Цензура в Facebook, блокчейн в MasterCard і Visa, кібератаки в месенджерах. Головне в IT за тиждень

16 лютого 2018, 20:02

Представники галузі інформаційно-комунікаційних технологій розповіли НВ, які події тижня, що минає, вони вважають найважливішими і найцікавішими.

CMO Adwise.Agency

Новина про заборону анонімних скріншотів в Instagram Stories стала ключовою за минулий тиждень. Популярні соціальні мережі вносять зміни в свої сервіси буквально щотижня. То Facebook кілька разів посіль видозмінює свої алгоритми, то Instagram, який їм належить, забороняє користувачам анонімно зберігати зображення зі Stories. Найближчим часом під кожною Stories Instagram з'являться дві колонки. У першій буде список тих, хто переглянули публікацію, в другій – список акаунтів, які заскрінили її.

Відео дня

Персоніфікація контенту і відсутність анонімності – речі одного порядку. Великі соціальні мережі весь час граються з моделями поведінки своїх користувачів, нагадуючи їм, що "влада тут ми". Під соусом "створення максимальної зручності для використання соціальної мережі" так чи інакше соціальні мережі впроваджують механіки контролю користувача. Введення контролю – це забезпечення безпеки для самої соціальної мережі. Наприклад, Facebook вже опинявся в центрі скандалу, викликаного втручанням у процес виборів президента США в 2016 році.

Мережу звинувачували в засиллі політичної агітації в стрічках новин користувачів. А саме – в тому, що користувачі бачили більше позитивної інформації про одного з кандидатів і більше негативу про його головного конкурента. У відповідь на це Facebook кілька разів змінив алгоритм видачі новин у стрічках користувачів, зробивши акцент на "зміцнення міжособистісного спілкування та зменшення контенту від публічних користувачів". Під публічними користувачами в першу чергу ми розуміємо політиків і тих громадських діячів, які з політикою пов'язані.

Заборона на анонімні скріншоти в Instagram Stories тільки здається не пов'язаною з глобальними змінами у Facebook. Відомо і вченими доведено, що в умовах анонімності людина відчуває себе менш уразливою і його поведінка відрізняється від публічної. Анонімність виключає відповідальну поведінку користувача. Однак створює низку інших незручностей. З одного боку, Facebook (разом зі своїм Instagram) може публічно рапортувати про прозорість своїх сервісів і відсутність навіть найменших натяків на маніпуляції. Тому що, коли все "як на долоні" – і мережа, і її користувачі, то у противників мережі менше шансів на перемогу в будь-яких судових розглядах. Вся відповідальність перекладається на конкретних користувачів. З іншого боку, користувачі поступово і впевнено втрачають свободу дій у соціальних мережах.

Показовим став судовий процес між Facebook і Федеральним союзом товариства захисту прав споживачів у Німеччині. Земельний суд Берліна вирішив, що Facebook порушує низку юридичних положень у сфері використання особистих даних, вимагаючи від своїх користувачів вказувати під час реєстрації свої справжні імена. Тобто, ті. що зазначені в паспорті, а не вигадані і звичні для інтернету псевдоніми.

Спроба обов'язкового введення справжнього імені під час реєстрації у Facebook також є способом мінімізації анонімного тролінгу в соціальних мережах і створення армії ботів, діяльність яких теж позначається на виборчих процесах у різних країнах, в тому числі, в Україні. Однак питання вільного використання ресурсів інтернету залишається відкритим.

Не зрозуміло, де в соціальній мережі закінчується свобода однієї людини і починається свобода іншої людини. І найголовніше – чому Facebook не хоче розділяти зі своїми користувачами відповідальність за використання контенту. Причому, до слова користувач можна застосовувати доречний синонім – клієнт. Тому що в обмін на безкоштовне використання соціальних мереж ви споживаєте рекламу в своїй стрічці новин (а віднедавна – ще й в "месенджері"). На цій рекламі заробляє сам Facebook.

Вікторія Карп

засновник проекту Karp Invites

10-11 лютого 2018 року виділилися цікавою подією. А саме Ukrainian eCommerce Hackathon в межах E-Commerce Expert.

Це майданчик для тих, хто має серйозний намір запустити свій торговий e-commerce проект вже сьогодні. Учасники – ідейні, сповнені рішучості та готовності діяти. Всі ті, у кого є ідея продукту або послуги, які можна продавати онлайн, і ті, хто вже створив свій проект, але з певних причин хоче його перезапустити за підтримки досвідченого наставника.

