Яблучний слід? Чому зірвалася найбільша в історії IT-індустрії угода між Broadcom та Qualcomm

14 листопада 2017, 20:01
Якби Broadcom купив Qualcomm за $103 млрд, це була б найбільша угода в історії IT-індустрії. А ще це змінило б розклад на ринку мобільного "заліза"

Але рада директорів Qualcomm одноголосно проголосувала за відмову від пропозиції.

Чи означає це, що угоди не буде взагалі? Чи вона просто відкладається? І взагалі, чим загрожує для ринку така масштабна операція між конкурентами?

Відео дня

Цікаві розклади

Як завжди, все почалося з чуток.

3 листопада американські ЗМІ хором написали про те, що Broadcom, великий американський виробник комунікаційного обладнання, має намір зробити пропозицію про покупку Qualcomm, провідного виробника процесорів для смартфонів.

Хоча на той момент цифри по угоді ще не були відомі, аналітики припускали, що це буде найбільша угода в історії IT-індустрії. А загальна вартість Broadcom після неї перевищить $200 млрд.

Чутки про угоду пішли відразу після того, як глава Broadcom Хок Тан зустрівся в Білому домі з президентом США Дональдом Трампом і заявив про швидке перенесення штаб-квартири компанії назад в США. На даний момент, вона тимчасово розташована в Сінгапурі, де діє більш ліберальне податкове законодавство.

Повернення в США за домовленістю з Трампом і придбання лідируючого виробника мобільних процесорів могло б зробити Broadcomm птахом іншого польоту.

Broadcomm може перетворитися в технологічного гіганта вартістю $200 млрд
Broadcomm може перетворитися в технологічного гіганта вартістю $200 млрд Фото:

"Це дуже розумний хід, який перетворить Broadcom на справжнього технологічного гіганта", — констатував аналітик GBH Insights Деніел Айвс в інтерв'ю Reuters.

Для Хока Тана це буде величезним досягненням. 10 років тому він прийняв кермо влади невеликим американським виробником напівпровідників, сьогодні Broadcom —вже 100-мільярдна компанія. І ось ось може стати 200-мільярдною.

І, звичайно, така компанія могла б стати досить серйозним конкурентом для Intel — найбільшого в світі виробника процесорів, що зазнає серйозних труднощів зі входом в світ мобільних пристроїв. В день появи чуток про угоду між Broadcom і Qualcomm акції Intel впали на $2.

Недостатньо щедра пропозиція

На той момент експерти припускали, що пропозиція Broadcom може скласти від $70 до 80 за акцію. Зокрема, мінімальна пропозиція означала б, що Broadcom оцінює Qualcomm в $103 млрд.

Саме таку пропозицію і було озвучено.

Broadcom запропонувала $70 за акцію Qualcomm, з яких $60 пропонувалося готівкою, а $10 — акціями самої Broadcom.

Деякі відразу ж припустили, що таку пропозицію в Qualcomm можуть вважати недостатньо щедрою.

На думку аналітика Деніела Айвса, $75 за акцію було б більш діловою розмовою.

Рада директорів Qualcomm підтвердила правоту аналітиків і одноголосно проголосувала за відмову від пропозиції конкурента.

У своїй заяві топ-менеджери провідного виробника мобільних процесорів і модемів, зокрема, сказали, що пропозиція Broadcom містить "значну недооцінку" реальної вартості компанії. Прийняти таке рішення було б "порушенням інтересів акціонерів", йдеться в офіційній заяві.

За словами голови ради директорів Qualcomm Стіва Молленкопфа, жодна інша компанія на ринку не має таких же сильних позицій в мобільному сегменті, в секторі інтернету речей, і в цілому в індустрії напівпровідників.

Експерти вважають, що нічого страшного поки не сталося, і угода все ще може відбутися. Пропозиція була лише пробною кулею, і Broadcom цілком може підвищити ціну.

Загальна вигода

Qualcomm — піонер в галузі створення мобільних чіпів, є прямим конкурентом Broadcom в деяких сегментах ринку. Qualcomm поставляє мобільні модеми для Apple, Samsung і LG.

Broadcom є ключовим постачальником модулів Wi-Fi і Bluetooth для Apple і деяких інших виробників ноутбуків. Компанія була спочатку створена в США і розвивалася самостійно до 2015 року, коли була куплена за $37 млрд американською компанією Avago Technologies, яка відразу після завершення угоди взяла собі ім'я Broadcom.

У глобальному рейтингу виробників компонентів обидві компанії коштують досить високо. Qualcomm займає 3-й рядок з часткою ринку 4,5%, а Broadcom — 5-й з 3,8%.

