Пластмасовий світ переміг. Як Китай одним рішенням піддав планету сміттєвому апокаліпсису

22 червня 2018, 13:08

Китай зупинив прийом пластмасових відходів з усього світу. Вчені порахували, до чого це може призвести найближчої декади.

Представники університету Джорджії опублікували дослідження, згідно якому протягом наступних 10 років у світі з'являться додаткові 111 млн тон пластикових відходів, і поки ніхто не знає, як з ними впоратися.

Відео дня

Приводом для дослідження стало рішення Китаю припинити прийом пластмас, які ввозилися з 43 країн.

З 1992 року Китай був одним з найбільших переробників неорганічних відходів у світі. 26 років це була надзвичайно вигідна угода, оскільки багатьом країнам було дешевше вивозити відходи, ніж переробляти їх. Підприємливі ж китайці отримували дешевий пластик, переробляли його у нові продукти та заново продавали всьому світу.

За цей час Китай прийняв понад 100 млн тонн відходів. Але, з початку 2018-го влада КНР припинила прийом сміття з-за кордону.

Згідно з дослідженням, найбільше пластика в Китай відправляв Євросоюз та окремі держави з просунутими економіками - США (понад 25 млн тонн), Японія (понад 20 млн тонн), Німеччина (понад 15 млн тонн). Тепер же цим та іншим країнам потрібно знайти нове застосування своїм відходам.

Виходом можуть бути переробні ринки інших азіатських держав - В'єтнаму, Південної Кореї і Таїланду. Але їх інфраструктура явно не зрівняється з китайською, та навіть об'єднаних потужностей цих країн навряд чи вистачить для того, щоб впоратися з такими обсягами пластмас.

Автори дослідження кажуть, що ця подія має стати поштовхом для зміни політики переробки пластикових відходів по всьому світі:

Цими відходами потрібно управляти, і ми повинні управляти ними належним чином

«Це заклик до пробудження. Історично склалося так, що ми залежали від Китаю, який раніше брав все сміття, а тепер відмовився. Цими відходами потрібно управляти, і ми повинні управляти ними належним чином» - пояснює автор дослідження Емі Брукс.

Фатальне рішення влади Народної Республіки дійсно вплине тільки на країни, які не мають інфраструктури переробки пластикових продуктів. По суті, Китай просто ввів дуже жорсткі правила ввезення небезпечних відходів.

Якщо раніше приймався абсолютно будь-який пластик, то з 2013 року Китай вирішив перевіряти чистоту прийнятих пластмас. Органічні та інші залишки на пластикових виробах могли забруднити переробну машину та зіпсувати кінцевий продукт. Крім цього, більшість заводів з переробки використовують ручне сортування, так що забруднений пластик шкодив здоров'ю працівників.

В кінці 2017-го таке обмеження було розширено і на побутові відходи - пляшки, пакети, стаканчики тощо. Тепер пластик, що відправляється в Китай не повинен бути забрудненим більш ніж на 0,5%. Це і стало головною проблемою для багатьох країн, які не використовують навіть первинної переробки відходів.

Згідно з USA Today, щодня CША відправляли в Китай 4000 контейнерів з пластиковими відходами для подальшої переробки. І з цього моменту як Америці, так і іншим країнам потрібно так чи інакше розширювати свою інфраструктуру переробки для очікуваних 111 млн тонн відходів до 2030-го.

Євросоюз відреагував на рішення Китаю ще на початку 2018-го. Єврокомісія ввела додаткові податки на викиди пластмас та оголосила курс на очищення і переробку відходів.

У дослідженні також зазначено, що Китай переробляв половину пластмас з усього світу, а з 1950-го людство створило майже дев'ять мільярдів тонн відходів, два з яких досі розташовані на поверхні Землі у вигляді звалищ та пластикових островів у світовому океані.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X