Інтернет скінчився. Все, що потрібно знати про скасування мережевого нейтралітету в США

12 червня 2018, 20:03

Уряд Дональда Трампа прийняв закон про скасування нейтральності інтернету. НВ розбиралася, з чим це пов'язано і до чого це може призвести.

Поки у всьому світі обговорювали Роскомнагляд і його марні спроби блокування Telegram, багато медіа випустили з інформаційної повістки скасування мережевого нейтралітету в США.

Відео дня

Закон був прийнятий в кінці 2017-го, але тоді ще мало хто усвідомлював всю серйозність рішення влади США. Тепер, коли документ набрав чинності , в мережі прогнозують жахливі обмеження свободи слова.

НВ розбиралася, що означає скасування мережевого нейтралітету в США і як вона відіб'ється на звичайних користувачах.

Що таке мережевий нейтралітет?

Фото: Bloomberg

Поняття мережевого нейтралітету або нейтральності інтернет мережі визначається через саму назву, а саме – рівномірний доступ до всіх ресурсів в мережі.

Для багатьох користувачів це є головним принципом роботи інтернету,

Іншими словами, в країнах, де принципи мережевого нейтралітету збережені, – провайдери телекомунікаційних послуг надають однакові умови користування всіма сайтами, додатками і т.д.

Незважаючи на те, що, наприклад, Google є дуже популярним і корисним ресурсом, швидкість підключення і вільний доступ до нього такий самий, як і, скажімо, до форуму любителів зимової риболовлі.

Навіщо він потрібен?

Мережевий нейтралітет – це, в принципі, фундамент концепції інтернету.

Сплативши за послуги свого провайдера, ви отримуєте доступ до всієї світової мережі і в праві розпоряджатися своїм підключенням як вам завгодно.

Саме нейтральність інтернету зробила його таким, яким ми зараз його і уявляємо – мейнстримними і андерграундним, корисним і безглуздим, нешкідливим і небезпечним, загалом, – яким завгодно, але не контрольованим.

При скасуванні цього правила, компанії зможуть заплатити провайдерам, щоб зробити швидкість підключення до їхніх ресурсів в інтернеті набагато швидшою, ніж до звичайних, неоплачуваних, сайтів.

Тоді ми будемо змушені використовувати ті ресурси, які купили собі можливість швидкого і безкоштовного доступу до них.

А компанії, які не заплатять провайдерам, будуть для нас або в платному доступі, або з обмеженим підключенням. Деякі сайти можуть і зовсім зникнути з мережі.

Хто за, хто проти?

Фото: cm-life.com

Проти мережевого нейтралітету виступають світові інтернет провайдери. Вони не зацікавлені в тому, щоб надавати доступ до всіх ресурсів однаково безкоштовно.

Їхня мета – отримати якомога більше грошей не тільки від користувачів, але і від різних інтернет компаній. В цьому випадку, якість інформації та послуг, що надаються відходить на другий план. Доступ до аудиторії отримує той, хто заплатив.

Звичайно, прихильниками нейтральності мережі є звичайні користувачі та активісти, які зацікавлені в тому, щоб у аудиторії завжди був якісний і вільний доступ до будь-яких сайтів і додатків, без додаткових доплат провайдеру.

Крім цього, на підтримку мережевого нейтралітету виступали колишній президент США Барак Обама і творець технологічної основи інтернету – британець Тім Бернерс-Лі.

Як приймали і скасовували нейтральність?

Фото: TechSpot

Орган, який контролює питання функціонування інтернету в США – Федеральна комісія комунікацій (FCC).

У 2015-му, за правління Барака Обами, FCC законодавчо закріпили принцип мережевого нейтралітету.

З приходом Дональда Трампа і нових посадових осіб, почалася політика скасування президентом-мільярдером всіх ініціатив, які підтримувала попередня влада.

Так, новий голова FCC Аджіт Паї з самого початку своєї роботи виступав проти нейтральності і, нарешті, домігся свого наприкінці 2017 року.

З 11 червня 2018-го скасування мережевої нейтральності набула чинності. Влада вважає, що таке рішення покращує прозорість в інтернеті, захищає споживачів, стимулює інвестиції, інновації та конкуренцію.

Як і на що це вплине?

Звичайно, прямо сьогодні, та й найближчим часом, інтернет буде тим самим – відключення всіх улюблених сайтів користувачів і надання доступу до інтернету тільки багатіям поки чекати не варто.

Але в перспективі, звичайного американського інтернет юзера можуть очікувати неприємності у вигляді: підвищення ціни на інтернет-послуги; обмеження доступу до сайтів маленьких компаній, стартапів та інших бізнесів, які не належать до великих корпорацій; блокування провайдерами певного контенту без ґрунтовних на те причин.

Ми втратимо всі круті, дивні, суперечливі і несподівані речі

Хоча, деякі експерти стверджують, що зміни будуть куди більш жорсткими: «У мережі будуть домінувати кілька найбільших платформ, які зможуть заплатити збори, видавлюючи незалежні голоси та інноваційні ідеї. Ми втратимо всі круті, дивні, суперечливі і несподівані речі, які роблять інтернет приголомшливим і одним з найважливіших інструментів, за допомогою якого ми повинні боротися з тиранією і викривати корупцію» – каже Еван Грір, заступник керівника правозахисної організації« Боротьба за наше майбутнє».

Глава FCC Аджіт Паї заявив, що після того, як адміністрація Обами узаконила мережевий нейтралітет, інвестиції в розвиток інтернет мереж впали на мільярди доларів.

І тепер, по суті, перетворюючи інтернет на економічне підприємство, нова влада дає право найбільшим провайдерам розпоряджатися мережею так, як вони захочуть, аби це було вигідно, і приносило більше податків до бюджету.

Також, варто відзначити, що через конфедеративний устрій, скасування мережевого нейтралітету НЕ буде поширюватися на окремі сім штатів: Гаваї, Монтану, Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Орегон, Вермонт і Вашингтон.

А як же змова?

Між іншим, існує думка, що скасування мережевого нейтралітету це всього лише замилювання очей і офіційне визнання того, що мережею вже давно керують великі корпорації.

Зокрема, журналіст New York Times Фархад Манджу пише, що мережевий нейтралітет в принципі був великим подарунком для всіх, і аудиторія користувалася цим занадто довго.

Сама ідея про те, що великі компанії не можуть диктувати те, що відбувається в Інтернеті, тепер сміховинна

«Жменя американських IT-гігантів – Amazon, Apple, Facebook, Google і Microsoft – контролюють всю цифрову інфраструктуру, а кілька провайдерів – AT & T, Charter, Comcast і Verizon – контролюють більшість інтернет з'єднань в Штатах», – пише Фархад. «Сама ідея про те, що великі компанії не можуть диктувати те, що відбувається в Інтернеті, тепер сміховинна. Сьогодні ці великі компанії, певною мірою, і є інтернетом. У нашому світі мережевий нейтралітет не мав шансів».

Тим не менш, поки що рано прогнозувати, чим обернеться новий план США по «інвестування та розвитку інтернет мереж». Але більшість експертів, так чи інакше, відзначають, що законодавче право розподіляти доступ аудиторії до певних ресурсів навряд чи позитивно відіб'ється на децентралізації і різнобічності інтернет ресурсів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X