Хакери знову зламали Apple, а в Китаї оживили велосипед. Головне в IT-індустрії за тиждень

2 серпня 2019, 20:00

Українські IT-експерти розповідають про важливі події в промисловості за минулий тиждень.

Ігор Шкурко, R&D Lead IT Смартфлекс

Ігор Шкурко
Фото: Ігор Шкурко

Дослідники з Гарвардського університету та лабораторії MIT-IBM Watson AI Lab створили інструмент, який допомагає боротися з поширенням дезінформації. В останні 3-4 роки використовується технологія машинного навчання для автоматичного створення тексту. The Washington Post створює статті про спортивні події та вибори за допомогою штучного інтелекту — «робота-репортера». Текст, згенерований автоматично, виглядає реалістично і при читанні важко визначити, писав алгоритм чи людина.

Відео дня

Таким же чином створюються підроблені новини, огляди, коментарі ботів у соцмережах для впливу на громадську думку. Новий інструмент GLTR (Giant Language Test Room) — нейромережа, яка використовує моделі для виявлення фейкового тексту, ті ж, що й для створення. Аналізуючи текст, GLTR, розфарбовує слова різними кольорами на основі ймовірності того, що такі слова з'являться в тексті знову. Зелений колір — найбільш передбачуване слово, і чим більше в тексті зеленого — тим більша ймовірність, що текст згенерований роботом.

Очевидно, GLTR не ідеальний і не працює з інформаційними атаками, тільки з окремими випадками, але його створення стимулює розвиток аналогічних ідей. Демо GLTR можливо протестувати у відкритому доступі.

Боротьба з фейками в інтернеті схожа на боротьбу з фальшивими грошима

Боротьба з фейками в інтернеті схожа на боротьбу з фальшивими грошима. Технічний процес йде, і його досягнення використовують по обидва боки. Одночасно із засобами захисту, з'являються способи їх обійти. Тому боротися потрібно не з машинами, а з людьми, котрі використовують їх не в благих цілях.

Ірина Вовк, генеральний менеджер Dell Technologies в Україні і в кластері країн з регіону Північно-Східної Європи

Ірина Вовк
Фото: Ірина Вовк

У США 16-річний підліток виграв рекордну суму — близько $3 млн — в турнірі з гри у Fortnite, це комп'ютерна гра в жанрі симулятора виживання з відкритим світом, де гравцям потрібно кооперуватися, щоб разом збирати предмети, які можна використовувати для будівництва форту вдень, а вночі захищатися від зомбі.

А в Південній Кореї 6-річна дівчинка купила будинок за $8 млн, які вона заробила на своєму YouTube-каналі.

Обидві новини наочно демонструють, як змінюється світ, і наскільки нинішні діти відрізняються від інших поколінь. Дослідження про «Generation Z», або про пост-мілленіалів, показують, що цих хлопців можна назвати «цифровими аборигенами», вони знайомі з гаджетами з пелюшок. І ще у них досить високі вимоги до гаджетів і технологічного оснащення робочих місць — так, вони вже виходять на ринок праці, і пройде ще кілька років, і це вони будуть тими, хто формує порядок на ринку.

Вони будуть освоювати ті професії, про які ми поки що навіть не знаємо

Але що говорити про дітей, які прийдуть на зміну пост-мілленіалам, тобто про покоління згаданої 6-річної корейської дівчинки?! З високим ступенем ймовірності, можна припустити, що вони будуть освоювати ті професії, про які ми поки що навіть не знаємо. Вже до 2030 року на ринку праці може виявитися до 85% абсолютно нових спеціальностей, за даними дослідження, про яке писало «НВ» .

Віталій Кармазінський, директор центру розробки фінансової лінійки Luxoft

Віталій Кармазінскій
Фото: Віталій Кармазінскій

Facebook може відмовитися від проекту криптовалюти Libra. Соціальний медіа-гігант попередив, що це може статися через проблеми з фінансовими регуляторами США, а якщо бути точним — через «значний» контроль з їх боку. Це ще раз демонструє нам зростання впливу регуляторів на фінансову індустрію.

Як говорять у самому Facebook, тиск з боку фіскальних органів у компанії почали відчувати відразу після виходу звітності за II квартал, яку підготували спеціально для Комісії з цінних паперів і бірж США. Зараз представники компанії не гарантують, що Libra або супутні продукти і послуги з'являться вчасно або взагалі будуть доступні. Більш того, розроблення проекту може бути зупинене через невизначеність у сфері регулювання криптовалют.

