"Дірка" в Новій пошті, Uber по телефону, Twitter з прибутком. Головне в IT за тиждень

9 лютого 2018, 20:01

Редакція НВ звернулася до керівників і експертів у галузі інформаційних технологій (IT) з проханням прокоментувати найважливіші події на ринку, що відбулися протягом тижня, що минає.

глава EPAM Ukraine

По-перше, я хотів би зупинитися на результатах 4G тендеру. Він формально пройшов минулого тижня, але результати і аналітика з'явилися цього тижня. Це важлива подія, яку Україна чекала не один десяток років. Наша країна дуже довго відставала в напрямку швидкісного мобільного інтернету з різних причин.

Відео дня

Незважаючи на довге очікування 3G і 4G, я бачу великий позитив в невеликому розриві у часі між впровадженням цих технологій. Ми можемо досить швидко перейти на нові, більш сучасні технології, які забезпечать нас істотно більшими швидкостями. Таким чином, ми швидко подолаємо той технологічний розрив, який утворився між Україною та іншими країнами.

Проведений тендер – це свідчення того, що країна, економіка і IT готові динамічно рухатися вперед. По суті, ми отримаємо вени для розвитку цифрових технологій. 4G дасть колосальний поштовх для розвитку цифрової економіки та IT в цілому. Це більш досконалі мобільні робочі місця, нові можливості для проведення телеконференцій і обміном масивів інформації. 4G забезпечить надійність передачі даних, на відміну від 3G. Ми всі з нетерпінням чекатимемо розвитку мереж 4G, про що зараз заявляють оператори мобільного зв'язку. Звичайно, в першу чергу, це торкнеться великих міст, де найбільша концентрація населення і великого бізнесу.

По-друге, це попередні результати експортного потенціалу IT-сектора, про які повідомив НБУ. Безумовно, можна сперечатися про різницю цифр, озвучених НБУ ($2,5 млрд) і оцінками IT-асоціації України ($3,6 млрд) і інших експертів. Йдеться про різницю в $1 млрд. Але я хочу сфокусуватися не на цифрах, а на тренді росту.

Минулого року дані НБУ були менше $2 млрд, зараз вони $2,5 млрд. Це зростання на 25% для однієї галузі, коли українська економіка тільки мріє про зростання 5%. Це фактор, на який потрібно звертати увагу в дискусіях про те, який IT нам потрібен. Чи потрібні нам стартапи або венчурні фонди. Або потрібно сфокусуватися на product development. Або розвивати гармонійно всі напрямки. Цифри зростання цієї індустрії кажуть самі за себе. IT-галузь високопотенційна і її потрібно визнати, розвивати, а не навішувати ярлики про витік мізків і сировинний придаток. IT-галузь гідна оцінки нарівні з іншими галузями економіки країни. На жаль, під час недавніх Digital Talks з прем'єр-міністром, галузі IT не приділили належної уваги, так як на порядку денному був розвиток 4G. Сподіваюся, що ця ситуація зміниться.

По-третє, я хотів би прокоментувати роботу Українського дому на Давоському форумі, який в тому числі був підтриманий компаніями IT-галузі. Він завершився, всі повернулися задоволені. Уже з'явилися дані щодо кількості реєстрацій, відвідувань, дискусій. Хочу зазначити, що самі дискусії були дуже змістовні.

На жаль, я не побачив відповіді на головне питання: навіщо українське IT підтримало Український дім? В чому сенс? І тут, мені здається, IT-ком'юніті необхідно доопрацювати це питання. В цьому я не побачив результату. Вважаю, що якщо IT-співтовариство не побачить результатів від підтримки Українського дому, то наступного року ентузіазму в підтримці таких проектів з боку IT буде менше. Під результатами, в першу чергу, я розумію увагу і визнання галузі з боку держави, про який я вже говорив вище. І реальна підтримка тих програм, які плануються для розвитку цифрової економіки в Україні – продуктового, стартапного і сервісного напрямку.

Із зовнішніх речей, які перегукуються з внутрішньоукраїнськими, хочеться відзначити коливання Bitcoin. Ці різкі коливання, до яких була прикута увага минулого тижня, за своєю суттю, спекулятивні речі. У цій області дуже багато спекулятивного попиту, який народжує величезну кількість інформаційних вкидань про перевірки СБУ, розвиток криптовалют в Білорусі і відсутність розвитку в Україні і т.д.

Зараз вся зона криптовалют роздувається як мильна бульбашка. Люди, які займаються IT, повинні дуже чітко розділяти реальну технологічну базу і силу в цих речах, а вона там є – це і Blockchain, і Smart contracts blockchain 2.0, 3.0, і Smart contracts Ethereum... Це ті речі, які будуть реально рухати економіку в найближчі десятки років. Але їх потрібно чітко відокремлювати від mining і ICO. На жаль, зараз змішується все в одну купу.

