Я боюся, що за мною стежать, і хочу з’ясувати точно — як це можна перевірити? Пояснює експерт з безпеки
Google заборонить рекламувати на своїх платформах камери, диктофони, відеореєстратори, GPS-трекери, які дозволяють стежити за людьми, і спеціалізовані комп’ютерні програми, призначені для шпигунства. Однак навіть без Google купити такі речі дуже просто.
Радіо НВ попросило фахівця у сфері інформаційної безпеки Микиту Книша розповісти про те, як убезпечити себе від прихованої зйомки (наприклад, в орендованих квартирах) і що повинно насторожити під час телефонних розмов.
Поради фахівця носять інформаційний характер, а НВ не закликає читачів до будь-яких дій.
• Що має насторожити людину в орендованій квартирі або готельному номері? Одна з порад експертів — шукайте дивні гаджети.
Абсолютно правильна порада. Якщо пристрій записує більше шести-семи годин, то, найімовірныше, йому знадобиться якесь джерело живлення — відповідно, його потрібно буде включити в розетку. Потрібно шукати ці дивні гаджети, які виділяються. По-перше, я б дивився на всі пристрої, підключені (або не підключені) до розетки.
Другий момент: вам потрібно знайти об'єктив камери, яка іноді не більше розміру сірникової головки. Повірте, знайти таку камеру, у якій видима частина — це об'єктив, в інтер'єрі певного виду практично неможливо. Її можна заховати в гудзик, в гвіздок, в який-небудь шурупчик, який візуально виглядає як шурупчик, але насправді це не так.
Якщо ми говоримо про те, що це [пристрій для стеження, — НВ] може встановити якийсь домовласник, то, найімовірніше, це буде досить значних розмірів об'єктив, який помітний і неозброєним оком. Ймовірно, камера буде захована десь під стелею або в якомусь умовному кутку, щоб мати максимально повний огляд. Я б шукав у верхній частині кімнати. Точно так само є лампочки, всередині яких є прихована камера, адже дивитися на [ввімкнену] лампочку [прямим поглядом] ви явно не будете, це важко.
Тобто необхідно оглянути підозрілі гаджети, у яких є якийсь підозрілий отвір, схожий на камеру. Якщо вас щось бентежить, ніщо не заважає заклеїти його скотчем, ізолентою або покласти зверху ганчірку.
• Як звичайній людині можна виявити шпигунське обладнання, — наприклад, ту ж приховану камеру?
Для обивателя в магазинах цілком доступні для покупки детектори поля — це пристрої, що дозволяють виявляти передавачі, що працюють на різних частотах. Вони працюють за принципом звичайного маяка, у якого при піднесенні до пристрою, що має випромінення, загоряється лампочка, і ви бачите, що є якийсь пристрій, який використовує зовнішній канал зв’язку для передачі інформації. Але вони підходять в основному для так званих аудіожучків.
Для [виявлення] відеожучків знадобиться засіб, що використовує принцип матриці всередині відеокамери, яка опромінює цю матрицю інфрачервоним випромінюванням. Воно виглядає, як піратська накладка на око, з якої стирчать світлодіоди, що працюють в інфрачервоному та інших діапазонах, які опромінюють камеру; а ви дивитеся через таке спеціальне «піратське око», і якщо в кімнаті є якась камера, вона дає зворотний відблиск. Пристрої з пошуку відеокамер можна купити десь за 10$—20$ на Amazon або Aliexpress.
Третім [у цей список] я б, напевно, додав звичайний детектор магнітного поля, щоб шукати диктофони. Якщо вмурувати в стіну диктофон або замаскувати його під цвях, то його зможе знайти тільки електромагнітний детектор, який буде реагувати на шматочки металу всередині корпусу цього виробу. Якщо ми говоримо про спецслужби, то у них існує технологія, що дозволяє створювати пристрої з мінімальним вмістом металів — знайти їх практично неможливо. Ставлять в основному в розетки, люстри, кондиціонери, пристрої, постійно підключені до інтернету; вшивають в монітори, телефони і так далі, якщо ми говоримо про професіоналів.
Якщо мова йде про аматорів, то, як правило, вони ставлять диктофони в якусь шкатулку, іграшку, жіночі прикраси, які ними видаються тільки на перший погляд. Або просто маленький квадратик розміром 3×4 сантиметри з вбудованою флеш-пам'яттю, кудись вставляють як маленький кубик, і він лежить і записує.
• Які основні ознаки того, що ваш телефон можуть прослуховувати?
Не існує ніяких ознак прослуховування, якщо це роблять правоохоронні органи України, які мають на це право і ліцензію.
Якщо не вдаватися повністю в те, як працює прослуховування, з важливих технічних моментів можна виділити зчитування інформації з транспортних телекомунікаційних систем, передбачене Кримінальним процесуальним кодексом України: «знімається» ваш голос з вишок (або вже за ними) і ваших інтернет-вишок.
І якщо інформація «знімається» за вишкою, то ваш телефон в цьому ніяк не бере участь, він працює і функціонує в абсолютно нормальному режимі. Багато експертів можуть мені сказати, що «якщо по вас працює спеціальна машинка, яка може стояти у вас під будинком і „перебирати“ конкретно ваш телефон, вона може прискорити розрядження батареї», але такі машинки на цей момент у всьому світі, як правило, використовуються все рідше і рідше. Не існує ніяких критеріїв, які допоможуть вам зі стовідсотковою ймовірністю сказати, що вас прослуховують.
• Як може прослуховувати телефон звичайна людина без відповідних знань?
Якщо ми говоримо про приватні застосунки, які встановлюють один одному подружжя, — це все є абсолютно незаконним. Їх можна поставити тільки на операційну систему під управлінням Android; iPhone до цього не схильний, тому що на цих пристроях без jailbreak, тобто без злому системи iOS, неможливо отримати доступ до мікрофону під час розмови. В Android така можливість є, але користувачеві все одно потрібно дати дозвіл програмі, для того щоб вона почала використовувати ці речі.
У випадку з Android це, звичайно, можна обійти, але такі застосунки вкрай складно поставити віддалено. Хтось повинен фізично отримати доступ до вашого телефону, встановити цей застосунок, ввести певні коди і далі віддати вам ваш телефон, щоб ви ним користувалися. А щодо всіх цих критеріїв «я чую поклацування — значить мене слухають», — так ні, якщо ви чуєте поклацування, значить у вас поганий зв’язок, до вас не долітають радіохвилі.
Підписуйтесь на подкаст Радіо НВ Що відбувається на Apple Podcasts, Google Podcasts і Soundcloud.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.