Всі відразу. У Фінляндії розробили новий метод очищення води від важких металів

19 квітня 2019, 20:14

Розробки стартапу Global EcoProcess Services (EPSE) дозволяють прибирати зі стічних вод відразу все розчинені метали за допомогою одного реагенту.

Метод EPSE вже був випробуваний як в промислових, так і в шахтних водах, з дуже високими і дуже низькими концентраціями металів.

Як підкреслили представники стартапу, метод EPSE, який отримав назву "епселізація", "є ідеальним рішенням для очищення технічної води, очищення стічних вод, що містять метали". Реагент можна навіть додавати в водосховища. Прі цьому розробники нового реагенту визнають, що їх метод не підходить для очищення води від органічних сполук.

Відео дня

"Метод простий, дешевий і працює швидко. Епселізація - це перший в світі метод, який створює інертний і нерозчинний осад. Коли метали не розчиняються в навколишньому середовищі, вони не забруднюють ґрунтові або поверхневі води і не завдають шкоди тваринам або іншим організмам", - запевняють в компанії EPSE.

Під час демонстрації роботи нової розробки вода, взята з гірничої виробки, після додавання в неї реагенту і добавок, що підвищують кислотність, за 10 хвилин стала прозорою, а солі металів випали в нерозчинний осад.

Демонстрація роботи реагенту (Фото: Антон Ходоренко)
Демонстрація роботи реагенту / Фото: Антон Ходоренко

Мультіметалевий осад, який утворюється в результаті, придатний для подальшого використання. Наприклад, небезпечні відходи можуть містити в 1000 разів більше міді, ніж типовий видобутий мінерал. Для гірничодобувної промисловості EPSE забезпечує рентабельний і однофазний процес очищення з відмінними результатами і можливістю вилучення металів з осаду.

Дана технологія також підходить для знешкодження мулових осадів від важких металів, що дозволить відмовитися від їх спалювання. За запевненнями розробників, ефективність новинки не залежить від концентрації металу.

"Наша технологія дозволяє очистити воду від неорганічних сполук в один етап, тоді як більшість використовуваних на підприємствах способів увазі до 15 кроків. Але це стосується металів і їх з'єднань, а не органіки. Для органіки потрібні інші методи", - розповіла журналісту НВ лаборант компанії EPSE Светліна Каркіайнен.

Цікаво, що компанія оберігає склад свого реактиву, патент на який належить одному із засновників стартапа, інженеру Вазі Ріссанену. Светліна Каркіайнен підкреслила, що не має права навіть коментувати припущення про те, які речовини використовуються при очищенні. "Я не перший місяць вже проводжу експерименти, але до сих пір іноді думаю, що це якась магія", - сказала вона.

Проте, певні припущення про склад реактиву зробити можна.

"Я можу припустити, що в якості реактиву виступає органічна кислота. Натрієво-калієві солі металорганічних кислот дуже погано розчиняються у воді, уранілцінкацетат натрію наприклад. Найскладніше, як я розумію, підібрати таку органічну кислоту, щоб вона реагувала з усіма важкими металами", - прокоментував розробку фінського стартапу доктор технічних наук, професор кафедри ХАІ, Дмитро Долматов.

Додамо, що в квітні 2019 компанія EPSE отримала грант в розмірі 1,9 млн євро на впровадження нової технології . Мета фінансованого ЄС проекту полягає в тому, щоб протягом двох років побудувати як мінімум три портативні пілотні установки з очищення води від неорганічних опадів і провести успішні пілотні випробування. Клієнтами і партнерами для пілотних проектів є, наприклад, фінські компанії Lassila & Tikanoja і Vantaan Energia.

"Наш план полягає в тому, щоб через пару років у нас працювало 80 чоловік, а наш оборот перевищив 100 млн євро", - говорить генеральний директор EPSE Йоуні Яяскляйнен.

Показати ще новини
Радіо НВ
X