Це інтенсивна робота під дбайливим керівництвом професійних менторів. Впровадження сучасних технологій e-commerce під керівництвом досвідчених фахівців. Об'єктивна оцінка результатів від гуру бізнесу. І багато-багато спілкування з ентузіастами галузі і, звичайно ж, нові знайомства з перспективою бізнес-партнерства.

Протягом двох насичених днів команди учасників на всі 200% інтегрувалися в робочий процес, не тільки отримали багаж теоретичних знань і практичних навичок, а й із задоволенням брали участь в обговоренні проектів, спілкуванні одне з одним і активно взаємодіяли на всіх етапах розробки стратегій.

Іноді корисно поглянути на звичні речі очима фахівців-практиків і розширити лінійку можливостей компанії. Адже успішний проект – це не тільки ідея, план, назва і марка. Успіх справи полягає в гармонійному і грамотному поєднанні всіх елементів. А це й бізнес-модель, і фінансові аспекти, і юридичні тонкощі, і логістичний ланцюжок. Це структура, наповнення, аналітика, розрахунки, прогнози, інтеграція. Ну і, звичайно ж, без маркетингу та PR – нікуди.

Андрій Тонколітко

керуючий партнер фонду Crypto Art

Пристрасті навколо викрадених із Coincheck мільйонів не вщухають вже кілька тижнів. Нещодавно біржа почала виконувати взяті на себе зобов'язання з компенсації викрадених коштів. Користувачі навіть встигли вивести єни на суму $372 млн, але потім виникли затримки, і це підняло хвилю невдоволень на адресу Coinchek.

По-моєму, ця ситуація чудово корелюється з важливим трендом 2018 року – необхідністю визначення правового статусу криптовалюти і регулювання криптовалютного обігу.

В продовження теми – про проект Мінфіну РФ, що стосується проведення ICO. Згідно з цим проектом, провести первинне розміщення токенів може будь-яка компанія, але тільки через спеціальну платформу. Такі платформи будуть підлягати обов'язковій акредитації, серед умов для якої – реєстрація на території РФ і статутний капітал не менше ніж $100 млн.

Будемо вважати це спробою державного регулювання криптовалюти. Якщо проект пройде, на етап ICO виходитимуть тільки благонадійні проекти. Адже, піклуючись про свою репутацію, платформи будуть самі проводити суворий відбір проектів. В результаті, рівень довіри до цього способу залучення інвестицій підвищиться. Мабуть. Питання лише в тому, чи знайдуться бажаючі реєструватися з таким статутним капіталом, скільки коштуватимуть послуги таких платформ і чи набереться достатня кількість проектів для їхньої окупності. Ну і можливість додаткової фінансової мотивації платформи з боку окремих проектів (по-простому кажучи, хабарів) теж не можна виключати. В цілому, ідея виглядає гарною, але мало реалістичною.

Новий підхід до ICO ще тільки літає в повітрі і обговореннях всередині криптоспільноти, а ринок праці вже реагує на вібрації. Так, соціологічні дослідження в США показали, що попит на фахівців в галузі блокчейн-технологій виріс... у 35 разів! Якщо раніше набирали, в основному, програмістів, то тепер піднялася ціна і на аналітиків в галузі ICO. Що ж, це очевидний плюс до розвитку індустрії та ринку криптовалют.

Отримує розвиток і ще один тренд – інтеграція блокчейну в повсякденне життя. Так, ще минулого року стало відомо про те, що MasterCard подали кілька патентних заявок на реєстрацію власної блокчейн-платформи. А цього тижня п'ять філіппінських банків, серед яких і нацбанк, заявили про готовність використовувати платіжний сервіс B2B Connect від провідного платіжного оператора Visa.

Спостерігаючи, як розширюється практичне застосування блокчейну, я припускаю, що саме такі проекти найближчим часом будуть становити особливий інвестиційний інтерес.

А от великий індійський банк Citibank India закрив для своїх клієнтів можливість оплачувати покупку криптовалюти з кредитних і дебетових карт банку. Подібні обмеження, але тільки для кредиток, раніше ввели Bank of America, JPMorgan Chase і деякі інші.

Що це – спроба похитнути ринок або підготовка до введення державних криптовалют за прикладом Китаю? У цьому питанні прогнозувати що-небудь дуже складно.

