Блокчейн-проповідники і гіки-буддисти. П'ять найпопулярніших цифрових релігій

10 червня 2018, 07:03

Програміст Метт Лістон запропонував віросповідання, засноване на технології блокчейн. З огляду на це, НВ представляє найпопулярніші релігії, що базуються на технологіях.

Колишній керівник відкритої блокчейн-платформи Augur Метт Лістон недавно запропонував створення блокчейн-релігії.

За задумом, технологія об'єднає всіх віруючих різних релігій, і дозволить людям приймати рішення і керувати інститутами своїх церков: «Ідея полягає в тому, що ви можете взяти існуючу релігію, наприклад, іудаїзм, і помістити Писання на блокчейн».

Відео дня

Завдяки функціям блокчейну, планується, що самі люди будуть голосувати і затверджувати зміни в головних документах їх релігії, колективно визначати своїх духовних наставників і чесно збирати та відстежувати грошові потоки на потреби їх церкви та парафіян.

Чи знайде відгук така технологія серед віруючих - поки невідомо, але технології та релігія вже зараз помітно наближаються одне до одного.

Так, у 2009-му, з'явилися окремі пошуковики для іудеїв і мусульман - Koogle і I'm Halal. Проекти були покликані захистити віруючих людей від спокус в інтернеті, але незабаром, кошерний і халяльний пошуковики, призупинили роботу через брак коштів та низьку популярність.

На цьому підкорення технологій церквою не закінчилося: з розвитком смартфонів були створені сотні мобільних додатків для віруючих людей, які, наприклад, допомагали користувачам контролювати час молитви, вказували напрямок найближчої мечеті, або структурували заповіді з біблії, щоб вони завжди були напохваті.

Існує ціла соціальна мережа для об'єднання християн, яка, за аналогією з Facebook (з англ. - книга облич), називається Faithbook (книга віри). Користувачі першої християнської соцмережі можуть спілкуватися одне з одним, читати новини зі світу релігії або навіть купувати християнську літературу та атрибутику онлайн.

Крім цього, в побут увійшли цифрові пожертвування, онлайн трансляції служб із храмів, а в деяких церквах навіть встановили термінали безконтактної оплати.

Для багатьох людей по всьому світі, які не мали можливості наблизитися до церкви, віра стала доступною завдяки технологіям. Самі посудіть, - офіційна сторінка Папи Римського Франциска в Twitter уже набрала майже 18 мільйонів підписників.

Але найцікавіше, що люди, які розробляли ці технології і, у своїй більшості, вважалися атеїстами або віддаленими від релігії, зараз формують абсолютно новий вид віри, - віру в технології.

Трансгуманісти, IT-генії, комп'ютерні гіки та інші представники кіберкультури, подібно до проповідників, щиро вірять у всесильність технологій, створюють все більш розумні штучні інтелекти та планують позбавити людину страждань і знайти безсмертя або нову форму загробного життя завдяки технологіям.

Деякі прихильники подібних ідей настільки фанатичні, що навіть заснували власні цифрові та технорелігіі, і мають послідовників по всьому світі.

З огляду на це, НВ представляє найпопулярніші релігії, засновані на технологіях.

Терасем - цифрове безсмертя

Гасло релігії - живи щасливо і вічно, а чотири основні заповіді - життя повне сенсу, смерть опціональна, бог технологічний, любов - необхідна складова життя.

Представники Терасему мають свої циклічні ритуали. Наприклад: кожен день в певний час вони повинні слухати Радіо Терасем для єднання свідомостей; щотижня - займатися читанням і вправами трансцендентальної медитації; щомісяця - збиратися для спілкування одне з одним; щороку - влаштовувати свята і підвищувати новачків Терасему на новий рівень.

Терасем поєднує в собі філософський рух, релігійний культ та практики йоги і медитації.

Ідейним натхненником Терасему є Мартіна Ротблатт - жінка з США, яка створила робота-копію своєї дружини Біни Аспен - Біна48.

Переносячи зовнішність, думки, емоції і спогади дружини в програму робота, Мартіна планує обезсмертити Біну, залишивши її точну копію для нащадків.

Приєднатися до віри Терасем можна тут.

Гік-буддизм

Це рух належить засновнику сайту Buddhist Geeks Вінсенту Хорну.

