Нарешті 4G-зв'язок в Україні. Що це, коли запрацює та хто від цього виграє

19 жовтня 2017, 08:04
Телеком-регулятор провів необхідну підготовку для того, щоби виставити на продаж перші радіочастоти для 4G. Час користувачам краще дізнатися, які нові можливості відкриє цей стандарт

Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) розпочала "активну фазу" у підготовці 4G-тендеру в діапазоні 2600 МГц. Про це повідомила прес-служба відомства за підсумками засідання, яке пройшло 17 жовтня 2017 року.

Відео дня

У рішенні №537 Про проведення конверсії та видачу ліцензій на конкурсних або тендерних засадах НКРЗІ описала спосіб, як усе відбудеться. ММДС-Україна звільнить частину діапазону 2600 МГц для першого в нашій країні розпродажу 4G-частот. Ця компанія погодилася за відшкодування вивільнити частину радіосмуг, які отримала від держави у користування раніше. Відповідна заява від ММДС-Україна надійшла в НКРЗІ 6 жовтня 2017 року.

Телеком-регулятор надав компанії 14 календарних днів для того, щоби вона прислала в НКРЗІ план конверсії (звільнення радіочастот – НВ). НКРЗІ заявила про намір оголосити 4G-тендер у першій декаді листопада 2017 року. В комісії зазначили, що готові паралельно готувати тендер і в діапазоні 1800 МГц. За умови, якщо користувачі цього ресурсу – Київстар, Vodafone Україна та lifecell – "оперативно приймуть усі необхідні рішення".

Що таке 4G?

Четверте покоління мобільного зв’язку – 4G, fourth generation або LTE (Long Term Evolution). Найпоширеніша у світі технологія бездротової передачі даних.

Стандарт виник у минулому десятилітті, робота над його створенням розпочалася ще в 2004 році. Перші комерційні запуски 4G-мереж розпочалися в 2009-2010 роках. У 2012 році у 48 країнах світу працювало 108 мереж 4G/LTE.

За даними Ericsson, на кінець першого кварталу 2017 року у світі нараховувалося 2,1 млрд LTE-користувачів. У 189 країнах світу працювала 591 мережа четвертого покоління.

Яка різниця між 3G і 4G?

Головна відмінність між старим поколінням – 3G і новим (4G) – це швидкість мобільного інтернету. В інтерв’ю НВ генеральний директор держпідриємства Український державний центр радіочастот (УДЦР) Володимир Корсун розповів про різницю в цих технологіях:

"Якщо зараз ми кажемо, що в середньому 2,5 Мегабіта в секунду надає стандарт 3G, то 4G – це близько 25 Мегабіт в секунду". Отже, четверте покоління має забезпечити в рази швидшу передачу даних у мобільних мережах. Хоча виробники запевняють, що під час пікових навантаженнях 4G-мережі зможуть забезпечити до 100 Мбіт/с при завантаженні (download) і до 50 Мбіт/с – при відправці даних (upload).

Що вам дасть 4G?

Наприклад, музичний трек у мережі 4G можна буде закачати за одну секунду, а в 3G - за 10 секунд, з буферизацією та - іноді - з затримками. В мережі четвертого покоління на YouTube ролик у HD-форматі завантажиться миттєво, а в 3G - потрібно буде 1-5 хвилин.

Четверте покоління порівняно з третім забезпечить менший час затримки - це важливо, наприклад, під час онлайн-ігор. А під час масового скупчення інтернет-користувачів у одному місці 4G-обладнання розумніше перерозподіляє запити, тоді як у 3G можуть відчуватися затримки в обслуговуванні.

Коли 4G буде в Україні?

Якщо 3G Україна запустила у 2015 році - із запізненням щонайменше на десять років, то відставання із запровадженням 4G/LTE уже складає сім-вісім років. Із 5G наш уряд також не квапиться, на відміну від Південної Кореї та Японії. Ці країни пообіцяли запустити мережі п'ятого покоління впродовж наступних одного-двох років.

Очевидно операторам, щоби після отримання 4G-ліцензій запустити нову технологію, потрібно буде кілька місяців. Наприклад, 3G-тендер відбувся в лютому 2015 року, а вже в травні-червні цього ж року оператори оголосили про запуски своїх перших мереж третього покоління у найбільших містах України.

Хто зможе взяти участь у 4G-тендері?

Велика трійка операторів – Київстар, Vodafone Україна та lifecell – звісно ж, найбільше зацікавлені в отриманні 4G-ліцензій. Але уряд неодноразово заявляв про можливість взяти участь у торгах інших гравців. Як буде насправді – залишилося зачекати, коли НКРЗІ оголосить і проведе розпродаж радіочастот.

Яке 4G буде в Україні?

НКРЗІ заявила, що спочатку виставить на продаж радіочастоти в діапазоні 2600 Мегагерц (МГц). Саме ці радіосмуги, як запевнили державні мужі, найбільше готові до тендеру. Однак три згадані оператори зацікавлені насамперед в купівлі ліцензій на 1800 МГц. Вірогідно, цей тендер пройде другим.

Чому спектр 1800 МГц для операторів цікавіший, ніж 2600 МГц? Чим вища частота, тим менший радіус покриття однієї базової станції (БС). Відповідно, у "вищому" діапазоні треба буде наставити значно більше БС, ніж у "нижчому". А більше БС дорівнює більше витрат.

Де буде 4G?

Як і у випадку з 3G, оператори будуватимуть свої 4G-мережі, починаючи з найбільших міст України – там, де найбільший платоспроможний попит.

Серед перших кандидатів - міста-мільйонники. Це, звісно ж, Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Львів. Далі 4G розповсюджуватиметься дещо меншими містами.

Як дізнатися, чи підтримує 4G мій смартфон

Для того, щоби ваш смартфон зміг підключитися до четвертого покоління мобільного зв’язку, він має бути відповідно оснащеним. Це можна перевірити в налаштуваннях.

Згідно даних найбільших операторів, більшість сучасних смартфонів, які потрапляють на прилавки українських крамниць останніми роками, підтримують 4G. Однак ви можете переконатися, чи зможете користуватися новим стандартом зв’язку – коли він з’явиться – вже зараз.

Наприклад, четверте покоління мобільного зв’язку підтримують усі iPhone, починаючи з 5-ї серії, а також смартфони Samsung, випущені з 2016 року.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X