Facebook зливає дані Mail.ru, українські стартапи підкорюють США. Головне в IT за тиждень

13 липня 2018, 21:02

Експерти і топ-менеджери української IT-індустрії розповідають про ключові події для галузі за останній тиждень.

.

радник першого віце-прем'єр-міністра з питань цифрової економіки

CambridgeAnalytica-2 стартувала і наступний скандал з використанням ваших даних буде з Google.

Колишні співробітники Cambridge Analytica оголосили про заснування компанії Auspex International зі штаб квартирою в Лондоні. Керувати нею буде Марк Тернбулл. В СА він відповідав за всі ринки, крім США і Англії, і скандально став відомий після секретного відео, знятого Channel 4, де Марк розповідає, що вони використовують хабари і українських жриць любові, щоб «замазати» своїх політичних опонентів.

Відео дня

Єдиний інвестор в компанії – це Ahmad Al-Khatib, колишній директор компанії Emerdata, яка була створена якраз напередодні скандалу з СА для покупки СА і її ребрендингу. Не встигли. Але не розгубилися і менш ніж через 4 місяці відкрили нову. І у компанії є вже перший політичний клієнт в одный з Африканських держав.

Інтелектуальної власності і патентів з обробки даних, які були у СА у них немає, але вони взяли з собою «мізки» з СА: ще 7 співробітників СА приєдналися до нової компанії.

І тепер вони будуть використовувати відкриті джерела інформації і копати в Google, і використовувати результати пошуків у Google.

Поки політики платитимуть «шалені гроші», щоб виграти вибори за будь-яку ціну, буде попит і буде пропозиція.

Facebook продовжує дивувати небажанням «вчити уроки» і робити правильні висновки і дії після скандалу з CambridgeAnalytica. У недавньому 700-сторінковому звіті, де FB представив письмові відповіді Конгресу після слухання Цукерберга, вказана інформація, що деякі програми, що збирають дані про користувачів і друзів користувачів, отримали продовження від FB і зараз продовжують збір інформації.

Два з додатків в цьому прівелігійованому списку розроблені Mail.ru Group, що належать російському мільярдерові Алішеру Усманову, відомому своїми зв'язками з Путіним.
До речі, Юрій Мільнер, засновник Mail.ru і адвайзер Дмитра Медведєва – один з основних акціонерів Facebook. До 2015 року на платформі FB працювали сотні додатків від Mail.ru, які збирають різні призначені для користувача дані.

Нещодавно FB дав коментар CNN, що Mail.ru і його програми не були помічені в зловживаннях. Але після скандалу з СА, навряд чи такої заяви достатньо. Сенатор демократ з Вірджинії вже направив запит про те «яка конкретно інформація про користувачів збирається Mail.ru і як вона використовується».

Німецький регулятор Bundesnetzagentur (Федеральне Мережеве Агенство-ФСА) хоче прирівняти за статусом Google і Facebook до телеком-операторів і зобов'язати їх виконувати відповідні норми збереження персональних та інших даних як і для телекому.

ФВА і Google судяться з 2014 року після відмови Google зареєструвати свій ємейл-сервіс Gmail на умовах телеком-операторів в Німеччині. Крім явних плюсів для користувачів у вигляді захисту персональних даних і посилення політики безпеки, є ще й зворотна сторона медалі – обов'язковий доступ німецької поліції до всіх електронних листів.

Facebook поки за цим спостерігає, але заяви президента ФСА Jochen Homann абсолютно однозначні: сервіси повідомлень, такі як Messenger, WhatsApp, ємейл Gmail та інші повинні регулюватися так само, як і сервіси телеком-операторів. І європейські телеком-компанії і великі High-Tech-гіганти мають бути в рівних регуляторних умовах для справедливої ​​конкуренції на ринку.

Судовий процес з Google зараз в European Court of Justice і якщо ФСА виграє, то це спричинить ефект доміно в Європі.

Ольга Афанасьєва

виконавчий директор UVCA (Української асоціації венчурного і приватного капіталу)

1. Європейська асоціація венчурного і приватного капіталу Invest Europe, членом якої є Українська асоціація венчурного і приватного капіталу (UVCA), випустила звіт про інвестиційний ринок Центральної та Східної Європи.

Згідно зі звітом, в який увійшла Україна, інвестиції приватного капіталу в інноваційні компанії регіону досягли історичного максимуму – € 3,5 млрд, що на 113% більше цього показника 2016 року. Найбільше інвестицій залучили компанії сектору споживчих товарів і послуг – € 2,6 млрд або 74,6%.

UVCA, збираючи дані для звіту Invest Europe, може констатувати, що українські фонди з великим консерватизмом підходять до розкриття своїх інвестицій, хоча ситуація за останні 3 роки і змінилася на краще.