Кажуть про Blockchain і нову цифрову демократію, а мають на увазі майнінг валют через дешеву у нас електроенергію або збір коштів через ICO. Це абсолютно різні речі. Крім того, сам блокчейн не в досить зрілому стані, щоб претендувати на роль кредитних електронних грошей платіжних систем Visa, Mastercard. Обороти і швидкість транзакцій абсолютно непорівнянні. Обсяги майнінгу в Україні і кількість терміналів, через які можливий обмін криптовалют, не вплине на розвиток IT-технологій в Україні.

У порівнянні з курсом Bitcoin цій темі не приділили стільки уваги. Google виклав у вільний доступ для розробників Cloud AutoML. По суті, Google дав доступ до великої частини свого IP в області Machine learning для великої кількості людей, які працюють в цій галузі, в тому числі і в Україні. Розробники будь-якого рівня отримали дуже сильний інструмент для впровадження Machine learning і Artificial intelligence в свої продукти, які розробляють для вирішення своїх бізнес-проблем. Це важливий крок.

Що, по суті, відбулося? Якщо великі вендори (Google, Facebook, Amazon та ін.), Які інвестували в цей напрямок великі кошти, закривають цю сферу, то у 99% IT-розробників немає можливості конкурувати. Якщо ж ця сфера відкривається, навіть не найпередовіші речі, це може мати великий вплив на розвиток індустрії в цілому. Вільний доступ Cloud AutoML дозволяє вам використовувати це в ваших проектах, в тому числі і стартапах. Я впевнений, що на цьому тлі курс Bitcoin – це хайпові речі. А такі речі, як Machine learning і Artificial intelligence, будуть однозначно розвивати IT-індустрію протягом найближчих 10-20 років. Це прорив, якого потребує індустрія на глобальному рівні. І я радий, що це відбувається.

Дмитро Суслов

директор Бітрікс24

Тиждень, що минає, виявився досить непродуктивним для українського IT-ринку. Тим не менш, є кілька новин, про які варто розповісти. Стало відомо, що за даними компанії GfK Ukraine у 2017 році українці витратили на мобільні пристрої (телефони, планшети і ноутбуки) більше 30 млрд грн. При цьому тільки на мобільні телефони було витрачено понад 22 млрд грн. – це набагато більше, ніж на будь-яку іншу персональну електроніку. Цифри досить великі, але в кількісному відношенні це 6 мільйонів смартфонів і телефонів, півмільйона планшетів і приблизно стільки ж ноутбуків. Я впевнений, що в поточному році кількість куплених мобільних пристроїв буде тільки рости. Буде зростати частка смартфонів і пристроїв, які підтримують зв'язок покоління 4G.

Компанія Київстар розповіла про результати використання роумінгу у 2017 році. Виявляється, використання мобільного інтернету в роумінгу зросло майже в чотири рази. Найпопулярнішими виявилися найближчі до нас країни: Польща, Румунія, Туреччина, Угорщина, Німеччина, Чехія, Єгипет, Росія, Молдова і Білорусь. Для цього є дві причини: безвізовий режим з Євросоюзом і суттєве полегшення тарифної політики мобільних операторів, викликане наростаючою конкуренцією на цьому ринку.

Скандал тижня: в даркнеті виставлена на продаж база даних клієнтів Нової пошти. Фахівці з кібербезпеки намагаються пояснити цей інцидент, Нова пошта спростовує витік даних, називаючи дані "нерелевантними". Вельми цікаво як будуть розвиватися події і чим закінчиться ця історія.

Компанія Uber почала тестувати в Україні звичний спосіб виклику таксі за допомогою дзвінка на короткий номер телефону 9988. Зазначу, що даний варіант радикально відрізняється від прийнятого у всьому світі способу замовлення автомобіля через мобільний додаток. Користувачі уанету миттєво відреагували на цю новину, критикуючи український менеджмент Uber за суттєве погіршення якості сервісу і здачу ринкових позицій за рахунок непопулярних стратегічних рішень на нашому ринку.

Володимир Бондаренко

технічний директор компанії Mauris

Вперше за 12 років компанія Twitter відзвітувала про отримання чистого прибутку. Це знаменна подія, адже раніше аналітики стверджували, що Twitter – це та компанія, яка може зникнути у 2018 році. По-перше, вона змогла значно збільшити свою аудиторію, ніж спростувала прогнози скептиків. По-друге, змогла зменшити витрати і вийти на точку окупності. Ці факти свідчать про те, що компанія будь-якого формату і в будь-якому стані може знайти сили, організаційні та технічні рішення для того, щоб набути стабільності і почати рости у всіх сенсах.

Хоча прибуток компанії Twitter не окупив багаторічних вкладень інвесторів, але динаміка розвитку дозволяє дивитися в майбутнє компанії з оптимізмом. Вірю, що Twitter зможе довести скептикам-аналітикам, що великі компанії вміють перероджуватися і ставати фінансово успішними. Приклад цієї компанії повинен надихати інших гравців ринку IT-технологій прагнути знаходити нові рішення для монетизації, залучення користувачів і зменшення витрат на утримання своїх продуктів.

