До біса Facebook і Google! Як батько інтернету готується зробити революцію у захисті персональних даних

1 жовтня 2018, 14:03

Один із засновників інтернету Тім Бернерс-Лі працює над новою системою онлайн-безпеки. Винахідник готує програмне забезпечення, яке дозволить приватним користувачам самим керувати інформацією і позбутися від серверів великих копаній.

 

У поточному році, використання словосполучень "персональні дані", "особиста інформація" і "витік в мережі" перевершує усі розумні межі. Після скандалів з Facebook, що прогриміли на весь світ, користувачі набагато частіше стали звинувачувати інтернет-гігантів, IT-корпорації і компанії, що надають різні інформаційні сервіси в онлайн-стеженні.

Відео дня

Розробники, ніби як, намагаються вирішити цю проблему: місяць тому Mozilla оголосила про тестування безпечного браузера Firefox Nightly; в останньому оновленні iOS 12, Apple похвалилася низкою нових захисних функцій; а в Google взагалі планують скасувати URL-адреси і перевести свій браузер Сhrome на "революційну" систему шифрування веб-сторінок.

Мало того, на днях, один із засновників інтернету Тімоті Бернерс-Лі також виступив з оригінальною ідеєю захисту даних користувачів. Британець, який майже 30 років тому вигадав концепт Всесвітньої павутини, зараз розробляє відкрите програмне забезпечення (ПЗ) Solid.

Як повідомляє Engadget, Тім Бернерс-Лі разом зі стартапом Inrupt з Массачусетського технологічного інституту, хочуть надати користувачам можливість вирішувати куди буде відправлятися їх інформація, хто зможе її бачити і які програми отримають доступ до неї.

Попри те, що програмісти взяли за основу діючі протоколи WWW (HTTP, REST, HTML), ПЗ Solid потрібно буде інтегрувати в усі веб-сторінки і онлайн-доповнення.

Відповідно до опису проекту, Solid повинен допомогти в розробці нових децентралізованих сайтів, що працюють на даних, які повністю належать користувачам.

Я завжди думав, що мережа існує для всіх

"Я завжди думав, що мережа існує для всіх. Ось чому ми люто боремося за її захист. Зміни, які ми змогли впровадити, зробили світ більш сполученим. Але, попри все хороше, що ми досягли, Всесвітня павутина перетворилася на двигун нерівності і розділення. А керують ним потужні сили, що мають власний інтерес. Я вважаю, що ми перебуваємо на критичному переломному моменті, і найсильніші зміни на краще не тільки можливі, але і необхідні", - пише Бернерс-Лі.

Подібно принципам роботи криптовалют, Solid пропонує передати управління інформаційним простором в руки самих користувачів. За допомогою контролю веб-доступу, система буде ідентифікувати групи учасників мережі і дозволяти або забороняти їх підключення до певних ресурсів.

Користувачі отримають свого роду віртуальний паспорт - WebID - та зможуть самі вирішувати яким додаткам давати доступ до своїх даних. Поки Solid є лише невеликою структурою, але, в перспективі, творці збираються "дати можливість приватним особам, розробникам і підприємствам абсолютно нові способи будувати інноваційні, надійні і корисні додатки та послуги".

Головна проблема в тому, чи зможе сучасне захисне ПЗ дійсно змінити інтернет і стати новою екосистемою, на яку перейдуть більшість компаній.

Зараз, створення онлайн-сервісів на Solid обмежене як у функціях, так і в масштабі. Але, якщо згадати з чого починався концепт WWW, і чим він став в результаті, - можна припустити, що у Тіма Бернерса-Лі є всі шанси зробити ще одну інформаційну революцію, навіть у свої 63.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X