До того ж розробники проекту зізналися, що їх досвіду в роботі з цифровими валютами і блокчейном виявилося недостатньо. Судячи із заяв компанії, інвестиції в Libra можуть не принести бажаного результату і негативно позначитися на репутації Facebook, яка і без того зараз вельми суперечлива.

З власників Apple Card ніколи не будуть стягувати ніякі збори і нараховувати пеню за прострочені платежі

Apple планує запустити свою кредитну карту Apple Card буквально днями — в першій половині серпня, але тільки у США. Її перевага, за словами компанії, в тому, що з власників Apple Card ніколи не будуть стягувати ніякі збори і нараховувати пеню за прострочені платежі. Як і в інших схожих фінтех-проектах, власники карти від Apple зможуть відстежувати покупки, перевіряти баланс і управляти своїми фінансами прямо з програми, а також отримають систему кешбек.

Але що більш цікаво, ця карта — результат кооперації Apple і банку Goldman Sachs Group. За словами Bloomberg, це одна з найбільш амбітних спроб співпраці, коли-небудь зроблених фінансовим титаном старого світу спільно з сучасноїю технологічною компанією. По суті, проект вимагає змішування двох абсолютно різних корпоративних культур. Схоже, Apple явно має всі шанси досягти успіху і тут.

Павло Білоусов, експерт Школи цифрової безпеки DSS380

Павло Білоусов
Фото: Павло Білоусов

На цьому тижні активно обговорювали те, що співробітники Apple «З метою підвищення якості роботи голосового помічника Siri» вибірково прослуховують розмови користувачів з Siri. Причому, слухають як ті звернення до голосового помічника, які ініціюють самі люди, так і ті, які спрацьовують випадково.

Як кажуть в Apple, підрядники цієї програми контролю якості Siri отримували менше 1% від щоденних голосових запитів, але, в цих запитах часто була чутлива інформація: про стан здоров'я користувача в бесідах з лікарями, ділові переговори щодо бізнесу, кримінальні оборудки, сексуальні зв'язки і так далі.

Ймовірно, прив'язати цю інформацію до конкретного користувача складно компанії запевняють, що ці голосові уривки не прив'язуються до конкретного ID), але тим не менше — це все повинно насторожувати, м'яко кажучи. Тут все просто: техногіганти хочуть максимально вивчити користувача і не тільки, коли він щось лайкає або шукає, а й коли просто щось з кимось обговорює і, так би мовити, веде офлайнове життя. Нічого особистого, просто гроші дуже потрібні.


Після піднятого галасу навколо Siri і «прослушки», Apple призупинила цю «програму підвищення якості», обіцяла переглянути підхід до неї і з оновленням програмного забезпечення дати можливість користувачам вибирати — передавати деякі спаси до голосового помічника на перевірку чи ні.

Пристрій все почує і все зіллє

Одна справа, коли користувачі розуміють, що ось він кудись завантажив фото і це фото може «гуляти» по інтернету. Не завантажив фото — немає чого переживати. А ось, якщо ти обговорювати щось серйозне поруч з гаджетом — тепер уже потрібно розуміти, що пристрій все почує і все зіллє. А що далі буде з цією інформацією — лотерея.

Тому пам'ятайте — важливі переговори ведуться в чистому полі далеко від гаджетів і цивілізації.

Сергій Куриленко, директор департаменту проектної дистрибуції MTI

Сергій Куриленко
Фото: Сергій Куриленко

У першому півріччі прибуток Huawei зріс на 23,2%. У грошовому еквіваленті — це 401,3 млрд китайських юанів ($53,8 млрд). Незважаючи на санкції з боку США, китайська компанія активно розширює портфель своїх продуктів і активно розвиває хмарні технології, штучний інтелект, інтернет речей та інтелектуальні обчислення. Прибуток значно збільшився як за рахунок продажу нових моделей смартфонів (поставки збільшилися на 24%), так і завдяки підписанню контрактів на установку устатковання для 5G-покриття.

Незабаром київський метрополітен відмовиться не лише від жетонів, а й від «зелених» карток. Альтернативою виступить пластикова smart-карта, і електронний квиток з QR-кодом. Подібне впровадження нагадує досвід європейських країн, де розвинені подібні електронні послуги, зокрема й оплата транспорту. Головна зручність — це те, що поповнювати карту або купувати е-квиток незабаром можна буде в застосунку Smart City. Попередньо підв'язавши банківську карту, тут також буде доступний ряд опцій, наприклад, подивитися розклад і відстежувати пересування транспорту.

