Головне в IT за тиждень. Квантовий комп'ютер, дрон-рятувальник і обвал біткоіна

19 січня 2018, 21:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Представники галузі інформаційно-комунікаційних технологій розповіли НВ, які події тижня, що минає, здивували та схвилювали їх найбільше.

генеральний директор Lenovo в Україні

Весь світ ще продовжує обговорювати новинки, анонсовані різними компаніями на виставці CES 2018. Люди цілком виправдано очікують, що багато які з цих новинок істотно вплинуть на зручність і безпеку сучасного, вже без сумніву цифрового світу.

Відео дня

Одна з новинок виставки – квантовий комп'ютер від IBM (точніше, на виставці було представлено частина цього комп'ютера). Існують побоювання, що поява перших промислових квантових комп'ютерів негативно вплине на IT-безпеку. Такі побоювання ґрунтуються на тому, що вони зможуть швидше виконувати деякі операції і, відповідно, швидко розшифровувати зашифровані дані. Але чи є зараз та чи буде це найвразливішою точкою IT-інфраструктур?

Минулої неділі відбулася подія, яке дає нам зрозуміти, що (або в цьому випадку радше хто) є найвразливішим місцем IT-безпеки. У США (штат Гаваї) вранці 14 січня мешканці отримали на свої мобільні телефони офіційне повідомлення про запуск ядерних ракет. Лише через годину уряд повідомив, що повідомлення було відправлено через людську помилку. Але вже наступного дня сайт Businessinsider опублікував свою, на мій погляд, більш правдоподібну версію того, що сталося: пароль для доступу в одну із закритих систем штату (пов'язану із системою екстреного сповіщення) виявили на публічній фотографії одного зі співробітників. Тому найімовірніше, систему оповіщення було зламано. І зламано не з допомогою квантового комп'ютера або угруповання досвідчених хакерів, а через неуважність лише одного співробітника. Квантових комп'ютерів боятися не варто – треба тільки не записувати паролі на стікері, прикріпленому до монітора.

Багато фантастичних фільмів (як і багато сучасних страхів перед технологіями) засновані на протистоянні людей і машин (роботів, комп'ютерного розуму і т.д.). Вчора стався безпрецедентний випадок – перше в історії спасіння потопальник за допомогою дрона. У фантастичних оповіданнях ми воюємо з машинами, але у сучасному реальному світі машини вже щосили допомагають людям і навіть рятують наші життя. Не треба боятися машин – треба з ними вчитися взаємодіяти!

Макс Яковер

CEO та керуючий партнер UNIT.City

Експорт IT-послуг у 2017 році виріс до $3,6 млрд.

Цікаве дослідження випустила асоціація "IT України". За їхніми підрахунками, обсяг експорту української IT-галузі зріс з $3 млрд до $3,6 млрд. Прогноз на 2018 рік – $4,5 млрд.

Ще зі смачного:

• За даними асоціації, в індустрії задіяно 116 тис. фахівців

• Середня зарплата IT-фахівця в Україні – $1,6 тис.

• Найбпопулярніші напрямки – Software Engineering і Testing

В Україні з'являться Центри з підтримки технологій та інновацій

Мінекономрозвитку у співпраці зі Всесвітньою організацією інтелектуальної власності планує протягом найближчих кількох років організувати Центри підтримки інновацій на базі університетів, наукових установ, інноваційних структур та технопарків. Робота нових інститутів буде спрямована на надання доступу до патентних і непатентних баз даних. Також у Центрах допомагатимуть новаторам вирішувати питання щодо використання цих баз даних.

Хотілося б детальніше дізнатися про механіку цього проекту. Тільки тоді стане зрозуміло, яку користь варто чекати від цього задуму.

Кабмін схвалив доопрацьовану Стратегію розвитку цифрової економіки

Ключові цілі проекту " Цифрової адженди 2020 " складаються з п'яти пунктів:

• Стимулювання економіки та залучення інвестицій

• Закладання платформ для трансформації різних галузей економіки

• Доступність цифрових технологій по всій країні

• Створення нових умов і можливостей для реалізації людського капіталу

• Розвиток "цифрових" індустрій і бізнесу

Мета – до 2020 року досягти 5% ВВП завдяки розвиткові цифрової економіки. Досить скромні амбіції, з огляду на досвід таких країн як Швеція, Південна Корея, Естонія, де ефект від комплексної цифровізації економіки сягає 20% ВВП.

