А Баба Яга проти? Чи зірве Київстар тендер у найпривабливішому 4G-діапазоні

15 січня 2018, 12:31
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Найцікавіший для операторів 4G-тендер – у спектрі 1800 МГц – відбудеться за місяць і навколо нього розгорілися неабиякі кулуарні пристрасті. НВ постаралося розібратися, що й до чого.

Упродовж січня-лютого 2018 року уряд України – нарешті! – виставить на продаж ліцензії на четверте покоління (4G/LTE) стільникового зв’язку. Із відставанням від решти світу щонайменше на 10 років українські оператори зможуть взятися за покриття країни найсучаснішим – станом на сьогодні – мобільним стандартом.

Відео дня

Перший аукціон має пройти 23 січня. Частоти, які на ньому можна буде придбати, м’яко кажучи, не дуже цікавлять велику трійку, Київстар, Vodafone Україна та lifecell. У діапазоні 2600 МГц не варто чекати суцільного покриття – занадто дорого. Адже у радіозв’язку існує така закономірність: чим "вища" частота, тим менший радіус покриття.

Найбажаніші для українських операторів 4G-частоти – в діапазоні 1800 МГц, на яких останні років 20 працює "голосове" 2G. Тобто, інфраструктура, а це тисячі базових станцій (БС), уже збудована та успішно функціонує. Перевага ще й у тому, що у "нижчих" смугах покриття набагато більше. Бо у 2600 МГц, розповіла НВ генеральний директор Vodafone Україна Ольга Устинова, ця компанія запускатиме лише окремі БС. Наприклад, у місцях найбільшого зосередження платоспроможного попиту. У великих містах на центральних вулицях, площах вокзалах тощо – таке собі "Wi-Fi-покриття".

Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) має намір розпродати 1800-ті частоти 26 лютого. Ще є час, може, саме тому головні три претенденти не квапляться подавати на нього заявки.

Однак причини можуть бути й інші. У пресі виникло обговорення, що спосіб, у який НКРЗІ запропонувала перерозподілити діапазон, може не сподобатися Київстару. Саме від цієї компанії залежало, чи взагалі відбудеться тендер у діапазоні 1800 МГц.

Після об’єднання з компанією Українські радіосистеми – яка перед тим поглинула Голден Телеком – Київстар зосередив у своїх руках понад половину всіх радіочастот у 1800 МГц. І довго добивався запровадження в Україні поширеного у світі принципу технологічної нейтральності. Це коли держава видає частоти, а компанії вже самі вирішують, який стандарт використовувати. В нашій країні все не так – до кожного конкретного діапазону прописана чітко визначена технологія.

Уряд можна похвалити, що він не піддався на тиск Київстара. Бо тоді лише один оператор виявився би в шоколаді, а інші не змогли б розвивати 4G так само швидко, широко та недорого. Раніше телеком-регулятор "нарізав" 1800-ий діапазон (та й 900-ий) доволі хаотично. А для високошвидкісного інтернету на основі четвертого покоління потрібні суцільні смуги. Тож операторам довелося довго та важко обговорювати, як вони обміняються радіочастотами для того, щоби отримати врешті оті суцільні смуги.

Київстар погодився поступитися частиною 1800-го діапазону. НКРЗІ гарантувала трьом операторам, що певні радіочастоти вони викуплять – але уже для 4G/LTE – за мінімальною ціною. Це перші три лоти. І вони нерівномірні, адже розміри абонентських баз теж неоднакові.

Раніше обговорювалася можливість, за якої Київстар, Vodafone і lifecell зможуть придбати собі навіть додаткові смуги, якщо забажають. Найоптимальнішим для них був би варіант, коли "зайві" частоти були б розташовані впритул до "гарантованих". Однак НКРЗІ вирішила інакше і четвертий-шостий лоти виділила окремо. В надії, що з’явиться ще від одного до трьох бажаючих вступити в 4G-гру на українському ринку. Ну, раптом.