Схожі проекти повинні поширитися не тільки на транспорт, а й інші суспільні сфери і я дуже сподіваюся, що відбудеться в найближчому майбутньому.

Рішення повинно посприяти зниженню кількості правопорушень

Крім цього, в Києві на кількох вулицях встановили екстрені кнопки виклику поліції. Система обладнана відеокамерами і мікрофонами, що дасть можливість побачити потерпілого або зафіксувати злочинця. Рішення повинно посприяти зниженню кількості правопорушень. Зараз за даними національної поліції Києва, за добу в столиці скоюється близько 160 злочинів. Столичний приклад рано чи пізно обов'язково приведе в дію всеукраїнський проект і подібні рішення інтегрують у всіх населених пунктах.

Назар Гриник, CEO і власник агентства з мобільного маркетингу LEAD9

Назар Гриник
Фото: Назар Гриник

Facebook може почати показувати рекламу прямо між вашими повідомленнями Messenger. Дані нового патенту, поданого в США, вказують на те, що текстові банери будуть з'являтися відповідно до контексту листування користувачів. Те, що Facebook читає і аналізує листування користувачів у Messenger і WhatsApp вже нікого не дивує, але тепер компанія вирішила це монетизувати. Не факт, що цей патент буде втілений в життя, тому що багато зареєстрованих ідей так і залишаються на папері. Незважаючи на це, контекстна реклама не завжди погана, особливо якщо зроблена правильно, але все ж дуже сподіваюся на те, що цією функцією можна буде управляти або обмежити її взагалі.

Google тестує сервіс підписки на мобільні додатки маркету Google Play. Послуга Google Play Pass надаватима доступ до «сотень преміальних мобільних застосунків» всього за $4,99 на місяць. За ці гроші можна буде користуватися застосунками без реклами і покупки всередині додатків. Звичайно, доступ буде не до всього каталогу, а лише до обраних ігор, музичних програм тощо. Такий крок підтримує тренд останніх років, коли популярні безкоштовні сервіси мігрують в бік платних послуг — логічне бажання отримувати від користувачів хоча б трошки, але регулярно. Зустрічайте ще один пункт в нескінченному списку підписок, який у вас вже є.

Звучить страшно, особливо, якщо врахувати, що в текстовому повідомленні міг бути не просто текст

Хакери із товариства Hexway виявили, що сервіс Apple AirDrop, який працює на базі Bluetooth, може бути використаний для встановлення особи користувача. За допомогою власної програми, яка перехоплює дані з гаджета там є частина номера користувача) і бази телефонів Лос-Анджелеса, їм вдалося встановити номер телефону абонента, який використовував AirDrop в метро, його ім'я і потім написати йому текстове повідомлення iMessage. Звучить страшно, особливо, якщо врахувати, що в текстовому повідомленні міг бути не просто текст, а вірус або якась шахрайська витівка. Тому, якщо ви серйозно ставитеся до безпеки своїх даних, вимикайте Bluetooth, коли не користуєтеся ним, я серйозно.

Андрій Яворський, віце-президент зі стратегічних ініціатив, GlobalLogic

Андрій Яворський
Фото: Андрій Яворський

DeepMind, дочірня компанія Google, днями випустила звіт, в якому пояснюється як за допомогою технологій лікарі зможуть швидше ставити діагноз пацієнтам з гострими смертельними захворюваннями і рятувати їхні життя. У звіті згадується, що за допомогою штучного інтелекту DeepMind у лікарів з'явиться можливість запобігати гострій нирковій недостатності у пацієнта за 48 годин до виникнення ускладнень. Це захворювання вкрай важко виявити, воно може бути смертельним, оскільки стан пацієнта різко погіршується. Але за допомогою ШІ, у лікарів з'явиться цінний час, щоб визначити проблему і потенційно дозволить запобігти захворюванню у 30% пацієнтів.

