Біткоіни імені Стіва Джобса. Все, що потрібно знати про нову криптовалюту Кардано

13 березня 2018, 20:02

Нова криптовалюта Кардано, заснована на технологіях open source, буквально підірвала ринок. Деякі аналітики вважають її ідеальною. Чому?

Будь-яка з нині існуючих криптовалют має свої недоліки і свої переваги. Є валюти, які легко зламати. Є ті, що занадто довго обробляють транзакції. Словом, ідеальних цифрових грошей не існує.

Відео дня

Начебто.

Творці Кардано доводять зворотне – за їх словами об'єднання досвіду всіх ICO і врахування інтересів користувачів дозволили їм створити "найдоопрацьованішу і найкориснішу криптовалюту з усіх існуючих".

Ряд експертів вважають, що це твердження небезпідставне. А дехто навіть жартує, що Кардано – це біткоін, яким його міг би зробити Стів Джобс. Якби застав епоху криптовалюти і зацікавився б цією темою.

НВ вирішило розібратися, що принесло криптовалюті Кардано капіталізацію в $35 млрд і що пов'язує її з мистецтвом.

Краще, ніж біткоіни

На сьогодні налічується понад 1500 видів різних криптовалют. Тисячі криптобірж дозволяють будь-якому брокеру, який не має ні диплома ні ліцензії, торгувати будь-якою криптовалютою маючи лише доступ до інтернету. Найбільша дилема – спрогнозувати який вид цифрових грошей займе провідні позиції і принесе мільйони капіталізації, а який не вартий і гроша.

У 2015-му році математик і підприємець Чарльз Госкінсон разом з ученим Джеремі Вудом організували платформу IOHK. Обидва програмісти працювали з Ефіріум – платформою для створення децентралізувованих онлайн-сервісів на базі блокчейна – і вирішили створити власну технологію цифрового фінансового сервісу.

Платформа IOHK займається розробкою криптовалют і блокчейнів для академічних інституцій, державних структур і корпорацій.

Паралельно цілих два роки Чарльз Госкінсон працював над створенням криптовалюти Кардано. Нові цифрові гроші назвали на честь середньовічного італійського математика Джироламо Кардано. Творці пообіцяли абсолютно новий тип криптовалюти, розроблений на основі численних наукових досліджень.

Для основи Кардано взяли блокчейн Ефіріум, і пообіцяли вирішити проблеми найпопулярніших криптовалют. Нові криптоентузіасти замахнулися переплюнути навіть Біткоін і оригінальний Ефіріум. На їх думку, відкритий блокчейн Кардано – заснований на цифровому коді Haskell, який використовується для захисту банківських і військових мереж – зробить їх криптовалюту однією з найбільш захищених і корисних у світі.

Розробники Кардано, серед яких не тільки професори університетів, а й молоді гіки-студенти, також заявили про рішення проблеми масштабованості. За їх словами, Кардано обійде Біткоін, який здатний обробляти лише сім транзакцій на секунду.

Миттєвий успіх

Як не дивно, Кардано зайшла на ринок в середині осені 2017-го і за лічені дні знайшла сотні мільйонів доларів капіталізації. Четвертого січня 2018-го року, криптовалюта досягла свого піку майже в $35 млрд ринкової капіталізації і ціни в $1,32 за одиницю криптовалюти.

Після цього цифри пішли на спад, і, на час написання статті, курс Кардано дорівнював приблизно 20 центів, а її капіталізація оцінювалася в $5 млрд. З урахуванням надзвичайної волатильності криптовалюти, ці показники все одно досить значні, – наймолодша з топ-10 криптовалюта посіла сьоме місце за рівнем капіталізації, в списку з такими гігантами як Біткоін, Ефіріум, Ріплі, Біткоін Кеш і Лайткоін.

Відповідаючи на запитання про низьку вартість Кардано, її засновник Чарльз Госкінсон написав у своєму твіттері: "Кардано буде цінним завдяки великому обсягу роботи, використанню в реальному світі й утилітарності платформи. Я тут не для того, щоб зробити одноденних криптоторговців багатими. Я тут для того, щоб змінити світ".