Головне питання, на який шукає відповідь релігія - як можна поєднати буддійські практики з інтернетом та божевільними темпами розвитку технологій.

Оскільки буддисти повинні зберігати постійний внутрішній спокій, колосальна кількість інформації і ритм сучасного життя змушують представників цієї релігії відмовитися або від своєї віри або від звичайного життя.

Але гіки-буддисти так не вважають. На їхню думку, зустрічі віруючих в реальності є застарілими і скоро зникнуть, та вони пропонують цифровим буддистам, так звані, хмарні сангхи - віртуальні споглядальні практики.

Тепер досягнення нірвани стало набагато простіше і зручніше, адже сучасні програми допомагають створити необхідну атмосферу, контролювати мозкову активність або серцевий ритм, не кажучи вже про технології віртуальної реальності.

Місіонерська церква копімізму

Засноване 19-річним шведським студентом, рух копімістів є офіційною релігією в країні.

Вищою силою цієї релігії є не бог, а цінність інформації, доступ до неї та свобода її копіювання.

Деякі заповіді релігії свідчать, що інтернет священний, копіювання та поширення інформації моральне, а програмні коди - законні.

Щоб прийняти цю релігію досить визнати себе комімістом та роздрукувати копію офіційного символу віри - Святу Копіраміду, з комп'ютерними командами Ctrl-C, Ctrl-V поверх символу інь і янь.

Попри те, що віросповідання копімістів суперечить законам про авторські права, кілька років тому в Росії також офіційно зареєстрували подібну релігію - РПЦ або Російська піратська церква.

0xΩ або блокчейн релігія

Заснована програмістом Меттом Лістоном, ця релігія має схожі ідеї з Копімізму.

Суть 0xΩ полягає в тому, що технологія блокчейн може нівелювати політичну або будь-яку іншу владу над вірою.

Оскільки зараз, у всіх світових релігіях, управління грошима, прийняття рішень та контроль над прихожанами відбувається завдяки групі верховних керівників головної церкви, - нова блокчейн релігія передасть владу над вірою в руки самих віруючих.

Оскільки блокчейн є децентралізованим та добре захищеним цифровим інструментом - він може стати ідеальною платформою збору різних думок віруючих, їх голосувань та пожертвувань.

Люди зможуть пропонувати і вносити зміни у будь-які з існуючих вір, якщо їх пропозиції підтримають інші.

До біса закони та постулати - тепер можна вірити в те, що ви хочете, і так, як хочете, незалежного від віросповідання.

Якщо ж представники однієї релігії розділяться в питаннях подальшого розвитку своєї віри - в мережі може статися, висловлюючись мовою програмістів, хард-форк, або розподіл віри на кілька підвидів.

Така система могла б позбавити віруючих людей від шахраїв у цій сфері, та дозволила б усім перевіряти, чи дійсно їх пожертви пішли на потреби тієї релігії, яку вони підтримують.

Шлях у майбутнє

Ще одні цифрові неофіти вирішили замінити бога штучним інтелектом (ШІ).

Колишній розробник безпілотних технологій для Google і Uber Ентоні Левандовскі вирішив створити власну церкву-некомерційну громадську організацію Шлях у майбутнє.

Кінцева мета нової церкви - «усвідомлення, прийняття і поклоніння Богові Штучного Інтелекту, який розроблений за допомогою комп'ютерних систем».

Церква планує влаштовувати тренінги для програмістів у Каліфорнії та збирати гроші на створення розумного божественного суперкомп'ютера.

Автор ідеї підкреслює, що це не жарт, і не просто спроба вигадати чергову розумну технологію. Суть у поширенні самої ідеї створення ШІ, який змінить поняття роботи, дозвілля, релігії та економіки.

Планується, що комп'ютер-бог буде виконувати всю необхідну роботу набагато краще ніж сама людина, і створить усім земним видам сприятливі та безпечні умови для проживання:

«Люди по-різному думають про Бога, і існують тисячі різних видів християнства, іудаїзму, ісламу... але вони завжди думають про те, що неможливо виміряти, бачити або контролювати. На цей раз все по-іншому. Тепер ви зможете поговорити з Богом в буквальному сенсі, і знати, що він вас слухає».

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X