарем за допомогою смартфона), доповнена і віртуальна реальність – все це стане частиною нашого повсякденного життя зовсім скоро, зокрема завдяки переходу від 4G до 5G.

Напевно, мало хто знає в Україні, що Huawei у світі – не тільки виробник смартфонів, але й лідер у сфері телекомунікацій і постачає продукти та рішення для мобільного зв'язку. В Україні Huawei відііграв значну роль у будівництві мереж 3G для всіх операторів.

Наразі покриття зв'язку 3G в Україні нерівномірне (як за точками присутності, так і за протоколами зв'язку). При цьому ринок смартфонів в Україні продовжує зростати, за 2017 рік він виріс приблизно на 20%. Швидке впровадження 4G буде тільки сприяти подальшому зростанню ринку мобільних пристроїв.

Всі наявні в Україні нові моделі смартфонів Huawei, починаючи з масового сегменту (наприклад, Nova lite і Y7), підтримують роботу в 4G-мережах. А за словами керівника Київстар, Петра Чернишова, наразі саме Huawei Mate10 Pro є найбільш швидкісним смартфоном в плані роботи в 4G. Очікується, що з літа цього року технологія 4G стане доступною масовому споживачеві в Україні.

Костянтин Іванов

Director of Digital Integration AGAMA communications

Квантова вищість змінить наше життя. Корпорація Google продемонструвала революційний 72-кубітний процесор Bristlecone, який в деяких типах завдань перевершив можливості сучасних суперкомп'ютерів. Фактично це означає початок ери квантової вищості. Можливостей створених минулого року 50-кубітних квантових комп'ютерів для цього було недостатньо.

Основні гравці ринку останніми роками просувалися до амбітної мети – створення квантового обчислювального пристрою, придатного для масового практичного використання. Подальші успіхи у цій галузі призведуть до справжньої революції в інформаційних технологіях та інших сферах. В результаті це дозволить створювати вакцини від раніше невиліковних хвороб, детально моделювати Всесвіт і окремі фізичні процеси, а також обробляти величезні обсяги будь-якої іншої інформації.

Але не всі сприймають перспективи розвитку квантових комп'ютерів однаково оптимістично. Технічна революція загрожує погіршенням криптостійкості наявних алгоритмів захисту, зниженням загального рівня інформаційної безпеки, порушенням недоторканності персональних даних і посиленням контролю за громадянами з боку урядів і спецслужб.

Зростання обчислювальних можливостей людства може також призвести до створення повноцінного штучного інтелекту, що теж пов'язано з ризиками, які важко прогнозувати. Минулого року нейромережі, глибинне навчання і когнітивні системи вже призвели до прориву в бізнесі. Очевидним є одне: дуже скоро в житті мільйонів людей відбудуться істотні зміни.

Світ вкладає гроші в технології доповненої реальності. Саудівська Аравія інвестувала $461 млн в стартап Magic Leap, який ще з 2014 року займається розробкою пристрою для системи доповненої реальності. Всього за час існування проекту він зібрав по всьому світу близько $ 2,3 млрд, однак готовий продукт досі так і не було представлено. Розробники пояснюють це тим, що вони "створюють майбутнє" з нуля.

Звичайно, користувачам цікаво, на що саме потрібні настільки великі суми грошей, яких вистачило б на маленьку космічну програму. Інноваційні пристрої вимагають інноваційних апаратних і програмних засобів, у яких досі не було повноцінних аналогів. Це схоже на процес створення парової машини в XVIII столітті: спочатку потрібно побудувати машини, за допомогою яких можна буде робити деталі для машин. Тоді це були більш точні верстати, а сьогодні – принципово нове програмне середовище, революційна платформа і власна операційна система.

Вихід продукту Magic Leap очікується вже в 2018 році. Звичайно, ще залишається дуже багато питань, на які офіційні представники стартапу так і не дали вичерпної відповіді. Але можливості AR-технологій вже високо оцінили по всьому світу. Ймовірно, це змінить наші уявлення про світ інформаційних технологій не менш радикально, ніж штучний інтелект, блокчейн або квантові обчислення.

Станіслав Под'ячев

керуючий партнер Blockchain Lab

Міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів на своїй сторінці у Facebook заявив про те, що майнінг отримає власний КВЕД в Україні. Міністр написав, що урядовий комітет підтримав рішення доповнити Класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД) пунктом про майнінг як діяльність з підтримки функціонування розподіленої бази даних, що забезпечує її цілісність, незмінність і узгодженість шляхом проведення обчислювальних операцій електронно-обчислювальними машинами. Один із радників заступника міністра заявив, що цим рішенням покладено початок розвитку криптоекономікив Україні та її активній підтримці урядом. Україна має всі шанси зайняти провідну позицію на глобальному ринку в цій індустрії.

Японська компанія тестує платежі за підзарядку авто через Bitcoin Lightning Network. Chubu Electric Power Company, третій за розміром постачальник електроенергії в Японії, вступила в партнерство з Internet of Things (IoT) стартапом Nayuta Inc і компанією з програмного забезпечення Infoteria з метою поекспериментувати з можливістю використання технології Blockchain для підзарядки електромобілів і гібридів, які можна підключити. Lightning Network буде використовуватися у мікроплатежах за електроенергію, як повідомляє TechCrunch Japan. Lightning Network пристосований для мікроплатежів завдяки мінімальним комісіям. По суті, це відродження основної функції Bitcoin – дрібні платежі з мінімальними комісіями. Цей кейс можна тільки привітати. Якщо це тестування вдало закінчиться, воно буде свідчити про те, що Lightning – це найправильніше рішення для масштабування мережі Bitcoin.