Станіслав Под'ячев

керуючий партнер Blockchain Lab

На цьому тижні криптосвіт спостерігав перехід від хвилюючих тенденцій до відновлення ринку. J.P. Morgan Chase, Bank of America і Citigroup заборонили покупку криптовалют за допомогою кредитних карт. Причинами заборони називають високу волатильність і ризики. Два тижні FUD (акронім від англійських слів "страх, невизначеність, сумніви") у ЗМІ підкріплював падіння Bitcoin (BTC), який опустився нижче позначки $ 7 тис. вперше з листопада 2017 року. Те, що великі банки вирішили переглянути політику використання кредитних карт, можливо, вплинуло на ситуацію.

Китай продовжив свій тиск на криптосвіт, прийнявши рішення блокувати зовнішні криптобіржі для боротьби з "фінансовими ризиками". Згідно повідомлень, регулятори в Китаї висловили невдоволення поточними заходами, що обмежують торгівлю на місцевих біржах, прийнявши рішення заблокувати іноземні сайти, а також протистояти "фінансовим ризикам". Китай додасть офшорні криптобіржі та сайти ICO до свого Great Firewall.

Однак уже у вівторок почали з'являтися позитивні новини, а ринок почав стабілізуватися і навіть підніматися.

В Америці 6 лютого відбулася спеціальна сесія за участю Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) і Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами (CFTC). У своїй заяві голова SEC Джей Клейтон повторив заклопотаність з приводу необхідності розрізняти ICO як цінними паперами і тими, що такими не є. А Дж. Крістофер Джанкарло показав, що вони відкрили шлях для постійного вивчення криптовалюти на ринках США. Ці слухання можна вважати ознакою того, що уряди та регулятори переходять від бездіяльності або прямої заборони криптовалют до вивчення та підготовки законодавства для розумного регулювання.

Цей сигнал став у прямому та переносному сенсі "зеленим" для ринку, оскільки буквально протягом доби після слухань багато криптовалют з першої сотні нарешті розвернулися в напрямку зростання.

З'являються й хороші новини про те, що нові уряди заявляють про те, що не бачать необхідності в забороні криптовалют. На цьому тижні заступник прем'єр-міністра Сінгапуру заявив, що їх уряд не буде "забороняти" криптовалюти. Як і Японія, Сінгапур проявив себе в якості сприятливого середовища як для криптовалют, так і для інновацій Blockchain в останні кілька років.

Важливими новинами для світової спільноти в цілому можна назвати нові благодійні рухи, пов'язані з криптовалютами. Так, на цьому тижні дослідницький фонд SENS, що займається дослідженнями методів лікування захворювань, пов'язаних з віком, отримав пожертвування від співзасновника Ethereum Віталіка Бутеріна в розмірі $2,4 млн. Раніше SENS уже отримав два великих пожертвування на загальну суму $ 2млн в Bitcoin (BTC) з анонімного благодійного Bitcoin-фонду Pineapple Fund. Також ЮНІСЕФ розпочав новий вид благодійної діяльності для сирійських дітей, звернувшись до геймерів, щоби ті використовували свої комп'ютери для майнингу Ethereum і жертвували свої доходи.

Кевін Чжоу

начальник департаменту Huawei Consumer BG в Україні

Світовий ринок смартфонів демонструє зниження темпів зростання. У минулому році, наприклад, глобальний ринок "просів" на 3%. Падіння темпів зростання спостерігається і в Китаї, на батьківщині Huawei.

Український ринок смартфонів сам по собі – належить до тих, які розвиваються. Кількість проданих пристроїв в 2017 році - 4,5-4,6 млн штук. Таким чином, за минулий рік зростання склало близько 20% в порівнянні з 2016 роком.

Підводячи фінансові підсумки 2017 року, ми можемо сказати, що Huawei продовжує своє зростання на українському ринку. У порівнянні з 2016 роком, зростання обороту склало + 160%, а частка ринку на кінець грудня 2017-го досягла 15%.

Якщо говорити про основні технологічні тенденції в світі смартфонів, то тут можна виділити наступні тренди.

По-перше, це full view-дисплей у смартфоні. У 2017 році він став доступний у преміальних моделях смартфонів різних виробників. У 2018 році такий дисплей з'явиться і в середньому сегменті, і, з часом, у найбюджетніших моделях.

По-друге, це звичайно ж ШІ – штучний інтелект у смартфоні, який буде ставати ще швидше та "розумніше". Нагадаємо, що характерною рисою Huawei є ставка на власні процесори з ШІ. Перший такий чіп - Kirin 970 - був впроваджений у смартфони серії Huawei Mate - Huawei Mate10 і Huawei Mate10 Pro, анонсовані в жовтні 2017.

До третього важливого тренду Huawei відносить якість мобільного фотографії. Наше глобальне співробітництво з Leica, яке принесло успіх серії Huawei P10 в 2017 році, буде продовжено і в цьому році.

Показати ще новини
Радіо НВ
X