Я бачу важливість розкриття агрегованих даних українських фондів для регулярних звітів профільної європейської асоціації, оскільки це підвищує позиції країни в міжнародних рейтингах. Адже з цих рейтингів якраз і отримують дані про обсяги і тренди зарубіжні інвестори, дізнаються про нові ринки, не кажучи про позиціонування іміджу країни.

2. Венчурний світовий ринок також б'є рекорди. Інноваційні компанії в другому кварталі 2018 року залучили майже $70 млрд в 3108 угодах, згідно з опублікованим звітом KPMG. Більшу частину в обсязі угод зайняла компанія з fintech-сектора Ant Financial (афільована з Alibaba Group), яка наприкінці травня залучила $14 млрд – історичний рекорд за обсягом угоди, ставши найбільш оціненою компанією своєї галузі.

Крім того, світовими трендами інвестування залишаються електромобілі, штучний інтелект і кібербезпека.

3. Низка українських стартапів пройшли на акселерацію в США. Стартап Effa, який займається розробкою екологічно чистих зубних щіток переїде в Нью Йорк в Starta Accelerator. Там засновники компанії будуть проходити навчання і готуватися до виходу на американський ринок.

Стартап OpenPhone, співзасновником якого є українка Дарина Куля, пройшов в літній набір відомого американського акселератора Y Combinator. OpenPhone працює над додатком, яке дозволяє отримати другий мобільний номер для використання в роботі.

4. Цього тижня відбувся буткемп cleantech-конкурсу Climate Launchpad 2018, який проводить Greencubator, де було представлено 9 команд, що виробляють продукти і послуги зі сфери зеленої енергетики. Фінал конкурсу відбудеться у вересні в Шотландії, де буде обраний переможець.

5. Великі компанії розширюються і мінімізують витрати на робочу силу. Наприклад, Tesla планує відкрити свій перший завод в Китаї, на другому за величиною ринку електромобілів після США. «Gigafactory» в Шанхаї буде виробляти літій-іонні батареї і в підсумку до 500 000 електромобілів на рік. Для цього Китай повинен скасувати цього року правила, відповідно до яких іноземні фірми зобов'язані створити спільні підприємства з місцевими компаніями, що дозволить Tesla повністю володіти фабрикою.

А південнокорейський Samsung відкрив найбільший в світі завод з виробництва мобільних телефонів в Індії. Новий завод в Нойда, за межами Делі, зможе випускати 120 млн смартфонів на рік, допомагаючи Samsung збільшити продажі в Індії та регіоні.

6. Facebook оштрафували за все на $664 тис. Після скандалу з Cambridge Analytica, коли виявили витік даних близько 87 млн користувачів, який міг вплинути на вибори президента США в 2016 році. Це максимальний штраф за британським законодавством у справі про захист персональних даних.

Ну і вишенькою на торті під назвою Facebook стало те, що Марк Цукерберг став третьою найбагатшою людиною світу, згідно з Bloomberg, зі статком $81,6 млрд. Він обійшов Уоррена Баффета, який відстав від нього на $376 млн.

Не дуже то і страшно виявилося.

Юрій Антонюк

голова EPAM Ukraine

Рейтинг інноваційних економік, опублікований цього тижня, так само як World development indicators of the World bank, дозволяють скласти картинку стану нашої країни за допомогою незалежних експертів. Самі ми часто не бачимо і не цінуємо те, чим володіємо. Або ж в силу ментальної звички в усьому бачити «зраду» і негатив просто не здатні всестронньо оцінити наші ресурси.

Переміщення України в рейтингу інноваційних країн на більш високі позиції (43-е місце в 2018 році проти 64-го в 2015 році) з року в рік ще раз підтверджує, що у країни є хороший потенціал для розвитку інноваційної економіки. У нас для цього є всі можливості, головне їх розвивати і використовувати.

За інституційною підтримкою, державним управлінням, інфраструктурою ми знаходимося не в найкращому становищі. І цей сигнал важливо донести державним органам. Припускаю, що рейтинг ще не врахував перехід українських мобільних операторів на 4G і наступного року за інфраструктурою будуть інші позиції.

Для мене ж більш цінним є не місце в рейтингу, а ті індикатори, які вказують на сильні сторони країни. Ми на третьому місці в світі за співвідношенням учнів і вчителів в середній школі, на третьому з працевлаштування жінок з ученими ступенями, на дванадцятому місці за охопленням населення вищою освітою, на двадцять шостому місці за витратами на освіту – чи знали ми це? На тлі постійних нарікань на освіту, яка, безумовно, повинна розвиватися і відповідати новим викликам, ці дані допомагають побачити позитив.