Google заборонить рекламу всіх типів, пов'язану з криптовалютами, в червні 2018 року. Відповідно до оновленої політики фінансових продуктів Google, жодні рекламні оголошення про "криптовалюти і пов'язаний з ними контент (включно з первинними розміщеннями монет, криптовалютними біржами, криптовалютними гаманцями і порадами з приводу криптовалютного трейдингу, але не обмежуючись ними") не братимуться. Це дуже добре, що закриють можливість реклами. Таким чином проекти будуть витрачати менше ресурсів на централізовану корпорацію. Можливо, створять свій "Гугл", децентралізований сервіс для пошуку, щоб протистояти цензурі транснаціональних корпорацій.

Андреа Енрія, голова Європейської банківської організації (European Banking Authority, EBA), сказав, що було ефективніше забороняти банкам та іншим фінансовим установам зберігати і продавати криптовалюти, ніж безпосередньо регулювати крипту. Зауваження Енрії з'явилися після нещодавнього руху в напрямку крипторегулюровання в Європі. 8 березня Європейська комісія випустила свій "План дій", покликаний розробити нормативну базу для всієї фінтех-індустрії, зокрема Blockchain. Минулого тижня голова Банку Англії зазначив, що крипта повинна регулюватися, а не "заборонятися".

Компанія P2P-платежів Circle оголосила 13 березня про те, що вони впровадили доповнення до своєї "сім'ї" – додаток для криптовалютних інвестицій Circle Invest – для більшої частини США. Міннесота, Вайомінг і Гаваї все ще не включені через нормативну бюрократії, водночас Нью-Йорк отримає доступ "дуже скоро", зазначено в повідомленні компанії. Цього року Circle активно входить в криптовалюти. У лютому з'явилися новини про те, що компанія придбала велику біржу Poloniex в угоді на суму $ 400 млн, підтриманій IDG Capital.

Володимир Бондаренко

технічний директор компанії Mauris

Дослідження технологічної фірми W3Techs показало, що система управління контентом WordPress відповідає за роботу 30% всіх сайтів в інтернеті. WordPress повністю домінує на ринку CMS продуктів (систем управління контентом). Ми як компанія, яка розробляє як індивідуальні рішення, так і рішення на різних CMS системах, вважаємо, що WordPress отримав виправдану популярність. Єдине, що розчарувало, – це зміцнення позицій Joomla (їхня частка зросла з 2,8% до 3,1%), який випереджає Drupal з їхніми 2,2%. З архітектурної точки зору і чисто візуально цей продукт слабший від своїх конкурентів.

Хочу зазначити, що стартапам дуже важливо під час вибору платформи для реалізації продукту враховувати специфіку функціоналу і навантаження проекту. Використання платформ WordPress, Joomla і Drupal краще підходить для інформаційних ресурсів і сайтів з невисокою відвідуваністю. На сьогоднішні CMS використовують трохи більше, ніж 50% всіх сайтів інтернету. Для високонавантажених ресурсів використання CMS продукту не є оптимальним, логічніше використовувати індивідуальне рішення.

Ірина Андрющенко

співзасновник і СОО IT-компанії для маркетинг D2

Великі IT-гіганти скуповують data driven companу. Черговим підтвердженням цього стала новина цього тижня про покупку Apple сервісу з електронної підписки на видання Texture. Додаток дозволяє читати з мобільних пристроїв статті в понад 200 журналах за фіксовану абонентську плату в $10. Цікаво, що буквально нещодавно інші великі IT-гіганти заявили про придбання подібних data driven бізнесів – Facebook в кінці січня купив Confirm (платформу з верифікації ID-посвідчень), а восени група Alphabet (куди входить Google) придбала хмарний сервіс з управління ідентифікацією.

Якщо розглядати ці покупки саме з точки зору сервісів для роботи з даними, виглядає так, ніби дані про поведінку користувачів в мережі все більше стають цінним активом. Data Driven Company – це вже не тільки соціальні мережі, пошукові системи та е-комерс. Традиційно сфокусовані на виробництві товарів або побутових послуг компанії шукають нові джерела прямих контактів із потенційними споживачами. Якщо ще трохи далі подивитися, то продаж масивів даних про поведінковову характеристику користувачів найрізноманітнішим бізнесам буде становити всю більшу частину доходу сервісних компаній.

Оксана Савицька

директор проектного офісу МХП

10 березня у Львові проходила конференція AI&Big Data, де можна було познайомитися із доповідями не тільки українських, а й зарубіжних фахівців з Німеччини, Швейцарії, США та ін.

Крім всіх технічних аспектів, пов'язаних з розробкою у сфері AI&Big Data, жвавий інтерес викликала доповідь юриста Івана Городицького "Про правові обмеження розробки ПЗ для штучного інтелекту: що слід врахувати?". І тут були розкриті майже всі теми, які піднімаються світовою спільнотою в частині потенційних ризиків від застосування штучного інтелекту і державного врегулювання і контролю над такими розробками. Вимоги про індикатор на чат-боті, про те, що це чат-бот, а не реальна людина, з якою ти спілкуєшся, уточнюючи якісь питання. Або законопроект про застосування антимонопольних законів до міжнародних гравців у IT, вплив у мережі яких постійно збільшується. Все це наслідки усвідомлення того, куди рухається світ і де він не повинен опинитися.

Хочу зазначити, що, з огляду на темпи розвитку цієї гілки в IT-індустрії, державне регулювання злегка "запізнюється" і ризик потрапити в ситуацію, описану в книзі "Сфера" Дейва Еггерса, не за горами. Хоча, в доповіді були озвучені й інші напрямки державного регулювання, а точніше розгляду застосування AI як джерела поповнення державної скарбниці. Якщо компанія замість людської праці застосовує такі технології як АI або ML, то це також має обкладатися податком. І в цьому напрямку, думаю, закони будуть розроблятися і затверджуватися швидше.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X