Я вважаю, що концепція державних криптовалют у тому вигляді, в якому вона зараз існує, ще не дуже життєздатна, оскільки суперечить децентралізованій суті криптовалюти. Щоб зберегти цю суть, нацбанки повинні працювати на відкритому блокчейні, де кожен користувач бачить рух коштів. Але ця ідея конфліктує з питаннями держбезпеки. Хочеться вірити, що державні служби і нацбанки зможуть знайти збалансоване рішення цієї дилеми.

Є новини, на які всі нетерпляче чекають. І ось головна. Біткоін, як і раніше, залишається своєрідним "оленем Рудольфом" в упряжці крипторинку. Якщо знижується його курс, просідає і весь ринок. Але минулого тижня Біткоін впевнено зайняв свій ешелон між 9 і 10 тисячами, і поки що політ нормальний. Ринок помітно пожвавився, і наступний тиждень напевно принесе нам чимало цікавих новин.

Магнус Олбі

директор з маркетингу TransferGo

Польське видання Dziennik Gazeta Prawna склало рейтинг 50-ти найвпливовіших людей польської економіки.

Друге місце в цьому рейтингу, після польського прем'єра Матеуша Моравецкого, зайняли трудові мігранти з України, випередивши польського президента Анджея Дуду, який посів третє місце.

Цікаво, що українських мігрантів в рейтингу назвали «колективним героєм польської економіки», що підкреслює їхній істотний внесок в економічний розвиток Польщі.

Водночас, українські мігранти, які працюють в Польщі, є одним із найвпливовіших інвесторів в українську економіку. Адже, згідно з даними Національного банку Польщі, тільки в третьому кварталі 2017 роки українці переказали додому 3,2 млрд злотих (близько 770 млн євро).

Варто зазначити, що, згідно з нашими даними, все більше українців в Польщі віддають перевагу дешевим онлайн-сервісам для здійснення міжнародних грошових переказів. Починаючи з 2017 року, ми спостерігаємо справжній «бум» онлайн-платежів в Україні.

Так, наприклад, тільки за 10 місяців минулого року українськими мігрантами в Польщі через онлайн-сервіс TransferGo було перераховано додому більш, ніж 6,2 млн євро. При цьому, середній грошовий переказ українця онлайн становить понад 200 євро на місяць (а ще 1,5 роки тому ця сума становила близько 100 євро).

Таким чином, ми припускаємо, що з подальшим збільшенням кількості українських мігрантів в Польщі, а також зростанням їхніх доходів, будуть зростати і обсяги грошових переказів в Україну. При цьому роль онлайн-сервісів і фінтех-рішень в цьому процесі буде складно переоцінити.

Олександр Кубраков

виконавчий директор Асоціації IT Ukraine

Цей тиждень був показовим завдяки ще одній маленькій перемозі для українського бізнесу і для ІТ-індустрії зокрема. 13 лютого Нацкомісія в сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) затвердила деякі зміни до Порядку ввезення з-за кордону та реалізації радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв.

Завдяки нововведенням імпортувати в Україну прототипи обладнання для цілей R&D (дослідження і розробки) буде набагато простіше. Раніше імпорт такого обладнання був справжнім головним болем для ІТ-компаній через необхідність отримувати документ, що підтверджує відповідність продукту Технічному регламенту, що є вкрай тривалою і дорогою процедурою.

Нова ж редакція Порядку скасовує необхідність підтвердження відповідності для прототипів, які ввозяться до країни з метою розробки програмного забезпечення.

Мінус ще один регуляторний бар'єр для галузі (раніше спростили реєстрацію ФОП для іноземців), плюс до карми українських чиновників.

Яна Рожкова

директор з комунікацій Viber у СНД, Франції та Німеччині

Цього тижня гостро стоїть проблема кібератак і поширення комп'ютерних вірусів. Хакери могли навмисно модифікувати програму оновлення одного із сервісів на платформах Windows, Mac і Linux, внаслідок чого вони отримували доступ до системи. Вразливості в клієнті іншого месенджера могли використовуватися для одержання віддаленого доступу до комп'ютерів жертви, майнінгу криптовалют або читання архівів листування.

Месенджери все частіше стають мішенню для кібер-злочинців, адже число їхніх користувачів стрімко зростає. Одночасно з цим зростає і число конфіденційної інформації, якою діляться в застосунках для спілкування.