Це означає, що незважаючи ні на що, держава вкладає в цю сферу. Всі технологічні та інноваційні речі виростають з освіти. Саме вона є драйвером розвитку цифрової та креативної економіки. І вона вже є у нас, де IT всього лише частина.

Але навіть не це є нашою колосальною перевагою. Хочу навести ще деякі індикатори: ми на п'ятнадцятому місці в світі за створенням знань, на п'ятнадцятому місці за експортом інформаційних і комунікаційних технологій, на тридцять третьому за зайнятістю з високим рівнем знань. Це пряме свідчення наявності у нас інтелектуальної економіки.

Звичайно, нам ще далеко до США, Швейцарії, Гонконгу і Сінгапуру, але й ці країни стали інноваційними не за один рік. Не варто шукати інновації в щоденному побуті, необхідно розвивати базис, який обов'язково приведе нас до прогресу. Рецепт успіху в побудові інноваційної економіки для України полягає в фокусуванні на тому, що у нас вже добре виходить. Важливо правильно визначити точки зростання. Ми знаємо як закласти освітню основу та як робити технологічні продукти. І найголовніший наш скарб – це освічені люди.

Назар Гриник

CEO агентства мобільного маркетингу LEAD9

Індійська влада вже кілька років проводить політику «зроблено в Індії», і її результати особливо помітні в електроніці. Так, Samsung відкрив в Індії найбільшу фабрику смартфонів у світі.

В Індії мобільні телефони мають близько 30% населення. Це створює величезний попит, країна є другим найбільшим світовим виробником телефонів. Вона також є другим найбільшим у світі ринком смартфонів, випередивши США і поступаючись лише Китаю, але через низький рівень доходів індуси більше купують середні і бюджетні апарати ціною $250 і менше.

YouTube виділить $25 млн на підтримку новинних організацій, що працюють з відеоконтентом. Таким чином компанія хоче зменшити кількість фейків на своїй платформі. Відеосервіс надасть кошти на 20 глобальних медіа-ринках. За ці гроші компанії, які працюють з відеоновинами, зможуть навчати своїх співробітників працювати з новими медійними технологіями і розробити нові формати роботи для онлайн-відео. Новий підхід до підготовки новин передбачає, що ролики будуть супроводжуватися добіркою джерел, а зміст відео планується перевіряти на достовірність.

Facebook почав тестування реклами із застосуванням технологій доповненої реальності (AR). Першими AR-рекламу протестували бренд MichaelKors, який запропонував приміряти нові моделі сонячних окулярів, Nike запропонувала подивитися на нову модель кросівок, а автомобілі KIA випустили рекламу моделі Stinger GT. Згідно з першими показниками, новий формат реклами значно підвищує її ефективність. Поки такі рекламні оголошення знаходяться на етапі тестування, і на даний момент їх можуть побачити тільки користувачі соцмережі в США.

В Україні зросла середня швидкість інтернету. За даними агентства Cable.co.uk сьогодні вона становить 11,28 Мбіт/с. Минулорічний показник був 8,18 Мбіт/с. Але незважаючи на це, в світовому рейтингу Україна втратила 4 позиції і зайняла 58 місце серед 200 країн. Лідером другий рік поспіль є Сінгапур з показником 60,39 Мбіт/с, а в першій десятці присутні наші сусіди Румунія (38,60 Мбіт/с) і Угорщина (34,01 Мбіт/с).

Ольга Бузунова

керівник креативних сервісів AGAMA Communications

В офлайн-ритейлі є широко відомий прийом: те, що клієнт взяв у руки, він підсвідомо вже вважає своїм. І найімовірніше купить – навіть якщо річ або продукт йому зовсім не потрібен.

Цей психологічний гачок багато компаній намагаються впровадити в онлайн уже досить давно, проте до досі спроби були локальними і не поширювалися широко. Зараз же можемо говорити про прорив – тому що за справу взявся Facebook.

Мережа почала тестувати (поки тільки в США) рекламу із застосуванням технологій доповненої реальності. З її допомогою люди зможуть бачити продукти, які купують, частиною свого життя. Наприклад, ви зможете побачити, як бажаний автомобіль виглядає на парковці під будинком. Чи личать нові окуляри або капелюшок.

Тільки уявіть: дівчина приміряє річ, робить фото, надсилає подрузі, отримує відповідь, купує – і все це лише в кілька кліків. Тим часом, в Японії, наприклад, вже є додатки, що знімають ваші мірки за фото і підбирають одяг.

Синергія такої взаємодії потенційно здатна підвищити ефективність онлайн-продажів як мінімум удвічі. Чи будуть такі можливості в рекламних форматах – подивимося. А поки чекаємо, коли ця опція буде доступна рекламодавцям в Україні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X