Це стало можливим завдяки штучному інтелекту, який працює на основі електроімпульсів

Поки гіганти автоіндустрії працюють над запуском перших безпілотних автомобілів, група дослідників з Китаю вирішила оживити велосипед. Він може самостійно їхати прямо, об'їжджати перешкоди, а також реагувати на голосові команди. Наприклад, досить сказати велосипеду «наліво», і він поїде в зазначеному напрямку. Також він здатний розпізнавати навколишнє оточення і утримує баланс — це стало можливим завдяки штучному інтелекту, який працює на основі електроімпульсів. Розробники говорять, що хоч це далеко не перший велосипед з автопілотом, пристрій зможе зайняти свою нішу серед машин майбутнього на кшталт машин-кур'єрів, дронів і роботів.

Tesla створила нові потужні батареї під назвою Megapack. Це третя і найбільша система зберігання енергії від компанії. Особливість розробки в збільшеній ємності — до 3 МВт-год (при тому, що попередня версія вміщала в 14 разів менше, тільки 210 кВт-год, а також в полегшеному процесі установки, що допоможе прискорити запуск роботи системи. Метою Tesla було створення альтернативи використання газу на електростанціях в пікові години роботи. Зокрема, компанія PG&E використовуватимуть Megapack як заміну газовим електростанціям. У цьому проекті Megapack буде поставляти 182,5 мВт із запланованих 567 мВт.

Олексій Воронков, керівник з розвитку програми e-Residency на зовнішніх ринках

Олексій Воронков
Фото: Олексій Воронков

Ви зможете спілкуватися в Facebook без використання рук (можливо, але це не точно). Створено прототип програми для Facebook, яка переводить мозкову активність у текст. Зараз вона це робить повільно, але вірно. Передбачається, що в майбутньому наша взаємодія в мережі знайде новий вид. І хоча розробка ще далека від фінальної презентації, розробників відразу стурбувало питання «нейроетики»: хто захоче дати повний доступ до своїх думок?

Вчені з Мюнхенського технологічного університету розробили інструмент, який змінить спосіб вивчення хвороб і лікування захворювань на клітинному рівні. Назва йому — scGen. Він працює на AI і може спрогнозувати поведінку клітини людського тіла. Тепер буде не обов'язково шукати добровольців для експериментального лікування, адже завдяки цій програмі можна буде імітувати різні варіанти визначення і лікування хвороб, а також реакцію організму на певні ліки.

Артем Афян, керуючий партнер Адвокатського об'єднання «Юскутум»

Артем Афян
Фото: Артем Афян

Facebook провів перші тестування технології, за допомогою якої вчені змогли трансформувати результати мозкової активності в текст і перенести його на екран. У компанії пояснили, що результати досліджень можуть допомогти в розробленні пристрою для пацієнтів, які не можуть розмовляти через перенесені важкі травми і після інсульту. Також технологію можуть використовувати для розробклення окулярів доповненої реальності.

Взагалі, технологія цікава. Люди вже давно працювали над тим, щоб зчитувати мозкові сигнали. Іронія в тому, що читати думки починає компанія, яку якраз дуже сильно звинувачують в «отупленні» населення. З огляду на величезну кількість нерозбіоливого тексту, що ллється з Facebook, варто боятися селевих потоків текстового контенту, які почнуть витікати прямо з моніторів. Залишається тільки сподіватися на те, що Фейсбук доопрацює цю технологію, але буде тримати її на великій відстані від соцмереж.

Німецькі піонери електронної музики Kraftwerk виграли спір про використання «без дозволу» двосекундного фрагмента барабанної партії з композиції Kraftwerk 1977 року Metall auf Metall. Суд постановив, що семплірування чужих записів, нехай навіть дуже коротких, має розглядатися як відтворення. І, відповідно, вимагає отримання дозволу від правовласників. При цьому в рішенні суду йдеться, що в разі зміни семпла до невпізнання його все ж можна використовувати.

Якщо ця практика добереться до України, то наша естрада опиниться в небезпеці

Цей випадок — хороший приклад того, що все в світі відносно. Суперечка за 20 секунд тривала 20 років. Історія характеризує всю складність захисту власних прав у суді. Якщо ця практика добереться до України — наша естрада опиниться в небезпеці. Що, в принципі, з позиції української культури можна розглядати як благо і очищення. Багато виконавців, творчість яких виключно вторинна, можуть не тільки втратити всі права на власні твори, а й сісти в тюрму в разі, якщо їх творчість визнають плагіатом.

Те, що часом творять деякі виконавці з мелодіями західних музикантів, складно назвати семпліруванням. Швидше, це знущання до невпізнання. Але тут ми будемо звертатися до судової практики, щоб зрозуміти, як же цей механізм буде працювати на нашій батьківщині.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X