NASA, посунься. Все, що потрібно знати про космічну програму України 2018-2022

6 вересня 2018, 20:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Кабмін України затвердив космічну програму на наступні чотири роки. Космонавтам збираються виділити рекордне фінансування і чекають від них запусків декількох супутників.

Нещодавно, НВ спілкувалося з американським винахідником, засновником Марсіанської спільноти Робертом Зубріним. Судячи з розповідей експерта, справи в NASA йдуть далеко не найкращим чином.

Відео дня

Аерокосмічне агентство США, безумовно, робить велику роботу з дослідження космосу своїми зондами й іншими роботизованими апаратами, але, в цілому, уряд не зацікавлений в розробленні та фінансуванні глобальних довгострокових проектів.

В Україні ж, зі зрозумілих причин, виділення грошей для Державного космічного агентства давно не стоїть у пріоритеті, і, як говорив рік тому в інтерв'ю УНІАН заступник голови Космічного агентства Володимир Міхєєв: "Якщо в країні не зміниться підхід до космічної галузі - "за залишковим принципом", говорити про місце України в космосі взагалі не доведеться".

Але, схоже, що космос для України все ж буде відкритий, як мінімум наступні чотири-п'ять років.

Що сталося?

Як уже писало НВ, 5 вересня 2018 року Кабінет міністрів України затвердив концепцію космічної програми на 2018-2022 роки.

Нова програма передбачає співпрацю з Європейським космічним агентством, підвищення зарплат працівникам Космічного агентства України, нарощування кількості фахівців у вітчизняних вузах і, найголовніше, - розроблення і запуск декількох українських телекомунікаційних супутників.

Метою програми є "підвищення ефективності використання наявного космічного потенціалу для вирішення актуальних завдань, зокрема, соціально-економічного, екологічного, інформаційного, наукового розвитку суспільства, а також забезпечення інтересів держави у сфері національної безпеки і оборони".

Скільки виділять грошей?

Не багато не мало - 25 млрд грн (близько $880 млн). Ця сума включає кошти з держбюджету й "інших джерел", і передбачається для фінансування космічної програми до 2022 року.

До порівняння, згідно з веб-сайтом Космічного агентства, на реалізацію програми 2013-2017 років українські космонавти фактично отримали тільки 25 млн грн (менше $900 тис. за сучасним курсом, і близько $3 млн за курсом, станом на 30.10.2013).

Якщо заявлена ​​кількість коштів дійсно надійде в розпорядження агентства, - можна сміливо говорити про рекордну суму, виділену на розвиток космосу в незалежній Україні.

Що полетить?

В рамках нової космічної програми, ми чекаємо запуск першого українського телекомунікаційного супутника "Либідь" і оновленого апарата дистанційного зондування Землі "Січ-2-1", який призначений для отримання цифрових зображень поверхні нашої планети.

Звідки і на чому саме супутники полетять у космос поки що невідомо, адже в Україні ще немає власного стартового майданчика і жодної діючої повністю української ракети-носія.

В останній раз, український супутник «Січ-2» був на орбіті в грудні 2012-го, після чого з ним зник зв'язок.

Чи варто турбуватися Маску і Безосу?

Звичайно, державні проекти України навряд чи незабаром зможуть зрівнятися з тим, що роблять навіть приватні інженери-ракетобудівники в передових країнах.

Хоча, по суті, саме скорочення фінансування NASA і законодавчий дозвіл розробляти і випробовувати космічні апарати в США зробили можливим такі підприємницькі ініціативи як SpaceX, Blue Origin, Virgin Galactic тощо.

На початку 2018-го голова Космічного агентства України Павло Дегтяренко також заявив про підготовку законопроекту, який повинен дозволити приватним компаніям вести бізнес в ракетно-космічній галузі.

У перспективі, приватизація в цій сфері дійсно може залучити величезні інвестиції і об'єднати зусилля зацікавлених в цьому людей.

Що думають експерти?

Щоб дізнатися конкретніше, що нам обіцяє новина про чергову космічну програму України, НВ поспілкувалося з експертом з питань безпеки та ризиків, провідним науковим співробітником Центру аерокосмічних досліджень Землі НАН України Юрієм Костюченком.

Кілька років чекали і дочекалися

"Кілька років чекали і дочекалися", - так Юрій характеризує український план з дослідження космосу 2018-2022.

Фахівець каже, що представники галузевих організацій і підприємств розробляли програму близько двох років, і, в цілому, професійне співтовариство вітає затвердження Космічної програми, хоч і багато пропозицій перспективних досліджень не були враховані в остаточному варіанті документа:

"Цей стратегічний документ, який визначає напрями діяльності в космічній галузі, дозволить на більш високому рівні фінансувати науково-дослідні та конструкторські роботи, які мають важливе значення для розвитку галузі в глобальному контексті".

Вчений переконаний, що подібні загальнодержавні програми є корисними для стратегічного управління, оскільки мова йде про складний технологічний комплекс, який пов'язаний з багатьма науково-дослідними інститутами.

Юрій нагадує: "Україна - одна з небагатьох у світі держав, які мають ресурси, потенціал і інституціональні можливості для виробництва більшості видів власної аерокосмічної продукції".

Але, за його словами, нашій країні не вистачає постановки задач, їх вирішення і впровадження результатів:

Визначення цілей повинно вбудувати нашу космічну галузь в глобальний контекст

"Саме визначення цілей повинно вбудувати нашу космічну галузь в глобальний контекст, зробити її невід'ємною частиною світових наукових і технологічних розробок, позбавити її критичної залежності від унікального замовника і споживача - держави, а також від "традиційних" виробничих ланцюгів, зав'язаних на колишніх унікальних "партнерах", що стали противниками. Власне, це те, до чого ми повинні прагнути при розвитку Космічної програми".

Експерт пояснює, що прийнята програма враховує не тільки реальний стан космічної галузі України, а й існуючі ресурси, розробки і можливості для вирішення конкретних завдань у сфері оборони, екомоніторингу, розробки сенсорів, носіїв і систем обробки даних.

Юрій Костюченко вважає, що досягнення цілей цієї програми цілком реальне, хоча багато все ще залежить від політичної влади:

Як показує практика, в обох випадках можуть виникнути проблеми

"Звичайно, успішність стратегій залежить як від можливості уряду дотримуватися своїх фінансових та управлінських обов'язків, так і від здатності виконуючої сторони підтримувати консолідацію і кооперацію при виконанні спільних завдань. Як показує практика, в обох випадках можуть виникнути проблеми. Але, дивлячись на те, якими темпами змінюється і розвивається військова галузь, думаю, можна дозволити собі певний оптимізм щодо розвитку космічної програми. Принаймні, в умовах незмінності політичного курсу".

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X