Петро Чернишов, президент Київстару, відмовився надати НВ свою оцінку "новому" розподілу частот у 1800-му діапазоні. І він, і очолювана ним компанія зберігають мовчання. От тільки невідомо, наскільки цей спокій олімпійський. Час ще є, заявку треба встигнути подати до 26 січня 2018 року.

На момент публікації статті lifecell не відповів на питання НВ. Єдиний оператор – Vodafone Україна – підтвердив свій намір узяти участь у 1800-му тендері. Зрештою, ця компанія внаслідок розподілу НКРЗІ виявився у виграшному становищі. Якщо вона докупить "сусідній" лот #4, то зможе розширити собі суцільну смугу. НВ буде стежити за розвитком подальших подій.

Уже після виходу цієї статті прес-служба Київстара надала НВ відповіді Петра Чернишова:

- Як ви оцінюєте Розподіл радіочастот для 4G-тендера у діапазоні 1800 МГц? Наскільки це рішення НКРЗІ влаштовує вашу компанію?

Розподіл частот не відповідає ні нашим очікуванням, ні принципам розподілу спектра, які викладені в керівних документах Міжнародного союзу електрозв'язку і рекомендаціях міжнародного консультанта Analysys Mason. Так, спочатку, телеком оператори наполягали на тому, щоб три додаткових лоти по 5 МГц, які "вивільняються" в результаті рефармінгу, були розташовані поряд із основними лотами радіочастот або не мали жорсткої прив'язки до частот (так звані generic lots).

Принцип generic lots дозволяє не прив'язувати лоти до конкретних частот, а переможцю за окремим лотом приєднувати його до своєї основної смуги частот, отримуючи безперервний спектр. Але телеком-регулятор "перетасував" лоти з радіочастотами таким чином, що найбільшу вигоду від придбання додаткових частот може отримати тільки одна компанія, чия основна смуга частот виявиться поруч з додатковими.

Розподіл частот виявилося для нас певною несподіванкою. Ми цим незадоволені, але розуміємо, що, напевно, у регулятора були на це вагомі причини, які нам невідомі. Відсутність безперервного частотного діапазону може негативно впливати на якість послуг, що надаються операторами, і збільшити витрати на розгортання мережі.

Київстар є ініціатором рефармінгу радіочастот в діапазоні 1800 МГц. У березні 2017 року компанія висловила готовність провести технологічну оптимізацію своєї мережі і повернути державі певну кількість частот, якими ми володіємо на законних підставах, якщо це прискорить запуск в країні нових технологій зв'язку. Колеги з телеком-ринку підтримали нашу ініціативу і завдяки цьому в лютому 2018 року відбудеться конкурс на частоти в діапазоні 1800 МГц для розвитку послуг зв'язку 4G. Технологічна нейтральність – це те рішення, яке дозволить забезпечити швидке впровадження будь-яких технологій.

- Якими додатковий лотами (частотами) цікавиться ваша компанія? За які буде боротися, чому та для чого?

Це питання стосується стратегії проведення аукціону. Операторам потрібно більше частот, якщо у них більше абонентів, щоби забезпечити кожному користувачеві доступ до якісного зв'язку для спілкування з близькими, роботи і розваг.

- Чи подала ваша компанія заявку на 4G-тендер в 1800 МГц?

Ми поки що аналізуємо розподіл частот.

Два інших оператори, Vodafone Україна і lifecell, також підтвердили свою готовність взяти участь у 4G-тендерах. Ці компанії, як і Київстар, поки не подали заявки в НКРЗІ і в наданих НВ відповідях висловили свої оцінки діям телеком-регулятора:

Директор з корпоративного управління Vodafone Україна Олег Проживальський

При підготовці до тендеру було створено робочу групу, до якої увійшли представники операторів і НКРЗІ. Узгодженою позицією операторів було розмістити лоти по 5 МГц впритул до їхніх гарантованих діапазонів. Чому регулятор не врахував побажання операторів і якими критеріями він керувався, нам невідомо. Треба запитати його. Ми всі критикували варіант, який винесла НКРЗІ, але юридично розподіл лотів – це прерогатива регулятора. Ніхто не має права йому вказувати.