В інтерв'ю виданню Mashable Чарльз Госкінсон назвав систему Біткоін анархією, а Ефіріум – королівством, яким керує одна людина.

"Ми вирішили розділити обов'язки так, щоб ніхто не міг бути королем і не виникало хаосу", - пояснив Чарльз.

Також, програміст називає Біктоін і Ефіріум цифровими грошима першого і другого покоління, в той час як своїй криптовалюті він приписує третю генерацію.

Ключові відмінності

Кардано – блокчейн-технологія і криптовалюта третього покоління.

Це умовне позначення, яке засноване на простій логіці. Біткоін був першою з криптовалют з усіма своїми недоліками, включно з повільністю. Ефіріум став технологією другого покоління, в розробленні якої були враховані недоліки біткоіна. Принаймні, їх частина.

При цьому у Ефіріума виникли свої складності, зокрема й з безпекою.

Кардано, за задумом творців, повинен був враховувати вади і першого і другого покоління.

Два головні відмінності Кардано від попередників – обраний протокол підтвердження і дані, які використовуються при транзакціях.

Перший фактор визначає основну особливість Кардано. Якщо для отримання біткоіна потрібен майнінг (певна кількість "грошей" присвоюється як винагорода за певну "роботу" обчислювальних потужностей), то в Кардано використовується алгоритм, умовно названий "криптодивідендами". Купивши один токен, ви отримуєте щось на зразок відсотків за володінням ним.

Алгоритми цього роду обговорювалися і раніше, але раніше жоден з них не був визнаний математично достовірним. Крім алгоритму під назвою Ouroboros, який вважається досить безпечним навіть для банківських транзакцій.

Власне, ніякого "майнінгу" в Кардано немає. Токени не можна "намайнити", їх можна буде тільки купити. Весь обсяг токенів (обумовлено, що це буде 45 млрд) буде поступово випущений в оборот. Загальна кількість випущених токенів зараз становить 30 млрд.

Другий фактор, який відрізняє Кардано від біткоіна, – обсяг даних, які необхідні для здійснення транзакції.

Експерти пропонують досить промовисте порівняння. Уявіть собі, що ви купуєте шоколадку і будинок. У першому випадку достатньо заплатити потрібну суму, у другому випадку для оформлення угоди потрібно набагато більше даних, підписується цілий контракт і т.д.

Якщо біткоіни оперує лише базовими даними для здійснення транзакції, то у Кардано – набагато складніша система. Вона забезпечує більшу безпеку угод. Хоча, зрозуміло, і меншу їх анонімність.

Перспективи Кардано

Не дивлячись на низьку ціну і заяви творців про поступальний розвиток Кардано, блокчейн, на якому заснована криптовалюта, вже використовують в університетах Греції.

Університет Демокрита у Фракії, Університет Аристотеля в Салоніках і Афінський університет економіки і бізнесу використовували блокчейн Кардано для створення бази даних дипломів випускників університетів. Така технологія може звільнити вузи від громіздких паперових архівів, і дозволити кому завгодно, включно з роботодавцями, перевірити наявність і справжність дипломів в електронній базі даних.

Також, незабаром, творці обіцяють створити для Кардано власні смарт-контракти з "надзахищеною системою безпеки".

Криптовалюта – як мистецтво

А поки ціна за одиницю Кардано коливається в районі п'яти гривень, точно впевненим можна бути лише в одному – візуалізація інформації у програмістів цієї криптовалюти прирівняна до виду мистецтва.

На сайті розробників представлена так звана "симфонія блокчейна".

Інтерактивне відео і аудіо "3D Blockchain" не тільки зачаровує креативністю і гамою кольорів, а й при цьому пояснює технологію блокчейн, Біткоін і криптовалюти.

Потикати мишкою в нескінченні блоки транзакцій буде цікаво навіть тим, хто в цьому абсолютно нічого не розуміє.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X