Залізною рукою. 5 випадків, коли роботи-хірурги успішно провели складні операції
Сьогодні стало відомо, що робот упорався з операцією на очах в рамках експерименту медиків з Оксфорда. Щодо цього НВ зібрало кілька прикладів успіхів роботів у хірургії.
Роботи можуть стати більш успішнішими хірургами, ніж люди. Вони не мають емоцій, одні алгоритми, рука не здригнеться, а горезвісний «людський фактор» не дасть зробити лікарської помилки.
Дії робота дуже точні, він може безпомилково проводити процедури в мозку або хребті. Для його програмування досить одного фахівця, а в разі тривалих процедур (наприклад, коли операції тривають по 20 годин поспіль) робот не втомиться і не втратить пильність. Завдяки телемедицині роботи можуть стати єдиним джерелом допомоги в регіонах, де фахівців бракує.
Перша операція за участю робота на головному мозку відбулася у 1985 році. Успішні кейси із застосуванням роботизованого обладнання (операцією так чи інакше все одно керує людина) відома не тільки у США, Канаді та інших країнах, які вважаються передовими в технологіях, але навіть у сусідніх Білорусі та Росії. Найвідомішим роботом-хірургом стала модель daVinci. Її застосовують в урології, під час лікування нирок і сечового міхура, в операціях під час раку передміхурової залози і в гінекології.
Треба сказати, що наведені приклади − це не єдині успішні випадки в медицині, але мова йде про першу чи своєрідну проривну подію для індустрії.
Операція на оці
Почнемо з кінця, тобто з сьогоднішнього успіху робототехніки.
Операцію з видалення мембрани з задньої частини ока проводили вперше із застосуванням роботизованого обладнання PRECEYES. Пацієнтів було кілька.
Як пише The Next Web, процедура не є чимось надординарною, і робот упорався за триваліший час, ніж потрібно під час традиційного підходу (в середньому 4:55 хвилини проти 1:20). Однак загалом це має велике значення для медицини, оскільки операцію можна вважати наскільки ж, а то й навіть ефективнішою, ніж без застосування робота. І загалом роботи можуть забезпечити більшу точність.
Після успішного проведення процедури професор офтальмології Університету Оксфорда (де й відбувалася операція) Роберт Макларен повідомив, що вважає, що роботи нині можуть розширити можливості медицини і нова технологія може стати головню у хірургічному лікуванні сліпоти.
На 2019 рік фахівці запланували використати роботизований пристрій для генної терапії сітківки ока.
Імплантація зубів
У вересні 2017 року китайське видання South China Morning Post повідомило про успішну операцію з імплантації двох зубів, проведену роботом уперше в історії. Процедура зайняла годину часу, а перед нею лікарі ще налаштовували обладнання, програмуючи дії робота. Похибка сстановила 0,2-0,3 мм, що вважається нормою для операцій такого плану. Імпланти, до речі, були надруковані на 3D-принтері.
Як повідомляє видання, мотивацією до розробки такого рішення стала нестача стоматологів у країні і часті лікарські помилки.
Операція на м'яких тканинах
У травні 2016 року американський автономний робот STAR під керівництвом людини вперше в історії провів успішну операцію на м'яких тканинах живого організму − це було накладення швів і з'єднання тканин тонкої кишки.
Як пише Science News, на момент проведення операції слабким місцем роботів був «зір» − технології не давали змоги достатньо добре розрізнити кордони між внутрішніми органами, кровоносною системою та іншими системами організму. Водночас вони досить точні в діях − розрізах, накладення швів тощо.
STAR зміг упоратися з непосильним для колег по роботоцеху завданням завдяки створенню тривимірної моделі світу та аналізу зображень з кількох камер. Точність була порівнянна з людською, але часу знадобилося у п'ять разів більше.
Видалення пухлини з хребта
На початку травня цього року американські хірурги вперше видалили пухлину з хребта пацієнта за допомогою робота. Операція вимагала особливої точності, оскільки внаслідок помилки пацієнт міг залишитися паралізованим на все життя, а якби пухлина залишилася, вона б почала інтенсивно рости. Ситуацію ускладнювало те, що він потрапив у ДТП.
Процедуру провели у три етапи: на першому етапі ультразвуком видалили осколки хребта, на останньому − відновили хребець зі стегна. Зірковий час роботи припав на другу частину − власне, видалення пухлини. Операція тривала 20 годин, але завершилася успішно.
Отримання зразка пухлини мозку
Трохи менше місяця тому в Інституті швидкої допомоги ім. М. В. Скліфосовського (Москва) медики провели за допомогою робота складну операцію з отримання зразка пухлини, який був необхідний для визначення тактики лікування.
Пухлина була у глибинних відділах мозку на стику двох півкуль. Робот виявив її точне розташування і повідомив координати − куди потрібно вводити голку, а лікарі за координатами витягли зразок. Операція тривала 40 хвилин. Медики повідомили, що вважають таке обладнання ефективним для біопсії, без нього процедура була б неможливою.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.