Можна припустити, що регулятор згрупував частоти разом, маючи намір виручити за них якомога більше грошей. Наприклад, якщо несподівано з'явиться четвертий гравець... Ще однією причиною може бути звинувачення у змові з операторами, якби лоти прилягали впритул до діапазону кожного з них.

Чому частоти були розміщені праворуч від нашого діапазону – ми не знаємо. Найбільш вигідним – з точки зору рефармінгу, пов'язаних з ним витрат і часу на його проведення – був би варіант, при якому всі три лоти розташовувалися між нами і Київстаром.

Але в цілому, для нас немає великої різниці, де будуть розташовані лоти. У Київстара ситуація інша. Річ у тому, що передавач захоплює смугу 45 МГц. Оскільки у Київстара своя смуга широка (25 МГц) плюс наша смуга (20 МГц), одним передавачем він не дістане до додаткових смуг. На кожну базову станцію доведеться ставити другий передавач, а це дорожче. У нас спочатку було менше частот 1,8 ГГц, тому нам доводилося ставити другі передавачі, і на більшості БС вони вже стоять.

lifecell:

- Наскільки рішення НКРЗІ влаштовує вашу компанію?

1. У регулятора обмежені повноваження щодо ефективного управління як спектром, так і ринком в цілому.

2. В рамках своїх повноважень регулятор доклав максимум зусиль для того, щоби задовольнити інтереси як існуючих користувачів, особливо донорів частот, так і держави, в частині того, щоби тендер відбувся.

3. В результаті було розроблено тендерні умови як на 2600, так і 1800 діапазони. Звичайно, у нас є пропозиції, які б могли сприяти покращенню конкурентного середовища як на тендері, так і на ринку:

Європейський підхід до обсягів спектру операторів – однакова кількість спектру для всіх;

наявність в тендерних умовах вимог до спільного розгортання мереж 4G, а краще до спільного використання радіочастотного ресурсу;

Одноденне проведення обох тендерів – на 2600 МГц і 1800 МГц;

Врахування різниці в цінності спектру для операторів-донорів та інших гравців, яка може відрізнятись більше, ніж в три рази;

Відсутність нестандартної практики з надання компенсації існуючому користувачеві частот, яка збільшує вартість ліцензій для нових або менших операторів;

Але, на жаль, дотримання всіх вищезазначених умов викликає сумніви щодо можливості проведення цих тендерів.

Саме тому lifecell як діджитал оператор розуміє необхідність запуску 4G в Україні, підтримує запропоновані умови тендерів і бере в них участь.

Крім того, ми завжди підтримували впровадження європейських підходів до регулювання ринку телекомунікацій в Україні, передбачених Угодою про Асоціацію шляхом якомога скорішого прийняття Законопроекту №3549-1 "Про електронні комунікації", в результаті чого можна було б взагалі уникнути подібних суперечок.

- Як ви оцінюєте розподіл радіочастот у 4G-тендері у діапазоні 1800 МГц?

Частотний діапазон не є єдиним чинником, що впливає на ефективний запуск 4G в Україні. Запуск 4G у діапазоні 1800 МГц, без урахування поточного рівня розвитку ринку, а також без забезпечення ефективних інвестицій у мережу може обмежити доступ деяких споживачів до послуг зв’язку 4G; збільшити "цифровий розрив" між абонентами через обмеження інвестицій; обмежити конкуренцію та сприяти монополізації ринку мобільного зв’язку.

Для ефективного впровадження нових технологій необхідно:

Забезпечення свободи абонента шляхом впровадження простої та доступної послуги перенесення мобільного номеру (MNP);

Забезпечення відсутності зловживань з боку домінуючих операторів у вигляді встановлення завищених роздрібних цін на основі наявної ринкової влади, та витіснення інших гравців з ринку мобільного зв’язку;

Перегляд розміру розрахункових такс за послуги пропуску трафіка з метою якнайшвидшого наближення цих такс до собівартості, та встановлення однакової норми прибутковості для кожного оператора (асиметрія);

- Заявку на тендеру у 1800 МГц lifecell уже подав чи ні?

Наразі ми готуємо необхідні документи, подаватись будемо в межах встановлених строків.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X