Ключовий момент у будь-якій стратегії – це імплементація. Ми розглядаємо це рішення як позитивний сигнал. Таким чином, держава заявляє про важливість діджиталізаціі індустрій.

Головні ризики – це відсутність фахівців у відомствах для реалізації стратегії, а також прозорість.

Костянтин Васюк

виконавчий директор IT Комітету ЕВА

Новий рік почався достатньо жваво для IT-індустрії. Так, в кінці січня вітчизняна IT-галузь вперше буде представлена на економічному форумі в Давосі (Швейцарія). Це хороший старт для популяризації індустрії технологій на міжнародній арені та в перспективі – відкриття нових ринків співпраці.

Крім зовнішніх, змушують радіти і внутрішні події. В кінці грудня минулого року ринок активно коментував так звану IT-революцію в сусідній Білорусі, а саме – підписання Лукашенком декрету про розвиток цифрової економіки. В цьому напрямку хочеться заспокоїти всіх критиків і "хейтерів", адже в середу уряд прийняв вітчизняну концепцію розвитку цифрової економіки України. І хоча терміни реалізації документу досить стислі (2018-2020 рр.), IT Комітет ЕВА впевнений, що всі представники сфери інформаційних технологій повинні об'єднати зусилля для втілення прийнятої ініціативи. На наш погляд, успішна реалізація ініціативи сприятиме розвитку внутрішнього ринку IT-послуг і рішень в Україні.

Також вже за гарною традицією IT Комітет ЕВА стежить за новинами IT і технологій на зовнішніх ринках. Ще минулого тижня на кількох ресурсах з'явилися матеріали, пов'язані з різними сценаріями розвитку для британської економіки внаслідок процесу виходу з ЄС. Занепокоєння викликало останнє дослідження Cambridge Econometrics, згідно з яким у процесі Brexit Великобританія ризикує втратити до 92 тис. робочих місць в галузі науки та технологій, 11 тис. з яких – в Лондоні. Насправді, якщо порівнювати, це фактично еквівалент левової частки програмістів українського IT-ринку і неймовірна можливість для вітчизняної індустрії отримати додаткових клієнтів з "туманного Альбіону". Тому стежимо за подіями і готуємося до нових викликів.

Олена Мініч

радник першого віце-прем'єр-міністра з питань цифрової економіки

Проти СЕО компанії Apple Тіма Кука 19 січня 2018 року розпочався судовий процес стосовно впровадження функціоналу, який уповільнює роботу старих айфонів. Apple визнала, що впровадила функцію зменшення швидкості роботи процесора телефонів на старих моделях нібито для оптимізації роботи батареї (admitting to implementing a power management feature) і для того щоб уникнути витрат на заміни батарей. Споживачі та оператори виступають єдиним фронтом проти такої підпільної "оптимізації" роботи iPhone.

Apple інвестує $350 мільярдів в економіку Сполучених Штатів Америки. Завдяки змінам у податковому законодавстві США, прийнятим в грудні 2017 року, і зниження податку на прибуток з 35% до 21%, Apple вирішив репатріювати частину своїх закордонних доходів, а також заявив про плани щодо вкладання приблизно $350 млрд в економіку США протягом п'яти років.

5G аукціон в Англії. Ofcom (телеком-регулятор Великобританії) анонсував старт аукціону на 5G в діапазоні 3,4 ГГц 24 січня, незважаючи на апеляційні тяжби з 3 UK.

Франція та Німеччина пропонують ввести регулювання біткоіна. Пропозицію щодо регулювання біткоіна буде подано як спільну французького-німецьку позицію з даного питання під час зустрічі міністрів фінансів G20, яка пройде в середині березня в Буенос-Айресі.

Ірина Андрющенко

співзасновник компанії D2

З точки зору змін IT-рішень для маркетингу вважаю важливими новини від двох головних месенджерів у СНД-просторі. Facebook випустила спеціальну версію WhatsApp для бізнесу, зараз вона доступна для скачування системам Android і поки що тільки в декількох країнах. А у Viber з'явився фільтр небажаної реклами та функціонал, властивий соцмережам, який робить зручним ведення бізнес-профілів.