В цілому, угода між Broadcom і Qualcomm могла б сприятливо відбитися на ринку, припускають експерти. Багато патентів обох компаній мають спільні точки перетину. Багато рішень відмінно поєднуються одне з одним, що відмінно демонструють масові продажі гаджетів з модулями WiFi і Bluetooth від Broadcom і стільниковим модулем від Qualcomm.

Якщо такі виробники гаджетів зможуть закуповувати ці рішення безпосередньо в однієї компанії, а не у двох різних, це позитивним чином позначиться на ціні питання. Іншими словами, самі технологічні рішення на ринку стануть більш доступними, можуть з'явитися, наприклад, в більш дешевих смартфонах і планшетах.

Яблучний інтерес

Обидві компанії є конкурентами для Intel, але при цьому Qualcomm перебуває в набагато більш складному становищі на ринку.

Компанія веде масштабну юридичну війну з Apple через питання про ліцензування патентів. Qualcomm вимагає відрахувань від продажу кожного iPhone, де використовується чіп виробництва Qualcomm. У той же час в Apple вважають ці платежі "грабіжницькими", оскільки успіх iPhone пов'язаний з технологіями і дизайнерськими рішеннями, до яких Qualcomm не має ніякого відношення.

З чуток, Apple має намір відмовитися від використання компонентів Qualcomm в iPhone наступного покоління.

Для Apple було б вигідніше, якби Qualcomm була продана дружній компанії
Для Apple було б вигідніше, якби Qualcomm була продана дружній компанії Фото:

Але можливий і інший розклад. Якби Broadcom купила Qualcomm і стала б володарем патентного портфоліо, то могла б пом'якшити умови угоди з Apple, пом'якшити ліцензійні угоди. І це привело б до того, що Apple не стала б відмовлятися від звичного "заліза" в своїх нових iPhone.

Власне, деякі експерти вважають, що Apple є основним вигодонабувачем від потенційної угоди між Broadcom і Qualcomm.

У Apple немає серйозних патентів в області телекому, компанія завжди буде залежна від партнерів. Так ось, партнерство з Broadcom у Apple давно налагоджено, а c Qualcomm відносини продовжують загострюватися.

І це на тлі того, що головний конкурент Apple — корейський Samsung — давно розвиває власний R&D і є другим в світі (після Intel) виробником компонентів, за часткою ринку перевершуючи Qualcomm і Broadcom разом узяті.

Якщо конфлікт з Qualcomm загостриться і Apple буде змушена відмовитися від цих компонентів, то доведеться розробляти нові рішення. З чуток, такий сценарій опрацьовується і має на увазі співпрацю з Intel і навіть MediaTek.

Останнє може погано відбитися на іміджі Apple, оскільки MediaTek — виробник другого ешелону, який асоціюється переважно з недорогими Android-смартфонами. А недавно MediaTek і зовсім оголосив, що відмовляється від випуску власних топових процесорів, що означає тотальну перемогу Qualcomm в цьому сегменті.

Але навіть в цьому випадку, Apple буде змушена використовувати деякі рішення, запатентовані Qualcomm. Тобто продовжувати платити частину ліцензійних відрахувань.

А ось якби відбулася угода між Broadcom і Qualcomm, то ці патенти опинилися б в руках дружньої Apple компанії.

Сума ліцензійних відрахувань на користь Qualcomm, які сьогодні платить Apple, не розголошуються, але експерти найчастіше говорять про цифру $10 з кожного проданого айфона.

Якщо Broadcom купить Qualcomm і "по дружбі" знизить ліцензійні виплати для Apple хоча б на третину, то прибуток Apple істотно зросте. Адже, за прогнозами аналітиків, у 2018 році Apple може продати понад 250 млн iPhone. Йдеться про мільярд доларів чистого прибутку.

Відмова менеджменту Qualcomm від угоди з Broadcom вельми показова. Компанія оцінює себе досить високо і, прямо скажемо, недешево. Вже озвучені наполеонівські плани на найближче майбутнє. Qualcomm домовилася про постачання своїх процесорів на 2018 рік усім основним виробникам Android-смартфонів, включаючи Xiaomi, Meizu, Oppo, Vivo і т.д.

Деякі експерти припускають, що Qualcomm навіть буде демпінгувати аби наситити ринок "андроїдів" своїми процесорами. Мета Qualcomm — зробити так, щоб "андроїди" виявилися більш продуктивними, ніж айфони (хоча б в синтетичних тестах), змусити Apple зважати на Qualcomm. А отже, і по-іншому поводитись на переговорах. І покірно платити ліцензійні відрахування.

Це війна за великі гроші. І вона — в самому розпалі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X