Щоб захистити свою переписку та інші дані, користувачам слід приділяти особливу увагу безпеці. Перш за все, йдеться про використання надійно захищених месенджерів, що використовують наскрізне шифрування для всіх видів повідомлень і дзвінків (як, наприклад в Viber) – це означає, що все листування передається тільки в зашифрованому вигляді, і ключі до розшифровки існують тільки на пристроях учасників бесіди , і сторонні люди можуть прочитати її, тільки вкравши ваш смартфон. На жаль, не всі месенджери мають такі можливості, тому ми вважаємо вкрай важливим із розумом підійти до вибору програми для спілкування.

Для додаткового захисту чат можна зробити "прихованим" або налаштувати видалення всіх повідомлень після прочитання. Крім того, необхідно використовувати надійні антивіруси від великих виробників (як правило, їхні бази найобширніші та часто оновлюлюються) і міжмережеві екрани (фаєрволи), намагатися використовувати складні паролі, уникати підключення до небезпечних мереж Wi-Fi і, безумовно, не відкривати повідомлення та посилання, в змісті яких не впевнені – найчастіше вірусами заражаються саме таким чином.

Станіслав Под'ячев

керуючий партнер Blockchain Lab

Уряди в усьому світі продовжують рухатися шляхом пошуку рішень щодо регулювання криптовалют. Так, глава Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістін Лагард сказала, що регулювання криптовалют "неминуче" і необхідне на міжнародному рівні. Оскільки крипторинки відчули відносно нестійкий старт у новому році, банки та фінансові установи стали серйозніше ставитися до регулювання криптовалют. Кілька великих банків у всьому світі заборонили покупки криптовалюти за допомогою кредитних карт. З іншого боку, спільні слухання CFTC і SEC 6 лютого дали уявлення про те, що в майбутньому регулювання має "виховувати" криптосектор, а не душити його.

Сім найбільших криптовалютних компаній у світі об'єднали свої зусилля, щоби сформувати CryptoUK - першу в своєму роді торговельну асоціацію, метою якої є саморегулювання британської криптоіндустрії. На офіційному сайті організації зазначено, що CryptoUK складається з глобальних криптовалютних торгових платформ і сервісів: Coinbase, eToro, CryptoCompare, CEX.IO, BlockEx, CoinShares і CommerceBlock.

CryptoUK має намір співпрацювати з урядом Великобританії, щоби запобігти відмиванню грошей та інших незаконних дій з використанням Bitcoin і інших криптовалют, а також поліпшити захист клієнтів. Проте група не буде займатися регулюванням первинних розміщень монет (ICO), галузі криптоіндустрії, яка отримала критику з боку регулюючих органів у всьому світі.

На криптобіржу Coincheck знову подають в суд. Десять криптотрейдерів подають позов до Токійського районного суду через те, що компанія заморожує виведення криптовалюти. Японська біржа заморозила всі зняття після того, як минулого місяця вони втратили $530 млн в NEM. Адвокат позивача розповів, що позов вимагає, щоби Coincheck дозволила трейдерам вивести свої криптозасоби в гаманці за межами біржі, і що може знадобитися другий позов про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті злому. Японське Агентство з фінансових послуг (FSA) провело інспекцію Coincheck 2 лютого перед дедлайном (13 лютого) надання звіту про злом і про те, як вони змінять свою безпеку, щоби запобігти подібним подіям у майбутньому. Всі криптобіржі в Японії також повинні надати звіти про управління ризиками в FSA.

Microsoft оголосила про свої плани щодо інтеграції децентралізованих ідентифікаторів на основі Blockchain (DID, Decentralized ID) у застосунок Microsoft Authenticator. Компанія прагне надати нову модель цифрової ідентичності, яка не контролюватиметься будь-якою централізованою установою і буде гарантувати повністю приватне зберігання даних, дозволяючи людині повністю контролювати "всі елементи цифрової ідентичності".

Також важливою новиною є те, що одна з найбільших в світі платіжних систем Western Union підтвердила інформацію про те, що компанія тестує можливості здійснення платежів на базі технології Ripple. За словами фінансового директора компанії Раджа Агравала, проект перебуває лише на початковій стадії і поки не розглядається як ключовий елемент бізнесу Western Union. У компанії також не уточнили, яке саме рішення від Ripple використовує Western Union - xCurrent або ж xRapid.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X