Ринок месенджерів пройшов еру вибухового зростання і хаотичності. Лідери почали розробляти правила гри і структуру, розуміючи, що такий неконтрольований ріст реклами веде до відтоку аудиторії і потрібно швидко реагувати. Ми вже спостерігаємо чітку бізнес-орієнтованість цього каналу комунікації. І що простіший рекламний інструмент у користуванні і передбачуваніший для планування, то більше коштів у нього спрямовується і навіть виділяється в окремий рядок бюджету. Наприклад, Facebook відомий своєю непередбачуваністю, чого бренди побоюються. Відповідно, частина бюджету вже йде і буде продовжувати активно йти в месенджери. Розвиток messengers media marketing тягне за собою зростання запитів на розробку IT-рішень для інтеграцій брендів на ці платформи.

Станіслав Под'ячев

керуючий партнер Blockchain Lab

16 січня Bitcoin і альткоіни втратили до 40% своєї вартості. Головною причиною називають регуляторний тиск Китаю та деяких інших країн, який, вочевидь, негативно впливає на оптимістичні настрої криптотрейдерів.

15 січня Bloomberg повідомив, що китайська влада активізуює боротьбу з крі\иптобіржами, а також "ринковими" платформами та аналогічними сервісами. Повідомляється, що китайський уряд тепер "планує блокувати внутрішній доступ до вітчизняних і офшорних платформ, які забезпечують централізовану торгівлю". Передбачається, що це крок у відповідь на "сплеск" торгівлі.

Крім того, Банк Індонезії 13 січня опублікував прес-реліз, в якому застерігає громадян від продажу, покупки та торгівлі криптовалютою і повторює, що віртуальна валюта не є легітимною в Індонезії. Головними причинами своєї "антикриптовалютної" кампанії Банк Індонезії називає використання криптовалют для відмивання грошей і фінансування тероризму. Уряд Алжиру також вжив заходів у напрямку заборони криптовалют, повідомивши, що законопроект про фінанси на 2018 рік призведе до того, що володіння і торгівля bitcoin будуть незаконними в країні. На початку січня головний релігійний діяч Єгипту, Великий Муфтій Шавки Аллам, оголосив bitcoin незаконним відповідно до законів шаріату, також посилаючись на побоювання з приводу відмивання грошей і фінансування тероризму.

Загальна капіталізація кріптовалютного ринку знизилася більш ніж на $200 млрд. Багато хто називає 16 січня "Чорним вівторком на крипторинку". Ще однією причиною різкого падіння можна назвати медійні атаки на криптовалюти. Зазначу, що через зростання попиту на bitcoin, в Києві в обмінниках ціна доходить до + 15% до біржової. Ми спостерігаємо небачений попит і небачену вартість.

Також 17 січня на позначці $10,9 тис. закрився перший контракт на Bitcoin-ф'ючерси Чиказької біржі опціонів (Chicago Board Options Exchange, CBOE). До 9 січня було укладено 1 907 контрактів на шорт-позицію для ф'ючерсів на bitcoin на CBOE. Коли ф'ючерси закрилися 16 січня, BTC знизився на 36%.

13 січня стало важливою датою для Bitcoin: було видобуто 16,8 млн bitcoins (BTC), або 80% всього обсягу. Це означає, що тільки 4,2 млн bitcoins, або 20%, залишилося намайнити до досягнення граничного ліміту – 21 млн bitcoins. Недолік створює попит, який, в свою чергу, робить монети ціннішими. Коли буде видобуто 21 млн bitcoins, їх буде ще важче отримати, а також потенційно кожна монета стане дорожчою.

З позитивних новин варто згадати повідомлення про те, що 16 січня IBM і датська транспортно-логістична компанія Maersk оголосили, що вони об'єднаються, аби створити компанію, пов'язану з доставкою і ланцюжком поставок на базі Blockchain. Метою цього підприємства є комерціалізація Blockchain для всіх аспектів глобальної системи ланцюжків поставок: від доставки до портів, від банків до митних служб.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X